janca 1
02.11.09,15:04
Dobrý deň,

Syn mal 1.10.2009 dva roky a zamestnávateľ u ktorého som pracovala pred MD ma oslovil, či by som nenastúpila pracovať cca 10 dní v každom mesiaci. Momentálne poberám rodičovský príspevok.
Chcem sa spýtať, či mi v tom prípade ak nastúpim na polovičný pracovný úväzok nezaniká nárok na rodič.príspevok?Je tam stále podmienka že nesmie byť dieťa umiestnené v štátom zariadení?
Čo by bolo pre mňa výhodnejšie dohoda alebo práca na polovičný úväzok?
Ďakujem

Janca
Melnick
02.11.09,14:23
janca 1
03.11.09,14:05
To znamená,že mám nárok na rodičovský príspevok, Keďže moje dieťa je narodené v r.2007. Po 1.1.2009 by som nárok už nemala.
brčko
03.11.09,19:15
To znamená,že mám nárok na rodičovský príspevok, Keďže moje dieťa je narodené v r.2007. Po 1.1.2009 by som nárok už nemala.

Vzhladom na to, že si začala poberať RP ešte pred 1.1.09, tak na teba platí zákon účinný do 31.12.08 a teda môžeš pracovať na PP alebo na dohodu. Ak dieťa nebude chodiť do škôlky (v prechodnom ustanovení sa nehovorí o štátom dotovanej škôlke, ale len o škôlke, tak ťažko povedať ako to bude napr. pri súkromnej škôlke), tak ty môžeš poberať RP. Samozrejme chodiť napr. do súkromných jaslí môže len v prípade, ak budeš zárobkovo činná. Ak napr. zárobkovo činná nebudeš, tak sa o dieťa musíš starať osobne.
Porubska
04.11.09,09:33
Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?
sovicka
04.11.09,12:04
Po naštudovani odkazov od Melnick si myslim ze u teba su dve moznosti: 1. od jan 2010 pracuješ v TPP, mas narok na prispevok na starostlivost o dieta, kedze ho opatruje babka, ktora na to nema živnost, budes mat narok na 25% z rodič.prispevku 2. od jan 2010 pracuješ v TPP, mas narok na prispevok na starostlivost o dieta, keby bolo v sukromnych jasliach, mala by si narok na sumu preukázaných výdavkov ( poplatok za jasle ), najviac však v sume rodičovského príspevku. Ak sa mylim, rada sa necham poučiť :)
veronikasad
04.11.09,12:09
Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?
Nárok na RP ti vznikol pred 1.1.2009, preto bude naďalej vyplácaný podľa doterajších predpisov. Podmienkou nároku je, že dieťa nebude umiestnené v predškolskom zariadení s príspevkom štátu.
brčko
04.11.09,12:35
Mám podobnú dilemu. Mne sa syn narodil 19.3.2008, RD prispevok poberam od 09/2008 a od januára 2010 nastupujem do prace, na TPP. Bola som sa informovat aj na UPSVaR, ale ani tam mi nepovedali, že čo bude pre mňa lepšie. Dieťa bude v opatere mojej mamy, nakolko do skolky mi ho nezoberu, nema 3 roky. Na čo mám teda narok od januara? Pridem o rodicovsky prispevok alebo nie? Mam ziadat o prispevok na starostlivost o dieta?

ak budeš pracovať na PP a o dieťa sa bude starať babka, tak určite je lepšie poberať rodičovský príspevok podla zákona účinného do 31.12.08 (t.j. nepožiadať o posudzovanie podla zákona účinného od 1.1.2010), vo výške 164,22eur mesačne (zvyšuje sa každoročne, doteraz vždy od septembra) ako poberať príspevok na starostlivosť o dieťa v výške 25% z vyššie uvedenej sumy t.j. z 164,22eur.
Porubska
04.11.09,16:08
ďakujem všetkým za reakciu. Pýtala som sa preto, či by nebolo lepšie nastupit do prace este tento rok, aby som teda mohla aj nadalej dostavat RP a dieta bude u babky, aby nahodou ta novela, ktoru maju 20. 10. prerokovat a nakolko je to vladny navrh je velmi pravdebodobne, ze ho schvalia, pre mna to bude nevyhodne.
pzika
10.11.09,09:33
Prepac, ale nie je mi to celkom jasne.
Znamena to, ze si budeme moct vybrat podla akeho zakona mame dostavat prispevok?
Mame rovnaku situaciu - manzelka je zamestnana od oktobra 2009, dieta bude mat 2 roky vo february 2010 a babka sa onho stara (zatial bez zivnosti, kedze na manzelku sa vzahuje ten starsi zakon a moze robit aj dostavat plnu rodicovsku).
Mal som dojem, ze ten novy zakon bude uplne rusit vsetky pridavky ak rodicia pracuju - ale mam v tom misung :(
Porubska
10.11.09,12:25
No ja mám v tom tiež mišung a nielen ja, ale aj na úrade, kde som sa bola informovat. Mali by nas posudzovat podla zakona platneho do 31.12.2008, je dolezite kedy manzelka zacala poberat RP.
pzika
11.11.09,06:47
Ano, na UPSVaRe v tom tiez nemaju jasno :(
Manzelka zacala poberat RP v septembri 2008
pzika
11.11.09,06:53
Neda mi sa k tomu este nevratit. Problem je (teda ako to chapem ja), ze 'nas' nemozu posudzovat podla stareho zakona, lebo to prechodne obdobie, kedy tak robili skonci 31/12/2009.
Mam obavu, ze podla toho navrhu zakona aky je teraz nebudeme mat narok na ziadny prispevok. V tom menej horsom pripade snad na 25% z RP...
Porubska
11.11.09,08:12
Ja sa tiež toho obávam, ale v každom prípade koncom novembra sa chystám ešte raz na úrady, už by mala byt v parlamente prerokovana novela zakona a potom budem dumat čo ďalej.
fipina
13.11.09,06:56
Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?
fipina
16.11.09,07:16
Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?

Posúvam a veľmi pekne prosím o odpoveď.
brčko
16.11.09,07:24
Z predošlých príspevkov som pochopila, že ak žena (RD od 4/2009)
nastúpi do práce na dohodu, nič sa pre ňu nezmení - RD bude poberať po starom v plnej výške.
Chceme totiž zamestnať takúto ženu, avšak ona má obavu, že príde o RD.
Pochopila som to správne?

ak poberá RP od 4/09, tak sa posudzuje jej nárok na RP podla zákona o RP účinného od 1.1.09. A ak popri práci na dohodu sa jej o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo fyz.osoba bez živnosti, ktorá nepoberá RP, tak má nadalej nárok na RP. Poberá RP vo výške t.č. 164,22eur.

Ak ale od 1.1.2010 schvália nový zákon o RP a ona "požiada"!!! o posudzovanie podla tohto nového zákona, aby do dvoch rokov dieťaťa poberala 256eur, tak už práca na dohodu popri poberaní RP nebude možná.

T.j. mala by sa rozhodnúť, bud chce vyšší RP do dvoch rokov dieťaťa bez práce na dohodu do troch rokov dieťaťa (ak už bude do troch rokov veku dieťaťa platiť verzia, ktorú teraz navrhli). LEbo ani v období po dosiahnutí dvoch rokov veku dieťaťa, kedy už bude poberať len tých valorizovaných 164,22eur nebude môcť pracovať na dohodu popri poberaní RP. V takom prípade ak požiadala o posudzovanie podla nového zákona a bude zárobkovo činná bude mať nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa (vo výške bud 25% z nižšieho RP, ak sa stará o dieťa niekto bez živnosti alebo vo výške skutočných nákladov na skôlku, jasle, podla dokladu od szčo, no max. do výšky nižšieho RP).

Alebo sa rozhodne, že nepožiada o posudzovanie podla nového zákona a bude stále poberať 164,22eur, každoročne valorizované, ale môže nadalej pracovať na dohodu
fipina
16.11.09,07:47
ak poberá RP od 4/09, tak sa posudzuje jej nárok na RP podla zákona o RP účinného od 1.1.09. A ak popri práci na dohodu sa jej o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo fyz.osoba bez živnosti, ktorá nepoberá RP, tak má nadalej nárok na RP. Poberá RP vo výške t.č. 164,22eur.

Ak ale od 1.1.2010 schvália nový zákon o RP a ona "požiada"!!! o posudzovanie podla tohto nového zákona, aby do dvoch rokov dieťaťa poberala 256eur, tak už práca na dohodu popri poberaní RP nebude možná.

