coquine
01.11.09,07:53
Dobrý deň. Chcela by som vás poprosiť o radu v prípade ukončenia podnájmu a následného vymáhania preplatku. Keby niekto vedel pomôcť, bola by som vám velmi povďačná. Pre lepšie pochopenie sa posnažím moju situáciu čo najlepšie popísať.
Niekoľko mesiacov som si prenajímala izbu v byte. Bohužiaľ, nájomná zmluva s majiteľom bola len na meno jedného spolubývajúceho a ostatný sme bývali bez zmluvy na základe ústnej dohody, podľa ktorej sme si stanovili obojstrannú výpovednú dobu 1 mesiac. Kedže som sa s danou osobou po čase nezhodla, dňa 8. 10. som mu písomne oznámila odchod a to k 8. 11. Nanešťastie som ale už mala vopred uhradený nájom aj za november, tak som žiadala o vrátenie preplatku, a to niekoľko krát, no bezvýsledne. Kedže bola situácia dosť napätá, zo strachu som sa odsťahovala už skôr. Dňa 31.10 večer mi napísal, že od ďalšieho dňa, teda 1.11. sa do bytu sťahuje nová spolubývajúca a do polnoci mám odovzdať klúče od bytu, a on mi následne vráti celý preplatok. A kedže som klúče odovzdať do polnoci nestihla, ráno mi napísal že mi preplatok prepadá a použije ho na výmenu zámkou.
Mám vôbec nejakú právnu možnosť bráníť sa, ked som nemala podpísanú zmluvu?
Vopred ďakujem za akúkoľvek radu.
kaco11
01.11.09,16:15
akým spôsobom ste uhrádzali nájom? Nájomná zmluva znela na meno jedného. OK. Koľko ľudí v byte bývalo?? Koľko ľudí mal správca nahlásených? Koľko ľudí mal nahlasených obecný úrad kvôli OLO?? Napríklad. Písomnou formou bolo oznámené ukončenie ústnej dohody o prenájme. Bolo písomnou formou reagované? Preplatok bol je za aké obdobie? A najdôležitejšia otázka. Píšeš o osobe. Jedná sa o majiteľa alebo človeka, na ktorého znela nájomná zmluva? Komu z nich dvoch si prenájom platila?
coquine
01.11.09,16:40
Ahoj. Takze najomne bolo uhradzane trvalym bankovym prevodom spolubyvajucemu, na ktoreho znela najomna zmluva. Cela komunikacia bola s nim, nie s majitelom bytu. V byte sme byvali dokopi 4 osoby, ale s urcitostou neviem, kolky sme boli nahlaseny - no je velmi pravdepodobne, ze taktiez 4 osoby (v 4-izbovom byte). Vypoved som poslala mailom, a mailom aj potvrdil ze ju dostal, ale neberie ju v uvahu. Nuz a co sa tyka preplatku, tak uhradene som mala do konca novembra, no vypoved som podala k 8. novembru, takze alikvotna ciastka. Ibaze ako som uz pisala, vcera vecer mi oznamil, ze od dnes ma novu spolubyvajucu, ktora sa medzicasom uz nastahovala, a taktiez uhradila najomne za november. Teda momentalne sa jedna o preplatok za cely mesiac
kaco11
01.11.09,16:44
Jedna vec je, že či majiteľ vie o týchto jeho kšeftoch. Mal by. Páči sa mu to? Mne by sa to určite nepáčilo. Naše právo pozná aj ústnu dohodu. Je platná. Ťažko dokázateľná. Potrebovala by si svedkov. V tomto prípade by ako svedkovia boli fajn ostatní spolubývajúci, ale tí vzhľadom na to, že potrebujú niekde bývať tak proti fešákovi nepôjdu. Z môjho pohľadu je to dosť beznádejné. Možno tu bude mať niekto iný názor.
coquine
01.11.09,17:10
Nuz, majitelovi sa v kazdom pripade napisat chystam, ale nepredpokladam, ze to bude mat akykolvek ucinok. Je to toho dotycneho sef, a som si ista, ze mu o mne uz stihol natarat vela presvedcivych nezmyslov. A na sucasnych podnajomnikov by som tiez velmi nevsadzala, bo ako pises, byvat potrebuju. Jediny kto by mohol dosvedcit, su ty, co na byte byvali predtym. No co uz, v kazdom pripade velka vdaka za ochotu.