_Ajuska
02.11.09,07:13
Ahoj poraďáci, prosím o radu - podnikáme od apríla a pri vsetkých mozných dolezitých veciach sme zabudli na objednanie stravných lístkov. Chcem sa opýtat skúsenejsích úctovníkov, ci sa dá v s.r.o. zaradit nákup stravných lístkov do nakladov aj do predchádzajúcich mesiacov a ak ano, akym sposobom ma byt vystavena faktura, ci po konkretnych mesiacoch alebo moze byt aj suhrnna. Viem, ze zivnostnici si spät nemozu davat nakup straveniek do nakladov, ale ze vraj v s. r. o. sa to da. Spätne to vlastne bude len za par dni v mesiaci a to za pracovne dni, ked neboli sluzobky, pretoze tam sa ratalo stravne spolu s cestakom. Resp. ako si mozeme nakupit stravenky teraz a dat ich do nakladov s.r.o. - da sa od aprila, alebo uz len november a december? Prosim info, dakujem.
Tweety
02.11.09,06:16
Ahoj poraďáci, prosím o radu - podnikáme od apríla a pri vsetkých mozných dolezitých veciach sme zabudli na objednanie stravných lístkov. Chcem sa opýtat skúsenejsích úctovníkov, ci sa dá v s.r.o. zaradit nákup stravných lístkov do nakladov aj do predchádzajúcich mesiacov a ak ano, akym sposobom ma byt vystavena faktura, ci po konkretnych mesiacoch alebo moze byt aj suhrnna. Môžete nakúpiť aj spätne, ale len pre zamestnancov. Faktúra bude vystavená dátumom, kedy ich skutočne obj. res. zaplatíte. nemusí byť Viem, ze zivnostnici si spät nemozu davat nakup straveniek do nakladov, ale ze vraj v s. r. o. sa to da. Spätne to vlastne bude len za par dni v mesiaci a to za pracovne dni, ked neboli sluzobky, pretoze tam sa ratalo stravne spolu s cestakom. Resp. ako si mozeme nakupit stravenky teraz a dat ich do nakladov s.r.o. - da sa od aprila, alebo uz len november a december? Prosim info, dakujem.
Ćasť odpovede v texte.
Zaúčtujete ich v období, kedy budú zamestnancom pridelené.
_Ajuska
02.11.09,09:41
Dakujem krasne za info, len sa uistim - to znamena, ze ked teraz objednam listky za obdobie april - oktober, zauctujem celu sumu do nakladov do novembra normalne na 21310/21110 , teda nerozdelujem do konretnych mesiacov podla poctu dni (napr. april 4 listky - pomerna cast do N do aprila?) Zaroven objednam uz aj listky do konca roka (aby som to mala z krku:), teda aj tie dam do novembra, ci ich potom rozhodim postupne po mesiacoch? Dakujem za odpoved, ste mi pomohli, cenim si to velmi. Pekny den. Diky.
Zoltán Kovács
02.11.09,09:46
Dakujem krasne za info, len sa uistim - to znamena, ze ked teraz objednam listky za obdobie april - oktober, zauctujem celu sumu do nakladov do novembra normalne na 21310/21110 , teda nerozdelujem do konretnych mesiacov podla poctu dni (napr. april 4 listky - pomerna cast do N do aprila?) Zaroven objednam uz aj listky do konca roka (aby som to mala z krku:), teda aj tie dam do novembra, ci ich potom rozhodim postupne po mesiacoch? Dakujem za odpoved, ste mi pomohli, cenim si to velmi. Pekny den. Diky.

obstaranie 213xx/211xx
vydaj listkov 527/213 55% hodnoty - náklad spoločnosti
vydaj listkov 331/213 45% hodnoty - hradí zamestnanec

je možné to urobiť jednou sumou, len treba mať presnú evidenciu výdaja aj s podpismi zamestnancov.
Tweety
02.11.09,09:49
Dakujem krasne za info, len sa uistim - to znamena, ze ked teraz objednam listky za obdobie april - oktober, zauctujem celu sumu do nakladov do novembra normalne na 21310/21110 , ÁNo, faktúru za stravenky v novembri, v novembri aj rozúčtovanie nákladov, SF, podľa čerpania teda nerozdelujem do konretnych mesiacov podla poctu dni (napr. april 4 listky - pomerna cast do N do aprila?) Zaroven objednam uz aj listky do konca roka (aby som to mala z krku:), teda aj tie dam do novembra, ci ich potom rozhodim postupne po mesiacoch? Faktúru ako som uviedla, za dec. budete zrejme dávať až v dec., takže rozúčtov. už zaúčtujete do dec.Ďakujem za odpoved, ste mi pomohli, cenim si to velmi. Pekny den. Diky.
Odpovede v texte.
Paula
02.11.09,09:52
Dakujem krasne za info, len sa uistim - to znamena, ze ked teraz objednam listky za obdobie april - oktober, zauctujem celu sumu do nakladov do novembra normalne na 21310/21110 , teda nerozdelujem do konretnych mesiacov podla poctu dni (napr. april 4 listky - pomerna cast do N do aprila?) Zaroven objednam uz aj listky do konca roka (aby som to mala z krku:), teda aj tie dam do novembra, ci ich potom rozhodim postupne po mesiacoch? Dakujem za odpoved, ste mi pomohli, cenim si to velmi. Pekny den. Diky.


Zakúpiť do konca roka môžeš, ale z krku účtovanie do nákladov mať nebudeš. Zamestnanci majú nárok, aby im boli SL vydané vopred, avšak ich počet sa kráti za prípadnú dovolenku, dni na prac. ceste, PN...podľa dochádzky predchádzajúceho mesiaca. Takže Ty nemôžeš vedieť už dnes, aká bude dochádzka v novembri či decembri , teda koľko SL pôjde do nákladov za dané "budúce" mesiace.
janaGT
02.11.09,10:06
obstaranie 213xx/211xx
vydaj listkov 527/213 55% hodnoty - náklad spoločnosti
vydaj listkov 331/213 45% hodnoty - hradí zamestnanec

je možné to urobiť jednou sumou, len treba mať presnú evidenciu výdaja aj s podpismi zamestnancov.

ešte doplním, že max. príspevok ZV je 1,98 EUR.
Minimálna hodnota gastrolístka je 75% z 3,6 eur, t.j. 2,70 EUR
_Ajuska
02.11.09,10:08
Dakujem, chapem, palcujem hore, super odpoved, diky moc, pekny den.
_Ajuska
02.11.09,10:09
Prepacte, to co je ZV? Diky.
janaGT
02.11.09,10:10
Prepacte, to co je ZV? Diky.

