fero000
02.11.09,12:36
Dobry den,

Mozem Vas poprosit mate niekto skusenosti s vydavanim casopisu? Chcel by som zacat uplne od podlahy nanovo. Mam predstavu co - avsak neviem aka je navratnost nemam predstavu ci je mozne navratenie penazi aj bez reklamy v danom casopise - cize len z vytlackov, alebo je reklama pre zisk nevyhnutnost. Dalej by ma zaujimalo ci je nutne mat vlastnu tlac alebo na zaciatok je lepsie dat si tlacit vytlacky u niekoho. Jedna sa o cca 40 stran. Este by ma zaujimala otazka distrubucie do stankov a podobne, je nutne spolupracovat s nejakou firmou, ktora to zabezbecuje?? Vela otazok, ale v podstate sa jedna o zacatie podnikania v tejto oblasti, takze ak mate niekto skusenosti nemal by to byt pre Vas problem poradit. Jazykove korektury a dizajn si mozme robit sami resp. by som mal dvoch zamestnancov, je potrebne aby z hladiska jazyka splnali zamestnanci take nieco ako garancia, alebo sa to ponechava na vlastnu reziu? A nakoniec este jedna vec kde sa registruje nazov casopisu a ako sa vlastne postupuje na zaciatku pri zrode prveho cisla. Dakujem velmi pekne za Vase odpovede. Verim, ze mi poradite.
Zoltán Kovács
02.11.09,11:39
Dobry den,

Mozem Vas poprosit mate niekto skusenosti s vydavanim casopisu? Chcel by som zacat uplne od podlahy nanovo. Mam predstavu co - avsak neviem aka je navratnost nemam predstavu ci je mozne navratenie penazi aj bez reklamy v danom casopise - cize len z vytlackov, alebo je reklama pre zisk nevyhnutnost. Dalej by ma zaujimalo ci je nutne mat vlastnu tlac alebo na zaciatok je lepsie dat si tlacit vytlacky u niekoho. Jedna sa o cca 40 stran. Este by ma zaujimala otazka distrubucie do stankov a podobne, je nutne spolupracovat s nejakou firmou, ktora to zabezbecuje?? Vela otazok, ale v podstate sa jedna o zacatie podnikania v tejto oblasti, takze ak mate niekto skusenosti nemal by to byt pre Vas problem poradit. Jazykove korektury a dizajn si mozme robit sami resp. by som mal dvoch zamestnancov, je potrebne aby z hladiska jazyka splnali zamestnanci take nieco ako garancia, alebo sa to ponechava na vlastnu reziu? A nakoniec este jedna vec kde sa registruje nazov casopisu a ako sa vlastne postupuje na zaciatku pri zrode prveho cisla. Dakujem velmi pekne za Vase odpovede. Verim, ze mi poradite.

Nie som doma v tejto oblasti, ale si myslím, že bez reklamy je návratnosť nulová, ba mínusová. Tlač je drahá vec. A k tej tlačiarni, neviem či máš pár milionov navyše na zakúpenie ofsetového tlačiarenského stroja. Myslím si, že na začiatok by bola schodná cesta si dať tlačiť do niektorej už existujúcej tlačiarne.

Dúfam, že som nebol príliš mimotemy.
fero000
02.11.09,11:46
Dakujem za odpoved a vopred sa ospravedlnujem za zly vyber sekcie uz som pridal temu do sekcie zaciatky podnikania ako na to. S tou tlacou som vedel, ze to bude pravdepodobne schodnejsie cez uz existujuce tlaciarne, ceny si budem musiet pravdepodobne zistit neviem ci bude mat niekto nejake blizsie info priamo o cenach format A4 farebne cca 40 stran. Cena sa urcite bude odvijat od poctu vytlackov.
Zoltán Kovács
02.11.09,11:50
Dakujem za odpoved a vopred sa ospravedlnujem za zly vyber sekcie uz som pridal temu do sekcie zaciatky podnikania ako na to. S tou tlacou som vedel, ze to bude pravdepodobne schodnejsie cez uz existujuce tlaciarne, ceny si budem musiet pravdepodobne zistit neviem ci bude mat niekto nejake blizsie info priamo o cenach format A4 farebne cca 40 stran. Cena sa urcite bude odvijat od poctu vytlackov.

