FAKO
01.11.09,11:22
Zdravím Vás. Aký máte názor na hrabanie lístia zo stromov. Niekto píše, že sa má nechať na trávniku, aby nepremrzol, iní píšu, aby sa pohrabalo, lebo sú v ňom schovaní škodcovia. Mám v záhrade vysokú lipu, takže toho lístia je až-až. Ako sa dá opadané lístie zúžitkovať?????
arizona
01.11.09,10:48
Neviem presne, názory sa rôznia...:confused:
Ja osobne pokým nemrzne a pokým je lístia menej, prebehnem po trávniku kosačkou, tým lístie rozsekám na drobno.
Ale ak ho je viac, vyhrabávam, lebo trávnik mi ošpatnel na miestach, kde bola vrstva lístia.

zaujímavý článok: http://tvnoviny.sk/spravy/radimevam/vieme-ako-vyuzit-opadane-listie.html
mvlko
03.11.09,13:13
Nie som skuseny zahradkar, ale ja by som ho skompostoval ...
durisovad
03.11.09,14:05
Odbornici neodporucaju kompostovat listie, lebo v nom byvaju kadejaki skodcovia, ktori sa potom mnozia. My sme kedysi listie spalovali, ale teraz, ked chodia ekologovia, tak ich vynasame vo vreciach pred dom a spolu s domovym odpadom ich firma vyvezie na skladku.
aviator
03.11.09,19:34
Ak máte vždyzelené rastliny, alebo niečo citlivejšie, vyplatí sa lístie nahrabať ku koreňom a vyhodiť až na jar.
legolas
04.11.09,07:09
...lístie skompostovať na vrch nasýpať vrstvu vápna a hliny, je z toho výborný humus, lepší ako z obchodu...
Silvernola
04.11.09,15:49
...lístie skompostovať na vrch nasýpať vrstvu vápna a hliny, je z toho výborný humus, lepší ako z obchodu...
S tým vápnom neviem-neviem. To predsa ničí mikroorganizmy a tie sú v komposte nevyhnutné. Bez nich stráca až 80% humínových kyselín, ktoré robia kompost kompostom. Ak už vápno musí byť, tak ako mletý vápenec alebo dolomit.