zamestnávateľ
_Ajuska
02.11.09,10:15
Dakujem za odpoved a nemam to robit teda vzdy po ukonceni mesiaca? Prepacte za otazky, ale v tomto ozaj zacinam. Teda ked kupim listky teraz, zauctujem len ich nakup a naklady zuctujem vzdy po ukonceni mesiaca, tak ako bol narok? A ked sa mi zvysia, ako ich dam do dalsieho mesiaca? Tusim zmaturujem....dakujem a sorry, ze sa pytam take veci...
_Ajuska
02.11.09,10:16
OK, jasne, diky moc.
Kvietocek
09.11.09,11:29
obstaranie 213xx/211xx
vydaj listkov 527/213 55% hodnoty - náklad spoločnosti
vydaj listkov 331/213 45% hodnoty - hradí zamestnanec


Ked hodnota stravneho seku je 2,70 € moze firma pocitat 55 % z celkovej hodnoty 3,60 € tych 55 % co si dava do nakladov? t.j. 55% nepojde z 2,70 ale z 3,60 hoci v skutocnosti firma ma listky len za 2,70 nakupene?
Dakujem
Tweety
09.11.09,11:32
obstaranie 213xx/211xx
vydaj listkov 527/213 55% hodnoty - náklad spoločnosti
vydaj listkov 331/213 45% hodnoty - hradí zamestnanec


Ked hodnota stravneho seku je 2,70 € moze firma pocitat 55 % z celkovej hodnoty 3,60 € tych 55 % co si dava do nakladov? t.j. 55% nepojde z 2,70 ale z 3,60 hoci v skutocnosti firma ma listky len za 2,70 nakupene?
Dakujem
Áno, môže, je to maximum, ktoré môže dať z daňovo uznaných nákladov.
Kvietocek
09.11.09,11:45
A ked firma kupuje seky v hodnote 2,70 a z tejto sumy pocita aj 55 % je to zle uctovanie?
Tweety
09.11.09,11:47
A ked firma kupuje seky v hodnote 2,70 a z tejto sumy pocita aj 55 % je to zle uctovanie?
Nie, nie je, je to minimum.
Kvietocek
09.11.09,11:49
Ďakujem za odpoveď :)
RichardGala
10.11.09,12:16
Dotaz :
ak si zamestvanatel v internej smernici dojedna , ze bude davat zamestnancom listky aj pocas D, PN ... je toto nedanovy ci danovy nakla dpre zamestnavatela? pocul som nazor ze ak je to dojednane v internej smernici tak s ato da povazovat za danovy naklad.
janaGT
10.11.09,12:18
Dotaz :
ak si zamestvanatel v internej smernici dojedna , ze bude davat zamestnancom listky aj pocas D, PN ... je toto nedanovy ci danovy nakla dpre zamestnavatela? pocul som nazor ze ak je to dojednane v internej smernici tak s ato da povazovat za danovy naklad.

ja by som to skôr považovala za nedaňový, ale uvidíš aké budú mať názory ostatní poraďáci ...
Paula
10.11.09,12:24
Dotaz :
ak si zamestvanatel v internej smernici dojedna , ze bude davat zamestnancom listky aj pocas D, PN ... je toto nedanovy ci danovy nakla dpre zamestnavatela? pocul som nazor ze ak je to dojednane v internej smernici tak s ato da povazovat za danovy naklad.


http://www.porada.sk/1059023-post6.html
RichardGala
10.11.09,13:31
dik za odpoved, v zakone je ale ze to musi "prerokovat so zastupcami zamestnancov", ale kedze ich ma dokopy 5 staci ak mu podpisu taku smernicu ze s tym suhlasia a basta?
snad by to malo stacit, nie?
Iwett
26.11.09,15:16
Dobrý deň, nevie mi nikto poradiť, sťahovala som si minulý rok takú super tabuľku pre zaúčtovanie SL v PU aj s predpismi. Neviem ju nájsť.:mee:
emili21
26.11.09,16:35
ahojte, miesto stravných lístkov chcem dať zamestnancom finančný príspevok /nevýhodou je to zdanenie/ tak vás prosím o potvrdenie sumy, ktorá je min. 1,485 a max. 1,98 eur? ďakujem veľmi pekne
veronikasad
26.11.09,16:58
ahojte, miesto stravných lístkov chcem dať zamestnancom finančný príspevok /nevýhodou je to zdanenie/ tak vás prosím o potvrdenie sumy, ktorá je min. 1,485 a max. 1,98 eur? ďakujem veľmi pekne
Pozri § 152 odst. 3 a 5 Zákkonníka práce

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 v sume najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do sumy 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Pri zabezpečovaní stravovania zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, sa cenou jedla rozumie hodnota stravovacej poukážky. Hodnota stravovacej poukážky musí predstavovať najmenej 75 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu.

(5) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2, alebo ak zamestnanec na základe lekárskeho potvrdenia od špecializovaného lekára zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom.
Iwett
27.11.09,08:48
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnávateľ neposkytoval SL zamestnancom od 1-9/09. Dňa 20.09.2009 kúpil a poskytol zamestnancom po 40 ks. Môžem to brať ako za spätné mesiace, alebo to musia byť SL len za 10-11/09. Keď kúpi SL vraj za 1-9/09 dajú sa dať spätne do nákladov, alebo to musím brať ako SL 12/09.....rok 2010. Ďakujem.
calawen
27.11.09,09:05
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnávateľ neposkytoval SL zamestnancom od 1-9/09. Dňa 20.09.2009 kúpil a poskytol zamestnancom po 40 ks. Môžem to brať ako za spätné mesiace, alebo to musia byť SL len za 10-11/09. Keď kúpi SL vraj za 1-9/09 dajú sa dať spätne do nákladov, alebo to musím brať ako SL 12/09.....rok 2010. Ďakujem.

