Ejo
02.11.09,12:27
Dobrý deň. Poprosila by som o radu. Podnikateľ svoj osobný účet používal na podnikanie. Teraz si založil nový, a ten predošlý už nebude používať na podnikanie, odhlásila som mu tento účet aj na daňovom úrade a zahlásila nový. Ale spraviť prechod na nový účet? Čo so zostatkom na starom účte? Iba tak začnem účtovať s novým?
Ďakujem
JarkaL
02.11.09,11:29
Peniaze zo starého účtu si podnikateľ môže zobrať ako osobnú spotrebu.
Ejo
02.11.09,12:37
No lenže tento účet má úverový, a má ho v mínuse. Takže v PD pri zostatku na účte bude jeden deň napr. - 125,- EUR, a na druhý deň už podľa nového účtu zostatok?
Zoltán Kovács
02.11.09,12:43
No lenže tento účet má úverový, a má ho v mínuse. Takže v PD pri zostatku na účte bude jeden deň napr. - 125,- EUR, a na druhý deň už podľa nového účtu zostatok?

No lenže táto podstatná informácia sa mala uviesť v pôvodnom zadaní, aby aj odpoveď bola správna...... (to len tak na okraj) ;)

Mal by to vyrovnať.
Ejo
02.11.09,12:46
Ako vyrovnať? Tento starý účet bol jeho osobný, len odvody do SP a nájom /čo súvisí s podnikaním/ platil z tohto účtu. Všetko ostatné bolo osobné. Práve preto si založil nový, aby sa to neplietlo.
Zoltán Kovács
02.11.09,12:51
Ako vyrovnať? Tento starý účet bol jeho osobný, len odvody do SP a nájom /čo súvisí s podnikaním/ platil z tohto účtu. Všetko ostatné bolo osobné. Práve preto si založil nový, aby sa to neplietlo.

Ak bol osobný tak čo to hľadá v účtovníctve?
Ejo
02.11.09,12:58
On mal účet ešte pred založením živnosti. Keď začal podnikať, tento účet nahlásil na DÚ, že ho používa na podnikanie. Ale uhrádzal z neho naďalej aj osobné veci aj tie, čo súviseli s podnikaním. Tak som mu aj účtovala všetky položky z účtu /osobná spotreba, a výdavky OZD, ktoré boli na podnikanie/. A teraz si založil nový, aby neboli tam aj jeho osobné veci. Takže čo so zostatkom na starom účte?
JarkaL
02.11.09,13:13
Dorovnať na nulu to predsa treba tak či tak, alebo banke je to jedno?
Ejo
02.11.09,13:21
Ten starý účet bude ďalej používať ale už len na osobné účely.
Mária.K.
02.11.09,13:53
Ten starý účet bude ďalej používať ale už len na osobné účely.
Daňovému úradu je potrebné oznámiť, že tento účet prestal používať v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a odo dňa, keď sa prestal používať v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania by som o ňom prestala účtovať.
Ejo
02.11.09,13:57
Na daňový úrad som samozrejme nahlásila. Takže keď mám potvrdenie z DÚ, že prevzali oznámenie, a prestanem účtovať o starom účte a od 01. daného mesiaca začnem s novým, nemal by byť problém.
Ďakujem za rady.
Zoltán Kovács
02.11.09,13:57
Daňovému úradu je potrebné oznámiť, že tento účet prestal používať v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania a odo dňa, keď sa prestal používať v súvislosti s dosahovaním príjmov z podnikania by som o ňom prestala účtovať.

Lenže potom v účtovníctve ostane stav mínusový.....
JarkaL
02.11.09,13:59
On si vlastne vybral osobnú spotrebu z peňazí, ktoré ešte nezarobil.:)
Ejo
02.11.09,14:03
Lenže potom v účtovníctve ostane stav mínusový.....
Potom čo s týmto stavom? Mal len tento jeden účet, ktorý používal aj na podnikanie aj na osobný účel. V mínuse stav na BÚ predsa može byť, nie? On ho bude dalej používať ale nie na podnikanie, takže sa o ňom nebude ani účtovať.
Čo navrhujete?
JarkaL
02.11.09,14:05
Ja navrhujem dorovnať na nulu a v tom okamihu prestať o ňom účtovať - priložiť oznámenie zaslané DU.
Zoltán Kovács
02.11.09,14:05
Potom čo s týmto stavom? Mal len tento jeden účet, ktorý používal aj na podnikanie aj na osobný účel. V mínuse stav na BÚ predsa može byť, nie? On ho bude dalej používať ale nie na podnikanie, takže sa o ňom nebude ani účtovať.
Čo navrhujete?

Dorovnať, aj účtovne..... Nakoľko keď o účte v banke sa prestane účtovať, tak ti tam ostane mínusový stav. Budeš to ťahať cez roky, lebo k dorovnaniu v rámci účtovníctva už nedojde.
Ejo
02.11.09,14:38
A akým sposobom mám spraviť to dorovnanie, keď ten účet vpodstate sa používa ďalej len nie na podnikanie?
Mária.K.
02.11.09,16:40
A akým sposobom mám spraviť to dorovnanie, keď ten účet vpodstate sa používa ďalej len nie na podnikanie?
Mínusový stav na osobnom účte je podľa môjho názoru osobný úver, t.j. úver nie za účelom podnikania a nie je dôvod o ňom účtovať. Doporučujem vyhotoviť interný doklad s textom "preradenie mínusového konečného stavu na osobnom účte do osobného úveru" a na základe tohto dokladu odúčtovať mínusový stav z účtovníctva.
Mária.K.
02.11.09,16:45
Keď si fyzická osoba môže do majetku firmy zaraďovať auto a neskôr vyraďovať za účelom používania na osobnú potrebu, nevidím dôvod, prečo by to nemalo byť možné aj s účtom.
Stefan2005
02.11.09,17:34
... mne zatiaľ chýba i informácia o tom, na čo a komu (občanovi alebo SZČO) bol daný úver poskytnutý...