gerdusha
01.11.09,18:24
Dobry den,
zaujimalo by ma, kolko hodin /odsuplovanych, nadpocetnych/ si ucitelia na roznych skolach beru, ak chcu 1 den nahradneho volna.

Aka je bezna prax?
Anajo
01.11.09,17:43
ja si myslím, že asi toľko, koľko majú v ten deň odučiť hodín v úväzku:)
mid
02.11.09,10:35
súhlasím, za jeden deň NV sa berie toľko hodín, koľko v ten deň učíš, je to aj modelový príklad na stránke min. školstva. Ja som na starej škole musela brať 5 hodín za každý deň, odhliadnuc od toho, koľko som mala učiť, tzn., že v deň keď som mala 3 vyuč. hodiny - musela som si odučiť 5. Prípadne za celý týždeň cez prázdniny som si musela zobrať 25 hodín - nespravodlivé.
gerdusha
02.11.09,11:23
mid, zaujala ma ta informacia, ze na stranke minedu sa nachadza nejaky priklad ohladne nahradneho volna. vies mi, prosim, napisat, kde presne to je?
legolas
02.11.09,12:01
...ale nemusí to byť pravidlo, u nás je to dané spriemerizovaním úväzku a cez prázdniny ak si berieš za 1 deň dovolenky náhradné voľno, tak Ti zoberú z nadčasových hodín 4,6 hodiny..,
zdenka131
02.11.09,13:36
Modelové situácie k práci nadčas


Model č. 1.
Učiteľ si chce čerpať v týždni jeden deň náhradného voľna. K jeho poskytnutiu potrebuje mať toľko hodín práce nadčas, koľko hodín základného úväzku má podľa rozvrhu hodín odučiť tento deň.
Príklad 1:
Učiteľovi vzniklo osem hodín práce nadčas a v piatok si chce čerpať náhradné voľno. Jeho základný úväzok je v piatok tri hodiny. Teda v tento deň učiteľ neodučí žiadnu vyučovaciu hodinu, vyčerpá si tri hodiny náhradného voľna a zostáva mu päť hodín práce nadčas.
Príklad 2:
Učiteľ si chce v pondelok čerpať náhradné voľno. V tento deň má podľa rozvrhu hodín odučiť 6 vyučovacích hodín, z toho sú 4 hodiny základného úväzku a dve hodiny sú určené ako nadčasové. Na poskytnutie náhradného voľna je potrebné, aby mal 4 hodiny práce nadčas. Dve hodiny, ktoré neodpracoval, sa nebudú považovať za prácu nadčas.

Model č. 2.
Ak si pedagogický zamestnanec chce čerpať týždeň náhradného voľna, potrebuje toľko hodín práce nadčas, ako má nariadením vlády stanovený základný úväzok- napr. učiteľ strednej školy 22 hodín, vychovávateľ školského klubu detí 27 hodín, vychovávateľ domova mládeže, centra voľného času 30 hodín, učiteľ materskej školy 28 hodín, majster odbornej výchovy stredného odborného učilišťa v rozpätí od 24 do 35 hodín v závislosti od určenia základného úväzku riaditeľom školy v rámci uvedeného rozpätia.
zdenka131
02.11.09,14:20
gerdusha
02.11.09,14:41
velmi pekne dakujem!