zuzanake
02.11.09,14:56
Dobrý deň poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o informácie týkajúce sa prerušenia živnosti. Som živnostník od 01.12.2008 a svoju živnosť plánujem prerušiť k 01.12.2009 na 12 mesiacov.

Mohli by ste mi poradiť, čo všetko s tým súvisí a ako postupovať? Kam by som mala ísť najskôr a čo k čomu potrebujem.

Momentálne som od 01.10.2009 zamestnaná, zamestnávateľ za mňa od uvedeného dátumu platí odvody so SP aj ZP. Chcem sa opýtať, ja si počas pozastavenia živnosti musím naďalej platiť ZP, keď mi ho platí zamestnávateľ?
Ako je to so sociálnym poistením, tento rok som si ho ako živnostník neplatila, keďže som nevedela, aký bude môj príjem v prvom roku podnikania, takže o doplatku rozhodne sociálka na základe daňového priznania? Počas prerušenia živnosti mám nejakú odvodovú povinnosť voči sociálnej poisťovni?

Neviem, či som to naformulovala správne... ďakujem za odpovede a rady
Zuzana
Zoltán Kovács
02.11.09,14:01
Dobrý deň poraďáci,
chcela by som vás poprosiť o informácie týkajúce sa prerušenia živnosti. Som živnostník od 01.12.2008 a svoju živnosť plánujem prerušiť k 01.12.2009 na 12 mesiacov.

Mohli by ste mi poradiť, čo všetko s tým súvisí a ako postupovať? Kam by som mala ísť najskôr a čo k čomu potrebujem.

Momentálne som od 01.10.2009 zamestnaná, zamestnávateľ za mňa od uvedeného dátumu platí odvody so SP aj ZP. Chcem sa opýtať, ja si počas pozastavenia živnosti musím naďalej platiť ZP, keď mi ho platí zamestnávateľ?
Ako je to so sociálnym poistením, tento rok som si ho ako živnostník neplatila, keďže som nevedela, aký bude môj príjem v prvom roku podnikania, takže o doplatku rozhodne sociálka na základe daňového priznania? Počas prerušenia živnosti mám nejakú odvodovú povinnosť voči sociálnej poisťovni?

Neviem, či som to naformulovala správne... ďakujem za odpovede a rady
Zuzana

Prerušenie treba začať na živnostenskom úrade. Ak máš rozhodnutie o prerušení nasleduje DÚ, ZP a SP.
Ak v roku 2008 tvoje príjmy z podnikania (v hrubom) nepresiahli 12x min.mzdy tak ti povinnosť platiť poistné do SP nevznikla od 01.07.2009. Počas prerušenia živnosti ani do ZP nie je povinnosť platiť odvody, nakoľko si poistená ako zamestnanec.
m.hladka
02.11.09,14:24
Prerušenie treba začať na živnostenskom úrade. Ak máš rozhodnutie o prerušení nasleduje DÚ, ZP a SP.
Ak v roku 2008 tvoje príjmy z podnikania (v hrubom) nepresiahli 12x min.mzdy tak ti povinnosť platiť poistné do SP nevznikla od 01.07.2009. Počas prerušenia živnosti ani do ZP nie je povinnosť platiť odvody, nakoľko si poistená ako zamestnanec.