Aj od počtu výtlačkov (čím viac, o to je nižšia cena prepočítaná na kus výtlačku). Ale aj od farebnosti, druhu papiera.....
Zita5
02.11.09,12:24
Dobry den,

Mozem Vas poprosit mate niekto skusenosti s vydavanim casopisu? Chcel by som zacat uplne od podlahy nanovo. Mam predstavu co - avsak neviem aka je navratnost nemam predstavu ci je mozne navratenie penazi aj bez reklamy v danom casopise - cize len z vytlackov, alebo je reklama pre zisk nevyhnutnost. Dalej by ma zaujimalo ci je nutne mat vlastnu tlac alebo na zaciatok je lepsie dat si tlacit vytlacky u niekoho. Jedna sa o cca 40 stran. Este by ma zaujimala otazka distrubucie do stankov a podobne, je nutne spolupracovat s nejakou firmou, ktora to zabezbecuje?? Vela otazok, ale v podstate sa jedna o zacatie podnikania v tejto oblasti, takze ak mate niekto skusenosti nemal by to byt pre Vas problem poradit. Jazykove korektury a dizajn si mozme robit sami resp. by som mal dvoch zamestnancov, je potrebne aby z hladiska jazyka splnali zamestnanci take nieco ako garancia, alebo sa to ponechava na vlastnu reziu? A nakoniec este jedna vec kde sa registruje nazov casopisu a ako sa vlastne postupuje na zaciatku pri zrode prveho cisla. Dakujem velmi pekne za Vase odpovede. Verim, ze mi poradite.

Doporučujem ....zo začiatku sa nezamýšľajte nad tým , že by ste časopis tlačili na vlastnom stroji . Treba najskôr začať zadaním tlače do tlačiarne .Ak by stroj mal slúžiť len na tlač plánovaného časopisu , tak škoda investície , ktorá by Vás mohla priviesť len do zbytočných problémov .

Čo sa týka distribúcie , nájdite si na google napr. firmu Mediaprint Kappa Bratislava http://www.mediakapa.sk/ , čo sa týka registrácie časopisu potrebujete Ministerstvo kultúry http://www.porada.sk/171701-post3.html a ISSN http://www.ulib.sk/sk/narodna-agentura-issn/ , to taktiež nájdete na google .
fero000
02.11.09,12:47
Dakujem za odpoved na min. kultury som si nasiel dany zakon - o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch, takze uz som trochu mudrejsi.. este sa mozem opytat osoba sefredaktora je v danom pripade osoba, ktora si zaklada za tymto ucelom zivnost a v podstate je vlastnikom redakcie resp. vydavatelstva? Jedna sa o dve odlisne veci? Je mozne chapat to aj tak, ze mi staci zalozit si redakciu a postarat sa o navrh casopisu a ostatne si dat urobit uz existujucemu vydavatelstvu? Kladie sa na sefredaktora nejaky narok z hladiska dosiahnuteho vzdelania, alebo je mozne vybrat si zivnost uplne beznej osobe a ta zaroven bude sefredaktorom a veducou osobou v redakcii, ktore bude dalej zamestnavatelom dalsich osob. Nebolo by jednoduchsie vydavat to v ramci obcianskeho zdruzenia? Tu vsak vidim problem zo ziskom.
Zita5
02.11.09,12:55
Dakujem za odpoved na min. kultury som si nasiel dany zakon - o periodickej tlači a o ostatných hromadných informačných prostriedkoch, takze uz som trochu mudrejsi.. este sa mozem opytat osoba sefredaktora je v danom pripade osoba, ktora si zaklada za tymto ucelom zivnost a v podstate je vlastnikom redakcie resp. vydavatelstva? Jedna sa o dve odlisne veci? Je mozne chapat to aj tak, ze mi staci zalozit si redakciu a postarat sa o navrh casopisu a ostatne si dat urobit uz existujucemu vydavatelstvu? Kladie sa na sefredaktora nejaky narok z hladiska dosiahnuteho vzdelania, alebo je mozne vybrat si zivnost uplne beznej osobe a ta zaroven bude sefredaktorom a veducou osobou v redakcii, ktore bude dalej zamestnavatelom dalsich osob. Nebolo by jednoduchsie vydavat to v ramci obcianskeho zdruzenia? Tu vsak vidim problem zo ziskom.