T.j. mala by sa rozhodnúť, bud chce vyšší RP do dvoch rokov dieťaťa bez práce na dohodu do troch rokov dieťaťa (ak už bude do troch rokov veku dieťaťa platiť verzia, ktorú teraz navrhli).
Alebo bude stále poberať 164,22eur, každoročne valorizované, ale môže nadalej pracovať na dohodu.

Tekže ten nový zákon o RP ešte nie je schválený?
brčko
16.11.09,08:15
nie až v decembri, lebo do 1.12.09 sa k nemu majú vyjadriť jednotlivé výbory NR SR.

ešte som trochu rozšírila mojú predchádzajúcu odpoved
brčko
16.11.09,20:23
som sa teraz skoro zapotila. Som si pozerala prechodné ustanovenia v návrhu zákona o rodičovskom príspevku. No a veru nie som nejako zbehlá v chápaní týchto prechodných ustanovení. A sa mi chvílu aj zdalo, že už nie je možné poberať RP podla zakona účinného do 31.12.08 t.j. pracovať na PP a poberať rodič.príspevok aj po 1.1.2010, ak tento nový zákon schvália v navrhovanom znení. Nejako sa mi to nezdá jednoznačné, no podla ich vysvetlenia v dôvodovej správe to asi bude OK. Tu vám skopírujem jej časť a pripájam link aj na zdroj:

samotné znenie zákona:

Prechodné a záverečné ustanovenia
§ 12
(1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31. decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.
(2) Ak nárok na rodičovský príspevok vznikol pred 1. januárom 2010 a o tomto nároku sa do 31. decembra 2009 právoplatne nerozhodlo, o nároku na rodičovský príspevok sa rozhodne za obdobie pred 1. januárom 2010 podľa zákona účinného do 31. decembra 2009. Ak nárok na tento rodičovský príspevok trvá aj po 31. decembri 2009, rodičovský príspevok sa od 1. januára 2010 vypláca v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.
(3) Oprávnená osoba, ktorej sa priznal rodičovský príspevok pred 1. januárom 2010 a vypláca sa jej aj po 31. decembri 2009, môže požiadať o rodičovský príspevok v sume podľa § 4 ods. 2. Ak oprávnená osoba spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2, zaniká jej nárok na rodičovský príspevok, ktorý jej bol priznaný podľa zákona účinného do 31. decembra 2009.
(4) Ak oprávnená osoba podľa odseku 3 prvej vety spĺňa podmienky nároku na rodičovský príspevok podľa § 3 v sume podľa § 4 ods. 2 aj za obdobie, počas ktorého sa jej vyplácal po 31. decembri 2009 rodičovský príspevok podľa zákona účinného do 31. decembra 2009, vyplatí sa jej rozdiel medzi vyplateným rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 1 a rodičovským príspevkom v sume podľa § 4 ods. 2 od vzniku nároku na rodičovský príspevok podľa tohto zákona, najdlhšie za obdobie šiestich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov, ktoré predchádzajú kalendárnemu mesiacu, v ktorom sa jej priznal rodičovský príspevok podľa tohto zákona.
(5) Rodičovský príspevok podľa tohto zákona sa za január 2010 prvýkrát vyplatí vo februári 2010.
§ 13
Zrušujú sa:
1. zákon č. 280/2002 Z. z. o rodičovskom príspevku v znení zákona č. 643/2002 Z. z., zákona č. 453/2003 Z. z., zákona č. 601/2003 Z. z., zákona č. 244/2005 Z. z. a zákona č. 561/2008 Z. z.,
2. opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 326/2009 Z. z. o ustanovení sumy rodičovského príspevku.

Dôvodová správa
B. osobitná časť

K § 12

Navrhuje sa, aby sa nárok na rodičovský príspevok za obdobie pred nadobudnutím účinnosti tohto zákona posudzoval podľa zákona č. 280/2002 Z. z. Súčasne sa navrhuje, aby sa rodičovský príspevok, ktorý bol rodičovi priznaný podľa zákona č. 280/2002 Z. z., považoval za rodičovský príspevok priznaný podľa tohto zákona. Rodičovi sa v takomto prípade dáva možnosť a je na jeho rozhodnutí, či úrad práce, sociálnych vecí a rodiny písomne požiada o posúdenie nároku na rodičovský príspevok podľa tohto zákona.

zdroj:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/zakon&MasterID=3029
nájdete to v "návrh zákona"

Takže vyzerá to, že sa možno rozhodnúť, takže predpokladám by to malo byť v poriadku. Aj ked by som ocenila nejaké vyjadrenia k tomu. :)
saskia26
17.11.09,19:55
[QUOTE=brčko;1210933]som sa teraz skoro zapotila. Som si pozerala prechodné ustanovenia v návrhu zákona o rodičovskom príspevku. No a veru nie som nejako zbehlá v chápaní týchto prechodných ustanovení. A sa mi chvílu aj zdalo, že už nie je možné poberať RP podla zakona účinného do 31.12.08 t.j. pracovať na PP a poberať rodič.príspevok aj po 1.1.2010, ak tento nový zákon schvália v navrhovanom znení. Nejako sa mi to nezdá jednoznačné, no podla ich vysvetlenia v dôvodovej správe to asi bude OK.

brčko, nie celkom dobre rozumiem, čo myslíš? Keď poberám RP pred 1.1.09 a nepožiadam o zvýšenie do 2 rokov veku dieťaťa, tak môžem pracovať.
pzika
03.12.09,11:13
Ahojte,
prave citam tu na etrend blogu pana Mihala, kde pise v diskusii pod clankom a potvrdzuje, ze ked nepoziadame o zvysenie RP, tak to bude tak ako doteraz a manzelka moze pracovat a budeme poberat RP...
Tak aspon nejaka dobra sprava... a velka vdaka p. Mihalovi.
Zial, nejde mi pridat link na clanok, resp. diskusiu :(
ale je to na blogoch etrendu, clanok "Rodicovsky prispevok, live" v diskusii
Porubska
03.12.09,12:12
Dobrá správa, ešte Vás chcem požiadať o pomoc pri nasledovnom. čo musím resp. na ktoré úrady musím ísť oznámiť, že nastupujem do práce ešte počas trvania RD a dieťa bude u starej mamy? Mám v tom poriadny hokej :)
Katy a R
03.12.09,12:20
Dobrá správa, ešte Vás chcem požiadať o pomoc pri nasledovnom. čo musím resp. na ktoré úrady musím ísť oznámiť, že nastupujem do práce ešte počas trvania RD a dieťa bude u starej mamy? Mám v tom poriadny hokej :)

na UPSVaR:)
Porubska
03.12.09,12:34
o čo Soc.poisťovňa, či tam len vtedy keď dieťa pôjde do škôlky štátnej?
Zoltán Kovács
03.12.09,13:54
Prosím o radu pre svojho klienta (doteraz som nemal taký prípad, a vo svetle novelizácie mám v tom už duplom poriadny chaos).

Takže:
Klient plánuje zamestnať matku na RD v priebehu roka 2010 na dohodu, alebo na kratší úväzok. Dieťa bude mať 2 roky v júni 2010. Otázka: Či matka na RD príde v tomto prípade o RP alebo nie? Je vôbec možné nejakým spôsobom ju zamestnať tak, aby neprišla o RP? Alebo ju zamestnať ešte v tomto roku, aby bola posudzovaná podľa starého znenia zákona?

Považujem sa za chápavého človeka, ale tento prípad sa mi nepodarilo rozlúsknúť. Preto prosím o radu. Klient ma urguje. :mee:
Katy a R
03.12.09,14:24
Takže:
Klient plánuje zamestnať matku na RD v priebehu roka 2010 na dohodu, alebo na kratší úväzok. Dieťa bude mať 2 roky v júni 2010. Otázka: Či matka na RD príde v tomto prípade o RP alebo nie? Je vôbec možné nejakým spôsobom ju zamestnať tak, aby neprišla o RP? Alebo ju zamestnať ešte v tomto roku, aby bola posudzovaná podľa starého znenia zákona?

Považujem sa za chápavého človeka, ale tento prípad sa mi nepodarilo rozlúsknúť. Preto prosím o radu. Klient ma urguje. :mee:

Ak matka nepožiada o zvýšený RP... tak bude posudzovaná ako doteraz...
Ak požiada .. bude posudzovaná po novom..
beny12
04.12.09,10:56
Ak matka nepožiada o zvýšený RP... tak bude posudzovaná ako doteraz...
Ak požiada .. bude posudzovaná po novom..


