UstredneKurenie
01.11.09,19:32
Vážení čitatelia Porada.sk,
prosím dovoľte Vás poprosiť o radu a skúsenosti v súvislosti s hlukom z ústredného kúrenia v našom panelovom dome, ktorý trvá niekoľko rokov v nepravidelných intervaloch v denných i nočných hodinách a z viacerých lokalít. Prosím na hluk sa domovej správkyni sťažovalo viac obyvateľov, ale ona tvrdí, že ide o tepelné rozťahovanie potrubia a sľúbila zavolať údržbárov, ktorí zatiaľ neprišli. Velmí pekne Vám ďakujem i za 5 detí detí v predškolskom a školskom veku z 3 rôznych poschodí, ktoré to asi vyrušuje najviac. Prosím pretože ide o dosť nezvyčajný prípad, búchanie bola nahrané na youtube.com/watch?v=ZgFIFTRvQM4
betrix
01.11.09,18:51
Ahoj, ja mám podobný problém už pár rokov. U nás to tak nebúcha, ale pravidelne hučí. Niečo ako siréna, hvízdanie. Sťažovala som sa, občas to prišli nastaviť, občas to bolo lepšie, potom zase horšie. Keď nám minulý rok robili vyregulovanie tepelnej sústavy, myslela som , že to bude lepšie. Veď sme v 21. storočí, technika sa zlepšuje. Ale stal sa opak. Začalo to hučať tak, ako by sme mali v izbe prinajmenšom chladničku. Tak som si začala písať s nemenovaným správcom bytov. Samozrejme, do 30 dní odpovedal. Chybu hľadali v našich ventiloch. Vymenili sme ich, ale tam chyba nebola. To som ja- laik vedela i predtým. Napokon sa prišlo na to, že v projekte mal byť zahrnutý i nejaký regulátor tlaku pri vstupe do každého vchodu. Ale nebol. Takže, ak ho chceme, tak to opäť musia schváliť vlastníci v celom vchode.:confused:
A to chce opäť peniaze. Domovník zatiaľ schôdzu nezvolal, správca sa vyhovára a už vidím, ako to vlastníci odhlasujú. Niektorí to nepočujú, hluk sa šíri rôznymi smermi a nespia v izbe, kde to hučí najviac. tak im to nevadí a ľúto im je každej koruny z fondu opráv. Ja si píšem so správcom, s firmou, ktorá to robila a každý čaká a vyhovára sa. A my doma sa ideme zblázniť a v zime putujeme z izby do izby, kde to hučí menej. V takmer 5-izbovom byte nemáme, kde spať.!!! :mee:
Takže teraz ešte trochu počkám, potom možno zájdem na životné prostredie, za hygienikom a ak sa nič neudeje, zavolám asi Markízu s ich Lampárňou. Iné východisko nevidím.
Vám to hučí strašne, tak ja by som radila, písomne sa sťažujte. Do 30 dní Vám musia odpovedať. U Vás by pripadalo do úvahy i meranie hlučnosti a potom by sa to malo pohnúť. Dajte vedieť, prosím, ako ste dopadli.
KAJOLO
01.11.09,18:58
Ak je hluk sposobeny roztiaznostou potrubia, sposobeny teplotnymi zmenami, je potrebne na kazdom podlazi obsekat potrubie a potom vytmelit silikonom, resp. nejakym stavebnym tmelom s urcitou roztiaznostou. Ak je hluk sposobeny prudenim vykurovacieho media v potrubi, je to komplikovane. Bud je vysoky tlak v potrubi, nevyregulovana sustava alebo zle medium - neupravena voda. Mozte si vybrat.
