maryann.b
02.11.09,13:46
Ahojte, po správach posledných dní sa začínam fakt báť. Som tehotná a nechcem ochorieť. Nikde som sa nedočítala, aký priebeh má prasacia chrípka u tehotných. Kde sa stala chyba, prišli neskoro k lekárovi? Prečo na ňu zomierajú tehotné ženy? Aj o vakcínach som čítala všelijaké veci a rozmýšľala som, že očkovať by som sa nedala. Ale čo mám robiť? Doma sa pred svetom zatvoriť nemôžem. Z čoho by som asi tak žila? Musím chodiť do práce, cestovať MHD, môj syn je škôlkár, tiež môže na prasaciu chrípku ochorieť. Mám veľký strach ... :mee::(:mad:
JarkaL
02.11.09,12:50
Skús aspoň obmedziť ďalši rizikové miesta, kde sa dá prísť k chrípke - kino, divadlo, supermarkety, bohužiaľ aj kostoly. Možno by stálo za to používať rúško, aj keď by si asi bola jediná, ale to Ti môže byť jedno. Ja mám problém s bielymi krvinkami, mám ich veľmi málo, a tiež som raz takto vykračovala k lekárovi, aj sa po mne pozerali, akoby som ja roznášala bacily a ja som sa pred nimi naopak chránila. Ľudia sú bezohľadní a chorí chodia po svete a ohrozujú ostatných.
silviaz
02.11.09,12:59
Neboj ešte ju nemáš mimotemy :D
Nie teraz vazne tu u nas vo viedni lezi jedna mlada baba tehula s prasacou chripkou a stale je v ohrozeni zivota. Myslim ze je to hlavne koli tomu ze je tehotna. Vieš ako tehotnej jej nemožu dať lieky ktoré by normalne nasadili, takže je to komplikovanejšie. A citala som taku studiu kde pisali ze mladi ludia su ovela viac rizikovy lebo este neprekonali veľa chorob a kadejakych zmutovaných chripok a teda organizmus nemá v zásobe dosť vlastnych prostriedkov na liečenie.
Len sa preboha moc nestrachuj ešte si to privoláš.
Okrem toho teraz začina chripkove obdobie ale nie každá chripka je prasacia. Dolezité je podľa mna nelieciť sa doma, ako to mnohí robia akože teraz nemožem isť k lekárovi a ved to nič neni. Napr moj muž je taký ja by som ho za to bila. Predstav si ak by ju mal kolko ludi nakazi v praci ako maser.
Podla mna je treba isť pri prvych práznakoch chripky k lekarovi ak je takýto vírus v obehu netreba žiadny príznak zanedbať. Tak vieš náhoda je blbec ale pokiaľ niesi v nejakej oblasti kde je pandemia tak by som sa až tak nebála. Alebo rozmyslala si že by si nosila rušku, myslim aspon na rizikovych miestach ?
držím palce aby ste ju nikto nechytili ;)
maryann.b
02.11.09,13:08
Odporučila mi ju aj JarkaL. Ale nechcem vyzerať ako pako. Akonáhle však budem počuť, že sa to množí aj u nás, tak váhať nebudem. Najradšej by som sa hodila na nejakú PNku. Náš zamestnávateľ prepláca až do výšky 80% mzdy, keď ochorenie trvá tuším viac ako 7 dní. Ale ktorý lekár by ma asi vypísal, keby som mu povedala, že sa len bojím, aby som neochorela?:confused:
BXLmiami
02.11.09,13:11
Okamžitý a dlhodobý zákaz pozerania telky.Zrušiť,vyhodiť z piateho poschodia a venovať sa knihám a buducemu dieťatku.:)
ludmilla
02.11.09,13:13
Ahojte, po správach posledných dní sa začínam fakt báť. Som tehotná a nechcem ochorieť. Nikde som sa nedočítala, aký priebeh má prasacia chrípka u tehotných. Kde sa stala chyba, prišli neskoro k lekárovi? Prečo na ňu zomierajú tehotné ženy? Aj o vakcínach som čítala všelijaké veci a rozmýšľala som, že očkovať by som sa nedala. Ale čo mám robiť? Doma sa pred svetom zatvoriť nemôžem. Z čoho by som asi tak žila? Musím chodiť do práce, cestovať MHD, môj syn je škôlkár, tiež môže na prasaciu chrípku ochorieť. Mám veľký strach ... :mee::(:mad:

