IvetaH
31.10.09,18:32
Dobrý večer, riešim dovolenkový nárok. Zamestnanec uvádza odrobené od 11.1994 do 12.2004, potom od 1.2005 do 10.2007 živnosť, od 11.2007 je opäť zamestnanec. Rok narodenia 1975. Prosím vás, aký má nárok na dovolenku? Započíta sa mu aj tá živnosť?
Ďakujem
Tweety
31.10.09,17:35
Dobrý večer, riešim dovolenkový nárok. Zamestnanec uvádza odrobené od 11.1994 do 12.2004, potom od 1.2005 do 10.2007 živnosť, od 11.2007 je opäť zamestnanec. Rok narodenia 1975. Prosím vás, aký má nárok na dovolenku? Započíta sa mu aj tá živnosť?
Ďakujem
Áno, živnosť tiež, ak má od 18.roku veku odpracovaných aspoň 15rokov, má nárok na 5 týždňov, ak ich nemá, má nárok na 4. Počíta sa aj úspešné ukončenie štúdia po uvedenom 18.roku veku.
§ 103ZP

(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.

(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas
a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
katka50
31.10.09,17:35
Dobrý večer, riešim dovolenkový nárok. Zamestnanec uvádza odrobené od 11.1994 do 12.2004, potom od 1.2005 do 10.2007 živnosť, od 11.2007 je opäť zamestnanec. Rok narodenia 1975. Prosím vás, aký má nárok na dovolenku? Započíta sa mu aj tá živnosť?
Ďakujem
Zákonník práce § 103 ods.5
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok,
j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.
veronikasad
31.10.09,18:14
Dobrý večer, riešim dovolenkový nárok. Zamestnanec uvádza odrobené od 11.1994 do 12.2004, potom od 1.2005 do 10.2007 živnosť, od 11.2007 je opäť zamestnanec. Rok narodenia 1975. Prosím vás, aký má nárok na dovolenku? Započíta sa mu aj tá živnosť?
Ďakujem
Aby mu vznikol nárok na dovolenku, musí mať k 31.12.2009 "odpracované" aspoň 15 rokov. K zamestnaniu, živnosti, pripočítaj ešte dobu úspešne ukončeného štúdia po dovršení veku 18 rokov.
IvetaH
01.11.09,07:10
Ďakujem pekne.
IvetaH
01.11.09,17:52
Už som tu zasa.
Pripájam súbor, kde mám vyznačené plánované zmeny. Nerovnomerne rozvrhnutý pč, podľa vašich rád, 5 týždňov nárok na dovolenku, po prepočte mi vyšlo 18 dní. Prosím vás, vyznačte mi do tej dochádzky, ako zakreslím čerpanie dovolenky. Ja si asi dnes sedím na vedení.
Ďakujem pekne.
mzdarka renca
01.11.09,18:05
Už som tu zasa.
Pripájam súbor, kde mám vyznačené plánované zmeny. Nerovnomerne rozvrhnutý pč, podľa vašich rád, 5 týždňov nárok na dovolenku, po prepočte mi vyšlo 18 dní. Prosím vás, vyznačte mi do tej dochádzky, ako zakreslím čerpanie dovolenky. Ja si asi dnes sedím na vedení.
Ďakujem pekne.

Pracovné zmeny sú 12 hodinové, alebo 11,5 hodinové, pýtam sa kôli nároku na dovolenku, resp. výpočet.
Ak by boli 12 hodinové (nerátam samozrejme prestávku 0,5h.) nárok je 16 dní, pri 11,5 h. zmene je nárok 17,5 dní.

Do dochádzky daj jednoducho D = dovolenka

Ešte doplním, ak je to pracovný kalendár, dovolenku neuvádzaš. Dovolenku uvedieš až pri mesačných dochádzkach.

Ak sú zmeny 11,5 hod., tak tam neuvádzaj 12 hod., ale tých 11,5 h., aj keď pracujú napr. od 6.00 - 18.00.
IvetaH
02.11.09,14:39
Renka, ďakujem, len mi nie je jasné, ako si vypočítala tých 16 alebo 17,5 dní. Robia celkom 12,5, ale majú prestávku 1,5 hodiny, tak výkon je 11,00 hodín.
mzdarka renca
02.11.09,18:09
Renka, ďakujem, len mi nie je jasné, ako si vypočítala tých 16 alebo 17,5 dní. Robia celkom 12,5, ale majú prestávku 1,5 hodiny, tak výkon je 11,00 hodín.