220870
01.11.09,19:55
V starých činžiakoch bývajú poupchávané potrubia od vodného kameňa.Kovový zvuk tak ako písal dukatz.Činžiaky sa časom a teplotou krútia a pohybujú ruzťahujú .....kedysi za komančov sa prestupy cez panely robili tak že sa trubky omotali novinami a zaliali betónom.Keď neboli noviny tak sa to len zalialo.Potom sú z toho takéto problémy.
najag
02.11.09,13:07
Hluk od vykurovacej sustavy moze pochadzat bud zo zavzdusnenej sustavy/sumenie, zblnkotanie/, co je niekedy velmi velky problem, alebo zvuk od roztahovania potrubia cez podlahy, kedy su male prechodove otvory, hlavne pri nabehu a ukonceni vykurovania pocas dna, cvrlikanie ihiel termostatickych ventilov, zarucenie necvrlikaju minikombi ventily Siemens, hluk od pomocnych cerpadiel, ak su namontovane v bytovom dome......treba charakterizovat zvuk predovsetkym. Podla videa je tam kovovy zvuk a su tam kovove prechody v podlahe asi, podla tych kuskov prechodovych trubiek v podlahe, takze roztahovanie sustavy a je tam sumenie, teda zavzdusnena sustava asi.
PotPalo
03.11.09,19:26
U nás tiež takto praskalo potrubie, a to pravidelne vždy o 5:00 hod., keď začal sused vetrať, niekedy aj v noci. Keď som rúrou pomykal, na chvíľu to prestalo. Je to spôsobené zmenou teploty rúr, ktoré sa potom rozťahujú a šúchajú v miestach prechodu stropom/podlahou. Niekedy je v tom mieste len padnutý malý kamienok alebo kúsok omietky a už to takto praská. Ja som to nakoniec vyriešil tak, že som na rúry poriadne silno pobúchal kladivom zo všetkých strán v mieste prechodu stropom, samozrejme cez dosku, aby sa neopraskala farba. Odvtedy mi rúry nepraskajú. Asi sa okolo nich vytvorilo trochu miesta a vypadala špina, takže majú vôľu.

To praskanie tiež môže spôsobovať zaseknutý kompenzor (či ako sa to volá), je to taká akoby harmonika (obyčajne v plastovom púzdre) namiesto kusu rúry, ktorá kompenzuje zmeny dĺžky rúry spôsobené zmenou teploty...

Odkedy nám namontovali termostatické ventily a vyregulovali kúrenie, tak nám radiátory pre zmenu šumia (alebo skôr syčia). Čím viac pustím ventil, tým viac to syčí.
najag
03.11.09,20:16
Termostaticke ventily sycia, lebo su vysokoodporove, prietok media cez maly otvor. A ak je prerusovane vykurovanie, tak ranny nabeh vykurovania je prave okolo 05,00 hod a preto aj to praskanie sustavy.
JOSCH
04.11.09,06:15
Myslim si ze do panelaku Vam privadzaju vykurovaciu vodu s dost vysokou (neprimerane vysokou ) teplotou a s prilis velkym prietokom.Skusil by som v suterene na spiatocke zatvorit ventil a nechat len min.prietok.Je treba sa stym pohrat a najst ten spravny prietok aby sa vykurovacie telesa neohrievali prilis rychlo.Dost dlho to trva pokym sa regulacia zacne prejavovat. Pri tom spiatockovom ventile to by malo byt pocut ako susti voda,ale na trase by malo byt ticho.Ak nejaky pozityvny vysledok dosiahnes,treba pokracovat v rieseni (o tom potom:)).
Marta2019
15.06.19,15:25
Ahoj Betrix, zaujal ma tvoj problem hluku, ktory prirovnavas k chladnicke a ktory vznikol po vyregulovani. Mam presne ten isty problem, od poslednej zimy neriesim nic ine. Som z toho uz zufala. Nikto mi nevie pomoct. Prosim ta, ako si to doriesila ty? Podarilo sa ti zbavit sa toho hluku? Bola by som ti nesmierne vdacna, ak by si mi dala vediet. Mozes ma kontaktovat rovno aj na moj email martamed@centrum.cz. Vopred ti moc dakujem!
ivka70
15.06.19,17:58
Betrix tu bola naposledy v roku 2012, tazko cakat, ze odpovie
A zverejnovat takto svoj mail tiez nie je prave najstastnejsie
Marta2019
15.06.19,18:25
Ivka, dakujem za vas prispevok k vyriesiu mojho problemu. Moc ste mi pomohli.