Magma
02.11.09,09:44
Vyskytla sa mi situácia, že zamestnanec bol na služobnej ceste ráno od 6-12 hod, a potom poobede od 14,50-20,50 hod.
Teda jedna pracovná cesta trvala 6 hodín, druhá 6 hodín. Viete mi poradiť ako mám posudzovať dobu trvania, ako vypočítať stravné, či zvlášť alebo sčítať hodiny?
Ďakujem za pomoc.
Chobot
02.11.09,09:00
Vyskytla sa mi situácia, že zamestnanec bol na služobnej ceste ráno od 6-12 hod, a potom poobede od 14,50-20,50 hod.
Teda jedna pracovná cesta trvala 6 hodín, druhá 6 hodín. Viete mi poradiť ako mám posudzovať dobu trvania, ako vypočítať stravné, či zvlášť alebo sčítať hodiny?
Ďakujem za pomoc.


Ak skutočne išlo o 2 nezávislé pracovné cesty, tieto sa posudzujú osobitne a zamestnancovi patria náhrady za každú cestu osobitne.
kukur
23.04.10,07:10
Ak skutočne išlo o 2 nezávislé pracovné cesty, tieto sa posudzujú osobitne a zamestnancovi patria náhrady za každú cestu osobitne.
Táto odtázka zaujíma aj mňa. Ide o to, že nikde som nenašla zdôvodnenie toho na základe čoho je možné to posudzovať ako dve nezávislé pracovné cesty - pretože zákon o cestovných náhradách sa zaoberá iba 2 pracovnými cestami ktoré trvajú do 5 hodín (§5, ods. 4a). Preto Vás prosím o potvrdenie prípadne vyvrátenie hore uvedeného prípadu, ak mal vodič v 1 deň 2 cesty dlhšie ako 5 hodín - má nárok na 2x stravné alebo na stravné pre časové pásmo - 12-18 hodín. Ak má SC vyúčtované na 1 CP.
Ďakujem...
Chobot
23.04.10,10:57
Táto odtázka zaujíma aj mňa. Ide o to, že nikde som nenašla zdôvodnenie toho na základe čoho je možné to posudzovať ako dve nezávislé pracovné cesty - pretože zákon o cestovných náhradách sa zaoberá iba 2 pracovnými cestami ktoré trvajú do 5 hodín (§5, ods. 4a). Preto Vás prosím o potvrdenie prípadne vyvrátenie hore uvedeného prípadu, ak mal vodič v 1 deň 2 cesty dlhšie ako 5 hodín - má nárok na 2x stravné alebo na stravné pre časové pásmo - 12-18 hodín.

Jednoznačne to v zákona napísané nie je, ale vychádza sa z toho, že náhrady patria za každú jednotlivú pracovnú cestu. Ak v priebehu týždňa uskutoční pracovník 2 cesty, za každú sa vyhotovuje osobitne vyúčtovanie. Ak sa tieto cesty uskutočnia v priebehu jedného dňa, tak isto by malo byť vyúčtovanie pre každú cestu osobitne.

Logicky to vyplýva aj z toho ustanovenia pre spočítavanie času pre kratšie cesty. Ak sa teda uskutočnia 2 cesty po 6 hodín, tak za každú jednu dostane zamestnanec náhrady vo výške 3,60 EUR. Nikde nie je napísané, že tie časy sa majú spočítať.

Problém nastane, ak ide o cesty kratšie ako 5 hodín. Vtedy by podľa predchádzajúceho odstavca nedostal zamestnanec žiadnu náhradu ani za jednu cestu. Preto to zákonodarca upravil, že ak sú obe cesty kratšie a nemá nárok na stravné, treba časy spočítať (logicky z toho vyplýva, že ak nie sú kratšie, tak sa nespočítavajú) a náhrady dať za sumu.

Rovnako, keď jedna cesta je dlhšia a druhá kratšia ako 5 hodín, k spočítavaniu nedochádza. Zamestnanec bude mať náhradu len za jednu cestu.


Ak má SC vyúčtované na 1 CP.
Ďakujem...

On aj môže mať vyúčtovanie oboch ciest na jednom tlačive, ale náhrady počíta za obe cesty osobitne.

Takže uvedie:
1. cesta: 6:00 - 13:00 - náhrada: 3,60 EUR
2. cesta: 15:00 - 21:00 - náhrada 3,60 EUR

SPOLU: 7,20 EUR