Prečítaj si tému od začiatku, tam je jasne napísané, že je to možné aj spätne, aj keď účtuješ s dátumom obstarania SL. Tých 40 ks bol nárok zamestnanca za 1-9/2009?
Iwett
27.11.09,09:16
Ďakujem,práve som sa dopátrala k tomu aj ja v inej téme.....;) Táto porada je úplne super vec!!!!! Ďakujem Vám všetkým....:)
Iwett
27.11.09,09:18
Prečítaj si tému od začiatku, tam je jasne napísané, že je to možné aj spätne, aj keď účtuješ s dátumom obstarania SL. Tých 40 ks bol nárok zamestnanca za 1-9/2009?
1-9 vôbec neposkytoval, tých 40 boli prvé v tomto roku.:o
calawen
27.11.09,09:20
Ďakujem,práve som sa dopátrala k tomu aj ja v inej téme.....;) Táto porada je úplne super vec!!!!! Ďakujem Vám všetkým....:)

Tú tabuľku si našla? Ak nie, môžem od kolegyne popýtať našu tabuľku na stravné lístky, ale u nás sme to mali aj s nákladovými strediskami...
Iwett
27.11.09,09:22
Ďakujem za ochotu, tú som konečne našla. Teda nie tú, čo som hladala, ale takú tiež super....
Iwett
28.11.09,05:59
Prosím o radu: s.r.o kupovala stravné lístky pre zamestnancov, ale aj pre konateľa, ktorý nieje zamestnancom v s.r.o. Môžem ich prefakturovať SZČO - konateľovi a jemu uplatniť v nákladoch? Ďakujem.
IvoM
28.11.09,12:36
Prosím o radu: s.r.o kupovala stravné lístky pre zamestnancov, ale aj pre konateľa, ktorý nieje zamestnancom v s.r.o. Môžem ich prefakturovať SZČO - konateľovi a jemu uplatniť v nákladoch? Ďakujem.

Ak je konateľ aj SZČO tak mu ich vyfakturovať môžeš, v nákladoch ale ich môže mať len za dni za ktoré ako SZČO vykonával nejakú prácu.
Iwett
28.11.09,13:20
Ak je konateľ aj SZČO tak mu ich vyfakturovať môžeš, v nákladoch ale ich môže mať len za dni za ktoré ako SZČO vykonával nejakú prácu.
Ďakujem.
Monika C.
22.02.10,18:47
Ahoj poraďáci, prosím o radu - podnikáme od apríla a pri vsetkých mozných dolezitých veciach sme zabudli na objednanie stravných lístkov. Chcem sa opýtat skúsenejsích úctovníkov, ci sa dá v s.r.o. zaradit nákup stravných lístkov do nakladov aj do predchádzajúcich mesiacov a ak ano, akym sposobom ma byt vystavena faktura, ci po konkretnych mesiacoch alebo moze byt aj suhrnna. Viem, ze zivnostnici si spät nemozu davat nakup straveniek do nakladov, ale ze vraj v s. r. o. sa to da. Spätne to vlastne bude len za par dni v mesiaci a to za pracovne dni, ked neboli sluzobky, pretoze tam sa ratalo stravne spolu s cestakom. Resp. ako si mozeme nakupit stravenky teraz a dat ich do nakladov s.r.o. - da sa od aprila, alebo uz len november a december? Prosim info, dakujem.

Stanovisko DR ku stravným lístkom nakúpené dozadu neviem tu pripojiť link tak aspoň takto : Díki tmhwk

Stravné lístky spätne u s.r.o. - stanovisko DRSR 05-02-10
12:26 PM tmhwk
Member
Členom od: 04-01-05
Miesto: Bratislava
Príspevky: 33

K téme stravné lístky poskytnuté spätne sa už napísalo dosť veľa.
Pre záujemcov odporúčam napr. staršiu tému nedavali sme stravne listky zamestnancom..
Stanovisko DRSR z ktorého vyplýva že stravné lístky poskytnuté spätne možno daňovo uznať, nájdete tu Stravné lístky spätne?
Pripájam dnešné vyjadrenie DRSR na moju otázku, z ktorého vyplýva že stravné lístky poskytnuté spätne nie sú daňovým nákladom firmy. Nevyjadrili sa k tomu, či sú oslobodené od dane z príjmu u zamestnanca.
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Výdavky na stravovanie zamestnancov sú daňovým výdavkom u zamestnávateľa podľa ustanovenia § 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov č. 595/2003 Z. z. v znení neskorších predpisov, to znamená, že musia byť splnené podmienky podľa osobitného predpisu, ktorým je Zákonník práce. Vo Vašom prípade tieto podmienky splnené neboli, preto dodatočne nakúpené stravné lístky pre zamestnancov nebudú daňovým výdavkom na strane firmy.
------
Váš dopyt:
Dobrý deň,
chcem Vás poprosiť o odpoveď na nasledovný dopyt.
Právnická osoba /s.r.o./ zabezpečuje stravovanie zamestnancov prostredníctvom stravných lístkov /Vaša stravovacia/. Za určité obdobie roka, počas ktorého zamestnanci vykonávali prácu a mali podľa Zákonníka práce na poskytnutie stravy nárok, tieto poukážky poskytnuté neboli, ani im nebola zabezpečená strava iným spôsobom.
Je možné stravovacie poukážky zakúpiť a poskytnúť zamestnancom za toto obdobie spätne? Bude takýto náklad považovaný za daňovo uznateľný na strane firmy? Bude hodnota takto spätne poskytnutej stravy oslobodená od dane z príjmu na strane zamestnanca?
Ďakujem
Príspevok ocenili
mkatka ; Rozalka ; Aljok ; atka4 ; Monika C. ;
oceňujem súhlasím cituj odpovedať
Anja111
22.02.10,19:06
DR SR – stravné poukážky

DAŇOVÉ RIADITEĽSTVO SLOVENSKEJ REPUBLIKY
Nová ulica 13, 975 04 Banská Bystrica


S účinnosťou od 1.1.2007 bolo ustanovenie § 19 ods. 2 písm. p/ zákona č.
595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len „zákon o dani
z príjmov“/ novelizované s tým, že daňovník s príjmami z podnikania a z inej
samostatnej zárobkovej činnosti môže uplatniť ako uznaný daňový výdavok stravné
za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške
ustanovenej na kalendárny deň pre časové pásmo 5 až 12 hodín (podľa zákona č.
283/2002 Z. z. o cestovných náhradách). Výdavky vynaložené na stravovanie
v súlade s cit. zákonným ustanovením je daňovník povinný preukázať (preukazuje
stravné napr. zakúpením stravných lístkov, príp. aj preukázateľným dokladom
z reštauračného zariadenia).


