natasam
01.11.09,15:45
Mam otazku: Ak vlastnim preukaz ZTP, mam narok na vyznacenie parkovacieho miesta pred vlastnym domom? kto mi to povolenie na vyznacenie parkovacieho miesta vyda? treba poziadat obecny urad ? a su povinny mi toto miesto poskytnut na zaklade preukazu TZP? alebo to mozu i zamietnut? dakujem
Stefan2005
01.11.09,15:05
Mam otazku: Ak vlastnim preukaz ZTP, mam narok na vyznacenie parkovacieho miesta pred vlastnym domom? kto mi to povolenie na vyznacenie parkovacieho miesta vyda? treba poziadat obecny urad ? a su povinny mi toto miesto poskytnut na zaklade preukazu TZP? alebo to mozu i zamietnut? dakujem

skús si prečítať témy ohľadne ZTP, napr. túto:
http://www.porada.sk/t73562-ztp-preukaz-ake-zlavy-to-obnasa.html
viktorviktor
02.11.09,10:27
o parkovaní ak je upravené by mal byť zmienka vo Všeobecne záväznom nariadení obce

Parkovanie v meste .......upravuje Všeobecne záväzné nariadenie mesta....... o parkovaní a státí vozidiel na pozemných ........ nasledovne:

1. mesto ..... povoľuje vyhradenie parkovacieho miesta hlavne pre osoby zdravotne ťažko postihnuté‚ ktoré sú držiteľmi preukazu ZŤP a zároveň používajú zvláštne označenie vozidla v zmysle vyhlášky č. 90/1997 Z.z. Takéto..........sú od poplatkov za vyhradené parkovacie miesto oslobodení

Ak je parkovanie upravené tak treba žiadať na obecnom úrade, kde ti dajú žiadosť (ak majú), tam treba priložiť rukou nakreslené miesto parkovanie (aspoň u nás), kopie preukazu a k zvláštnemu označeniu vozidla, atď, potom sa to posiela na DI ( čo trvá všade mesiac :-))) ), podmienky ako vybudovať parkovisko sú priložené v povolení, povolenie platí rok, vždy treba žiadoať o povolenie, parkovanie môže byť aj čiastočne spoplatnené, záleží od poslancov, ale tí veľmi rád vyberajú poplatky, napr. daň za psa pokiaľ nebola stanovená v zákone tak držitelia ZTP neplatilli, akonáhle boli však vyňatí držitelia hneď sa musí platiť
buchač
02.11.09,12:08
o parkovaní ak je upravené by mal byť zmienka vo Všeobecne záväznom nariadení obce

Parkovanie v meste .......upravuje Všeobecne záväzné nariadenie mesta....... o parkovaní a státí vozidiel na pozemných ........ nasledovne:

1. mesto ..... povoľuje vyhradenie parkovacieho miesta hlavne pre osoby zdravotne ťažko postihnuté‚ ktoré sú držiteľmi preukazu ZŤP a zároveň používajú zvláštne označenie vozidla v zmysle vyhlášky č. 90/1997 Z.z. Takéto..........sú od poplatkov za vyhradené parkovacie miesto oslobodení

Ak je parkovanie upravené tak treba žiadať na obecnom úrade, kde ti dajú žiadosť (ak majú), tam treba priložiť rukou nakreslené miesto parkovanie (aspoň u nás), kopie preukazu a k zvláštnemu označeniu vozidla, atď, potom sa to posiela na DI ( čo trvá všade mesiac :-))) ), podmienky ako vybudovať parkovisko sú priložené v povolení, povolenie platí rok, vždy treba žiadoať o povolenie, parkovanie môže byť aj čiastočne spoplatnené, záleží od poslancov, ale tí veľmi rád vyberajú poplatky, napr. daň za psa pokiaľ nebola stanovená v zákone tak držitelia ZTP neplatilli, akonáhle boli však vyňatí držitelia hneď sa musí platiť

.... kde ti dajú žiadosť (ak majú).......