Ahojte. Malá otázočka. Mám presne tento problém. Je to na 100% tak?...Môj syn bude mať v apríli 2010 2 roky, čiže keďže spĺňam podmienky môžem požiadať o vyšší RP, ak však oň nepožiadam, pôjdem podľa starého zákona a mám nárok na celý RP až do dovŕšenia 3 rokov, aj v prípade, že nastúpim do práce, pokiaľ syna nedám do štátneho zariadenia? Na čo by som mala nárok v prípade, ak by som požiadala o vyšší príspevok a v septembri 2010 by som nastúpila do práce?Vďaka za odpoveď.
beny12
04.12.09,11:25
Neda mi sa k tomu este nevratit. Problem je (teda ako to chapem ja), ze 'nas' nemozu posudzovat podla stareho zakona, lebo to prechodne obdobie, kedy tak robili skonci 31/12/2009.
Mam obavu, ze podla toho navrhu zakona aky je teraz nebudeme mat narok na ziadny prispevok. V tom menej horsom pripade snad na 25% z RP...


Aj mne sa to tak vidí, neviem už síce nájsť ten zákon, resp. novelu, kde som sa dočítala práve o tom, že to prechodné obdobie končí 12/09...Vie niekto k tomu poradiť?
Katy a R
04.12.09,15:24
brčko
04.12.09,20:11
o čo Soc.poisťovňa, či tam len vtedy keď dieťa pôjde do škôlky štátnej?

ak začínaš pracovať na prac.pomer, tak sa treba odhlásiť zo soc.poistovne. Lebo od nástupu do práce na PP budeš dôch.poistená ako zamestnanec a byť súčasne dôch.poistná štátom a aj ako zamestnanec nie je možné.
brčko
04.12.09,20:15
Ahojte. Malá otázočka. Mám presne tento problém. Je to na 100% tak?...Môj syn bude mať v apríli 2010 2 roky, čiže keďže spĺňam podmienky môžem požiadať o vyšší RP, ak však oň nepožiadam, pôjdem podľa starého zákona a mám nárok na celý RP až do dovŕšenia 3 rokov, aj v prípade, že nastúpim do práce, pokiaľ syna nedám do štátneho zariadenia? pokial dieťa nedáš do škôlky, tak je to ok, ostáva ti nárok na RP. Na čo by som mala nárok v prípade, ak by som požiadala o vyšší príspevok a v septembri 2010 by som nastúpila do práce?Vďaka za odpoveď.

na príspevok na starostlivost o dieťa, ak bude navštevovať škôlku, jasle, bude sa on starať niekto na živnost, tak vo výške preukázaných nákladov vyplatených v danom mesiaci, ale max. do výšky nižšieho RP, t.č. 164,22eur alebo vo výške 25% z tohto nižšieho RP, ak sa o dieťa stará napr. niekto z rodiny alebo človek bez živnosti, ktorý nepoberá RP.
didi30
06.12.09,08:59
Ahojte. Takže ak dobre chápem čo sa píše o RP od januára 2010, tak ja dostanem výšku preukázaných nákladov v danom mesiaci, nakoľko môj syn navštevuje súkromné jasle. Doteraz som pracovala na dohodu a dostávala som celú sumu RP, nakoľko však od januára mám nastúpiť do TPP (a syn mal už v auguste 2 roky), tak dostanem už vyššie spomenutú preplatenú sumu za jasličky, ale len do výšky pôvodného RP. To znamená, že ja budem musieť každý mesiac predkladať na ÚPSVaR akú sumu som zaplatila za malého?
brčko
06.12.09,14:39
Ahojte. Takže ak dobre chápem čo sa píše o RP od januára 2010, tak ja dostanem výšku preukázaných nákladov v danom mesiaci, nakoľko môj syn navštevuje súkromné jasle. Doteraz som pracovala na dohodu a dostávala som celú sumu RP, nakoľko však od januára mám nastúpiť do TPP (a syn mal už v auguste 2 roky), tak dostanem už vyššie spomenutú preplatenú sumu za jasličky, ale len do výšky pôvodného RP. To znamená, že ja budem musieť každý mesiac predkladať na ÚPSVaR akú sumu som zaplatila za malého?

Ty si začala poberať RP ešte pred 1.1.2009, čo je podstatné!!! a vtedy bolo možné pracovať aj na PP počas poberania RP. A to platí pre teba doteraz. T.j. ak nepožiadaš o zvýšenie RP, na čo aj tak nemáš nárok, tak stále pre teba platia podmienky stanovené zákonom o RP do 31.12.08. T.j. len oznámiš prácu na PP a kto sa o dieťa bude starať popri vykonávaní tvojej zárobkovej činnosti.
zandra
06.12.09,14:44
Dobry den, prosim Vas poradili by ste mi ako je to so mnou. Maly bude mat v januari 1 rok. Som teda na rodičovskej dovolenke a zaroven prenajimam byt. Ako sa to bude posudzovat?
Dakujem za odpovede!
Jozef Mihál
06.12.09,15:19
ZDENIELA
08.12.09,09:38
Poprosím o vyjasnenie k takémuto pírpadu:
Môže matka na rodičovskej dovolenke (malá má 2,5 roka) vypomáhať svojej sestre v jej obchode bez akejkoľvek zmluvy?
Ella11
08.12.09,12:55
http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
Dobrý deň,
ako je teda od 1.1.2010? Vo februári 2010 mi končí materská a začína rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela pracovať na dohodu mám nárok na 164,22 € a ked nebudem vôbec pracovať - žiadny príjem - tak na 256 €? Dobre som to pochopila? Ďakujem pekne-
ZDENIELA
08.12.09,15:53
Poprosím o vyjasnenie k takémuto prípadu:
Môže matka na rodičovskej dovolenke (malá má 2,5 roka) vypomáhať svojej sestre v jej obchode bez akejkoľvek zmluvy?

posúvam .... a ďakujem za vaše názory
ZDENIELA
09.12.09,12:11
Poprosím o vyjasnenie k takémuto prípadu:
Môže matka na rodičovskej dovolenke (malá má 2,5 roka) vypomáhať svojej sestre v jej obchode bez akejkoľvek zmluvy?

Alebo by bolo lepšie matku na rodičovskom proste zamestnať na dohodu (sestra je zamestnávateľ). Nemala by mať krátený rodičovský a teda nemusí to ani nikde ísť hlásiť???

Čo poviete na toto riešenie? Ďakujem
ZDENIELA
10.12.09,07:17
Prosím o odpoveď na otázku vyššie ... ďakujem
Ella11
10.12.09,07:22
Ak išla na RD pred 1.1.2009 tak môže pracovať na PP aj na dohodu a poberať RP, ale od 1.1.2010 ten nižší.
ZDENIELA
10.12.09,07:38
Ak išla na RD pred 1.1.2009 tak môže pracovať na PP aj na dohodu a poberať RP, ale od 1.1.2010 ten nižší.

Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?
brčko
10.12.09,14:27
Dobrý deň,
ako je teda od 1.1.2010? Vo februári 2010 mi končí materská a začína rodičovská dovolenka.
Ak by som chcela pracovať na dohodu mám nárok na 164,22 € nemáš nárok na RP, ale na príspevok na starostlivosť o dieťa bud vo výške 25% z nižšieho RP alebo vo výške preukázaných nákladov (ak dieťa navštevuje škôlku, jasle, stará sa on živnostník) max. vo výške 164,22eur a ked nebudem vôbec pracovať - žiadny príjem - tak na 256 €? áno Dobre som to pochopila? Ďakujem pekne-

na teba sa vzťahuje už zákon účinný od 1.1.2010, lebo požiadaš o RP v 2/2010 a podla tohto zákona o RP na nárok na akýkolvek RP (t.j. vyšší aj nižší) je podmienka, že nemôžeš pracovať ani na dohodu.
brčko
10.12.09,14:31
Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?

ak bude pracovať na PP, tak musí toto oznámiť na UPSVaR s tým, kto sa počas jej práce bude o dieťa starať.
Ak na dohodu, tak si nie som istá, či aj to sa považovalo podla zákona účinného do 31.12.08 za zár.činnosť.