K problematike zakúpenia stravných lístkov u SZČO na určité časové obdobie
dopredu uvádzame, že nakoľko na daňové účely sa uznávajú len výdavky
v preukázateľnej výške, možno uviesť, že v nadväznosti na platné ustanovenia
Opatrenia č. 23 586/2002-92 MF SR, ktorým sa ustanovujú postupy účtovania pre
účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva, dopredu zakúpené
stravné lístky sa v momente úhrady nepovažujú za výdavok ovplyvňujúci základ
dane. Daňovník SZČO takýto výdavok na stravné uplatní ako uznaný daňový výdavok
až v období, keď budú splnené podmienky podľa § 19 ods. 2 písm. p/ zákona o dani
z príjmov.


K problematike spätného zakúpenia stravných lístkov u SZČO za uplynulé
časové obdobie uvádzame, že takýto nákup stravných lístkov nespĺňa podmienku
preukaznosti vynaloženia výdavkov na stravovanie za odpracovaný deň, vzhľadom na
skutočnosť, že dodatočným spôsobom nemôže byť preukázané stravovanie za
obdobie, ktoré už ubehlo. Zakúpenie stravných lístkov je len jedna z možných foriem
uplatnenia si stravného do daňových výdavkov.


Podľa § 19 ods. 2 písm. c/bod 4 zákona o dani z príjmov sa za uznané daňové
výdavky považujú príspevky na stravovanie zamestnancov poskytované za
podmienok ustanovených osobitným predpisom (§ 152 Zákonníka práce).


Nakoľko zamestnávateľ je povinný v súlade s ustanovením § 152 Zákonníka
práce zabezpečovať zamestnancom stravovanie, možno uviesť, že pri súčasnom
splnení podmienok podľa § 19 ods. 2 písm. c/ bod 4 zákona o dani z príjmov spätné
zakúpenie stravných lístkov zamestnávateľom možno uplatniť ako uznaný daňový
výdavok z dôvodu plnenia svojej povinnosti zabezpečiť stravovanie vyplývajúcej zo
Zákonníka práce.



Banská Bystrica, 5. 2. 2007
AMM
24.02.10,17:19
Viem, že zamestnávateľ môže dať stravné lístky aj dohodárom, keď si to určí v internej smernici. Ale môže ich im dať aj keď odrobia denne iba 2 hodiny? A prispievať im na nej zo sociálneho fondu?
Tweety
24.02.10,17:21
Viem, že zamestnávateľ môže dať stravné lístky aj dohodárom, keď si to určí v internej smernici. Ale môže ich im dať aj keď odrobia denne iba 2 hodiny? A prispievať im na nej zo sociálneho fondu?
Nie, ZP stanovuje nárok na stravenky pri zmene dlhšej ako 4 hod. ZO SF prispievať nemôžete, pretože z ich odmeny sa SF nevytvára.
AMM
24.02.10,17:26
Keď si dá do internej smernice teda, že dohodárom nad 4 hodiny dá stravný lístok, aj tak im nemôže prispievať na nej so SF? Viem, že z ich odmeny sa SF netvorí, ale keď s tým zamestnávateľ súhlasí...
sybila3
07.03.12,12:01
prvýkrát účtujem SL v PU, objednala som cez internet, vystavili mi zálohovú fa, ktorú som uhradila, takže zál. faktúru len evidujem. úhrada z účtu 314/221. Teraz účtujem ostrú: 213/321, poplatky a odplata som dala na 568,343/321, odpočet zálohy 321/314, môže to tak byť? dík
Tweety
07.03.12,12:21
prvýkrát účtujem SL v PU, objednala som cez internet, vystavili mi zálohovú fa, ktorú som uhradila, takže zál. faktúru len evidujem. úhrada z účtu 314/221. Teraz účtujem ostrú: 213/321, poplatky a odplata som dala na 568,343/321, odpočet zálohy 321/314, môže to tak byť? dík
Poplatky sú služba- 518. OStatné máš dobre.
sybila3
07.03.12,13:39
takže aj poplatky za telefon, a ak platím za telefon šekom je tam poplatok za šek, ten tiež ide na 518, ja som dávala na 568.
Ok, takže po zaúčtovaní si vytvorím v money s3 účtujem pokľadňu cenín kde zaúčtujem príjem 211/261??? , potom za príslušný mesiac, nárok majú od januára takže vo februári im vydám za dva mesiace 331/213 55% z 3,8 a zrážka zo mzdy-doplatok 331/213 45 %??? Asi to nie je dobre že ?
Tweety
07.03.12,13:41
takže aj poplatky za telefon, a ak platím za telefon šekom je tam poplatok za šek, ten tiež ide na 518, ja som dávala na 568.
Ok, takže po zaúčtovaní si vytvorím v money s3 účtujem pokľadňu cenín kde zaúčtujem príjem 211/261??? , potom za príslušný mesiac, nárok majú od januára takže vo februári im vydám za dva mesiace 331/213 55% z 3,8 a zrážka zo mzdy-doplatok 331/213 45 %??? Asi to nie je dobre že ?
Myslela som telef. poplatok, o tom si písala. Poplatok za pošt. poukážku je tiež 518. Prečo do toho miešaš pokladňu cenín? Zrejme máš v tom riadny zmätok.
sybila3
08.03.12,09:04
nemám to zmätok ak kam eviduješ prijaté stravné lístky ja som ich zatiaľ účtovala len v JU ale bolo mi tu poradené že v money s3 treba vytvoriť pokladňu cenín kde ich zaevidujem a odtiaľ ich budem aj vydávať.
SSAndrea
08.03.12,12:19
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Opravujem teraz spätne účtovníctvo v jednej sro za rok 2011. Majú zamestnancov. V roku 2011 im boli poskytované stravné lístky, pričom 55% hradil zamestnávateľ a zvyšok 45% zamestnanec. Nedostávali príspevok zo SF. Môžem pri oprave účtovníctva dodatočne uplatniť príspevok zo SF? Môžem ho vysporiadať napr. cez pokladnicu, že sumu o príspevok zo SF vyplatím zamestnancom spätne z pokladne???? Alebo sa mám na to vykašlať? ďakujem
SSAndrea
09.03.12,05:45
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Opravujem teraz spätne účtovníctvo v jednej sro za rok 2011. Majú zamestnancov. V roku 2011 im boli poskytované stravné lístky, pričom 55% hradil zamestnávateľ a zvyšok 45% zamestnanec. Nedostávali príspevok zo SF. Môžem pri oprave účtovníctva dodatočne uplatniť príspevok zo SF? Môžem ho vysporiadať napr. cez pokladnicu, že sumu o príspevok zo SF vyplatím zamestnancom spätne z pokladne???? Alebo sa mám na to vykašlať? ďakujem