Pozrite si voľné živnosti .Bod 23/ Vydavateľská živnosť je voľná živnosť .
http://www.szk.sk/rozdelenie-zivnosti/volne/ T.j.nepreukazujete vzdelanie .
To znamená , ten kto chce vydávať časopis , si založí voľnú živnosť . Potom môže zamestnávať prac.silu potrebnú pre vydávenie časopisu .
fero000
02.11.09,13:27
Doporučujem ....zo začiatku sa nezamýšľajte nad tým , že by ste časopis tlačili na vlastnom stroji . Treba najskôr začať zadaním tlače do tlačiarne .Ak by stroj mal slúžiť len na tlač plánovaného časopisu , tak škoda investície , ktorá by Vás mohla priviesť len do zbytočných problémov .

Čo sa týka distribúcie , nájdite si na google napr. firmu Mediaprint Kappa Bratislava http://www.mediakapa.sk/ , čo sa týka registrácie časopisu potrebujete Ministerstvo kultúry http://www.porada.sk/171701-post3.html a ISSN http://www.ulib.sk/sk/narodna-agentura-issn/ , to taktiež nájdete na google .
cital som tvoj odkaz ohladne vydavania casopisu, pises ze to bolo utrpenie.. v com spocivalo? Velmi rad by som na tento casopis ziskal nejaku dotaciu, ale neviem ci nebudem ziadat az ked budem mat par cisel realne v predaji. Ja sa skor bojim toho ci je tam nejaka vynosnost da sa vypocitat dopredu navratnost za cislo podla poctu vytlackov?? alebo to bez reklamy pojde iba do straty? Daju sa realne popripade odhadnut naklady na zaciatok?? este raz velmi pekne dakujem za odpovede.
Dantess
02.11.09,14:29
cital som tvoj odkaz ohladne vydavania casopisu, pises ze to bolo utrpenie.. v com spocivalo? Velmi rad by som na tento casopis ziskal nejaku dotaciu, ale neviem ci nebudem ziadat az ked budem mat par cisel realne v predaji. Ja sa skor bojim toho ci je tam nejaka vynosnost da sa vypocitat dopredu navratnost za cislo podla poctu vytlackov?? alebo to bez reklamy pojde iba do straty? Daju sa realne popripade odhadnut naklady na zaciatok?? este raz velmi pekne dakujem za odpovede.
Síce nemám časopis, ale každý časák žije a zarába z reklám. Zober si, že ak budeš mat plnofarebný 40 stranový časák s nákladmi trebárs 10 000kusov tak sa nedoplatíš. A cena za kus bude len drobným čo sa ti vráti. Okrem toho potrebuješ spropagovat svoj časopis aj verejnosti, pretože bez reklamy o nom nikto nebude vediet čo znamena že ho nikto nebude kupovat čo znamena že v nom nikto nebude chciet mat reklamy. je to taky uzavrety kruh
Zita5
03.11.09,06:30
cital som tvoj odkaz ohladne vydavania casopisu, pises ze to bolo utrpenie.. v com spocivalo? Velmi rad by som na tento casopis ziskal nejaku dotaciu, ale neviem ci nebudem ziadat az ked budem mat par cisel realne v predaji. Ja sa skor bojim toho ci je tam nejaka vynosnost da sa vypocitat dopredu navratnost za cislo podla poctu vytlackov?? alebo to bez reklamy pojde iba do straty? Daju sa realne popripade odhadnut naklady na zaciatok?? este raz velmi pekne dakujem za odpovede.

