Majky11
01.11.09,17:20
Ahojte...

Otázočka znie :

Mám spravené základy a platňu, ďalej sa toho roku nepohnem, a teda ako zabezpečiť základy a platňu na prezimovanie?

Je potrebné to pravdepodobne priktyť. Jedná sa mi o to aby na tom nenamŕzala voda, či roztopený sneh... Ak to dám pod nejakú fóliu, tak zrážaním sa bude voda tvoriť zvnútra a kvapkať na platňu, ale je to asi lepšie než to nechať odkryté...

Ako ste to robili Vy, lebo verím že aj niekto iný nechal na zimu iba základy, príp. ako ja aj zaliatu platňu.


Ďakujem za odpovede.

A ešte jedna otázka : Odkiaľ pozhánať čo najväčší rozmer plachty, potrebujem zakryť konkrétne 150m2.

Ešte raz dík :)

Majky 11
mlaco
01.11.09,19:20
Ja by som spravil nieco z tohto:

a) bud nic
b) alebo prikryt foliou
c) alebo napenetrovat nejakym vhodnym pripravkom

Ak hrozia velke mrazy, alebo mate chut sa s tym pohrat, tak spravte b) alebo c)

Ja som len prikryl geotextiliou a kobercami, neviem ci to malo velky efekt, samozrejme na skodu to nebolo.
Miloš Mičega - CIMOM TN
01.11.09,20:02
Ahojte...

Otázočka znie :

Mám spravené základy a platňu, ďalej sa toho roku nepohnem, a teda ako zabezpečiť základy a platňu na prezimovanie?

Je potrebné to pravdepodobne priktyť. Jedná sa mi o to aby na tom nenamŕzala voda, či roztopený sneh... Ak to dám pod nejakú fóliu, tak zrážaním sa bude voda tvoriť zvnútra a kvapkať na platňu, ale je to asi lepšie než to nechať odkryté...

Ako ste to robili Vy, lebo verím že aj niekto iný nechal na zimu iba základy, príp. ako ja aj zaliatu platňu.


Ďakujem za odpovede.

A ešte jedna otázka : Odkiaľ pozhánať čo najväčší rozmer plachty, potrebujem zakryť konkrétne 150m2.

Ešte raz dík :)

Majky 11

Nechcem sa púšťať do týchto rád,ale jedno môžem určite.

Nič nerobiť !!!

Určite ak sú spravené základy a podkladný betón, tak nič netreba.
Opačne, ak je zlá kvalita betónu, tak sa po zime prejaví.


Keď niečim prekyť, tak len snehom.

Ak sa mýlim, tak odovzdám svoje doklady o vzdelaní a oprávnenia.
CIMOM
Majky11
02.11.09,16:25
Ok, ešte niekto poradí ?
Majky11
03.11.09,15:20
Všetci zdielate posledný názor ?

Ako ste to robili vy ?
chruno
03.11.09,20:14
my sme tiež nerobili nič :),nechali sme základy vymrznúť.Žiadne zakrývanie.Vlastná skusenosť.Nič sa im nestalo
ciners
03.11.09,20:26
Všetci zdielate posledný názor ?


Zdielam nazor CIMONA, ale papiere odovzdavat radsej nebudem :)
Beton musi vydrzat zmrazovacie cykly, zaklady budu po celu dobu zivotnosti vystavovane mrazom
mlaco
04.11.09,05:07
No, praveze zaklady su v zemi v nezamrzajucej hlbke, takze az tak cele nemrznu.

Odkryta deka behom zimy: moja B30-ka prezila v poriadku ale nekvalitnejsie spraveny beton nemusi byt tak odolny. S urcitostou mozno povedat ze voda a mraz betonu neprospieva.
fedo78
04.11.09,10:05
Mne deka vymrzla. Hneď po betónovaní bolo v noci asi -5 stupňov. Bolo to v prvej polovici októbra pred dvoma rokmi, predpoveď nevyšla. Inak nič tragické. Vymrznuté boli mapy do hĺbky cca 3 cm. Inak vtedy počasie prekvapilo viac ľudí, z okolia viem, že takto vymrzli čerstvo zabetónované chodníky a základy na plotoch. Mal to byť posledný pekný víkend a betónovalo sa o 106. Môj názor je: ak hrozí, že bude mrznúť, zakryť, myslím ale, že stačí prvé tri dni. Potom už by to malo byť v pohode.
klenotacka
05.11.09,13:19
netreba zakrivat ak bol beton 20 frakciovy ako som mal ja, po 48-ich hodinach skoncia vsetky chemicke procesi a nic sa nestalo.deku som zalieval minuly rok tyzden pred vianocami prsalo len preto som ju zakrival ale po dvoch dnoch som ju dal dole a bolo vsetko v pohode.inak ak by si len predsa chcel foliu akukolvek velkost ti spavia aj zvaria v Tešedíkove.
TomasHC
07.11.09,16:41
netreba zakrivat ak bol beton 20 frakciovy ako som mal ja, po 48-ich hodinach skoncia vsetky chemicke procesi a nic sa nestalo.deku som zalieval minuly rok tyzden pred vianocami prsalo len preto som ju zakrival ale po dvoch dnoch som ju dal dole a bolo vsetko v pohode.inak ak by si len predsa chcel foliu akukolvek velkost ti spavia aj zvaria v Tešedíkove.

Po 48 hodinach sa chemicke procesy neukoncia ani nahodou! Beton v idealnych podmienkach tvrdne do nekonecna. Ale svoju deklarovanu pevnost dosiahne po 28 dnoch.

Ak sa nepouzije prisada, tak treba mat pri betonazi aspon 5°C a 48 hodin by nemala poklesnut pod nulu. Beton pri tuhnuti "vyraba" chemickou reakciou teplo, takze neskor mu mraz az tak velmi neublizi.
sabikeuk
18.09.12,07:42
Je lepsie vyliat teraz pred zimou iba zakladove pasy + DT-cka, zhutnit zeminu a nechat to takto stat do jari alebo je lepsie spravit aj zakladovu dosku ?
TomasHC
18.09.12,09:06
Je lepsie vyliat teraz pred zimou iba zakladove pasy + DT-cka, zhutnit zeminu a nechat to takto stat do jari alebo je lepsie spravit aj zakladovu dosku ?

Nemáš dôvod čakať až do jari, zima je ďaleko.
sabikeuk
18.09.12,09:25
Nemáš dôvod čakať až do jari, zima je ďaleko.

Az na jar budem mat peniaze na pokracovanie.
TomasHC
18.09.12,14:48
Az na jar budem mat peniaze na pokracovanie.

Načo sa teda pýtaš či máš robiť deku keď nemáš peniaze?
sabikeuk
18.09.12,20:28
Načo sa teda pýtaš či máš robiť deku keď nemáš peniaze?

Asi som ta zle pochopil, Peniaze mam na zaklady ale nie na celu hrubu stavbu
Ferdosondo
19.09.12,04:44
Asi som ta zle pochopil, Peniaze mam na zaklady ale nie na celu hrubu stavbu
Tak rob kua, dni utekajú.
sabikeuk
19.09.12,06:38
Tak rob kua, dni utekajú.

Islo mi o to ci spravit iba zakladove pasy a nechat to tak do jari, alebo vyliat aj zakladovu dosku.
Podla mna je lepsie to mat zakrite uz teraz, lebo po zime bude zemina v strede premocena a tak skoro nevyschne.
Indeed
19.09.12,06:57
ked nemá,tak si požičia...
Indeed
19.09.12,06:57
odpoveď si dostal v príspevku #13