Veľmi aktuálné, vo Viedni v Hanuschkrankenhaus leží tehotná žena s potvrdenou H1N1 - infekciou na intenzívke.
Treba predchádzať tejto infekcii, vyhýbať sa miestam, kde sa zhromažďuje veľký počet ľudí, zbytočne necestovať, nebozkávať sa pri zvítaniach, vyhýbať sa chorým ľuďom, vetrať uzavreté miestnosti, jesť veľa vitamínov.
maryann.b
02.11.09,13:20
Okamžitý a dlhodobý zákaz pozerania telky.Zrušiť,vyhodiť z piateho poschodia a venovať sa knihám a buducemu dieťatku.:)

Tiež mám niekedy ten pocit ... asi mi už šibe:eek:
pasuliatko
02.11.09,19:08
prečo panikáriš? neni na to dôvod... možno troška sa vyhývaj kde je veľa ľudí. inak nič...a odkial máš to,že na to zomierajú tehotné ženy?na to zomierajú aj normálny ludia a nie len tehotné ženy... na slovensku nie je zatial taký výskyt chrípky aby sa začala robiť panika
misomiso
02.11.09,19:24
No jasne ze sa treba vyhybat kychajucim ludom, ale ja mam overene nasledovne: Ak som psychicky v pohode, dobre vyspaty, tak mozem jest zo spolocneho taniera s chorymi ludmi. Akonahle mam stres, nevyspim sa, tak ochoriem, aj ked sedom doma.

Pomaha aj cesnak a cibula, nie je to iba nejaka povera.
osky
03.11.09,03:54
Neboj ešte ju nemáš mimotemy :D
Nie teraz vazne tu u nas vo viedni lezi jedna mlada baba tehula s prasacou chripkou a stale je v ohrozeni zivota. Myslim ze je to hlavne koli tomu ze je tehotna. Vieš ako tehotnej jej nemožu dať lieky ktoré by normalne nasadili, takže je to komplikovanejšie. A citala som taku studiu kde pisali ze mladi ludia su ovela viac rizikovy lebo este neprekonali veľa chorob a kadejakych zmutovaných chripok a teda organizmus nemá v zásobe dosť vlastnych prostriedkov na liečenie.
Len sa preboha moc nestrachuj ešte si to privoláš.
Okrem toho teraz začina chripkove obdobie ale nie každá chripka je prasacia. Dolezité je podľa mna nelieciť sa doma, ako to mnohí robia akože teraz nemožem isť k lekárovi a ved to nič neni. Napr moj muž je taký ja by som ho za to bila. Predstav si ak by ju mal kolko ludi nakazi v praci ako maser.
Podla mna je treba isť pri prvych práznakoch chripky k lekarovi ak je takýto vírus v obehu netreba žiadny príznak zanedbať. Tak vieš náhoda je blbec ale pokiaľ niesi v nejakej oblasti kde je pandemia tak by som sa až tak nebála. Alebo rozmyslala si že by si nosila rušku, myslim aspon na rizikovych miestach ?
držím palce aby ste ju nikto nechytili ;)