posúvam:)
Paula
09.03.12,07:06
Rozhoduješ sa ako účtovník alebo ako podnikateľ?
Tweety
09.03.12,07:12
Dobrý deň, vie mi niekto poradiť. Opravujem teraz spätne účtovníctvo v jednej sro za rok 2011. Majú zamestnancov. V roku 2011 im boli poskytované stravné lístky, pričom 55% hradil zamestnávateľ a zvyšok 45% zamestnanec. Nedostávali príspevok zo SF. Môžem pri oprave účtovníctva dodatočne uplatniť príspevok zo SF? Môžem ho vysporiadať napr. cez pokladnicu, že sumu o príspevok zo SF vyplatím zamestnancom spätne z pokladne???? Alebo sa mám na to vykašlať? ďakujem
Ak je to rozhodnutie zamestnáv., môžeš doúčtovať čerpanie SF na príspevok na zabezp. stravovania.
SSAndrea
12.03.12,11:08
Ak je to rozhodnutie zamestnáv., môžeš doúčtovať čerpanie SF na príspevok na zabezp. stravovania.

Ahoj Tweety. Ďakujem za odpoveď. Ja to účtovníctvo opravujem a podnikateľ ma poprosil aby som opravila všetko po bývalej "účtovníčke" čo sa ešte dá zachrániť. Takže pôvodné účtovanie bolo:
DF za SL 213/321 (1 SL za 3,- €)
Prídel SL 55% hradené zamestnávateľom t.j. 1,65 € účtované 527/213, 45% hradené zamestnancami t.j. 1,35 € 335/213. Zamestnancom to bolo strhávané automaticky z výplat a mali podpísané aj dohody o zrážkach zo mzdy. Dohody o zrážkach zo mzdy by som mohla dodatočne upraviť na 1,25 €, s tým že 0,10 € by bol príspevok zo SF. Ale mzdy už prerábať nebudem za celý rok 2011. Takže by som mohla len doúčtovať každý mesiac????:
nárok na príspevok zo sociálneho fondu 472/333
vyplatenie z pokladne 333/211

Nič lepšie ma zatiaľ nenapadlo, takže neviem, či by to bolo správne :eek: Ďakujem za kontrolu prípadné usmernenie ako postupovať, účtovať....
SSAndrea
14.03.12,04:59
Ahoj Tweety. Ďakujem za odpoveď. Ja to účtovníctvo opravujem a podnikateľ ma poprosil aby som opravila všetko po bývalej "účtovníčke" čo sa ešte dá zachrániť. Takže pôvodné účtovanie bolo:
DF za SL 213/321 (1 SL za 3,- €)
Prídel SL 55% hradené zamestnávateľom t.j. 1,65 € účtované 527/213, 45% hradené zamestnancami t.j. 1,35 € 335/213. Zamestnancom to bolo strhávané automaticky z výplat a mali podpísané aj dohody o zrážkach zo mzdy. Dohody o zrážkach zo mzdy by som mohla dodatočne upraviť na 1,25 €, s tým že 0,10 € by bol príspevok zo SF. Ale mzdy už prerábať nebudem za celý rok 2011. Takže by som mohla len doúčtovať každý mesiac????:
nárok na príspevok zo sociálneho fondu 472/333 pardón upravujem na 472/331 /lebo som mu mala vlastne na výplatu dať viac peňazí/
vyplatenie z pokladne 333/211 a teda oprava 331/211

Nič lepšie ma zatiaľ nenapadlo, takže neviem, či by to bolo správne :eek: Ďakujem za kontrolu prípadné usmernenie ako postupovať, účtovať....

posúvam
sybila3
14.03.12,09:43
Poplatky sú služba- 518. OStatné máš dobre.

k príspevku č. 40, mám to síce dobre, aj účtovanie miezd už mám nastavené dúfam, že dobre, ale som úplne zúfalá lebo to neviem urobiť v softe, mám to vypísané na papieriku ale neviem ako to mám zaúčtovať v money s3, prosím o radu. súúúúúúúrne dík
SSAndrea
14.03.12,12:42
posúvam

posúvam :confused:
tomino77
14.03.12,16:03
Zdravim Vas, som zacinajuci zivnostnik v oblasti stavebnictva a mam otazku ohladom stravnych listkov. V roku 2012 je 250 prac. dni (pre priklad dajme tomu ze ich tolko bude aj v 2013), ale ako zivnostnik budem pracovat aj soboty cize prac dni budem mat cca 313. Za kazdy prac. den si mozem dat do vydavkov 1 stravny listok v hodnote 3,80 eur.
Docital som sa niekde, ze si ich mozem uplatnit len za tych 250 prac. dni. Ano ci nie? Ale ked budem mat prac. dni 313? Mozem si ich uplatnit za skutocne odpracovane prac. dni, teda 313? Alebo len podla rocneho fondu prac. dni, teda 250?

A co sa tyka kupy stravnych listkov, tak to jednoducho objednam napr. u cheque dejeneur, napr. 313 x 3,80 = 1189,4 a tuto sumu si uplatnim do vydavkov. Uctovnictvo mi bude viest externa uctovnicka (JU)

Dakujem za odpovede
AdelaS
14.03.12,22:55
Zdravím, Tomino,
celú sumu napr. 1189,40 si len tak "uplatniť" nemôžeš, musíš ju rozdeliť na čiastku 55 % - tú uvedieš v JÚ ako výdavok ovplyvňujúci ZD a čiastku 45 % - tú uvedieš ako neovplyvňujúci. Všetko budeš mať vo výdavkoch, len rozdelené.
veronikasad
15.03.12,00:29
Zdravím, Tomino,
celú sumu napr. 1189,40 si len tak "uplatniť" nemôžeš, musíš ju rozdeliť na čiastku 55 % - tú uvedieš v JÚ ako výdavok ovplyvňujúci ZD a čiastku 45 % - tú uvedieš ako neovplyvňujúci. Všetko budeš mať vo výdavkoch, len rozdelené.
nesúhlasím - platí pre zamestnancov, nie SZČO
veronikasad
15.03.12,00:33
Zdravim Vas, som zacinajuci zivnostnik v oblasti stavebnictva a mam otazku ohladom stravnych listkov. V roku 2012 je 250 prac. dni (pre priklad dajme tomu ze ich tolko bude aj v 2013), ale ako zivnostnik budem pracovat aj soboty cize prac dni budem mat cca 313. Za kazdy prac. den si mozem dat do vydavkov 1 stravny listok v hodnote 3,80 eur.
Docital som sa niekde, ze si ich mozem uplatnit len za tych 250 prac. dni. Ano ci nie? Ale ked budem mat prac. dni 313? Mozem si ich uplatnit za skutocne odpracovane prac. dni, teda 313? Alebo len podla rocneho fondu prac. dni, teda 250?