http://www.porada.sk/1175097-post41.html
viktorviktor
02.11.09,13:18
ide o toto označenie ... b) vozidle prepravujúcom osobu ťažko pohybovo postihnutú (č. O 2),

označenie podľa písmena b/ sa vydáva na meno, takže platí pre vozidlo v ktorom je osoba ZTP, znamená to, že ak požiada občan ZTP zdravého občana o prevoz do napr nemocnice a na dialnici bude kontrola dialničných známok a k vozidlu nieje zakúpená, nič sa nedeje, pretože ak prepravuje osobu ZTP nemusí byť
Chobot
02.11.09,13:25
ide o toto označenie ... b) vozidle prepravujúcom osobu ťažko pohybovo postihnutú (č. O 2),

označenie podľa písmena b/ sa vydáva na meno, takže platí pre vozidlo v ktorom je osoba ZTP, znamená to, že ak požiada občan ZTP zdravého občana o prevoz do napr nemocnice a na dialnici bude kontrola dialničných známok a k vozidlu nieje zakúpená, nič sa nedeje, pretože ak prepravuje osobu ZTP nemusí byť

No to by som takto jednoznačne netvrdil. Vieš to aj podložiť príslušnými ustanoveniami právnych predpisov? Lebo ja ti to viem, vyvrátiť, len je to na dlhší príspevok...

Ale ak to vieš dokázať, tak to uveď.
viktorviktor
02.11.09,13:47
chobot nepochybuj, stojím si za tým čo som napísal

§ 44 zákon 8/2009 z.z.

(6) Osobitné označenie podľa odseku 1 písm. b) sa smie na vozidle používať len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je držiteľom preukazu podľa odseku 5. Parkovací preukaz sa smie na vozidle používať len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je jeho držiteľom. Vodič vozidla označeného osobitným označením podľa odseku 1 písm. b) je povinný pri vedení vozidla mať pri sebe preukaz podľa odseku 5 a na výzvu policajta sa ním preukázať; ak vodičom nie je osoba uvedená v odseku 1 písm. b), stačí, ak sa takým preukazom preukáže prepravovaná osoba. Osobitné označenie podľa odseku 1 písm. a) sa smie na vozidle používať, len ak je takou osobou vodič vozidla.

tento parkovací preukaz http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr9a.pdf je rovnocenný tomu čo bol vydávaný skôr a je bez textu
(adresa http bola napísaná dva razy vymazané)
Chobot
02.11.09,14:30
chobot nepochybuj, stojím si za tým čo som napísal

§ 44 zákon 8/2009 z.z.

(6) Osobitné označenie podľa odseku 1 písm. b) sa smie na vozidle používať len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je držiteľom preukazu podľa odseku 5. Parkovací preukaz sa smie na vozidle používať len v súvislosti s prepravou osoby, ktorá je jeho držiteľom. Vodič vozidla označeného osobitným označením podľa odseku 1 písm. b) je povinný pri vedení vozidla mať pri sebe preukaz podľa odseku 5 a na výzvu policajta sa ním preukázať; ak vodičom nie je osoba uvedená v odseku 1 písm. b), stačí, ak sa takým preukazom preukáže prepravovaná osoba. Osobitné označenie podľa odseku 1 písm. a) sa smie na vozidle používať, len ak je takou osobou vodič vozidla.

tento parkovací preukaz http://jaspi.justice.gov.sk/jaspidd/vzory/008447Pr9a.pdf je rovnocenný tomu čo bol vydávaný skôr a je bez textu
(adresa http bola napísaná dva razy vymazané)

To je pekné, že si mi dal odkaz na vzor parkovacieho preukazu. JA ho dobre poznám, vybavoval som ho dcére. Ale aspoň v tejto časti máme jasno, vieme, o aký preukaz ide (mnohí nepoznajú rozdiel medzi preukazom ZTP, parkovacím preukazom a nevedia, že označenia vozidiel s piktogramom vozíka sa už nevydáva). Takže toto môžem vynechať.