vsetko co si napisala je pravda.tvrdou pravdou vsak je-a vo Viedni obzvlast,ze ked ides marodit,sefi zuria.kolko mojich kolegyn casto prechodilo chripku a kadeco len aby nemali problemy a starsie sa obavali prepustenia....:(
prasacia chripka si vybrala ozaj super obdobie-krizu.
ja som este doma a tiez sa uz obavam,ci sa na mna nieco nenalepi,ak nastupim do prace.keby som isla este raz do konca roka marodit,prepustili by ma.to je na sto percent.
nemozem sa ani vyjadrit o tom ze ma caka este jedna operacia,lebo to by som ani nemala sancu,ze ma vezme naspät-jedna vec je zakon a druha sef.ten sa z toho vzdy vykruti.
takze je to veru tazke a myslim ze na Slovensku je to este zlozitejsie.
preto chodi vela chorych ludi do prace.:mee::mee:
osky
03.11.09,04:09
Odporučila mi ju aj JarkaL. Ale nechcem vyzerať ako pako. Akonáhle však budem počuť, že sa to množí aj u nás, tak váhať nebudem. Najradšej by som sa hodila na nejakú PNku. Náš zamestnávateľ prepláca až do výšky 80% mzdy, keď ochorenie trvá tuším viac ako 7 dní. Ale ktorý lekár by ma asi vypísal, keby som mu povedala, že sa len bojím, aby som neochorela?:confused:

ja som chvalabohu mala na Slovensku obvodneho,ktory mi bezproblemov vyhovel,ked som surne potrebovala marodku.
mozno bude zniet hnusne co teraz napisem,ale v zaujme tvojho babätka-ked ta nenecha doma zensky,chod k obvodnemu a povedz ze ta bolia krize,nohy......hocico a ze si tehotna.
na röntgen ta koli tomu neposle i keby si tehotna nebola a ako ti dokaze ze ta nic neboli?jasne ze to musis aj dobre zahrat,ale skus to.
nie je to navod na kazdodenne pouzitie pre tych ktorim sa nechce robit;),ale teraz je to pre teba dolezite.

nechapem systemu,preco automaticky nevypisu tehotnu na domaci relax.neviem si predstavit chodit tehotna do prace.
este k tomu teraz,ked sa v celom svete bojuje o co najviac bielych deti/ja nie som rasistka ,sama som mala tmaveho priatela,ale tmave narody nas ozaj o par rokov premnozia a my zanikneme!!!,vsak su vsade a ako sa roztahuju.lenze ti nie su tak narocni jak my a nepolemizuju ci mat dve alebo tri deti.su radi ze maju.su schopni zit na malom priestore a nepotrebuju kazdy svoju izbu./a my ,ked zena konecne ma sancu vynosit a porodit,sme stale pod tlakom.mna tiez stalo dost namahy,aby som terajsieho zenskeho prehovorila,nech ma necha doma.a pritom vedel,ze som uz jedno dieta potratila.......
Ivka161172
03.11.09,05:25
Ahoj Maryann.b!
Ja na tvojom mieste by som tiež šla najskôr za gynekologom porozprávala sa s ním o chrípke a ak by Ťa on nepochopil, tak choď za obvodným lekárom a daj sa vypísať tak ako Ti radí Osky. Treba to vyskúšať. Doma Ti bude dobre nebudeš sa stresovať. Ak Ti bude veľmi dlho tak mi napíš vymeníme t.č. alebo na skype a pokecáme.
Venuj sa synčekovi, navar a upeč niečo dobré( rýchlejšie Ti prejde čas), užívaj si tehotenstvo a teš sa na maličké. LEN SA NESTRESUS.
maryann.b
03.11.09,05:56
Ahoj Maryann.b!
Ja na tvojom mieste by som tiež šla najskôr za gynekologom porozprávala sa s ním o chrípke a ak by Ťa on nepochopil, tak choď za obvodným lekárom a daj sa vypísať tak ako Ti radí Osky. Treba to vyskúšať. Doma Ti bude dobre nebudeš sa stresovať. Ak Ti bude veľmi dlho tak mi napíš vymeníme t.č. alebo na skype a pokecáme.
Venuj sa synčekovi, navar a upeč niečo dobré( rýchlejšie Ti prejde čas), užívaj si tehotenstvo a teš sa na maličké. LEN SA NESTRESUS.