A co sa tyka kupy stravnych listkov, tak to jednoducho objednam napr. u cheque dejeneur, napr. 313 x 3,80 = 1189,4 a tuto sumu si uplatnim do vydavkov. Uctovnictvo mi bude viest externa uctovnicka (JU)

Dakujem za odpovede

SL SZČO sa nedajú kupovať spätne - ak si ich objednáš v marci 2012 - za január-február 2012 si ich už do VOZD dať nemôžeš (ale na to by ťa mala upozorniť externá účtovníčka skôr, ako SL kúpiš)
SSAndrea
15.03.12,06:55
posúvam


Ahoj Tweety. Ďakujem za odpoveď. Ja to účtovníctvo opravujem a podnikateľ ma poprosil aby som opravila všetko po bývalej "účtovníčke" čo sa ešte dá zachrániť. Takže pôvodné účtovanie bolo:
DF za SL 213/321 (1 SL za 3,- €)
Prídel SL 55% hradené zamestnávateľom t.j. 1,65 € účtované 527/213, 45% hradené zamestnancami t.j. 1,35 € 335/213. Zamestnancom to bolo strhávané automaticky z výplat a mali podpísané aj dohody o zrážkach zo mzdy. Dohody o zrážkach zo mzdy by som mohla dodatočne upraviť na 1,25 €, s tým že 0,10 € by bol príspevok zo SF. Ale mzdy už prerábať nebudem za celý rok 2011. Takže by som mohla len doúčtovať každý mesiac????:
nárok na príspevok zo sociálneho fondu 472/331
vyplatenie z pokladne 331/211

Nič lepšie ma zatiaľ nenapadlo, takže neviem, či by to bolo správne :eek: Ďakujem za kontrolu prípadné usmernenie ako postupovať, účtovať....

posúvam :eek:
veronikasad
15.03.12,07:03
Andrejka, doúčtuj tvorbu SF a použi ho na stravovanie v roku 2012. Ak ho vyplatíš zamestnancovi v hotovosti, musela by si ho zdaniť, čím si to ešte viac skomplikuješ
Paula
15.03.12,08:05
SSAndrea
15.03.12,09:08
posúvam


Andrejka, doúčtuj tvorbu SF a použi ho na stravovanie v roku 2012. Ak ho vyplatíš zamestnancovi v hotovosti, musela by si ho zdaniť, čím si to ešte viac skomplikuješ
Veronika ďakujem. Tvorba SF bola v roku 2011 účtovaná. Takže to ponechám v roku 2011 bez čerpania zo SF. V roku 2012 už som to poriešila. Pekný slnečný deň prajem:)
namor111
19.03.12,06:04
Dobrý deň, potrebujem poradiť, či uvažujem správne. Ak PO nakúpi stravné lístky 5.1. na január a aj ich fyzicky zamestnancom 5.1. vydá, ale zrážku zo mzdy robí vlastne až vo februári po spracovaní miezd, tak výdaj SL mám účtovať 5.1.?
Čiže zaúčtujem ID 5.1.:
55% napr. 1,65 € 527/213
0,10 € príspevok zo SF 472/213
1,25 € príspevok od zamestnanca 335/213.
Následne 31.1. zaúčtuje mzdy za január, kde zúčtuje 1,25 331/335.

Ak zamestnanec ale čerpal napríklad 1 deň dovolenku v januári, tak 1.2. výdaj SL na február ponížim o 1ks (za dovolenku) a zaúčtujem k 1.2. o tento kus menej?
Alebo si nechávate 5.1. len na "neúčtovný doklad" podpísať koľko SL zamestnanci prevzali a výdaj účtujete až k 31.1. spolu zo mzdami a vtedy zaúčtujete skutočný výdaj (teda ponížené o čerpanie dovolenky?). Neviem, ktorí spôsob je správny, jednoduchší??

Ďakujem

A ešte druhá otázka., 5.1.2012 boli kúpené SL s tým, že ešte som z nich vydal SL za december 2011 (novému zamestnancovi prijatému v decembri som dal v decembri 10 ks ale mal nárok na 15 a tých 5 som už nestihol v starom roku kúpiť). Musím časovo rozlíšiť cez 383 tých 5 lístkov a zaúčtovať:
v roku 2011 cez ID: 5ks x 1,65 € 527/383??
A v roku 2012 zúčtujem 5.1. výdaj 5 ks 383/213???

Ďakujem
namor111
21.03.12,11:08
Dobrý deň, potrebujem poradiť, či uvažujem správne. Ak PO nakúpi stravné lístky 5.1. na január a aj ich fyzicky zamestnancom 5.1. vydá, ale zrážku zo mzdy robí vlastne až vo februári po spracovaní miezd, tak výdaj SL mám účtovať 5.1.?
Čiže zaúčtujem ID 5.1.:
55% napr. 1,65 € 527/213
0,10 € príspevok zo SF 472/213
1,25 € príspevok od zamestnanca 335/213.
Následne 31.1. zaúčtuje mzdy za január, kde zúčtuje 1,25 331/335.

Ak zamestnanec ale čerpal napríklad 1 deň dovolenku v januári, tak 1.2. výdaj SL na február ponížim o 1ks (za dovolenku) a zaúčtujem k 1.2. o tento kus menej?
Alebo si nechávate 5.1. len na "neúčtovný doklad" podpísať koľko SL zamestnanci prevzali a výdaj účtujete až k 31.1. spolu zo mzdami a vtedy zaúčtujete skutočný výdaj (teda ponížené o čerpanie dovolenky?). Neviem, ktorí spôsob je správny, jednoduchší??

Ďakujem

A ešte druhá otázka., 5.1.2012 boli kúpené SL s tým, že ešte som z nich vydal SL za december 2011 (novému zamestnancovi prijatému v decembri som dal v decembri 10 ks ale mal nárok na 15 a tých 5 som už nestihol v starom roku kúpiť). Musím časovo rozlíšiť cez 383 tých 5 lístkov a zaúčtovať:
v roku 2011 cez ID: 5ks x 1,65 € 527/383??
A v roku 2012 zúčtujem 5.1. výdaj 5 ks 383/213???