Teraz sa pozrieme, kto môže na diaľniciach jazdiť bez diaľničnej známky. Pojednáva o tom zákon č. 135/1961 o pozemných komunikáciách § 6 ods. 6:

(5) Výška úhrady za užívanie vymedzených úsekov diaľnic, ciest pre motorové vozidlá a ciest I. triedy sa určí z celkovej hmotnosti motorového vozidla, ktorou sa rozumie súčet hmotností motorového vozidla a prípojného vozidla. Úhrada sa platí na kalendárny rok, na mesiac, na týždeň alebo na jeden deň bez ohľadu na počet vykonaných jázd.

(6) Úhrada sa neplatí pri motorových vozidlách
a) Ministerstva vnútra Slovenskej republiky vrátane Ministerstvom vnútra Slovenskej republiky určených rozpočtových organizácií,
b) Ministerstva obrany Slovenskej republiky vrátane rozpočtových organizácií v jeho pôsobnosti určených Ministerstvom obrany Slovenskej republiky a ozbrojených síl Slovenskej republiky,
c) ozbrojených síl alebo civilných zložiek vysielajúceho štátu na účel plnenia služobných povinností, 2db)
d) záchrannej zdravotníckej a horskej služby, pri vozidlách určených na hromadný odber krvi a pri vozidlách cestného záchranného systému,
e) Hasičského a záchranného zboru a ostatných hasičských jednotiek,
f) správcov diaľnic a ciest vo vlastníctve štátu,
g) Železničnej polície Slovenskej republiky,
h) Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky,
ch) na ktoré sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje peňažný príspevok na zvýšené výdavky súvisiace so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla, 2e)
i) na poskytovanie sociálnej starostlivosti,

Ten odkaz 2e) je na § 64 zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, ale tento zákon je už neplatný a nahradil ho zákon 447/2008, kde sa o kompenzáciách pojednáva a je platný od 1.1.2009. A tam je v § 38 uvedené, kto má nárok na kompenzáciu zvýšených výdavkov so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla. Tieto kompenzácie nedostane automaticky osoba, ktorá má parkovací preukaz.

Takže nestačí mať len parkovací preukaz, ale držiteľ musí zároveň mať priznaný príspevok na kompenzáciu v zmysle uvedeného zákona § 38. Kto nemá priznaný tento príspevok, ten je povinný platiť diaľničné poplatky.

Takto som si predstavoval, že to zdôvodníš, nie že napíšeš, že si stojíš za tým, čo si napísal. Ešte stále za tým stojíš? To, čo si odcitoval, sú len podmienky používania parkovacieho preukazu aj to sú spomenuté len v jednej vete. Nepojednáva nič o neplatení diaľničných poplatkov. Ostatné je len o osobitných označeniach vozidiel.
Katy a R
02.11.09,14:48
ja ešte doplním, že osoba, ktorá dostane parkovací preukaz, dostane k tomu aj "poučenie", ako ho využiť ... a všetko, čo chobot písal v predch príspevku, je tam uvedené (aby nemusel mať dialničnú známku, nestačí len parkovací preukaz .. ;))
viktorviktor
02.11.09,15:21
chobot, som rád, že obom obom nám je jasné, že musí mať priznaný príspevok na kompenzáciu v zmysle uvedeného zákona § 38, tiež som ho vybavoval dcére, taktiež je potrebné mať pri sebe ... ... ako píše Katy a R

jasne že stojím za tým čo som napísal, písal som len o tejto vete ak vodičom nie je osoba uvedená v odseku 1 písm. b), stačí, ak sa takým preukazom preukáže prepravovaná osoba, nič viac nič menej,

čo majú iné problémy je to aj tak jedno čo všetko je potrebné
Xanti
02.11.09,17:57
:eek: Zadávateľka sa pýtala na parkovacie miesto pred barákom ked je držiteľkou ZTP,
odpoved jej bola daná http://www.porada.sk/1195436-post3.html


Mam otazku: Ak vlastnim preukaz ZTP, mam narok na vyznacenie parkovacieho miesta pred vlastnym domom? kto mi to povolenie na vyznacenie parkovacieho miesta vyda? treba poziadat obecny urad ? a su povinny mi toto miesto poskytnut na zaklade preukazu TZP? alebo to mozu i zamietnut? dakujem

K tomu dodám, som tiež držiteľ zťp preukazu, a nemám vyhradené parkovacie miesto pred barákom, lebo nemám pohybové postihnutie. Takže toto naozaj záleží na mestských nariadeniach toho ktorého mesta.
Mesto nie je povinné Ti vyhradiť parkovacie miesto pred barákom, a môžu i zamietnuť samozrejme. Záleží od postihnutia a od toho čo má mesto v nariadeniach.

