MaKop
02.11.09,14:00
ZDravím,

táto téma tu už bola riešená, ale ešte v roku 2005 (aspoň z toho času som našla príspevky), preto si dovoľujem položiť túto otázku znova, možno sa medzičasom zmenila legislatíva.

OD októbra 2009 som SZČO, úrad práce mi priznal príspevok vo výške 2 715 EUR (tento je z 80% tvorený príspevkom z Europskeho soc. fondu).
V rozpocte, ktory mi schvalovala komisia uradu práce, som mala uvedene, ze prispevok miniem na kupu pocitaca, pomôcok na vykon prace na na uhradu odvodov do zdr. poistovne a sociálnej poistovne. Prispevok je urceny na dva roky - teda napr. tie odvody do poistovni tam ma rozplanovane na tie dva roky.

Moja otazka je, ako sa postupuje v uctovani, pokial by som si rada tento rok uplatnila pausalne vydavky.
Nazory na zdanovanie toho prispevku su rozne - ale na posledy mi na UP povedali, ze je vynati z uctovnictva ... je teda tomu moc nerozumiem, preto sa pytam.
Pride mi nelogicke, kedze mi stat dal tento prispevok aj na odvody, ktore budem paltit v roku 2010, aby som musela tento prispevok zdanit, ked ho do 31. 12. 2009 neminiem ... viem, ze zakony zrejme nie su vzdy "logicke" ...
MAte s tym niekto aktualnu skusenost???

Vdaka.
M.
Maryl1
02.11.09,13:47
Mam bezpecne informacie ze prispevok je povazovany za prijem roku 2009 !, len neviem ako to budem pocitat pri dani s prijmu za rok 2009 ked podnikam iba od nov.09 pricom za cely rok som okrem dotacie nemala ziadny prijem okrem davok pocas 6 mesiacov tohto roku a prispevku pre zac. podnikania. Takisto ho nemienim cely minut dufam ze si budem moct uplatnit odpocet nezdanitelneho minima, tym by sa mi situacia poriesila v tom zmylse ze za zuctoacie obdobie 2009 nebudem platit ziadnu dan kedze prispevok je nizsi ako nezdanitelne minimum otazne je ci si mozem uplatnit nezdanitelne minimum za cely rok kedze som podnikala len dva posledne mesiace v roku. Kto mi poradi?
Ejo
02.11.09,13:55
Dotáciu zahrnieš do príjmu len v tej čiastke, ktorú si prečerpala. Samozrejme ak vedieš JÚ. Dotácia je závazok,keď ti príde suma, dáš ako PNZD a to, na čo čerpáš je VOZD. Prečerpanú čiastku dáš ku koncu roka uzávierkovými operáciami ako POZD.
Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tak celá dotácia je POZD.
Zoltán Kovács
02.11.09,14:00
Mam bezpecne informacie ze prispevok je povazovany za prijem roku 2009 !, len neviem ako to budem pocitat pri dani s prijmu za rok 2009 ked podnikam iba od nov.09 pricom za cely rok som okrem dotacie nemala ziadny prijem okrem davok pocas 6 mesiacov tohto roku a prispevku pre zac. podnikania. Takisto ho nemienim cely minut dufam ze si budem moct uplatnit odpocet nezdanitelneho minima, tym by sa mi situacia poriesila v tom zmylse ze za zuctoacie obdobie 2009 nebudem platit ziadnu dan kedze prispevok je nizsi ako nezdanitelne minimum otazne je ci si mozem uplatnit nezdanitelne minimum za cely rok kedze som podnikala len dva posledne mesiace v roku. Kto mi poradi?

Na NČ máš nárok v plnej výške.
MaKop
02.11.09,14:00
Pekny deň ešte raz,

je ná asi viacej takých, EJO, prosím - čo je to POZD??
Ja sice podnikam iba od 10/09, ale prijem nejaky mat budem a chcela som uplatnit pausálne výdavky - cize podla tvojej odpovede by som mala cely prispevok dat do prijmu a zdanit.
Vies ma odkázat na nejaky zakon, ktory sa k tomu viaze?
Zoltán Kovács
02.11.09,14:01
Pekny deň ešte raz,

je ná asi viacej takých, EJO, prosím - čo je to POZD??
Ja sice podnikam iba od 10/09, ale prijem nejaky mat budem a chcela som uplatnit pausálne výdavky - cize podla tvojej odpovede by som mala cely prispevok dat do prijmu a zdanit.
Vies ma odkázat na nejaky zakon, ktory sa k tomu viaze?

POZD - príjem ovplyvňujúci základ dane

V linku nájdeš úhrn tém na dotácie. Sú tam príspevky aj staršieho dáta, treba si to prelúskať:

http://www.porada.sk/t74205-suhrn-tem-na-otazky-dotacie-z-up-esf-a-ich-uctovanie.html
ekopo
02.11.09,14:07
MaKop
02.11.09,14:48
Dakujem, pozriem sa na odporucane linky.

M.