Ďakujem

vie mi niekto poradiť, či to robím správne? :)
namor111
28.03.12,10:37
prosím nájde sa dobrá duša, ktorá mi to skontroluje :rolleyes:
DarkXin
21.04.12,18:15
Dobrý večer. Prosím Vás o radu. Zamestnankyňa pracuje v jednej organizácii na pol úväzku ako administratívna pracovníčka a na pol úväzku ako upratovačka. Ako upratovačka nepracuje každý deň, ale v priebehu mesiaca má odpracovaný fond pracovného času ako na pol úväzku. Môžem jej vydať na jeden deň dva stravné lístky, keď ako administratívna pracovníčka odpracuje 4,5 hodín a ako upratovačka tiež 4,5 hodín? Ďakujem
KEJKA
21.04.12,18:18
podľa mňa nie, je to stále jeden zamestnanec a jeden zam-eľ.
veronikasad
21.04.12,18:32
Dobrý večer. Prosím Vás o radu. Zamestnankyňa pracuje v jednej organizácii na pol úväzku ako administratívna pracovníčka a na pol úväzku ako upratovačka. Ako upratovačka nepracuje každý deň, ale v priebehu mesiaca má odpracovaný fond pracovného času ako na pol úväzku. Môžem jej vydať na jeden deň dva stravné lístky, keď ako administratívna pracovníčka odpracuje 4,5 hodín a ako upratovačka tiež 4,5 hodín? Ďakujem
druhý SL jej môže zamestnávatel poskytnúť len v prípade, ak výkon práce v danom dni presiahne 11 hod.

Pozri § 152 odst. 2 Zákonníka práce

2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
DarkXin
26.04.12,17:05
Veľmi pekne ďakujem za odpovede.
Viera R.
27.04.12,05:32
druhý SL jej môže zamestnávatel poskytnúť len v prípade, ak výkon práce v danom dni presiahne 11 hod.

Pozri § 152 odst. 2 Zákonníka práce

2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä poskytovaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Nárok na poskytnutie stravy má zamestnanec, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Znamená to, že ak pracovník po odpracovaní 11 hodín, ide ešte na SC možno mu dať aj stravné, ak cesta je nad 5 hodín?
Tweety
27.04.12,05:36
Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.
Znamená to, že ak pracovník po odpracovaní 11 hodín, ide ešte na SC možno mu dať aj stravné, ak cesta je nad 5 hodín?
ÁNo, dostane stravné podľa Zákona o CN.
Viera R.
10.07.12,08:15
Prosím o radu: Vo firme je pružný prac. čas. Pracovník prišiel do práce o 08:30, o 15:00 bol vyslaný na pracovnú cestu, ktorá trvala do nasledujúceho dňa do 01:30. Obed sa vo firme vydáva od 11:30 do 13:00. Vzniká mu nárok na stravné na SC? Ako je to správne? 11 hodín mal odpracovaných o 19:30. Od 19:30 do 24:00 je 4,5 hodiny t. j. nárok na stravné nevzniká?
Zita5
10.07.12,08:40
Pracoval od 8,30 hod. do 15,00 hod . - má nárok na stravný lístok(§152 odst.1), nakoľko odpracoval na pravidelnom pracovisku viac než 4 hodiny .
§ 152
Stravovanie zamestnancov
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html#hore)

(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu, s výnimkou zamestnancov vyslaných na pracovnú cestu, ktorí na svojom pravidelnom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Povinnosť zamestnávateľa ustanovená v prvej vete sa nevzťahuje na zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme v zahraničí.

Od nástupu (od 15:00 hod)na pracovnú cestu má zamestnanec nárok na stravné v súlade so zákonom o CN (§5 odst.1)

§ 5
Stravné


(1) Zamestnancovi patrí stravné za každý kalendárny deň pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom. Suma stravného je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín,
b) nad 12 hodín až 18 hodín,
c) nad 18 hodín.

Čiže toto riešia dva zákony - Zákonník práce a Zákon o cestovných náhradách .
Viera R.
10.07.12,09:19
Ďakujem za reakciu, má nárok na stravný lístok v ten deň, , bol na obede (Zákonník práce). Neviem od akého času mám počítať nárok na stravné.
Zita5
10.07.12,09:22
Ďakujem za reakciu, má nárok na stravný lístok v ten deň, , bol na obede (Zákonník práce). Neviem od akého času mám počítať nárok na stravné.

Stravné podľa ZoCN posudzujete od nástupu na pracovnú cestu až po jej skončenie .
Viera R.
10.07.12,09:55
Ďakujem Zita5 za trpezlivosť, napísala si to už v predchádzajúcom príspevku.
namor111
08.08.12,10:41
Dobrý deň, poradí mi nejaká dobrá dušička ;), či uvažujem správne. Ak PO nakúpi stravné lístky 5.1. na január a aj ich fyzicky zamestnancom 5.1. vydá, ale zrážku zo mzdy robí vlastne až vo februári po spracovaní miezd (a takto každý mesiac výdava na začiatku mesiaca SL na daný mesiac).

Tak výdaj SL mám účtovať 5.1.?
Čiže zaúčtujem ID 5.1.:
55% napr. 1,65 € 527/213
0,10 € príspevok zo SF 472/213
1,25 € príspevok od zamestnanca 335/213.
Následne 31.1. zaúčtuje mzdy za január, kde zúčtuje 1,25 331/335.

Ak zamestnanec ale čerpal napríklad 1 deň dovolenku v januári, tak 1.2. výdaj SL na február ponížim o 1ks (za dovolenku) a zaúčtujem k 1.2. o tento kus menej?
Alebo si nechávate 5.1. len na "neúčtovný doklad" podpísať koľko SL zamestnanci prevzali a výdaj účtujete až k 31.1. spolu zo mzdami a vtedy zaúčtujete skutočný výdaj (teda ponížené o čerpanie dovolenky?). Neviem, ktorí spôsob je správny, jednoduchší?? Ďakujem Roman
kn-alka
08.08.12,10:56
Dobrý deň, poradí mi nejaká dobrá dušička ;), či uvažujem správne. Ak PO nakúpi stravné lístky 5.1. na január a aj ich fyzicky zamestnancom 5.1. vydá, ale zrážku zo mzdy robí vlastne až vo februári po spracovaní miezd (a takto každý mesiac výdava na začiatku mesiaca SL na daný mesiac).

