leyre
01.11.09,21:45
Dobrý večer prajem všetkým,
:confused:
som tu úplný nováčik, no pre poradu som na tejto stránke bola skoro každý deň. Ale čím viac čítam, tým viac v tom mám chaos.

Jednoducho asi takto.:mee:

Robím spätne knihu jázd za rok 2008, kde je už hotové účtovníctvo.
Auto je kúpené v máji 2008 na r.č. majiteľa a je na leasing.
Účtovníčka zaúčtovala nákupnú cenu, prvú zvýšenú splátku do nákladov a vypočítala aj odpisy /čo tiež neviem ako prišla k sume z ktorej vychádzala/.
Taktiež sú od mája zaúčtované do nákladov aj PHM podľa bločkov.

Podľa toho čo som čítala, súkromné auto používané na podnikateľské účely sa do nákladov dávajú iba náhrady 5,50 Sk plus počet najazdených km/100 * cena PHM z bločku. Ono by mi to mohlo byť jedno, ale keby som chcela prevziať účtovníctvo, zaujíma ma to. A to aj preto, že robím tú knihu jázd a tam mi ALFA ponúka tiež výpočet paušálnej náhrady.
Podľa môjho názoru je to už za minulý rok bezpedmetné keď je už daňovné priznanie urobené.

Vopred ďakujem za Vaše názory.
veronikasad
01.11.09,23:22
Dobrý večer prajem všetkým,
:confused:
som tu úplný nováčik, no pre poradu som na tejto stránke bola skoro každý deň. Ale čím viac čítam, tým viac v tom mám chaos.

Jednoducho asi takto.:mee:

Robím spätne knihu jázd za rok 2008, kde je už hotové účtovníctvo.
Auto je kúpené v máji 2008 na r.č. majiteľa a je na leasing.
Účtovníčka zaúčtovala nákupnú cenu, prvú zvýšenú splátku do nákladov a vypočítala aj odpisy /čo tiež neviem ako prišla k sume z ktorej vychádzala/.
Taktiež sú od mája zaúčtované do nákladov aj PHM podľa bločkov.

Podľa toho čo som čítala, súkromné auto používané na podnikateľské účely sa do nákladov dávajú iba náhrady 5,50 Sk plus počet najazdených km/100 * cena PHM z bločku. Ono by mi to mohlo byť jedno, ale keby som chcela prevziať účtovníctvo, zaujíma ma to. A to aj preto, že robím tú knihu jázd a tam mi ALFA ponúka tiež výpočet paušálnej náhrady.
Podľa môjho názoru je to už za minulý rok bezpedmetné keď je už daňovné priznanie urobené.

Vopred ďakujem za Vaše názory.
paušálnu náhradu za používanie súkromného motorového vozidla na podnikatelské účely si môžeš účtovať len pri aute vlastnom alebo v BSM.
Nesplatené auto na leasing, aj keď na r.č. nie je majetkom súkromnej osoby.
Môže si uplatňovať iba spotrebu PHM.
leyre
02.11.09,07:43
Ďakujem,

takže ak som to správne pochopila, účtovníčka správne zaúčtovala iba bločky z tankovania PHM. Ja teda podľa toho môžem urobiť knihu jázd, ale paušálne náhrady v programe vypnem /skôr vymažem/.
No teraz ma napadlo, AlFA pri evidovaní auta ponúka len možnosť súkromné alebo firemné auto. Môžem tam teda zaškrtnúť políčko súkromné, ale neuplatním si žiadnu náhradu?
Ale na druhej strane ak je zaplatená daň za auto a je účtovaný nákup aj leazingové splátky. Tie sú zaúčtované správne do nákladov? A potom sa bude účtovať len každý rok leasingová splátka a odpis. a až potom bude možné uplatňovať paušálne náhrady.
Je to takto správne? alebo som znovu niečo nepochopila?:confused:
lenkam68
02.11.09,11:53
V príspevku č. 2 máš odpoveď, auto je obchodným majetkom firmy, aj keď je evidované na r.č., nemôžeš zakliknúť v programe súkromné, ale firemné vozidlo.
leyre
02.11.09,12:03
Ďakujem

takže to prepnem na firemné a ešte raz všetko prekontrolujem.
Ešte jedna vec ma v tejto súvislosti napadla. Sú to cestovné príkazy.

Sú v tomto prípade potrebné ak je to SZČO a nemá zamestnanca alebo stačí kniha jázd?