ŽÚ už automaticky nahlási zrušenie, alebo ukončenie živnosti na ostatné súvisiace inštitúcie, ak teda súhlasíš.
veronikasad
02.11.09,16:42
ŽÚ už automaticky nahlási zrušenie, alebo ukončenie živnosti na ostatné súvisiace inštitúcie, ak teda súhlasíš.
Iba ZP a DU - odhlášku do SP treba vybaviť osobne (čo nie je tento prípad).
zuzanake
02.11.09,17:12
Ďakujem za odpovede. Takže, pôjdem na živnostenský úrad, tam dám žiadosť s kolkom na prerušenie živnosti a oni sa už postarajú o ZP, DÚ a SP. No, mám trochu obavu, aby to automaticke nahlásenie aj skutočne prebehlo, nie, že mi dodatočne dôjdu nejaké upomienky a pokuty. Dá sa to potom nejako overiť?
veronikasad
02.11.09,17:36
Ďakujem za odpovede. Takže, pôjdem na živnostenský úrad, tam dám žiadosť s kolkom na prerušenie živnosti a oni sa už postarajú o ZP, DÚ a SP. No, mám trochu obavu, aby to automaticke nahlásenie aj skutočne prebehlo, nie, že mi dodatočne dôjdu nejaké upomienky a pokuty. Dá sa to potom nejako overiť?
Zo SP ťa neodhlasia - bola si vôbec od 1.7.09 prihlásená ?
Pokial máš obavu, vybav si to sama. Dáš si potvrdiť kopiu odhlášky a máš istotu, že je to OK.
zuzanake
02.11.09,17:44
No, asi to takto urobim. Ked som zacinala zivnost telefonicky som konzultovala platenie do socialnej poistovne ako dobrovolny platca priamo so SP. Tam mi poradili, aby som to rok nechala tak a na zaklade danoveho priznania sa uvidi, ci budem nieco dorovnavat a nasledne uz platit, alebo nie. Od 01.10.2009 som zamestnana, takze tieto odvody zacal za mna platit zamestnavatel. Nieco som presvihla???
veronikasad
02.11.09,17:48
No, asi to takto urobim. Ked som zacinala zivnost telefonicky som konzultovala platenie do socialnej poistovne ako dobrovolny platca priamo so SP. Tam mi poradili, aby som to rok nechala tak a na zaklade danoveho priznania sa uvidi, ci budem nieco dorovnavat a nasledne uz platit, alebo nie. Od 01.10.2009 som zamestnana, takze tieto odvody zacal za mna platit zamestnavatel. Nieco som presvihla???
"Dorovnávaš" len v zdr. poisťovni na základe ročného zúčtovania zdr.poistenia. Ak ti vznikla povinnosť platenia odvodov do SP od 1.7,2009 a tvoja živnosž by trvala, bez ohladu na to, že si zamestnancom a odvody platí za teba zamestvnávatel, v rovnakej výške by si odvody do SP platila naďalej.
Koľko si mala príjem = tržby za rok 2008? Ak si dostala dotáciu a minula si ju, zahrňaš aj tento príjem.
zuzanake
02.11.09,18:10
Takže opravujem, moja živnosť začala 01.01.2009, doteraz moje príjmy v rámci živnosti boli max. 3.000,- EUR. Nevyužila som dotáciu, ani žiadne iné dary, takže nič navyše. Platila som si iba ZP, minimálne poistné, takže tam by malo dôjsť k dorovnávke, na základe ročného zúčtovania ZP? Veronika, ako to bude počas prerušenia živnosti? Aj počas nej budem musieť platiť do ZP, aj keď som zamestnaná a robí to zamestnávateľ? A čo SP? Ja tomu absolutne nerozumiem. No jedno viem určite, ak by som mala počas prerušenia živnosti platiť do ZP a SP aj ja, nielen zamestnávateľ, tak uvažujem živnosť definitívne zrušiť... čo myslíš?
Iwett
02.11.09,18:14
Takže opravujem, moja živnosť začala 01.01.2009, doteraz moje príjmy v rámci živnosti boli max. 3.000,- EUR. Nevyužila som dotáciu, ani žiadne iné dary, takže nič navyše. Platila som si iba ZP, minimálne poistné, takže tam by malo dôjsť k dorovnávke, na základe ročného zúčtovania ZP? Veronika, ako to bude počas prerušenia živnosti? Aj počas nej budem musieť platiť do ZP, aj keď som zamestnaná a robí to zamestnávateľ? A čo SP? Ja tomu absolutne nerozumiem. No jedno viem určite, ak by som mala počas prerušenia živnosti platiť do ZP a SP aj ja, nielen zamestnávateľ, tak uvažujem živnosť definitívne zrušiť... čo myslíš?
Počas prerušenia živnosti sa odvody neplatia ani do SP, ani do ZP.
veronikasad
02.11.09,18:19
Takže opravujem, moja živnosť začala 01.01.2009, doteraz moje príjmy v rámci živnosti boli max. 3.000,- EUR. Nevyužila som dotáciu, ani žiadne iné dary, takže nič navyše. Platila som si iba ZP, minimálne poistné, takže tam by malo dôjsť k dorovnávke, na základe ročného zúčtovania ZP? Veronika, ako to bude počas prerušenia živnosti? Aj počas nej budem musieť platiť do ZP, aj keď som zamestnaná a robí to zamestnávateľ? A čo SP? Ja tomu absolutne nerozumiem. No jedno viem určite, ak by som mala počas prerušenia živnosti platiť do ZP a SP aj ja, nielen zamestnávateľ, tak uvažujem živnosť definitívne zrušiť... čo myslíš?
Ak si začala podnikať od 1.1.2009 - do 30.6.2010 si povinná podať ročné zúčtovanie zdr. poistenia. Pri príjme 3000€ (ak ide o ročný príjem), ti žiadny nedoplatok z RZZP nevyjde. Odvody do SP povinne neplatíš, z príjmu 3000€ ti nevyjde platiť odvody ani od 1.7.2010. (Ak nepozastavíš živnosť do 30.6.2010 podávaš do SP výpis z daň. priznania za rok 2009)

Vzhľadom k tomu, že podnikáš prvý rok, aj keby si nepozastavila živnosť, do 30.6.2010 nemusíš platiť odvody do zdr. poisťovne, ak budeš súčasne zamestnancom. Pôjdeš do zdr. poisťovne a určíš si vymeriavací základ nula. Nemal by ti vyjsť ani vysoký nedoplatok na zdr. poistení.
Ak však nepredpokladáš v súbehu so zamestnaním žiadny príjem zo živnosti, je lepšie živnosť prerušiť a zmenu nahlásiť v zdr. poisťovni.

Ešte jedno upozornenie - ak ti zostanu zo živnbosti nespotrebované zásoby a neuhradené pohľadávky, o tieto musíš upraviť základ dane v daň. priznaní za rok 2009.
zuzanake
02.11.09,18:26
Paráda Veronika, veľmi si mi pomohla ĎAKUJEM. Zo živnosti mi nič neuhradené a nespotrebované nezostane a keďže ma odvody počas prerušenia nebudú tlačiť, zostanem pri tejto variante. Ešte raz ďakujem a hajde na živnostenský úrad...
Fany
06.09.10,11:14
Podnikateľ pozastavil svoju živnosť na obdobie od 1.6.2009 do 30.9.2010. Doteraz teda poistné do SP neplatil. Od 1.10. živnostník bude znovu podnikať. Príjem za 10-12/2010 bude cca 3000 €. Ako sa mu bude počítať vymeriavací základ k 1.7.2011, 3000 ako príjem za celý rok, alebo 3000/3mes, teda úmerne 1000/mesiac? Bude teda od 1.7.2011 povinný platiť do SP, alebo nie? Ďakujem.