Myslím, že ostatná debata bola trošku mimotemy
zadávateľka sa nepýtala na dialničné známky, ale v podstate najpresnejšia odpoved týkajúca sa dialničných nálepiek na Slovensku je napísaná tu http://www.porada.sk/1188370-post4.html ;)
Chobot
02.11.09,19:17
ide o toto označenie ... b) vozidle prepravujúcom osobu ťažko pohybovo postihnutú (č. O 2),

označenie podľa písmena b/ sa vydáva na meno, takže platí pre vozidlo v ktorom je osoba ZTP, znamená to, že ak požiada občan ZTP zdravého občana o prevoz do napr nemocnice a na dialnici bude kontrola dialničných známok a k vozidlu nieje zakúpená, nič sa nedeje, pretože ak prepravuje osobu ZTP nemusí byť


chobot, som rád, že obom obom nám je jasné, že musí mať priznaný príspevok na kompenzáciu v zmysle uvedeného zákona § 38, tiež som ho vybavoval dcére, taktiež je potrebné mať pri sebe ... ... ako píše Katy a R

jasne že stojím za tým čo som napísal, písal som len o tejto vete ak vodičom nie je osoba uvedená v odseku 1 písm. b), stačí, ak sa takým preukazom preukáže prepravovaná osoba, nič viac nič menej,

čo majú iné problémy je to aj tak jedno čo všetko je potrebné

Nie, ty si tvrdil, že nič sa nedeje, ak vozidlo prepravujúce osobu ZTP nemá zakúpenú diaľničnú známku. A na to som ti oponoval. Nestačí, že sa prepravovaná osoba preukáže preukazom ZŤP, musí mať tá osoba priznané kompenzácie na výdavky na motorové vozidlo. Ale ako vravíš, asi sme mysleli rovnako, len sme sa zle pochopili...

Ale ten paragraf, ktorý si citoval, sa týka úplne iných označení vozidiel, pozri si riadne znenie celého paragrafu, najmä ods. 1:

(1) Osobitné označenie sa môže používať na

a) vozidle vedenom osobou so sluchovým postihnutím,
b) vozidle lekára pri poskytovaní zdravotnej starostlivosti,
c) autobuse, ktorým sa prepravujú deti,
d) vozidle vedenom vodičom začiatočníkom.

Označenie podľa ods. 1 písm. b) nie je označenie vozidiel ZTP, ale označenie lekára, pozri prílohu a tam označenie č. O 2.
Stefan2005
02.11.09,19:28
Keď sme si to tak pekne vysvetlili, doplním už citované ešte o jeden modelový prípad:

"Výnimka platí pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorým je poskytovaný peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla podľa zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Poberanie príspevku preukáže prepravovaná osoba rozhodnutím Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny.
Fyzická osoba s ťažkým zdravotným postihnutím nemusí byť vlastníkom osobného motorového vozidla, ale
1) musí sedieť vo vozidle a preukázať sa kópiou rozhodnutia o peňažnom príspevku
2) vodič, ktorý pre fyzickú osobu s ZŤP ide alebo ju odviezol musí mať kópiu rozhodnutia o peňažnom príspevku a zároveň doklad o umiestnení tejto osoby do domova sociálnych služieb, školského zariadenia, zdravotníckeho zariadenia a pod.

Výnimka má platnosť len pre územie SR a týka sa len tých fyzických osôb, ktorým vydal rozhodnutie o peňažnom príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s prevádzkou osobného motorového vozidla príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v SR.
Občania ČR majú platnú výnimku len na území ČR. Na našom území sú povinní označiť svoje vozidlo platnou slovenskou nálepkou."

citované z http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=66751