tajane1404
02.11.09,14:38
Dobrý deň.
Budem vďačný za každú radu ohľadom môjho problému -
Pred mesiacom som založil ohlasovaciu živnosť. Mám ičo, dič a som neplatca DPH.
Idem nakúpiť tovar z Polska/za účelom predaja na Slovensku/ od firmy ktorá asi je platcom DPH v Polsku.
Boli sme dohodnutí na tom, že mi vystavia faktúru bez dph nakoľko je to na moju firmu/toto je aj pre nich prvá zakázka do iného členského štátu/.
Teraz po mne chcú nejaké NIP EU - ich je PL XX3 10110XX. Zistil som, že je to niečo ako u nás ič dph. A pretože ja nič také nemám neviem ako to budú faktúrovať.
Takže otázka znie: môžem ja ako neplatca dph nakúpiť tovar od platcu dph v inom štáte bez dph? To, že tu ho musím vyfaktúrovať bez dph viem.
Ďakujem všetkým za radu a dúfam, že som to zaradil správne
grammatika
02.11.09,13:47
Tebe ako neplatcovi DPH musia vyfakturovat s DPH.
Podotknem, že ak budeš nakupovať naďalej z iných krajín EU, tak si treba dávať pozor, či nepresiahneš hranicu 420000 SK(ešte po starom), kedy by si sa musel registrovať ako platca DPH.
IvoM
02.11.09,13:50
Nie, ako neplátca nemôžeš nakupovať v EU tovar bez DPH, ani by Ti nemali tovar bez DPH predať, hádam jedinou výnimkou je nákup nového osobného vozidla./z neho ale musíš odviesť DPH v SR /
tajane1404
02.11.09,14:27
Ďakujem za odpoveď.
Tak to bude problém. Ja budem nakupovať hlavne od nich/z PL/.
A ako sa to prosím vás rieši keď v PL je dph 22% a u nás 19%? To my tie 3% vrátia? Keby som sa dal registrovať ako dobrovolný platca od zajtra tak bez dph môžem nakupovať až po 30 dňoch?
marina8
02.11.09,15:15
Ďakujem za odpoveď.
Tak to bude problém. Ja budem nakupovať hlavne od nich/z PL/.
A ako sa to prosím vás rieši keď v PL je dph 22% a u nás 19%? To my tie 3% vrátia? Keby som sa dal registrovať ako dobrovolný platca od zajtra tak bez dph môžem nakupovať až po 30 dňoch?

ked dnes podas ziadost o registraciu a uprosis pani na registri tak ti registraciu na DPH moze urobit velmi rychlo, niekedy to ide v pohode za par dni a dnom pridelenia IC S mozes robit nadobudnutia tovarov z clenskych statov a samozdanenie
420000 je bez DPH tovar z inych clenskych statov, ale registarciu musis podat este pred prekrocenim obratu 420000 ked vies, ze nasledujuca dodavky sposobi prekrocenie obratu
nie si platca DPH nemaju ti co vracat
poziadat o vratenei DPH mozes v polsku iba vtedy , ak si platca DPH v SR a nejakym nedopatrenim ti vyfakturovali s DPH a nie je mozne to normalnou cestou s nimi doriesit, teda opravit fakturu
tajane1404
02.11.09,16:06
Ďakujem vám za promptné a zrozumiteľné zodpovedanie môjho dotazu.