Tak do dochádzky píš 11 hod., lebo to je ich čistý odpracovaný čas, nie 12 hod.

Výpočet dovolenky:
týždenný úväzok je 38,75 hod. v PZ
38,75 : 5 = 7,75 h
25 - klasický nárok na dovolenku
(25 x 7,75) : 11 = 17,61363636.... = 17,5 dní nároku dovolenky / rok
milanr
16.11.09,09:39
Aký doklad musí ZC predložiť, ak chce, aby sa mu obdobie výkonu SZČO započítalo do doby trvania pracovného pomeru na účely dlhšieho nároku na dovolenku ako je základná výmera. Stačí ak predloží Živnostenský list ? Čo sa týka obdobia evidencie na úrade práce, stačí mu predložiť Potvrdenie pre zápočet náhradnej doby ? V ZP som totiž nenašla akým spôsobom to má ZC zdokladovať. Ďakujem.
milanr
19.11.09,07:49
Nikto neporadí ? Zamestnanec nastúpil v 11/2009 a chcem mu vypočítať nárok na dovolenku a neviem, či mu môžem na základe predloženého ŽL zahrnúť aj toto obdobie.
Andyke
19.11.09,08:03
Živnosť zdokladuje potvrdením zo sociálnej poisťovne o dobe trvania SZČO
veronikasad
19.11.09,08:12
Živnosť zdokladuje potvrdením zo sociálnej poisťovne o dobe trvania SZČO
myslím, že zo SP dostane potvrdenie len o dobe SZČO, keď bol povinne poistenou osobou. Iné obdobia nesledujú.
Či sa dá vybaviť nejaké potvrdenie zo ŽU, neviem.
milanr
19.11.09,12:39
Živnostenský list k preukázaniu tejto doby nestačí ? Zamestnanec doteraz iba podnikal na živnosť a teraz ide o súbeh podnikania a prac. pomeru. Je ho nechcem zbytočne prehánať, ale podniká už viac ako 10 rokov, takže je to dosť rozhodujúce, či mu tú dobu započítam alebo nezapočítam. Zaujíma ma, čo sa môže stať, ak mu zamestnávateľ túto dobu na účely dovolenky uzná ?!
Andyke
19.11.09,12:45
Keď toľko rokov podnikal, tak predpokladám, že aj odvody platil do SP. Keď nie, tak vyžiadaj od neho Výpis z individ.účtu poistenca do konca r. 2003.
A roku 2004 sa dajú tiež vyžiadať od SP : Zmenový výpis
sa dá už aj elektronicky
http://www.socpoist.sk/vypisy-z-individualnych-uctov/1548s?prm2=22548
veronikasad
19.11.09,12:47
Živnostenský list k preukázaniu tejto doby nestačí ? Zamestnanec doteraz iba podnikal na živnosť a teraz ide o súbeh podnikania a prac. pomeru. Je ho nechcem zbytočne prehánať, ale podniká už viac ako 10 rokov, takže je to dosť rozhodujúce, či mu tú dobu započítam alebo nezapočítam. Zaujíma ma, čo sa môže stať, ak mu zamestnávateľ túto dobu na účely dovolenky uzná ?!
Zatial som sa nestretla s tým, že by niekto vo firme kontroloval zápočty na dovolenku. Je to na zamestnávatelovi, aký doklad mu uzná. Ak ho nechceš preháňať, vytlač si zo živ.registra jeho údaje, kde vidíš všetky zmeny. (súbeh živnosti a zamestnania nezapočítavaš)
milanr
20.11.09,07:07
Ďakujem za Vaše rady. Zatiaľ ani v našej firme nikto nekontroloval zápočty na dovolenku a ani netuším v koho komptencii to je (žeby Inšpektorátu práce ?).
batorek
09.12.09,20:19
Dobrý večer.
ja by som mal tiež ohľadne dovolenky. Zamest. nastúpil do zam. 1,2,2009, od.9,11,2009 bol PN do 30.11.2009 a týmto dňom dal aj výpoveď. Celoročný nárok má 25 dní. a už vyčerpal 10 dní.
Koľko dovolenky mu môžeme ešte vyplatiť. Ďakujem za radu.
Andyke
09.12.09,20:50
21 dní má u Vás nárok , 10 vyčerpal, takže preplácate 11 dní nevyčerp. dovolenky.