Tak výdaj SL mám účtovať 5.1.?
Čiže zaúčtujem ID 5.1.:
55% napr. 1,65 € 527/213
0,10 € príspevok zo SF 472/213
1,25 € príspevok od zamestnanca 335/213.
Následne 31.1. zaúčtuje mzdy za január, kde zúčtuje 1,25 331/335.

Ak zamestnanec ale čerpal napríklad 1 deň dovolenku v januári, tak 1.2. výdaj SL na február ponížim o 1ks (za dovolenku) a zaúčtujem k 1.2. o tento kus menej?
Alebo si nechávate 5.1. len na "neúčtovný doklad" podpísať koľko SL zamestnanci prevzali a výdaj účtujete až k 31.1. spolu zo mzdami a vtedy zaúčtujete skutočný výdaj (teda ponížené o čerpanie dovolenky?). Neviem, ktorí spôsob je správny, jednoduchší?? Ďakujem Roman

Ja účtujem spolu so mzdami skutočný výdaj. Výdaj lístkov dopredu evidujem zvlášť spolu s podpismi zamestnancov. Nikam neúčtujem, je to len pomocná evidencia.
katka 23
14.10.12,13:01
Dobrý deň, firma - s.r.o. zabezpečuje stravné zamestnancom formou stravovacích poukážok Le cheque dejeuner, zamestnanec platí sumu za poskytnuté str.lístky len vo výške 45% alebo je treba k tomu prirátať aj DPH ? Nie je mi to veľmi jasné keďže SL sú nakúpené bez DPH ale DPH je účtované za províziu... Ďakujem za radu.
kn-alka
14.10.12,13:03
45% z hodnoty stravného lístka
katka 23
14.10.12,13:11
a môžem poprosiť aj o vysvetlenie prečo je to tak?
kn-alka
14.10.12,13:14
Provízia je nákladom firmy, ako aj DPH z provízie si uplatňuje firma.
katka 23
14.10.12,13:25
ak zam - ec uhradí sumu za SL do pokladne vystavím mu PPD - základ + DPH ? firma je platcom DPH - má firma z tejto sumy odviesť DPH?
kn-alka
14.10.12,13:28
akú DPH? stravné lístky sú BEZ DPH !!!
kn-alka
14.10.12,13:31
Príklad:
Zamestnancovi vydáš 20 ks stravných lístkov v hodnote 3,- €. To je v hodnote 60 €.
Zamestnanec ti uhradí 45% z hodnoty stravných lístkov 27,- €.
Vystavíš mu PPD na 27,- €.
Zapíšeš do kolonky Oslobodené od DPH.
katka 23
14.10.12,13:39
kn - alka ďakujem za trpezlivosť, už som "doma"
mart.
30.11.12,14:33
Dobrý deň, rád by som si niečo ujasnil, a preto budem rád keď mi pomožete. Takže rozumiem dobre, že pri obstaraní/nákupe cenín sa neúčtuje o DPH ? Teda, ak kúpim stravné lístky, účtujem len napr. takýto prípad:
1. nákup stravných lístkov v hotovosti 1000€ 213/211 ?
Paula
30.11.12,14:42
Dobrý deň, rád by som si niečo ujasnil, a preto budem rád keď mi pomožete. Takže rozumiem dobre, že pri obstaraní/nákupe cenín sa neúčtuje o DPH ? Teda, ak kúpim stravné lístky, účtujem len napr. takýto prípad:
1. nákup stravných lístkov v hotovosti 1000€ 213/211 ?


Ak si dodávateľ účtuje aj poplatok za službu (províziu) a je platiteľom DPH (aj Ty), potom DPH z nej si môžeš uplatniť pri nákupe SL pre zamestnancov.
mart.
30.11.12,14:45
dobre, ja sa pýtam iba na stravné lístky...žiadne poplatky a provízie
Paula
30.11.12,14:47
Nakupuješ SL s DPH, keďže sa na ňu pýtaš?
mart.
30.11.12,14:56
Však ja nerozumiem tomu, že keď nakupujem stravné lístky, že či ich kupujem aj s DPH. Pretože v škole sme mali takýto prípad:
1. nákup stravných lístkov
a)cena 1000€ 213/-
b) dph 200€ 343/-
c) spolu 1200€ -/211
A potom predaj stravných lístkov zamestnancom:
a) úbytok lístkov 1000€ -/213
b) príspevok od zamestnávatela 550€ 527/-
c) príspevok zo SF 40€ 472/-
d) daň. povinnosť (1000-550-40)*20% 82€ -/343
e) pohľ. voči zamestnancovi 492 335/-
Ono mne sa zdá že sme na strednej DPH z cennín neúčtovali...a další problém je ten druhý prípad...neni to nejaká čudná podvojnosť ? :D Som z toho proste zmatený. Neviem si pomocť
Paula
30.11.12,15:11
Že či ich nakupuješ s DPH - to je zrejmé z faktúry. Nákup SL s DPH (teda nie DPH iba z provízie), k tomu téma možno zo sto :) napr. tu:

http://www.porada.sk/t202741-p3-nakup-obedov-od-neplatitela-dph.html
veronikasad
30.11.12,16:57
Však ja nerozumiem tomu, že keď nakupujem stravné lístky, že či ich kupujem aj s DPH. Pretože v škole sme mali takýto prípad:
1. nákup stravných lístkov
a)cena 1000€ 213/-
b) dph 200€ 343/-
c) spolu 1200€ -/211
A potom predaj stravných lístkov zamestnancom:
a) úbytok lístkov 200€ -/213
b) príspevok od zamestnávatela 550€ 527/-
c) príspevok zo SF 40€ 472/-
d) daň. povinnosť (1000-550-40)*20% 82€ -/343
e) pohľ. voči zamestnancovi 492 335/-
Ono mne sa zdá že sme na strednej DPH z cennín neúčtovali...a další problém je ten druhý prípad...neni to nejaká čudná podvojnosť ? :D Som z toho proste zmatený. Neviem si pomocť
Píšeš o účtovaní faktúry za odber stravy z nejakého strav.zariadenia (Platitela DPH), alebo nákupe gastrolístkov ?
uctokrajan
30.11.12,20:25
To je nerealne uctovanie. len jedno - nemas narok na odpocet DPH z celej sumy
mart.
30.11.12,20:31
to je nakup stravnych listkov. Uctokrajan - takze je to blbost? myslis ten odpocet ? inak je smutne ze ten priklad je zo skoly; teda ak to je naozaj zle