Osky, Ivka, ďakujem za podporu. Presne takto som nad tým premýšľala. Uvidím, ako sa to bude vyvíjať ...
Aj pri predošlom dieťati sa mi stalo, že som sa pohádala so šéfom a dala som výpoveď. O dva týždne na to som zistila, že som tehotná. Našťastie som na úrade práce stretla známu, ktorá mi veľmi dobre poradila. Bola som ešte v ochrannej lehote a tak som poprosila svojho gynekológa, aby ma nechal na rizikovom. Potom sa mi materská vypočítavala ešte z platu aký som mala u toho zamestnávateľa, s ktorým som rozviazala pracovný pomer. To, že som nakoniec zostala na rizikovom opodstatnene, to je už druhá vec.
Ak by bolo zle, pokúsim sa s tým niečo urobiť. A melého si tiež nechám doma, nech mi v škôlke neochorie. Chudák manžel ... ale zdravie mi je prvoradé. Uskromníme sa a prežijeme s tými 80% platu.;)
Ivka161172
03.11.09,06:53
Neboj prežijete! Mňa stále posúva dopredu pomyslenie na to, že aj horšie sú na tom ľudia. Aj my sme boli podobne pred 10 rokmi. Manžel bez práce, ja na rizikovom a sme tu.Bolo nám veľmi ťažko, ale sme to prekonali. Mysli na to, že po búrke vyjde slniečko. Takže ver tomu, že bude dobre.
maryann.b
03.11.09,07:00
Neboj prežijete! Mňa stále posúva dopredu pomyslenie na to, že aj horšie sú na tom ľudia. Aj my sme boli podobne pred 10 rokmi. Manžel bez práce, ja na rizikovom a sme tu.Bolo nám veľmi ťažko, ale sme to prekonali. Mysli na to, že po búrke vyjde slniečko. Takže ver tomu, že bude dobre.

Ja verím hlavne nám. Všetci sme zdraví, tak dúfam, že ak by nás to zasiahlo, nejako sa z toho snáď vylížeme. Inak uplatním už spomínaný "krízový plán". Bude dobre, verím tomu.:)
Ľutujem ľudí s chronickými chorobami, po operáciách, transplantáciách ...
osky
03.11.09,14:13
Osky, Ivka, ďakujem za podporu. Presne takto som nad tým premýšľala. Uvidím, ako sa to bude vyvíjať ...
Aj pri predošlom dieťati sa mi stalo, že som sa pohádala so šéfom a dala som výpoveď. O dva týždne na to som zistila, že som tehotná. Našťastie som na úrade práce stretla známu, ktorá mi veľmi dobre poradila. Bola som ešte v ochrannej lehote a tak som poprosila svojho gynekológa, aby ma nechal na rizikovom. Potom sa mi materská vypočítavala ešte z platu aký som mala u toho zamestnávateľa, s ktorým som rozviazala pracovný pomer. To, že som nakoniec zostala na rizikovom opodstatnene, to je už druhá vec.
Ak by bolo zle, pokúsim sa s tým niečo urobiť. A melého si tiež nechám doma, nech mi v škôlke neochorie. Chudák manžel ... ale zdravie mi je prvoradé. Uskromníme sa a prežijeme s tými 80% platu.;)