No a pri práci na PP by si musela dať aj odhlášku v SP z dôchodkového poistenia štátom. Pri dohode odhlášku nedáva. Predpokladám, o dieťa sa bude starať niekto z rodiny, nie na živnosť ani v škôlke jasliach nebude.
saskia26
10.12.09,20:16
Zdeniela, ak pracuje na dohodu, ja osobne som to musela nahlásiť na UPSVar a doniesť kópiu dohody a podpísať vyhlásenie, kto sa stará v tom čase o dieťa.
Za zárobkovú činnosť sa to nepovažuje, ale treba to na úrad nahlásiť.
saskia26
10.12.09,20:17
na teba sa vzťahuje už zákon účinný od 1.1.2010, lebo požiadaš o RP v 2/2010 a podla tohto zákona o RP na nárok na akýkolvek RP (t.j. vyšší aj nižší) je podmienka, že nemôžeš pracovať ani na dohodu.

Podľa článku pána Mihála, by mohla pracovať na dohodu, ale nesmie dohoda trvať celý kalendárny mesiac...
certik
11.12.09,10:22
Manžel poberá rodičovský príspevok na dieťa narodené 18.12.2008 od 4.7.2009. Má možnosť v decembri vykonať prácu (cca 2 týždne) pre jednu firmu. Zaujímalo by ma, či môže vôbec uzavrieť dohodu a koľko môže maximálne zarobiť. O dieťa by sa v čase vykonania dohody starala manželka. Ďakujem
odklizec
15.12.09,21:50
At nezkladam novou diskuzi na stejne tema, moje situace se ma takto...

Tento rok byla na materske a rodicovske manzelka.
Od 1.1.10 se chystam prevzit stafetu ja a na rodicovskou odejdu ze zamestnani na HPP.
Pro soucasneho zamestnavatele mam moznost udelat na dohodu sem tam nejaky projekt. Zaden ale nebude trvat cely mesic. Ale muze jich byt behem roka vic.

Podle toho co jsem cetl, od 1.1. si musim vybrat, jestli budu brat rodicovsky prispevek (jedno jestli nizsi nebo vyssi), nebo jestli budu na rodicovske neco delat?

V nekterych odpovedich pana Mihala jsem ale vyrozumel (mozna mylne), ze prace na dohodu mozna je, pokud bude kratsi nez jeden mesic?

Znamena to, ze dohoda musi byt kratsi nez jeden mesic v danem roce a neni mozne ji obnovit? Nebo ze dohoda musi byt s dobou trvani kratsi nez jeden mesic, ale je mozne ji nasledujici mesic obnovit/vyrobit novou? Pokud to prvni (jedne mesic v danem roce) je nejak omezena vyse castky ziskana z teto dohody?

Za odpovedi predem dekuju!
brčko
15.12.09,22:04
Ak budeš mať dohodu, ktorá nebude trvať celý kalendárny mesiac, tak je to OK. LEbo stačí, ak podmienku na nárok na RP splníš aspon časť mesiaca a nárok na RP máš. Ostatnú časť mesiaca môžeš mať príjem z dohody. Výška príjmu nie je obmedzená.

Treba vždy novú dohodu, aby ťa prihlásili v SP a potom odhlásili. Nanovo ťa prihásia zase z novou dohodou.
odklizec
16.12.09,11:21
Diky za odpoved! Ted jen dobre napsat tu dohodu ;)
veronikasad
16.12.09,11:36
Diky za odpoved! Ted jen dobre napsat tu dohodu ;)
Dohoda o pracovnej činnosti je súčasťou väčšiny mzdových SW. Na každú zákazku musí byť samostatné dohoda. Nesmie trvať celý mesiac. Zamestnávatel ťa musí samostatne prihlasovať a odhlasovať do sociálnej poisťovne na každú zákazku.

Vzor dohody o pracovnej činnosti nájdeš aj v dokumentoch - treba si ho upraviť na svoje podmienky

http://www.porada.sk/downloads.php?do=file&id=663
odklizec
16.12.09,11:42
Diky za doplnujici info! Vyridim na prislusnych mistech. Problem je, ze to komunikuju se sefem, ktery o tom nic nevi a ten to posunuje dal uctovnikum. Takze se ptam na veci, ktere v podstate asi ani nemusim resit. Ale je dobre to vedet a mit moznot argumentovat. Prece jen, chlap ktery jde na rodicovskou, to asi rozhodi kazdeho a ani uctovnici nekdy nevedi presne o a jak? ;)
veronikasad
16.12.09,11:45
Diky za doplnujici info! Vyridim na prislusnych mistech. Problem je, ze to komunikuju se sefem, ktery o tom nic nevi a ten to posunuje dal uctovnikum. Takze se ptam na veci, ktere v podstate asi ani nemusim resit. Ale je dobre to vedet a mit moznot argumentovat. Prece jen, chlap ktery jde na rodicovskou, to asi rozhodi kazdeho a ani uctovnici nekdy nevedi presne o a jak? ;)
ak účtovníčka nechodí na PORADu...
My to vieme vďaka p. Mihálovi v predstihu
Katy a R
18.12.09,21:49
Dobre, je mi jasné, že na dohodu pracovať môže, keďže je na rodičovskom už 2,5 roka (veď nárok na vyšší RP by jej aj tak nevznikol). Len poprosím, aké jej z toho plynú povinnosti? Musí to niekde nahlásiť či nie?
.. to s tým "vypomáhaním" je nereálne u teba:confused:
vema
27.12.09,18:31
Pracovníčka, ktorá u nás pracuje na dohodu o pracovnej činnosti je na rodičovskej dovolenke od r 2008 Do teraz dostávala plat aj rodičovský príspevok Od roku 2010, už nebude dostávať plný rodičovský príspevok? O koľko bude nižší? Odvody sa nemenia? Do ZP nič, do soc, iba zamestnávateľ GP a UP? Ďakujem
zuso
03.01.10,09:59
Aj ja prosím o radu. Momentálne som na RP od roku 2008, ale chcem v roku 2010 požiadať o rodičovský príspevok do šiesteho roku veku z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa. Rozumiem tomu správne, že ak by mi ho priznali, bude sa na mna vzťahovať už zákon platný po 31.12.2008, a nebudem môcť poberať ani žiadny príjem ani ošetrovné či PN z DNP?
zuso
03.01.10,10:38
Takže sa poopravím sama, prosím ak môžte skontrolujte ma. Môžem pracovať na dohodu ale iba časť mesiaca, a tak isto môžem poberať OČR a PN z DNP ale tak isto iba časť mesiaca, aj vtedy ak by som bola posudzovaná podľa nového zákona platného od 1.1.2010. Keďže žiadať budem v tomto roku o priznanie rodičovského príspevku do 6 roku dieťaťa.... ???
zuso
03.01.10,17:35
Zákon 571/2009 o rodičovskom príspevku
par.12 ods.1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona
účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok
podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31.
decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za
rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa
v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.

Už mám dnes z toho hlavu ako melón. Prosím znamená to, že žiadne posudzovanie starého a nového rodičovského príspevku sa ruší, a všetci sa riadia novým zákonom? Ja už tomu fakt nechápem.....
brčko
03.01.10,20:51
Zákon 571/2009 o rodičovskom príspevku
par.12 ods.1) Rodičovský príspevok priznaný podľa zákona
účinného pred 1. januárom 2010, na ktorý trvá nárok
podľa zákona účinného do 31. decembra 2009 aj po 31.
decembri 2009, považuje sa po 31. decembri 2009 za
rodičovský príspevok podľa tohto zákona a vypláca sa
v sume podľa § 4 ods. 1 alebo 3.

