Mato-ba
31.10.09,19:46
Plánujem zlaožnie špedičky. V podstate by som chcel kúpit dodávku do 3,5t a robiť rozvoz po EU.
Potreboval by som poradiť ako to začať papierovo, potom účtovnicto, všetko ohľadom papierov, a čo na to všetko potrebujem atd. Mam odjazdených veľa km, ale operatíva mi nič nehovori. :-)
Vopred za všetko ďakujem.
danushka
31.10.09,19:19
Nech sa Ti páči :http://www.porada.sk/t71574-spedicia-v-kocke.html?highlight=%B9ped%EDc%EDa+kocke
Je tam toho hodne, dookola rozobraté...
Bastian
31.10.09,21:40
Plánujem zlaožnie špedičky. V podstate by som chcel kúpit dodávku do 3,5t a robiť rozvoz po EU.
Potreboval by som poradiť ako to začať papierovo, potom účtovnicto, všetko ohľadom papierov, a čo na to všetko potrebujem atd. Mam odjazdených veľa km, ale operatíva mi nič nehovori. :-)
Vopred za všetko ďakujem.
Neviem či je momentálne tá najvhodnejšia doba na založenie špedičky. Podľa toho čo počúvam od všetkých a čo čítam, tak asi nie. Aj keď menšie firmy majú možno práve teraz šancu preraziť.

Kríza čistí preplnený trh v doprave a špedícii | Nefinančný sektor ... (http://www.etrend.sk/firmy-nefinancny-sektor/kriza-cisti-preplneny-trh-v-doprave-a-spedicii-4.html)
danushka
01.11.09,08:51
Mato-ba, dobré by bolo, keby si sa o svojich plánoch porozprával s niekým, čo to robí.
Do 3,5 t nepotrebuješ koncesiu a v Európe sú destinácie, ktoré si ceny nepokazili. Napríklad vývoz do tretích krajín /Srbsko, Chorvátsko, Bosna/ je veľmi dobre platený, je tam zahrnutá aj cena do pol cesty späť. Ak sa spojíš so špeditérom, ktorý sa týmto destináciám venuje a bude ťa vedieť vyťažiť späť, tak teoreticky vieš zarobiť.
Z praxe môžem potvrdiť, že doprava sa prebúdza..., ale určite by som ešte chvíľu počkala, kým sa prečistí trh od neplatičov /mám namysli špedičné spoločnosti, ktoré sú už momentálne na pokraji krachu/, nemyslím dopravné spoločnosti.
V tejto terminológii je totiž medzi pojmom DOPRAVCA a PREPRAVCA podstatný rozdiel.
Dopravca je ten, kto zabezpečuje prepravu tovaru z miesta A na miesto B.
Prepravca je ten, kto zadáva prepravu tovaru.
Špeditér - zasielateľ je pre dopravcu prepravcom a pre prepravcu dopravcom a to už je koncesovaná živnosť.
warrior
01.11.09,15:25
a nechceš radšej kúpiť auto a jazdiť si pre UPS?
domenico.office
01.11.09,17:40
Kým začneš naozaj premýšľať o doprave s vozidlom do 3,5 tony, dobre si zváž svoje možnosti, svoju výdrž, v neposlednom rade i svoje nervy....a dobre si prečítaj, čo ti nižšie napíšem. Asi pred rokom mi dal jeden známy podobnú otázku, čo by problematike znalému a podal som mu to nasledovne:

Splatnosť faktúr od 45 - 60 dní (môžeš si byť istý, že väčšina ti načas nezaplatí), reálne uvažujme priemerne 75 dní splatnosť (55 pracovných dní).

Berme, že budeš jazdiť denne a priemerne urobíš 400 km/deň, za 55 pracovných dní urobíš 22000 tis km, spotrebuješ 2200l pri priemernej spotrebe 10l/100 km, čo ťa stojí cca 2220 €, už si zodral na prednej náprave polovičku dezénu, musel si dva krát vymeniť olej, vzduchový a palivový filter a to nevieme, či máš auto na leasing, či nie si zaťažený splátkami, či máš nové auto, do ktorého nemusíš vraziť peniaze na opravu čohokoľvek, čo sa pokazí a to ešte nevidíš ani korunu, lebo špedičky majú čas ti zaplatiť. A to na tom budete pracovať dvaja, pretože ak budeš jazdiť, nemáš možnosť zháňať prácu.
Ak sa tu bavíme o cene za km, dovolím si tvrdiť, ak dosiahneš priemernú cenu za km 0,30 €, budeš veľmi rád, budeš musieť kombinovať rôzne prepravy, pretože dnes je bežné, že vezieš jednu tonu z Bratislavy do Košíc za 100€, ak nevezmeš a nebudeš riskovať, zoberie druhý a s radosťou. Určite budeš bojovať s príjemncom, aby ťa počkal polhodinku, lebo kdesi okolo Zvolena si chytil zápchu, ak ťa nepočká, môžeš do rána čakať ty, na vykládku. Neradno sa ti dostať do našich obrmarketov, bude ťa čakať vyložiť tonu kávy v rukách, pretože tam je to tak.....A to som ti nespomenul, s akými skladníkmi sa stretneš, ktorí ťa nechajú čakať aj 3 hodiny, pretože si im nesympatický a si len obyčajný šofér.
Určite stráviš noc kdesi na diaľnici medzi Brnom a Prahou, kým ti niekto príde po piatich hodinách s odťahom, pretože on má pracovnú dobu od siedmej do štvrtej.... A takýchto menej, či viac nepríjemných situácii buď pripravený zažiť, všeličo sa vie sa prihodí na cestách.

Zváž i na základe týchto skúseností, pretože keď som začínal ja, nemal som takéto informácie, určite by som bol inak o tom premýšľal, či robiť dopravu, alebo hľadať niečo iné. Neber to však, že ťa chcem silou mocou odhovoriť od dopravy, netvrdím, že sa nedajú zarobiť peniaze dopravou, sú to ale vydreté peniaze, nepoznajúc víkendy, pretože ak jazdíš celý týždeň, potrebuješ robiť údržbu, ak nechceš platiť nekresťanské peniaze našim servisom.