V čom spočívalo utrpenie ? Nevýhodou bolo to , že distribútor predané časopisy platil až po troch mesiacoch . To znamená , že napríklad dodáte časopis č. 1 v mesiaci január a platba za predané časopisy Vám príde až mesiaci apríl .A takto musíte vyfinancovať 3 čísla pokiaľ sa Vám zaplatí za to jedno číslo .Pri dodaní musíte vystaviť riadnu FA , ak ste plátca odviesť DPH . O tri mesiace dostane remitendu , kde vystavíte dobropis za nepredané ks . Distribútor si napríklad z predajnej ceny 15 SK , bral 5 Sk bez DPH . Takže treba aj s tým počítať .A potom , čo platba to telefonáty , aby uhradili FA .S porovnaním stánkarov to je dosť komické , nakoľko ten stánkar dodanie Vášho časopisu musí uhradiť do týždňa , či ho predá alebo nepredá .Uhrádza to distribútorovi .
Ďalšou vecou je konkurencia , ono v tých novinových stánkoch to je všetko skorumpované . Môže sa stať , že ten Váš časopis ani nevyložia na viditeľné miesto , a to práve je už ovplyvnené tou konkurenciu . Nie je predsa možné , aby ste si obehali všetky predajné miesta na Slovensku a s každým predajcom osobne hovorili , aby ten Váš časopis posunul do predu .

Boli prípady , že niekde časopis ani nebol dodaný , ľudia ho zháňali , vypisovali mi ........ no a potom keď prišla remitenda , tak som zistila , že niektoré balíky ani neboli otvorené a nie to ešte dodané .

Pritom dovolím si tvrdiť , že naše časopisy boli veľmi dobré , ohlas bol od ľudí dobrý , písali mi aj kritici , čo nás posúvalo ďalej ....ale s tým treba počítať .Zaujímavé bolo , že po časopise bol veľký dopyt , ale percento predajnosti klesalo . Nakoniec som zistila, že len len pokryjem náklady , tak som s tým skončila .

Takže áno aj reklama je dôležitá , ale tie skutočnosti okolo zavážia viac ako reklama .
Zita5
03.11.09,06:51
cital som tvoj odkaz ohladne vydavania casopisu, pises ze to bolo utrpenie.. v com spocivalo? Velmi rad by som na tento casopis ziskal nejaku dotaciu, ale neviem ci nebudem ziadat az ked budem mat par cisel realne v predaji. Ja sa skor bojim toho ci je tam nejaka vynosnost da sa vypocitat dopredu navratnost za cislo podla poctu vytlackov?? alebo to bez reklamy pojde iba do straty? Daju sa realne popripade odhadnut naklady na zaciatok?? este raz velmi pekne dakujem za odpovede.

Ešte zareagujem krátko k označenému .

Výnosnosť ťažko vopred odhadnúť . Neviem akej oblasti sa bude časopis dotýkať . Tie moje časopisy boli zábavné .Nemôžete určite počítať so 100% predajnosťou .