Už mám dnes z toho hlavu ako melón. Prosím znamená to, že žiadne posudzovanie starého a nového rodičovského príspevku sa ruší, a všetci sa riadia novým zákonom? Ja už tomu fakt nechápem.....

bude dôležité, podla ktorého zákona o RP poberáš RP (aj ked nie som až taký znalec týchto ich klučiek). Tiež som sa do toho nedávno takto zamotala. Ale neskôr som si vydedukovala :) , že toto asi urobili napr. z dôvodu, ked budú meniť(valorizovať) sumu nižšieho RP, tak dajú už len odkaz na nový zákon a § 4 ods. ... a nebudú rozpisovať zvlášť k starému zákonu.
Sica
04.01.10,11:51
Ja by som potrebovala poradiť, ako je to s tým, keď je žena na RD - dieťa malo v decembri 2009 2 roky - a od februára 2010 by sa mala vrátiť na polovičný úväzok do práce. S tým, že dieťa by šlo na pol dňa do škôlky. Posudzuje sa to rovnako ako keby tam bolo celý deň? Myslím tým, či príde o rodičovský príspevok. Ďakujem.
ErikaOl
07.01.10,11:13
Dobrý deň, chcela by som sa spýtať...
Od 19.12.2008 som na RD. Ešte v čase poberiania materského som začal pracovať na dohodu, ktorá trvá dodnes... Žiadať o zvýšenie rodičovského príspevku nechcem...
Chcela by som ale poprosiť Vás poraďáci o radu... Niekde som pred chvíľou na nejakej diskusii čítala, že nemôžem vykonávať dohodu celý mesiac, ak chcem pobreať RP... Aby som to vysvetlila, robím mzdy a personálne veci vo firme... Dohodu mám od 10.7.2008, kedy som bola na sociálku prihlásená ako dohodár... A stále som... Ale v tej spomínanej diskusii sa píšem, že by som mala byť každý mesiac prihlásená a odhlásená....Že by som nemala robiť celý mesiac... Ja vlastne v skutočnosti robím len nejaké 2-3 dni, ale nechce sa mi stále sa prihl. a odhlasovať, ak nemusím... Na sociálke mi kedysi pani povedala-máme jedného dohodára IT špecialistu, ktorý u nás robí každý tretí mesiac-že ho nemusím vždy odhlasovať, že ho môžem nechať prihláseného... Tak som z toho jeleň...
1.Ide mi len o to, že mám dohodu, ale na ÚPSVaR som to neoznamovala... Mala som? A musím sa zakaždým v mesiaci prihl. a odhlásiť?
2. Môže byť v prac. zmluve, kt. mám u zamestnávateľa aj v terajšej dohode ten istý popis práce?
Ďakujem za odpoveď
skuba
13.01.10,07:29
Ahojte, potrebovala by som poradit, v novinách sme bol uverejnený článok kde sa píše "Sú prípady, keď rodič pracuje na dohodu a o dieťa sa stará partner alebo iný človek, ktorý za to neberie peniaze. Po novom takáto situácia nevyhovuje „riadnej starostlivosti o dieťa", a tak štát už neprispieva rodičovi na dôchodok".
Moja otázka je ak žena, ktorá poberá rodičovský príspevok a nechce zvýšený rodičovský príspevok, lebo chce pracovať na dohodu, a nikto iný sa nestará o dieťa,lebo tú prácu na dohodu vykonáva doma, platí za ňu odvody do dôchodku štát, alebo sa musí pri každej dohode automaticky odhlásiť zo sociálnej poisťovne z dôchodkového poistenia. dakujem
ivustek
14.01.10,08:25
http://ekonomika.sme.sk/c/5180269/rodicia-sa-maju-nahlit-do-socialnej-poistovne.html

tiež ma to zaujíma, či to platí iba v prípade, keď požiadam o zvýšený RP alebo aj vtedy keď je RP vyplácaný od roku 2008 a zároveň pracujem na dohodu.
Zuzkall
14.01.10,12:30
Dobry den. Chcem sa opytat ci by som mala narok na zvyseny RP (RP poberam od konca 2008 a predtym som poberala materske) aj keby som v roku 2010 mala napr. nejaky prijem z prikaznej zmluvy, mandatnej zmluvy alebo ineho obdobneho typu zmluvy (t.j. nejednalo by sa o klasicky pracovny pomer ani dohodu). Vie niekto poradit? dakujem.
Andyke
14.01.10,13:05
http://ekonomika.sme.sk/c/5180269/rodicia-sa-maju-nahlit-do-socialnej-poistovne.html

tiež ma to zaujíma, či to platí iba v prípade, keď požiadam o zvýšený RP alebo aj vtedy keď je RP vyplácaný od roku 2008 a zároveň pracujem na dohodu.

Platí to aj pre Teba, poberáš RP(nie je podmienka,že zvýšený) a pracuješ na dohodu tak k 31.12.2009 Ti zaniká povinné dôchodkové poistenie a treba sa odhlásiť na RLFO.
pozri tu :
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osobu-starajucu-sa-o-dieta--ktora-pracuje-na-zaklade-dohod/1755s30256c
Danda71
14.01.10,20:17
Dobrý večer, potrebovala by som poradiť.

V roku 2008 som začala poberať rodičovský príspevok. Vo februári 2010 má dieťa 3 roky a chcem si predĺžiť rodičovský príspevok do 6 rokov pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. Zároveň pracujem na dohodu a v priebehu krátkej doby budem mať možnosť pracovať na trvalý pracovný pomer. Dnes mi na úrade práce povedali, že pokiaľ si chcem rodičovskú dovolenku predĺžiť, nesmiem pracovať. No z vašich prečítaných príspevkov mi vychádza, že na úrade práce nemajú pravdu a pokiaľ by som poberala rodičovský príspevok podľa starej legislatívy a nechcela by som ho prehodnotiť podľa zákona platného od 1.1.2010, môžem do 6 rokov pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa pracovať, poberať rodičovský príspevok v pôvodnej výške, ale nesmiem mať dieťa v štátnej škôlke, len sa musí o neho starať dajme tomu starý rodič. Pochopila som to správne alebo sa mýlim? Ďakujem za radu, Dana
Andyke
14.01.10,21:12
Si posudzovaná podľa starého zákona, lebo poberáš RP od r.2008
a môžeš pracovať a súčasne poberať rodič.príspevok.

Prečítaj aj tu: http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/
ivustek
15.01.10,06:03
Platí to aj pre Teba, poberáš RP(nie je podmienka,že zvýšený) a pracuješ na dohodu tak k 31.12.2009 Ti zaniká povinné dôchodkové poistenie a treba sa odhlásiť na RLFO.
pozri tu :
http://www.socpoist.sk/aktuality-informacia-pre-osobu-starajucu-sa-o-dieta--ktora-pracuje-na-zaklade-dohod/1755s30256c

ďakujem pekne za odpoveď.
mostral
15.01.10,21:02
ahojte poraďáci, patrí vám veľká vďaka za všetky cenne info (mne samej už raz pomohla konkrétne brčko k výššej materskej - skutočne ešte raz ďakujem), lebo darmo si prečítam aj celú novelu zákona aj tak tam moju sit. nevidím, preto by som sa znovu rada poradila.............podľa prečítaných príspevkov tu mám v mojej situácii (poberám RP od novembra 2008, dieťa bude mať 2r.v júni 2010, a v mesiacoch febr. až máj plánujem pracovať na dohodu-dieťa bude v starostlivosti starej mamy a manžela, zvyšok roka už nebudem pracovať) 2 možnosti:

1. buď nepožiadam o zvýšený RP, budem posudzovaná podľa starého zákona, budem poberať RP vo výške 164,22 €, ale musím to nahlásiť na UPSVaR a na sociálke sa musím odhlásiť z dôchodk. poistenia, ktoré si na 4 mesiace mám platiť sama a potom znovu nahlásiť po skončení dohody

2. alebo požiadam o zvýšený nový RP vo výške 256 € a mohla by som pracovať na dohodu - ale museli by to byť dohody na každý mesiac zvlášť, s tým, že nebudem pracovať celý mesiac, ale povedzme len 25 dní, a čo v takom prípade s UPSVaR a dôchodkovým poistením na sociálke?

alebo sa mýlim???

za odpovede vopred ďakujem. mostral
KvetkaK
20.01.10,10:55
Ahojte, chcem sa opýtať, keď idem požiadať o rodičovský príspevok v tomto roku, a nepožiadam o ten vyšší, môžem pracovať na dohodu?
ďakujem.
KvetkaK
20.01.10,11:01
Ahojte, chcem sa opýtať, keď idem požiadať o rodičovský príspevok v tomto roku, a nepožiadam o ten vyšší, môžem pracovať na dohodu?
ďakujem.
Tak už sa mi podarilo nájsť odpoveď v článku prilepenom vyššie. Moc ma to teda nepotešilo, že sa už vôbec nesmie robiť ani na dohody.:(
saskia26
20.01.10,12:34
Ak budeš mať dohodu, ktorá nebude trvať celý kalendárny mesiac, tak je to OK. LEbo stačí, ak podmienku na nárok na RP splníš aspon časť mesiaca a nárok na RP máš. Ostatnú časť mesiaca môžeš mať príjem z dohody. Výška príjmu nie je obmedzená.

Treba vždy novú dohodu, aby ťa prihlásili v SP a potom odhlásili. Nanovo ťa prihásia zase z novou dohodou.

