Lucasik
01.11.09,12:48
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť.
Cez leto som stala konateľom jednej talianskej firmy, ktorá bola vytvorená jednou slovenskou CK, aby v tomto štáte mohla podnikať. Urobila som tak na žiadosť CK, pre ktorú som v Taliansku robila delegáta. Cez túto taliansku spološnosť si slovenská CK riešila prenájom hotelov atd. Ja som tam v podstate nerozhodovala o ničom, len som plnila príkazy CK.
Sezóna skončila a požiadala som CK, aby ma konateľstva zbavili. Tá však na moje výzvy nereaguje a ignoruje ma. Podľa informácii, ktoré mám, musím byť stále konateľom, pokiaľ sa nenájde osoba, ktorá by ma v konateľstve nahradila a ktorá by oficiálne bola vymenovaná na Valnom Zhromaždení. Majitelia talianskej firmy a teda aj slovenskej CK však žiadne Valné Zhromaždenie nezvolajú. Okrem mňa a majiteľa firma nemá žiadnych zamestnancov. Firma v Taliansku má finančné problémy. Mala ich už pred tým, než som sa stala konateľom, to mi však slovenska CK "zabudla" povedať. V každom prípade sú s ňou veľké problémy, od ktorých sa slovenská CK dištancuje.
Chcem sa spýtať, existuje aj iný spôsob, ako sa zbaviť konateľstva v tejto talianskej firme? Talianske obchodné právo nepoznám a to naše mi je tiež dosť vzdialené. Ako sa z tohto môžem dostať? Ďakujem vopred.
Wes
01.11.09,12:20
Klasicky biely kon. Urcite si podpisovala niekolko zaujimavych dokumentov. Takze podla mojho nazoru, aj ked uz teraz ukoncis cinnost konatela, co sa samozrejme da spravit nikto ta nemoze nutit byt niecim cim nechces byt. Ale za vsetky pravne ukony, ktore si podpisala za spolocnost nesies plnu zodpovednost.
Lucasik
02.11.09,08:47
Ahoj, tohto by som sa nebála. Nič také som nepodpisovala. Taliansky ovládam, mala som tam dokonca aj právnika, ktorý všetko skontroloval, skôr než som to podpísala. Lenže ten už s tou firmou nechce spolupracovať, keďže cestovka nezaplatila ani jemu za služby.
Ide však o to, že má firma "resty" voči štátu, nedoplatky na daniach, odvodoch atď. S tým nechcem mať nič spoločné.
Wes
04.11.09,11:18
Takze ja by som postupoval tak, ze poslal by som list kde sa dobrovolne vzdavam funkcie konatela s uvedenim datumu od kedy.
Nasledne spolocnost je povinna zvolat mimoriadne valne zhromazdenie, kde si zvolia noveho konatela ale to uz je ich problem nie tvoj.
Hlavne im to posli do vlastnych ruk s potvrdenim o prevzati a taktiez to mozes poslat aj na prislusny taliansky urad alebo sud neviem kto u nich registruje spolocnosti.

Pokial si nic nepodpisovala a dlhy spolocnosti su starsie, tak by teoreticky nemali ziadnu pravnu moc. Neviem ako to funguje v italiane :D