monika k.
31.10.09,16:56
Dobrý deň,

moja mama zomrela pred 15 rokmi. Otec zabezpečil, aby som po jej smrti nedostala nič z dedičstva, teda padlo vyhlásenie na súde, že nebohá bola nemajetná, aj keď spolu žili 40 rokov. Nechala som to tak, ale teraz vyhlasuje, že vydedí aj mňa, ako jedinú dcéru. Starala som sa o neho, ako som len najlepšie vedela, pomáhala som mu, keď bol nevládni, ale po poslednom incidente, som si povedala ...dosť...pretože neskáčem ako on píska. Má nárok vydediť ma zo zákona, z maminej strany, aj keď za života spolu nadobudli majetok? Mala som ešte brata, ktorý pred 20 - timi rokmi zomrel a jeho manželka si dosť nárokuje na dedičstvo.. aj keď sa nikdy nestarala a dom, ani o môjho otca. Prosím poradte mi, aké sú moje práva. Veĺmi pekne ďakujem za kaźdú odpoveď.
Eulalia
31.10.09,16:21
Otec Ťa môže vydediť len z tých dôvodov, ktoré sú uvedené v občianskom zákonniku, napr. ak by si sa o neho nestarala v chorobe, nejavila o neho žiadny záujem, prípadne spáchala nejaký trestný čin, nevhodne sa k nemu správala a pod.
Ale aj vydedenie sa dá napadnúť, ak môžeš dokázať, že si sa o neho riadne starala.
Tvoja švagriná nie je dedičkou. Ak nebude závet, dedičmi budeš Ty a bratove deti.
Keďže po smrti matky, svojej manželky, vyhlásil, že bola nemajetná, tam už asi niet veľmi čo dediť. Iba ak by išlo o novoobjavené dedičstvo. V tomto prípade Ťa otec nemôže vynechať, pretože by to bolo dedičstvo po matke, ktorá Ťa posmrtne už vydediť nemôže.
Chobot
31.10.09,23:33
Dobrý deň,

moja mama zomrela pred 15 rokmi. Otec zabezpečil, aby som po jej smrti nedostala nič z dedičstva, teda padlo vyhlásenie na súde, že nebohá bola nemajetná, aj keď spolu žili 40 rokov. Nechala som to tak, ale teraz vyhlasuje, že vydedí aj mňa, ako jedinú dcéru. Starala som sa o neho, ako som len najlepšie vedela, pomáhala som mu, keď bol nevládni, ale po poslednom incidente, som si povedala ...dosť...pretože neskáčem ako on píska. Má nárok vydediť ma zo zákona, z maminej strany, aj keď za života spolu nadobudli majetok? Mala som ešte brata, ktorý pred 20 - timi rokmi zomrel a jeho manželka si dosť nárokuje na dedičstvo.. aj keď sa nikdy nestarala a dom, ani o môjho otca. Prosím poradte mi, aké sú moje práva. Veĺmi pekne ďakujem za kaźdú odpoveď.

To je síce pravda, čo napísala Eulalia, ale ak tvoj otec za svojho života prevedie všetko majetok do vlastníctva niekoho iného (napr. jeho švagriny) tak predmetom dedičstva nebude nič, teda ani nič nezdedíš.
sarasara
01.11.09,03:48
Ak po matke zostal nehnuteľný majetok, treba požiadať o dodatočné dedičské konanie. Dedičstvo by si dostala také, ako tvorí tvoj dedičský podiel, na to by otec nemal vplyv. Hnuteľný majetok už nie. Ten zostal zrejme otcovi.
monika k.
01.11.09,10:33
ďakujem za všetky odpovede...Rodičia počas života vystavali časť domu, takže nehnuteľnosť z mamkinej strany je.
tutiola
01.11.09,21:34
ďakujem za všetky odpovede...Rodičia počas života vystavali časť domu, takže nehnuteľnosť z mamkinej strany je.
To, že vystavali časť domu ešte neznamená, že matka mala majetok. Uvediem príklad: môj otec zdedil rodičovský dom a spolu s matkou ho rozšírili, ale na katastri bol vedený ako jediný majiteľ. Keď počas svojho života previedol dom na mňa, matka tam ako spoluvlastník nefigurovala.
monika k.
02.11.09,17:20
Ako tak čítam vaše odpovede, zisťujem, že ani 40 ročny vzťah nič nezaručuje. Vidím, že zákony sú postavené tak, že právo človeka je postavené vždy len na strane tiranov.
čo vlastne môžem robiť, teda ak sa ešte niečo dá a mám šancu dostať aspoň po matke časť jej dedičstva....?
Alebo sa mám len nečinne prizerať ako dostane dom niekto úplne cudzi?
Chobot
02.11.09,18:58
Ako tak čítam vaše odpovede, zisťujem, že ani 40 ročny vzťah nič nezaručuje. Vidím, že zákony sú postavené tak, že právo človeka je postavené vždy len na strane tiranov.
čo vlastne môžem robiť, teda ak sa ešte niečo dá a mám šancu dostať aspoň po matke časť jej dedičstva....?
Alebo sa mám len nečinne prizerať ako dostane dom niekto úplne cudzi?

V prvom rade - a to si nám stále nepovedala - si musíme (musíš) ujasniť, či vôbec tvoja mama mala nejaký majetok. Ak nemala žiadny majetok, tak nie je ani čo dediť.
tutiola
03.11.09,03:22
Akým spôsobom nadobudli RD, ktorý potom spolu rozširovali? Bolo to dedičstvo a čie, alebo otec to kúpil ako slobodný....? Aj tieto veci sú dôležité pre posúdenie vlastníckeho vzťahu. Právo je postavené na: co je psáno, to je dano. Niekedy ľudia nedbali na to, že ak som si so susedom vymenila role, tak to musím dať napísať aj na katastri, veď načo stačí že sused o tom vie. Neskôr si tam napr. deti postavili dom a pri dedení sa zistí, že síce dom je môj, ale na cudzom pozemku. Tento príklad som uviedla preto, lebo takto dopadli moji svokrovci. Ak chceš aby ti tu poradili, napíš viac.