Máte už niekto praktickú skúsenosť, či ÚPSVaR naozaj nepovažuje dohody za časť mesiaca za zárobkovú činnosť?
Betina2
21.01.10,09:28
Tak už sa mi podarilo nájsť odpoveď v článku prilepenom vyššie. Moc ma to teda nepotešilo, že sa už vôbec nesmie robiť ani na dohody.:(

No neviem, ja som zas čítala, že pokiaľ si už poberala rodičovský príspevok v roku 2009 a pokračuješ v roku 2010, tak na dohodu pracovať môžeš bez obmedzenia, ale dostaneš len ten, čo si dostávala dok 31.12.2009. Ak chceš zvýšený, na prácu na dohodu zabudni. Úplne oň prídeš, ak dáš dieťa do štátom dotovaného predškolského zariadenia. Zákaz robiť ako SZČO alebo zamestnanac na prac.zmluvu tam tiež platí stále. Novelizovaný zákaz práce na dohodu popri rodičovskom by sa mal týkať len mamičiek, ktoré začnú poberať RP počnúc 1.1.2010. Tie majú nárok automaticky bez dodatočnej žiadosti už na ten zvýšený. Ak nepracujú.
Každopádne, koncom januára idem práve v tejto veci na UPSVR, tak sa na to spýtam a dám vedieť.
A konieckoncov, kto nemôže robiť v PP ani na dohodu ani ako SZČO, furt si môže založiť sro, byť tam len ako konateľ bez nároku na odmenu za výkon funkcie a teda nemať príjem z PP vzťahu ani obdobného vzťahu (dohody) a faktúrovať....len u každého sa to nedá. Závisí od "vôle" potenciálneho zamestnávateľa a tiež od charakteru pracovného zamerania.
Možno sa mýlim, tak uvidím, čo na to pracovníčka UPSVR na osobnom stretnutí.
Betina2
21.01.10,09:52
Tu je výborný link.

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/

Krásne vysvetlené a bez pochybností. Určite sa pred návštevou úradu práce vyzbrojím vedomosťami, aby ma náhodou "neodpinkli". Občas to skúšajú, len neviem či je to z nevedomosti pracovníkov alebo zámer. Švagor kedysi robil na ústredí a mali tam rôzne odporúčania k práci s klienktom.....:(:(:( Takže odporúčam návštevu štátnych inštitúcií len so zákonom v hlave!
saskia26
23.01.10,08:23
Máte už niekto praktickú skúsenosť, či ÚPSVaR naozaj nepovažuje dohody za časť mesiaca za zárobkovú činnosť?

Nikto?
monka11
24.01.10,19:29
Dobrý deň,
chcela by som Vás poprosiť o radu, mám možnosť pracovať 4 hodiny denne popri RD. Syna by mi strážila mama má 16 mesiacov. Rodičovský príspevok poberám od 04/2009. Akou formou mám riešiť pracovný pomer aby som neprišla o príspevok? Dohodou? Je to obmedzené aj časovo? Koľko max.hodín? Vopred Vám všetkým veľmi ďakujem za informáciu. S pozdravom Monika
Ella11
25.01.10,19:45
Tu je výborný link.

http://blog.etrend.sk/mihalblog/2009/12/05/rodicovsky-prispevok-od-1-1-2010/

Krásne vysvetlené a bez pochybností. Určite sa pred návštevou úradu práce vyzbrojím vedomosťami, aby ma náhodou "neodpinkli". Občas to skúšajú, len neviem či je to z nevedomosti pracovníkov alebo zámer. Švagor kedysi robil na ústredí a mali tam rôzne odporúčania k práci s klienktom.....:(:(:( Takže odporúčam návštevu štátnych inštitúcií len so zákonom v hlave!

Tak to som zvedavá čo ti povedia. Naše úrady sú obsadené samými "znalými" ľudmi...:(
brčko
26.01.10,09:07
Máte už niekto praktickú skúsenosť, či ÚPSVaR naozaj nepovažuje dohody za časť mesiaca za zárobkovú činnosť?

nemám skúsenost.
No oni určite budú považovať aj dohody na časť mesiaca za zárobkovú činnosť. Ale ide o to, že tebe stačí splniť podmienky na nárok na RP len za časť mesiaca a máš plný nárok.

No a otázka je, či bude treba vždy nanovo žiadať po ukočení dohody o RP. Asi aj záleží, dokedy bude dohoda trvať. Asi ak by trvala cez mesiac, tak by odobrali nárok na RP od prvého dalšieho mesica. Ale ozaj neviem, aká bude prax na UPSVaR.

Dnes som doslala list z UPSVaR, že si mám prísť vybaviť zvýšený RP :):)
elizabet100
26.01.10,17:50
Ja by som potrebovala poradiť, ako je to s tým, keď je žena na RD - dieťa malo v decembri 2009 2 roky - a od februára 2010 by sa mala vrátiť na polovičný úväzok do práce. S tým, že dieťa by šlo na pol dňa do škôlky. Posudzuje sa to rovnako ako keby tam bolo celý deň? Myslím tým, či príde o rodičovský príspevok. Ďakujem.


To by aj mňa zaujímalo. Má s tým niekto skúsenosti? Ide o tzv. adaptačný pobyt dieťaťa v škôlke.
saskia26
26.01.10,19:13
nemám skúsenost.
No oni určite budú považovať aj dohody na časť mesiaca za zárobkovú činnosť. Ale ide o to, že tebe stačí splniť podmienky na nárok na RP len za časť mesiaca a máš plný nárok.

No a otázka je, či bude treba vždy nanovo žiadať po ukočení dohody o RP. Asi aj záleží, dokedy bude dohoda trvať. Asi ak by trvala cez mesiac, tak by odobrali nárok na RP od prvého dalšieho mesica. Ale ozaj neviem, aká bude prax na UPSVaR.

Dnes som doslala list z UPSVaR, že si mám prísť vybaviť zvýšený RP :):)

To vážne posielajú oznámenie, aby si si prišla vybaviť zvýšený RP? No mne ho pani núkala už v decembri, keď som bola s dohodou, aby som v januári nezabudla prísť!
Zrejme sa tam zastavím opýtať, patrím k celkom milej pani, ktorá je ochotná rozprávať sa.
Ale v prípade, že budem musieť žiadať po ukončení dohody znovu o RP, tak už bude len vo výške 75% nie?
ZDENIELA
29.01.10,14:35
Matka na RP od roku 2007 začala v decembri 2009 pracovať na dohodu (10 hod týždenne). Zo sociálky jej poslali papier, že sa má odhlásiť z dôchodkového poistenia (prostredníctvom RLFO), lebo nemá zaručenú riadnu starostlivosť o dieťa.
Čo s týmto?
promont maja
29.01.10,14:41
Matka na RP od roku 2007 začala v decembri 2009 pracovať na dohodu (10 hod týždenne). Zo sociálky jej poslali papier, že sa má odhlásiť z dôchodkového poistenia (prostredníctvom RLFO), lebo nemá zaručenú riadnu starostlivosť o dieťa.
Čo s týmto?
Ide o zmenu platnú od 1.1.2010, podľa ktorej mamičky poberajúce rodičovský príspevok ( aj keď tento príspevok vypláca ÚPSVaR) majúce príjem napr. na základe vyplatených dohôd nie sú už štátom poistené osoby, čo sa týka dôchodkového poistenia ... takže majú povinnosť podania odhlášky vo forme registračného listu.
ZDENIELA
31.01.10,10:46
Ide o zmenu platnú od 1.1.2010, podľa ktorej mamičky poberajúce rodičovský príspevok ( aj keď tento príspevok vypláca ÚPSVaR) majúce príjem napr. na základe vyplatených dohôd nie sú už štátom poistené osoby, čo sa týka dôchodkového poistenia ... takže majú povinnosť podania odhlášky vo forme registračného listu.
V poriadku, ale predsa mamičky, ktoré poberali rodičovský príspevok pred 31.12.2009 mali byť brané podľa starého zákona, alebo to platí len pre výšku rodičovského príspevku?
Ak je to tak, tak potom sa na dohodu neoplatí pracovať skoro žiadnej mamičke, ani tej, čo poberá RP v nižšej sume. Logicky je určite lepšie byť dôchodkovo poistená ako zarobiť pár eur na dohodu.
ZDENIELA
31.01.10,10:50
Už som si to našla, ale toto by ma ani vo sne nenapadlo:

Informácia pre osobu starajúcu sa o dieťa, ktorá pracuje na základe dohôd
04.01.2010





Podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak

dieťa je zo zdravotných dôvodov v ústavnej zdravotnej starostlivosti,
dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu, zariadenie sociálnych služieb alebo iné obdobné zariadenie,
dieťa navštevuje najviac štyri hodiny denne materskú školu alebo iné obdobné zariadenie, ak oprávnené osoby alebo osamelá oprávnená osoba, ktorá je slobodná, rozvedená, ovdovená, sú fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo
oprávnená osoba počas štúdia na strednej škole alebo na vysokej škole alebo počas vzdelávania a prípravy pre trh práce podľa osobitného predpisu zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou, ktorá neposkytuje starostlivosť dieťaťu podľa osobitného predpisu a nevypláca sa jej rodičovský príspevok.

