Falcon666
02.11.09,07:59
Dobrý deň.

Môžete mi, prosím, poradiť s uvedeným problémom ?
Zaplatil som jednu splátku navyše u HOME CREDITU, a keď som poslal žiadosť o vrátenie uvedenej sumy, vrátili mi ju zníženú o "poplatok za vrátenie preplatku" ( v sume, ktorá predstavovala 12% zo požadovanej sumy )
Môže takto konať uvedená spoločnosť ? Má na to nárok podľa zákona ?
Obchodný vzťah bol ukončený zaplatením poslednej splátky a splátka navyše, predpokladám, už nebola predmetom obchodného vzťahu konkrétnej zmluvy. Takže ide o moje peniaze, ktoré mi spoločnosť HOME CREDIT nevrátila v plnej výške.
Ďakujem za každú reakciu.
veronikasad
02.11.09,07:01
Dobrý deň.

Môžete mi, prosím, poradiť s uvedeným problémom ?
Zaplatil som jednu splátku navyše u HOME CREDITU, a keď som poslal žiadosť o vrátenie uvedenej sumy, vrátili mi ju zníženú o "poplatok za vrátenie preplatku" ( v sume, ktorá predstavovala 12% zo požadovanej sumy )
Môže takto konať uvedená spoločnosť ? Má na to nárok podľa zákona ?
Obchodný vzťah bol ukončený zaplatením poslednej splátky a splátka navyše, predpokladám, už nebola predmetom obchodného vzťahu konkrétnej zmluvy. Takže ide o moje peniaze, ktoré mi spoločnosť HOME CREDIT nevrátila v plnej výške.
Ďakujem za každú reakciu.
môžeš uviesť konkrétnu sumu, ktorú ti z preplatku stiahli ?
Mária27
02.11.09,08:00
Tu nejde o obchodný vzťah. Dostali peniaze, ktoré nežiadali, museli ich vrátiť a mali s tým náklady.
Chobot
02.11.09,08:06
Dobrý deň.

Môžete mi, prosím, poradiť s uvedeným problémom ?
Zaplatil som jednu splátku navyše u HOME CREDITU, a keď som poslal žiadosť o vrátenie uvedenej sumy, vrátili mi ju zníženú o "poplatok za vrátenie preplatku" ( v sume, ktorá predstavovala 12% zo požadovanej sumy )
Môže takto konať uvedená spoločnosť ? Má na to nárok podľa zákona ?
Obchodný vzťah bol ukončený zaplatením poslednej splátky a splátka navyše, predpokladám, už nebola predmetom obchodného vzťahu konkrétnej zmluvy. Takže ide o moje peniaze, ktoré mi spoločnosť HOME CREDIT nevrátila v plnej výške.
Ďakujem za každú reakciu.

Napísať 12% z preplatku je veľmi relatívne a môže zavádzať. Ale k faktom. V obchodných podmienkach si mal dohodnuté, že v prípade preplatku si spoločnosť môže účtovať poplatok za jeho vrátenie, je to v hlave 5 § 11 úverových podmienok (http://www.homecredit.sk/file/cms/ospsri_012009_up.pdf):

§ 11 V prípade vzniku preplatku vráti spoločnosť preplatok klientovi na základe písomnej žiadosti. Spoločnosť je oprávnená účtovať klientovi v takom prípade poplatok za vrátenie preplatku, pričom aktuálna výška tohto poplatku bude oznámená na webových stránkach spoločnosti a klient s týmto oznámením takto súhlasí.

A v sadzobníku poplatkov (http://www.homecredit.sk/file/cms/sk/pre_klientov/hcs-sadzobnik_poplatkov_a_odmien.pdf) je tento poplatok presne uvedený sumou 2,82 €. Ak to bola táto suma, tak je to v súlade s podmienkami a sadzobníkom.
Falcon666
02.11.09,11:53
O.K. Suma je zrejme jednotná a nezávislá od výšky preplatku. Je to tých 2,82€.
Pýtal som sa preto, lebo zastávam názor, že je to dosť smiešne sťahovať poplatky za vrátenie cudzích peňazí, už len vzhľadom na tie sumy, ktoré som ako klient spoločnosti predtým zaplatil. Viem, že HOME CREDIT je monopol a 2,82€ mám alebo nemám. Išlo mi trochu o princíp, ale chápem, že v dnešnom svete biznisu som mal možno trochu naivný pohľad na túto konkrétnu záležitosť.
Akurát je mi trochu čudné, že som nedostal žiadne avízo o splátke navyše a už sa to stalo 2x.
Dík za odpovede- dozvedel som sa, čo som potreboval. Super stránka ;)
Zita5
02.11.09,11:58
O.K. Suma je zrejme jednotná a nezávislá od výšky preplatku. Je to tých 2,82€.
Pýtal som sa preto, lebo zastávam názor, že je to dosť smiešne sťahovať poplatky za vrátenie cudzích peňazí, už len vzhľadom na tie sumy, ktoré som ako klient spoločnosti predtým zaplatil. Viem, že HOME CREDIT je monopol a 2,82€ mám alebo nemám. Išlo mi trochu o princíp, ale chápem, že v dnešnom svete biznisu som mal možno trochu naivný pohľad na túto konkrétnu záležitosť.
Akurát je mi trochu čudné, že som nedostal žiadne avízo o splátke navyše a už sa to stalo 2x.
Dík za odpovede- dozvedel som sa, čo som potreboval. Super stránka ;)

Ja som toho názoru , že prehľad o splátkach by ste mali v prvom rade vedieť Vy . Takže už pri samotnom sledovaní splátok , ste mohli vedieť , že netreba platiť splátku , nakoľko by ste zaplatili navyšše .:)
Falcon666
02.11.09,12:56
Ja som toho názoru , že prehľad o splátkach by ste mali v prvom rade vedieť Vy . Takže už pri samotnom sledovaní splátok , ste mohli vedieť , že netreba platiť splátku , nakoľko by ste zaplatili navyšše .:)

Ja sa nehádam. A súhlasím, že sa má každý sám starať o seba. Iba mi ako deklarovanému V.I.P. klientovi uvedenej spoločnosti nejako nepasuje ten akt poplatkov ako pre bežných/nových klientov, je tam trochu pomýlená politika vzťahu podľa môjho názoru. Systém je nastavený automaticky a nezáleží aký som klient, takže načo V.I.P ??.
Nemienim sa tu sťažovať ani rozvíjať debatu týmto smerom, ja som si to neustriehol. Dostal som rýchle a vecné konkrétne odpovede, s čím som spokojný.