sn4p
01.11.09,15:46
Dobry den,
chcel by som zacat pracovat ako taxikar... a potreboval by som vediet ake mam moznosti...
auto na ktorom by som chcel jazdit je na leasing ktory je pisany na mamu...
dalej sa chcem spytat...
1.ci na ziskanie koncesie potrebujem mat vek 21rokov a prax v riadeni vozdila 2roky (ako je to napr na sanitky...)?
2.Mohol by som jazdit na koncesiu majitela taxisluzby ako zamestnanec? a to na sukromnom voze? ak ano tak za akych podmienok?
3. ake by boli vyhody a ake nevyhody?
4. ak chcem spravit s auta taxik musim poziadat o povolenie leazingovku?
+dalsie dolezite informacie ktore by mi pomohli...
marian152
01.11.09,21:12
...kedy si som chcel byť aj ja taxikár a tak som si pozisťoval pár info od taxikárov. A tiež keď si prerátaš náklady, ktoré do toho vrazíš - taxameter 300€, koncesia 33€, osvedčenie o odbornej spôsobilosti 120€ atď...navyše je silná konkurencia a tak si taxikári prepichujú gumy, štia si na autá, strhávajú letáčiky konkurencie, robia falošné telefonáty...napr. som tam a tam (väčšinou niekde v prdeli) a dojdi ma vyzdvihnut...ty prídeš a zistíš že si z teba niekto robí srandu. Takéto číslo si treba uložiť a potom ignorovať. Navyše nevieš kto k tebe sadá do auta a tak by bolo mať dopbré po ruke ostrú alebo aspoň elektrický paralyzér...vek 21 rokov na taxikára nepotrebuješ, ale potrebuješ osvedčenie o odbornej spôsobilosti (robí sa to niekde v žiline, mal som aj prihlášku ale keď som sa na to vykašľal, tak som celý súbor s dokumentami o taxikárčení vymazal)...potom potrebuješ osvedčenie o finančnej spoľahlivosti - na každé auto taxislužby potrebuješ poistenie do výšky tusím aspoň 1000€...ak by si do toho chcel ísť cez nejakú zabehnutú taxislužbu, platíš jak blbec - za požičanie auta, dohadzovanie klientov a sú to riadne pálky...takže najskôr musíš zarobiť na ppatky taxislužbe a potom zarábať na seba....väčšinou sú tieto poplatky tak okolo 33€/deň za požičanie auta....a teraz ti skopírujem, čo mi napísal jeden taxikár:

Ja pracujem pod jednou firmouv PB,... Takže ako si spomínal... potrebuješ živnosť,

samozrejme licenciu ktorá je potrebná na vedenie taxislužby ( zrejme sa to rieši na dopravnom inšpektoráte, kedysi stála licencia nato tuším 500sk),

taxameter (samozrejme aj s úradnou certifikáciu),

auto by si mal mať označené aspoň na streche vežou TAXI ale lepšie je keď máš aj nejaké nálepky (označenie taxi,tel. čísla),

taktiež si na aute viditeľne umiestni cenník a ešte si aj zožeň blokový zošit (potvrdenky) pre prípad ak by si niekoho viezol a žiadal by si účtenku,

niektoré taxislužby si hradia aj svoje parkovacie miesta (stanovište), to závisí či budeš jazdiť cez týždeň alebo len víkendy a taktiež od toho koľko by si chcel do toho investovať,

mobily... najlepšie aspoň dva telefóny aby si mal (napr. ORANGE a T-MOBILE) , výhoda je mať telofón s bezplatným číslom (platí sa za to zrejme 1000sk/mesačne za vedenie + hovory ktoré príjmaš si tiež hradíš ty)

samolepiace vizitky s číslami (mali by byť dobre čitateľné aj za tmy pri slabom svetle, na to je najvhodnejšia kombinácia svetložltej farby s čiernym textom, takéto nálepky akoby svietili za tmy), možeš na ne uviesť aj sadzbu za odvoz

potom by si mal pomerne dobre poznať mesto aby si vedel kam ísť a tak, zíde sa aj mapa, ešte lepšie GPS