Náklady sa na začiatok dajú odhadnúť , ak chcete ja Vám vypočítam náklady okolo tlače , pošlite mi do SS presný popis časopisu , formát , druh papieru obálka, druh papieru vnútro ,počet strán , farebnosť tlače a náklad .Okrem toho si dajte potom spraviť do viacej firiem , ktoré sa venujú tlači/tlačiarňam/ spraviť cenovú ponuku , aby ste si mohli ceny porovnať a teda budete vedieť pre začiatok na čom ste .
pijar
03.11.09,17:10
bol som vydavateľom dvoch časopisov,vsetko čo sa tu napísalo je pravda,mam rozpočty na jedno číslo, mam vzorce,vyber tlačiarní a pod,ale dnes je obrovské riziko začať podnikať v tejto oblasti,samozrejme ak máš oblasť,ktorá nie je pokrytá-tak áno,ale bez reklamy to nepojde a okrem iných problémov sú aj také,že neplatia za reklamu,neplatia včas,niektoré vydavateľstva rušia časopisy,urob si ich analýzu...zistiš napríklad,že tie iste info zo zahraničia sú vo všetkých,ktoré vydávajú.Nepoznám zameranie pripraveného časopisu,ale potrebuješ fotky,potrebuješ grafické štúdio.../potrebuješ to zaplatiť/potrebuješ autorov článkov atď....neber,že ta odrádzam,ale urob si poriadnu analýzu,tu ju však nezískaš,to sú len /možno/ základné informácie
fero000
03.11.09,21:50
dakujem za reakciu na prispevok, neodradza ma to samozrejme uvedomujem si, ze je to velke riziko mojou jedinou devizou je to, ze viem ze tato oblast je ako pises este stale malo pokryta avsak to ma stavia do uzkych lebo tazko odhadnut ci sa to oplati alebo nie. Viem ako tazko je teraz zohnat par ludi, ktori by si zaplatili reklamu, preto hladam info o tom do akeho rizika pojdem cize ake by boli naklady bez nejakej velkej podpory reklamy, ratam totiz ze na zaciatku urcite nebude lahke ziskat nejake velke peniaze z reklamy.
fero000
05.11.09,09:13
Neviem do akej miery je tento udaj vieryhodny ale nasiel som to na nete, nemenovany casopis >>> pocet vytlackov 10 000ks, pocet stran 40, farebne, format A4, klasicky druh papiera a obalka ako u beznych casopisov vsetko spolu naklady 250 000sk. Predava sa za 45 sk. Ked ratam 5sk z kazdeho na distribuciu a z nejakymi vratenymi vytlackami, stale mi vychadza aj bez reklamy plusova hodnota. Samozrejme z minimalnym ziskom mozno nulou, ale mne ide o to, ze ci sa do toho vobec pustit ked nemam istotu co sa tyka zisku z reklamy. Samozrejme reklama by sa riesila, ale chcem vediet do akej miery bude od nej casopis nezavisly. Popis formatu a vytlackov sedi presne na pripravovany casopis. Ak mate nejake moznosti kalkulacie prosim poslite mi, za kazdu pomoc vopred dakujem.
fero000
19.01.10,09:26
Zdravim, par veci som si medzi casom pozistoval mam vsak stale jednu dilemu ... Zacat ako zivnostnik, s.r.o. , ako OZ ?? Sme traja takze sme uvazovali aj o zdruzeni podnikatelov, ale to sa nestretlo s uspechom, nikomu sa tato cinnost nepozdava totiz robit na zivnost. S.r.o. je fajn ale neviem ci na zaciatok vhodna. OZ sa mi zda byt celkom schodna cesta, nakolko mam s OZ skusenosti. Rozmyslali sme teda zalozit OZ - tu by som sa rad opytal ci je nutne otvorit si zivnost na reklamnu cinnost OZ, alebo nie .. Budeme totiz prijmat peniaze za reklamu uverejnenu v casopise, samozrejme bude nutne dat si do stanov aj vydavatelsku cinnost (kvoli ISBN) - ta je tusim bez zivnosti. V pripade, ze by bola nutna zivnost na reklamnu cinnost - prosim poradte mi ci treba nieco za to odvadzat, alebo ako to vlastne v tomto pripade chodi. Co ak si tu zivnost otvorime na OZ ale kym zacneme s vydavanim ubehne pol roka, pocas tej doby sa nieco odvadza? Je potrebne nevyhnutne ta zivnost, pocul som ze ak sa tie peniaze pouziju na tu danu cinnost - teda v tomto pripade na tvorbu casopisu nie je potrebna. Co ak ale peniaze z reklamy prevysia naklady?? Dakujem za kazdu odpoved budem velmi vdacny.