Oprávnená osoba je rodič dieťaťa, fyzická osoba, ktorej je dieťa zverené do náhradnej starostlivosti, manžel (manželka) rodiča dieťaťa, ak žije s rodičom dieťaťa v domácnosti.

Fyzická osoba, ktorá zabezpečí riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu, nespĺňa podmienku riadnej starostlivosti ak,

vykonáva zárobkovú činnosť zamestnanca v pracovnom pomere,
vykonáva práce na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru,
vykonáva zárobkovú činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby

Z uvedeného vyplýva, že fyzická osoba, ktorá podala prihlášku na dôchodkové poistenie z dôvodu starostlivosti o dieťa, vykonávajúca pred 1. januárom 2010 zárobkovú činnosť na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru a v tejto zárobkovej činnosti pokračuje na základe dohody uzatvorenej pred 1. januárom 2010 aj po 31. decembri 2009, pričom má zabezpečenú riadnu starostlivosť o dieťa druhou oprávnenou osobou alebo inou plnoletou fyzickou osobou podľa osobitného predpisu, nespĺňa od 1. januára 2010 podmienku riadnej starostlivosti.

Tejto fyzickej osobe zaniká povinné dôchodkové poistenie dňom skončenia riadnej starostlivosti, t. j. 31. decembra 2009, a je povinná odhlásiť sa z dôchodkového poistenia do ôsmich dní od vzniku skutočnosti zakladajúcej zánik dôchodkového poistenia v pobočke príslušnej podľa miesta svojho trvalého pobytu, t. j. najneskôr do 8. januára 2010
ZDENIELA
31.01.10,10:56
Matka na RP od roku 2007 začala v decembri 2009 pracovať na dohodu (10 hod týždenne). Zo sociálky jej poslali papier, že sa má odhlásiť z dôchodkového poistenia (prostredníctvom RLFO), lebo nemá zaručenú riadnu starostlivosť o dieťa.
Čo s týmto?
Ak to ešte niekoho zaujíma, tento problém je tiež riešený na porade tu:
http://www.porada.sk/t129272-dochodkove-poistenie-pocas-rodicovskej-dovolenky.html
Betina2
04.03.10,10:31
No neviem, ja som zas čítala, že pokiaľ si už poberala rodičovský príspevok v roku 2009 a pokračuješ v roku 2010, tak na dohodu pracovať môžeš bez obmedzenia, ale dostaneš len ten, čo si dostávala dok 31.12.2009. Ak chceš zvýšený, na prácu na dohodu zabudni. Úplne oň prídeš, ak dáš dieťa do štátom dotovaného predškolského zariadenia. Zákaz robiť ako SZČO alebo zamestnanac na prac.zmluvu tam tiež platí stále. Novelizovaný zákaz práce na dohodu popri rodičovskom by sa mal týkať len mamičiek, ktoré začnú poberať RP počnúc 1.1.2010. Tie majú nárok automaticky bez dodatočnej žiadosti už na ten zvýšený. Ak nepracujú.
Každopádne, koncom januára idem práve v tejto veci na UPSVR, tak sa na to spýtam a dám vedieť.
A konieckoncov, kto nemôže robiť v PP ani na dohodu ani ako SZČO, furt si môže založiť sro, byť tam len ako konateľ bez nároku na odmenu za výkon funkcie a teda nemať príjem z PP vzťahu ani obdobného vzťahu (dohody) a faktúrovať....len u každého sa to nedá. Závisí od "vôle" potenciálneho zamestnávateľa a tiež od charakteru pracovného zamerania.
Možno sa mýlim, tak uvidím, čo na to pracovníčka UPSVR na osobnom stretnutí.

Po časa sa ozývam s výsledkom z úradu práce. Pani referentka (inak velmi milá, ale čo z toho...:() mi na moje otázky ohladne práce na Dohodu popri rodičovskej dovolenke jednoznačne odpovedala takto:
Vraj ak budem mať príjem na základe dohôd, tak mi vyplatia len 25 % z výšky RP, ktorý som poberala do 31.12.2009 (čiže 25% z onýchcca 166 Eur).!!!:confused: Ich výklad je taký, že novela zákona sa týka rovnako všetkých mamičiek na RP bez ohľadu na to kedy ho začala poberať! Jej odporúčanie bolo jasné: NEROBTE NIČ!
Takže asi takto som dopadla, moje argumenty ju nijako neoslovili a ja som už ani nemala tie nervy a čas ju presviedčať, takže som sa tvárila, že veď o nič nejde....Ale ak na to dôjde, a budú ma chcieť "obrať" o nárok, tak určite budem len písomnou formou s nimi komunikovať a len s odvolávkami na dané paragrafy a tie samozrejme budem aj od nich vyžadovať....Som z celého nášho systému na podporu rodiny znechutená! :mad::mad::mad:
Miichaela
30.06.10,15:23
Som na rodičovskej dovolenke a mám možnosť pracovať. Som posudzovaná podľa starého zákona, môžem pracovať aj poberať RP. Moje otázky :
1. Materská a rodičovská dovolenka sa ráta do odpracovaných rokov ? keď mi skončí, dostanem na úrade nejaký papier od kedy do kedy mi trvala a bude ho potrebovať nový zamestnávateľ ?
2. Ak pracujem počas RD, potrebujem od zamestnávateľa všetky papiere (zápočtový list a pod.).
monika15
16.07.10,21:42
Plne suhlasim s Betinou2, som uplne znechutena z noveho systemu. Dnes mi skoncila MD a isla som sa informovat na UPSVR, kde mi oznamili:
+ cerpanie dovolenky po skonceni MD sa povazuje za prijem a tym padom mam narok iba na 25% z RP pocas cerpania dovolenky (v mojom pripade 2,5 mesiaca) i napriek tomu, ze budem zabezpecovat celodennu starostlivost o dieta, ale zial, mam prijem
+ po skonceni dovolenky, som planovala ist na RD a pracovat na skrateny PP (10 hodin tyzdenne). Plny RD prispevok som chcela ziskat cez odporucane odhlasky a prihlasky, ktore by som robia kazdy mesiac. Opat zaporna odpoved a narok na 25%, lebo mam prijem (10 h/w).
+ posledny moj pokus (ako ziskat nejake peniaze za tazke dane, kt. odvadzam tomuto statu, ze by si manzel dal do zivnosti a aj starostlivost o dieta, kt. by mi fakturoval sa stretlo s nepochopenim, ze je rodic a tento scenar plati iba pre stare mamy.....
Poctivo platim dane, o dieta sa budeme starat s manzelom na striedacku a prispevok od statu je 41 EUR!!!