K tej jazde...
-zákazník buď nastúpi alebo zavolá na jeden z tvojích mobilov ( samozrejme vozíš vždy všetky mobily so sebou, žiadna centrála),
-vždy je dobré zapnúť taxameter lebo ak ho nezapneš a budeš si len pýtať podľa seba može sa stať že ti niekto odmietne zaplatiť...
-ak si niekto vypýta učtenku tak mu ju vypíšeš, sú predtlašné takže nie je problém to vypísať
-ak ti niekto zavolá tak sa opýtaj vždy kde ho máš vyzdvihnúť a kam chce zaviesť a informuj ho aj o približnej cene ( vypočítaš podľa kilometrov), dávaj pozor na jazdy pri ktorej ťa niekto zavolá na miesto od teba 5 km vzdialeného a bude chcieť odviezť napr len 1km, pýtaj si potom aj za cestu späť
-pozor na falošné telefonáty, hlavne na diaľkové trasy, také čísla si potom ukladaj (napr. oje*) a nereaguj na ne, najlepšie je mať paušálový telefón aby si mohol zavolať späť a zistiť kde sa nachádza
-naopak ak budeš mať stálych volajúcich kdesi ďaleko z dedín tak si ich čísla tiež ulož až vieš že tí ťa neojebú
-ceny sa pohybujú tak 1€-2€ za km ( je v tom zarátaná už aj spiatočná cena) + štartovné 1 až 2€, môžeš si stanoviť viac sadzieb na km (napr ja mám 4 sadzby)
-ak by ti niekto nechcel zaplatiť plnú sumu na taxametri, rieš to aj cez políciu ( veď je to podobné ako keď niekto niečo zoberie v obchode a nezaplatí za to), pr idiaľkových jazdách si over či má dostatok peňazí
-ak sadne niekto agresívny tak mu povedz nech sa skľudní, ak nie tak ho požiadaj nech si vystúpi, niekedy sadne do auta niekto kto moc nadáva ale nič viac... horšie keby ti niekto začal v aute po niečom búchať a tak, vtedy zastav najblišie kde sa dá a vyhoď ho, samozrejme za tú cestu čo si previezol si vypýtaj peniaze,
-pre svoju bezpečnosť voz so sebou aspoň slzný plyn, peniaze si odkladaj na nenápadné miesto kde nemá pasažier prístup




tak tuto som o otm nepočul že by si taxikári prepichovali gumy a iné také veci... ale niektorí taxikári strhávajú nálepky s číslami konkurentov, takéto robenie si napriek ja neuznávam a keby vidím niekoho (taxikára) ako strháva nejakú reklamu na iné taxi tak mu asi ruky zlámem...

...podľa mňa nie je dobré mať hocijaké auto, do starého hrdzavého auta ti nesadne asi nikto... ja napr jazdím na Seat Alhambre (okrem mňa sa tam zvezie až 6 ľudí, takže dosť veľká výhoda... okrem toho tu jazdia najviac staré aj nové octávie, fábie,...

NO s tým zárobkom ti poviem že je to dosť bieda cez týždeň... niekedy robíš 12 hodín a zarobíš 10 €, inokedy sa zadarí viac ( za dnešnú noc som dal aasi 40€)... ae keďže ty budeš robiť na svojom aute a nebudeš musieť odvádzať určitú časť šéfovi ako ja tak ty natom zarobíš oveľa viac ...
Viac zákazníkov máš cez víkendy (veľa vodičov preto jazdí len cez víkendy), najlepšie to máš piatok v noci ( teda aspoň tu to tak je, ale musíš mať okukané miesta kde ti ľudia nastupujú, najlepšie niekde v blízkosti barov )

Pkiaľ robím tak telefóny nosím pri sebe a ak mi volá aj niekto za jazdy tak to zdvihnem... ale pokiaľ by som nemohol tak mu potom volám späť

A ja jazdím stále len na prvej ("najlacnejššej" ) sadzbe... lebo keby si zas moc drahý tak sa ľudia na teba vykašlú a zvezú sa radšej s niekym iným... preto si okukaj ceny u iných a jazdi za podobné ceny
sn4p
02.11.09,07:25
A ked auto na ktorom by som jazdil je na leasing ale je pisane na matku.
Tak ako by mala vyzerat ziadost o povolenie namontovat taxameter
A este ci mozem byt zamestanacom majitela taxisluzby a jazdit na tomto aute bez koncesie (teda v podstate na maitelovu koncesiu)?
marian152
02.11.09,11:41
A este ci mozem byt zamestanacom majitela taxisluzby a jazdit na tomto aute bez koncesie (teda v podstate na maitelovu koncesiu)? - môžeš, ale nebude to asi celkom zadarmo
PeriPower Periphery Power
06.11.13,13:46
Aby sa zabranilo nekalym praktikam v sluzbach taxikarov a celkovo sa vylepsili , na trhu je celkom kratko na to system, ktory sikovni taxikari vyuzivaju, zvysok sa ho boji, resp. slovo boji by som nazvala bojkotom, aby prave mohli byt nekali nadalej. viac odpoviem na spravu, aj do fb, alebo info@peripower.eu
tictac7
06.11.13,14:07
...a Tebe nevadí, že reaguješ na príspevok starý 4 roky a 5 dní?
kopretinka
06.11.13,14:09
nevadí,lebo vyťahuje všetko o taxíkoch,spamuje reklamu
korela
07.11.13,05:05
Taxislužba je stále aktuálna.