januli
02.11.09,13:39
Ahojte
viete mi niekto poradiť ako zaúčtovať, resp, predkontovať nákup mikulášskych balíčkov pre zamestnancov, (teda pre ich deti) - daň z tej hodnoty balíčka alebo kolekcií sa zobrazí na výplatnej listine.
kolekcie dostáva každý zamestnanec a plus sladkosti na Mikuláša pre každé dieťa do 15 rokov.
naturálne pôžitky

sociálny fond mám vytvorený ale taká vysoká suma pre všetkých tam nebude. soc.fond tvorim z hrubých miezd každý mesiac.

vôbec tomu nerozumiem viete mi k tomu dať niekto vyjadrenie alebo v krátkosti popísať čo sa deje u zamestnávateľa a čo to znamená pre zamestnanca ?

Ďakujem
ondrejvla
02.11.09,16:55
Ahojte
viete mi niekto poradiť ako zaúčtovať, resp, predkontovať nákup mikulášskych balíčkov pre zamestnancov, (teda pre ich deti) - daň z tej hodnoty balíčka alebo kolekcií sa zobrazí na výplatnej listine.
kolekcie dostáva každý zamestnanec a plus sladkosti na Mikuláša pre každé dieťa do 15 rokov.
naturálne pôžitky

sociálny fond mám vytvorený ale taká vysoká suma pre všetkých tam nebude. soc.fond tvorim z hrubých miezd každý mesiac.

vôbec tomu nerozumiem viete mi k tomu dať niekto vyjadrenie alebo v krátkosti popísať čo sa deje u zamestnávateľa a čo to znamená pre zamestnanca ?

Ďakujem

Ak nemáš potrebnú sumu na účte SF, ( pozor SF používať podľa zákona o SF) rozdiel zaúčtuješ na účet 543 Dary, čo je pripočitateľná položka k základu dane, prípadne, ak sa zamestnávateľ rozhodne túto formu darčekov vyplatiť vo forme odmeny, vtedy to účtuješ na účet 521.
januli
03.11.09,08:44
no nemám takú sumu na sociálnom fonde, priznám sa, že som ho spätne vytvorila len nedávno.... začínam a zamestnancov nie je veľa.
no a našla som zaujímavú stránku, kde je rozpísané niečo o zamestnaneckých výhodách a daniach.
je tam napísané, že ak zamestnávateľ nakúpil vecný dar pre zamestnancov a nepoužije pri tom prostriedky zo soc. fondu, tak Pre zamestnancov bude toto plnenie predstavovať zdaniteľný príjem napriek tomu, že ide o príjem nepeňažnej povahy.
Hodnota tohto príjmu sa zdaní spolu so mzdou v mesiaci jeho zaplatenia, suma zodpovedajúca výške hodnoty balíčka bude zrazená vo výplate 19% daňou


Ak teda zamestnávateľ zakúpil pre svojich zamestnancov napr. kolekcie a mikulášske balíčky ide vlastne o dar zamestnávateľa svojim zamestnancom. Takéto plnenie bude pre zamestnávateľa predstavovať nedaňový výdavok.

teraz budem mať nákup napr. obalov- nejaké čižmičky
potom sladkosti

ako tieto veci mám správne predkontovať a ako to zaúčtujem zo mzdovej rekapitulácii?

ďakujem za odpoveď. už sa do toho dostávam len potrebujem trošičku pomôcť :) :) :)
januli
05.11.09,11:52
ešte je možnosť účet 528

celá suma 528/321
z toho dph 395/343
343/395
zabudla som napísať, že je to faktúra z CZ
alebo 513 /321 a na konci roka odpočítateľná položka?