ver mi ze tvoj manzel urobi rad vsetko preto,aby ste boli zdravi.aj muzi vedia prinasat obete.
moj ma uz ani nechce pustit robit.ale to by som nepovazovala za korektne voci nemu,v mojej situacii.takze ak vysledku budu dobre,pojdem.
ty si este ale stale tehotna,takze to je najdolezitejsie!!!!!!!!!!!!!!
SMarti
03.11.09,15:29
Ja som tiež tehotná a tieť mám obavy z tej chrípky. Ale netreba nad tým prehnane premýšľať a dopredu panikáriť. Na tvojom mieste by som išla za gynek., daj sa vypísať na PN. Ja som vypísaná od 4 mesiaca a moja dr. s tým nemala problém. A dôvodom pre vypísanie bolo to, že pracujem v oblasti, kde sa stretávam s rôznou pliagou (žltačka, svrab...).A niekedy by bolo dobré naozaj vyhodiť telku, tak ako to už niekto napísal. Často sú správy až prehnane zdramatizované a stresujúce pre ľudí. Tak dúfam, že to dotiahneme do šťastného a zdravého konca. Drž sa.
bettylou
03.11.09,20:41
Ja som tiež tehotná a tieť mám obavy z tej chrípky. Ale netreba nad tým prehnane premýšľať a dopredu panikáriť. Na tvojom mieste by som išla za gynek., daj sa vypísať na PN. Ja som vypísaná od 4 mesiaca a moja dr. s tým nemala problém. A dôvodom pre vypísanie bolo to, že pracujem v oblasti, kde sa stretávam s rôznou pliagou (žltačka, svrab...).A niekedy by bolo dobré naozaj vyhodiť telku, tak ako to už niekto napísal. Často sú správy až prehnane zdramatizované a stresujúce pre ľudí. Tak dúfam, že to dotiahneme do šťastného a zdravého konca. Drž sa.

mimotemy Existuje TV program a tiež vypínačik na televízore. To je ten gombík s čiarkou uprostred:D.
Načo hneď telku vyhadzovať. Ešte sa zíde :cool:
Charon
04.11.09,05:36
Zaujímala by ma štatistika, ktorú nikde nevidím.

- Koľko ľudí podľahlo následkom chrípky v tej - ktorej krajine v minulých rokoch?

Keďže teraz chrípla zúri na Ukrajine, koľko ľudí za rovnaké obdobie (ale aspoň za ostatných 10 rokov) podľahlo chrípkovému ochoreniu? Viem, že celosvetovo na chrípku za rok zomrie cca 500 tis. ľudí. Nechcem chrípku podceňovať, je nebezpečná. Ale ak N1H1 nieje nebezpečnejšia ako iné druhy, tak načo taká panika? Ak je, tak až potom panikárme.

Koľko ľudí SKUTOČNE zomrelo na N1H1? V Čechách jeden človek, po transplantácii. Ale tento čovek by zomrel na hociakú chrípku, prechladnutie, zápal. V Maďarsku ďalší ... Ten mal silný zápal plúc a dostal chrípku. A zomrel. Ale zomrel, z dôvodu, že chrípka bola ten posledná kvapka. Údajne drvivá väčšina ľudí, čo zomrelo na pracasiu chrípku, podľahli iným ochoreniam a N1H1 tam iba bola a skomplikovala ich stav (nepodceňujem silu chrípky)

Prečo páni novinári napíšu senzačné články o tom, koľko ľudí zomrelo na "obyčajnú chrípku" v pomere na N1H1?

Samozrejme, že sa bojím, ja mám dôvod sa báť aj obyčajnej chrípky (tá povestná kvpaka) ... ale pokiaľ neuvidím štatistiky, tak nebudem panikáriť viac, ani menej...

A maryann.b ak nemáš obavu z "bežnej" chrípky, tak nepanikár (aspoň zatiaľ :-) ) Vieš koľko žien v druhom stave ochorelo na chrípku? A koľko zdravotných stavov bolo kritických až fatálnych? Asi málo. Neviem o tom, žeby chrípka kosila tehotné ženy.
maryann.b
04.11.09,13:04
Ako som už povedala, počkám ako sa to bude vyvíjať. Ak by bolo zle, hodím sa na PNku. Musím vydržať ešte necelé tri týždne, nech ukončím prvý trimester. Potom by to malo byť už bezpečnejšie a aj nejaké tie lieky by dieťaťu nemali uškodiť.

:):):)
Našla som zaujímavé info pre tehuľky: http://lesk.cas.sk/clanok/6292/chripka-a-prechladnutie-v-tehotenstve.html
Ivka161172
05.11.09,06:30
Ahojte!
Práve mi prišlo emailom niečo zaujímavé ohľadom chrípky aj prasacej. Kuknite na moje stránky. Odkaz nájdete v mojom profile. Chcela som vložiť odkaz sem ale ma nepustí lebo som ešte málo prispievala do porady.