vitekr
02.11.09,13:14
Ahojte poradaci, mam nasledovny problem a chcem vas poprosit o pomoc.
Mam v Exceli databazu zamestnancov, kde je uvedena aj adresa, ale bez PSC. Mam druhy list v tom istom exceli, kde to PSC mam uvedene. Takze potrebujem prikaz, ktory mi v prazdnej bunke spravi totok: pozri sa na bunku XY, ak je tam hodnota "Trnava" pozri do druheho excelu a pri Trnave je v stlci XY uvedene PSC XXXXX tak zapis tuto hodnotu.

Da sa taketo nieco jednoducho vyexportovat? Potrebujem to aj na to, ak zapisem novu adresu, aby mi automaticky prihodilo PSC uz zo zmieneneho listu s PSC a mestami....

velka vdaka
magnum
02.11.09,12:18
VLOOKUP

sry musim ist ak bude treba poviem viac...
ivka70
02.11.09,12:27
VLOOKUP



Ak to nebudes vediet na zaklade info priamo v Exceli, pridaj subor sem, je to jednoduchy prikaz .... ked vies ako na to
vitekr
02.11.09,12:30
sorry, neako mi to nejde, prikladam pre istotu aj vzor...

vdaka
ivka70
02.11.09,12:47
sorry, neako mi to nejde, prikladam pre istotu aj vzor...

vdaka

Pridane ....
Idealne dat do celeho stlpca mesto a vedla PSC, malo by to byt usporiadane podla abecedy.
bz5
02.11.09,13:28
Otvoríš si excelovský zošit, v ktorom chceš pracovať. Budem konkretizovať na zošite, ktorý si priložil ako prílohu. Klikneš si do bunky D4, kde zadáš vzorec a to tak, že klikneš na fx a zo zoznamu ponúkaných funkcií vyberieš VLOOKUP.
Zobrazí sa ti tabuľka s argumentami funkcie. Do riadku "lookup value" dáš hodnotu C4, do riadku "table array" označíš tabulku, kde máš k mestu priradené PSČ, teda to bude I3:J6, do riadku "col index num" napíšeš číslo 2 (lebo hodnoty PSČ sa nachádzajú v druhom stĺpci tabuľky) a nakoniec do riadku "range lookup" napíšeš FALSE a klikneš OK.
Teraz by si mal mať v bunke D4 hodnotu PSČ Bratislava, aby sa ti PSČ priradilo aj k iným mestám v tabuľke stačí, keď sa nastavíš myšou na pravý dolný roh bunky D4, objaví sa ti čierny krížik a klikneš a budeš ho ťahať dole, čím si označís oblasť D4 až D6 a tým sa ti skopíruje vzorec aj do týchto buniek a doplnia sa ti tam automaticky aj prislúchajúce PSČ. :)...fuuu, dufam, ze je to zrozumiteľné :)
vitekr
02.11.09,18:50
Otvoríš si excelovský zošit, v ktorom chceš pracovať. Budem konkretizovať na zošite, ktorý si priložil ako prílohu. Klikneš si do bunky D4, kde zadáš vzorec a to tak, že klikneš na fx a zo zoznamu ponúkaných funkcií vyberieš VLOOKUP.
Zobrazí sa ti tabuľka s argumentami funkcie. Do riadku "lookup value" dáš hodnotu C4, do riadku "table array" označíš tabulku, kde máš k mestu priradené PSČ, teda to bude I3:J6, do riadku "col index num" napíšeš číslo 2 (lebo hodnoty PSČ sa nachádzajú v druhom stĺpci tabuľky) a nakoniec do riadku "range lookup" napíšeš FALSE a klikneš OK.
Teraz by si mal mať v bunke D4 hodnotu PSČ Bratislava, aby sa ti PSČ priradilo aj k iným mestám v tabuľke stačí, keď sa nastavíš myšou na pravý dolný roh bunky D4, objaví sa ti čierny krížik a klikneš a budeš ho ťahať dole, čím si označís oblasť D4 až D6 a tým sa ti skopíruje vzorec aj do týchto buniek a doplnia sa ti tam automaticky aj prislúchajúce PSČ. :)...fuuu, dufam, ze je to zrozumiteľné :)
Dakujem bz5 za vycerpavajucu odpoved, vsetko ide podla planu a navodu, akurat jedna malickost....
ak kopirujem vzorec do dalsich riadkov, neda sa nastavit v bunke, aby mi zostaval rozsah, kde sa nachadzaju PSC??? cize ked kopirujem z C4 a rozsahD4azD6 v dalsej bunke je automaticky C5 a rozsah D5aD7 co je teda problem....

dakujem za odpoved
vitekr
02.11.09,19:00
Dakujem bz5 za vycerpavajucu odpoved, vsetko ide podla planu a navodu, akurat jedna malickost....
ak kopirujem vzorec do dalsich riadkov, neda sa nastavit v bunke, aby mi zostaval rozsah, kde sa nachadzaju PSC??? cize ked kopirujem z C4 a rozsahD4azD6 v dalsej bunke je automaticky C5 a rozsah D5aD7 co je teda problem....

dakujem za odpoved

noooo, uz som na to dosiel, takze je mozne zadat rozsah celeho stlpca, t.j. nezapisat ako rozsah D4azE6, ale staci len D a E a nemam ziadny problem s PSC......
bz5
03.11.09,06:53
To je tiež možnosť :), resp. to môžeš spraviť tak, že tu tabuľku s PSČ si zafixujes a to tak, že rozsah I3:J6 si dáš do "paragrafov" tak, ze vo vzorci si vyznačiš I3:J6 a klikneš F4 a tým sa ti pridajú paragrafy $I$3:$J$6 alebo si ich tam môžeš naklikať na klavesnici, tým sa ti už oblasť údajov nebude posúvať :).