kala1
02.11.09,10:35
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom DPH. V roku 2008 naša firma nebola platcom DPH a prijala preddavok na nehnuteľnosť, ktorá sa vtedy začínala stavať. Vtedy som DPH z preddavku neodviedla. Teraz, keď nehnuteľnosť predávame, firma už je platcom DPH. Treba teraz pri predaji nehnuteľnosti odviesť DPH z prijatého preddavku z roku 2008?

Ďakujem za radu a prajem pekný deň. :)
Zoltán Kovács
02.11.09,10:05
Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť ohľadom DPH. V roku 2008 naša firma nebola platcom DPH a prijala preddavok na nehnuteľnosť, ktorá sa vtedy začínala stavať. Vtedy som DPH z preddavku neodviedla. Teraz, keď nehnuteľnosť predávame, firma už je platcom DPH. Treba teraz pri predaji nehnuteľnosti odviesť DPH z prijatého preddavku z roku 2008?

Ďakujem za radu a prajem pekný deň. :)


Nie netreba. Len správne uviesť prijatý preddavok na vyúčtovacej faktúre, resp. zmluve.
Andyke
02.11.09,11:34
Keď budete tú nehnuteľnosť predávať tak ešte sa pozri na tento § zo zákona o DPH :
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti

(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.
Jana Acsová
02.11.09,11:39
V roku 2008 naša firma nebola platcom DPH a prijala preddavok na nehnuteľnosť, ktorá sa vtedy začínala stavať. ... Teraz, keď nehnuteľnosť predávame, firma už je platcom DPH. Začali stavať 2008, predaj 2009.


Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.Vzhľadom k vyššie uvedenému je možné vylúčiť možnosť aplikácie zvýraznenej časti ustanovenia § 38 ZDPH.