... mamicky, aku mate skusenost? mate nejaku radu?
smia
17.07.10,10:35
Lúskam tieto informácie, pretože sa ma budú vo veľmi krátkom čase týkať a teda som dooosť znechutená.
Pre koho sa tie zákony robia???
Moja dcérka mala v máji 2 roky, od januára do mája som poberala zvýšený, teda ten "nový" rodič. príspevok. Pozastavila som živnosť, aj tak som nemala vhodné podmienky na vykonávanie činnosti a teda ani príjem, bolo mi to jedno.
Situácia sa však mení, uvažujem o znovu oživení živnosti v oblasti, kde sa dá pracovať z domu po večeroch cca na polovičný úväzok...to znamená, že dcéra by bola iba so mnou, riadne zabezpečená starostlivosť, starší syn v škôlke...no znamenalo by to, ze by som prišla o RP a dostala len 25% z neho vo forme Príspevku na starostlivosť o dieťa???
Takže v podstate si neprilepším, skôr naopak?
Správne tomu rozumiem??
Betina2
23.07.10,08:59
Zdravím. Matka je na rodičovskej dovolenke od roku 2009. Je v zamestneneckom pomere, ale nepoberá žiaden príjem, je len v evidencii. Do nástupu na RD podnikala ako SZČO a potom v marci 2009 živnosť pozastavila na 36 mesiacov. V súčasnosti poberá RP + príplatok k RP do veku 2 rokov dieťaťa (september 2010). Dostala možnosť si dlhodobo zarábať, ale cez dohodu to nechce riešiť práve pre adinistratívnu náročnosť (každý mesiac aspoň deň by nemohla byť dohodárom ...). Chce naďlaej zostať poberateľom RP a byť poistencom štátu. Pýtam, sa že ak si založí s.r.o. a bude jedinou spoločníčkou a zároveň konateľkou a nebude za výkon funkcie konateľa poberať žiadnu odmenu (a teda nebude mať žiaden zdaniteľný príjem zo závislej činnosti) tak môže slobodne pod hlavičkou takejto s.r.o podnikať a zarábať? O dieťa sa bude osobne celodenne starať, nedá ho do žiadnej škôlky ani jasiel. TPP v predchádzajúcej firme by jej plynul apoň do 3 rokov veku dieťaťa resp. dovtedy, kým dieťa neumiestni v škôlke. Pracovníčka úradu práce je pomerne neochotná a radí len "v prospech úradu a štátu". Viete mi niekto poradiť? Alebo existuje aj nejaké lacnejšie riešenie? Náklady na založenie s.r.o. by sa jej vrátili behom 2-3 mesiacov. Ďakujem všetkým.
Jozef Mihál
23.07.10,20:19
Betina2: To riešenie je v súlade so zákonom, nárok na RP bude mať, ak bude mať sro a v nej len príjmy z podielov na zisku. Pozor, od 1.1.2011 chystáme nový zákon o RP, v ktorom sa odstráni nezmyselný zákaz vykonávať zárobkovú činnosť. Takže si treba zvážiť, či sa jej oplatí na tých pár mesiacov zakladať sro.
saskia26
23.07.10,20:39
Betina2: To riešenie je v súlade so zákonom, nárok na RP bude mať, ak bude mať sro a v nej len príjmy z podielov na zisku. Pozor, od 1.1.2011 chystáme nový zákon o RP, v ktorom sa odstráni nezmyselný zákaz vykonávať zárobkovú činnosť. Takže si treba zvážiť, či sa jej oplatí na tých pár mesiacov zakladať sro.

Pán Mihál, toto je naozaj dobrá správa. :)
Betina2
24.07.10,07:45
Betina2: To riešenie je v súlade so zákonom, nárok na RP bude mať, ak bude mať sro a v nej len príjmy z podielov na zisku. Pozor, od 1.1.2011 chystáme nový zákon o RP, v ktorom sa odstráni nezmyselný zákaz vykonávať zárobkovú činnosť. Takže si treba zvážiť, či sa jej oplatí na tých pár mesiacov zakladať sro.

Pán Mihál, ďakujem za potešujúcu správu. Konečne sa to pre mnohé mamičky zjednoduší. :).
Jozef Mihál
13.08.10,20:06
pls odkážte to aj do Nového Času .-)
stesynka
17.08.10,12:03
Ja by som sa rada spýtala, ako je to s prácou na dohodu, resp. na polovičný úväzok, ak som na predĺženej RD pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. RD poberám od r. 2008 a teraz od mája mi bol odobratý. Ale odvolala som sa a bol mi znovu priznaný Ústredím Upsvar na 1 rok. Mám možnosť pracovať pár hodín do týždňa, s tým že by som dieťa dávala na 1/2 dňa do štátnej škôlky. Je toto možné? Na dohodu alebo na polovičná úväzok? Alebo ho musím dať opatrovať fyzickej osobe? Ďakujem.
Betina2
17.08.10,12:58
Ja by som sa rada spýtala, ako je to s prácou na dohodu, resp. na polovičný úväzok, ak som na predĺženej RD pre nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa. RD poberám od r. 2008 a teraz od mája mi bol odobratý. Ale odvolala som sa a bol mi znovu priznaný Ústredím Upsvar na 1 rok. Mám možnosť pracovať pár hodín do týždňa, s tým že by som dieťa dávala na 1/2 dňa do štátnej škôlky. Je toto možné? Na dohodu alebo na polovičná úväzok? Alebo ho musím dať opatrovať fyzickej osobe? Ďakujem.

Podla mňa, ak ho umiestniš do štátnej (obecnej) škôlky na max.4 hodiny denne, tak o RP neprídeš. Ak ho dáš opatrovať opatrovateľke alebo ho umiestniš do súkromnej škôlky, tak o RP prídeš , ale UP Ti preplatí preukázané náklady spojené s opatrovaním dieťaťa do výšky RP (teda to, čo teraz poberáš - dieťa má viac ako 2 roky) - neviem presný názov toho príspevku. Čo sa týka práce, tak by si mala byť posudzovaná podľa prechodných ustanovení zákona týkajúcich sa poberateľov RP. ktorí ho začali poberať v roku 2008.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&etype=-1&aid=682
http://www.employment.gov.sk/DIS/dis/index.php?SMC=1&id=135#Povinnosti%20%C5%BEiadate%C4%BEa

snáď je to aktuálne.
stesynka
07.09.10,20:16
dakujem za odpoved. na upsvar som sa informovala a bolo mi povedane, ze nakolko mi bol prispevok odobraty a znovu priznany, som posudzovana podla noveho zakona, ktory plati od 1.1.2010, t.j. ze pracovat nemozem, ani na dohodu ani na polovicny uvazok. tak uvidime, ako to bude od 1.1.2011....
brčko
07.09.10,21:22
dakujem za odpoved. na upsvar som sa informovala a bolo mi povedane, ze nakolko mi bol prispevok odobraty a znovu priznany, som posudzovana podla noveho zakona, ktory plati od 1.1.2010, t.j. ze pracovat nemozem, ani na dohodu ani na polovicny uvazok. tak uvidime, ako to bude od 1.1.2011....

na možnosť poberať RP na dieťa s dlhod. nepriazn. zdr. stavom a popritom pracovať bol aj pred 1.1.2010 nie jednoznačný postup úradov práce. Niekde mamičky tvrdili, že im tvrdili, že pracovať nemôžu a niekde aj pracovali a poberali RP aj ked išli podla rovnakého znenia zákona. NO to už je tu na porade myslím tiež viackráta spomínané.
ewita888
11.10.10,08:47
1/ nemusíš to hlásiť zamestnávateľovi
2/ dohodu musíš uzatvárať každý mesiac novú a nikdy nesmie byť na celý mesiac.. čiže napríklad od 4.10.2010 do 31.10.2010 môže byť.. teda musí byť splnená podmienka, že aspoň jeden deň v mesiaci sa budeš o dieťa starať ty.. vtedy neprídeš o rodičovský..
Betina2
11.10.10,10:21
1/ nemusíš to hlásiť zamestnávateľovi
2/ dohodu musíš uzatvárať každý mesiac novú a nikdy nesmie byť na celý mesiac.. čiže napríklad od 4.10.2010 do 31.10.2010 môže byť.. teda musí byť splnená podmienka, že aspoň jeden deň v mesiaci sa budeš o dieťa starať ty.. vtedy neprídeš o rodičovský..

Presne tak.
Ak súčasne v danom mesiaci budeš pracovať na dohodu, ale súčasne aj splníš podmienky pre priznanie nároku na RP, tak potom nikde nič nemusíš nahlasovať, ani na UP, avšak zamestnávateľ bude mať viacej papierovačiek (SP, ZP), permanentne prihlášky a odhlášky, a preto mnohí sa takémuto zamestnávaniu radšej vyhýbajú . Žial. :mee:. Od nového roku by to malo byť ľahšie.
ewita888
12.10.10,03:44
Presne tak.
Ak súčasne v danom mesiaci budeš pracovať na dohodu, ale súčasne aj splníš podmienky pre priznanie nároku na RP, tak potom nikde nič nemusíš nahlasovať, ani na UP, avšak zamestnávateľ bude mať viacej papierovačiek (SP, ZP), permanentne prihlášky a odhlášky, a preto mnohí sa takémuto zamestnávaniu radšej vyhýbajú . Žial. :mee:. Od nového roku by to malo byť ľahšie.
POZOR!!! Na úrad práce to treba nahlásiť, a to do 8 dní.. tam dáš aj čestné prehlásenie, že sa o dieťa bude počas tvojej neprítomnosti starať otec dieťaťa..
A ešte: zamestnávateľ zamestnanca na dohodu do zdr. poisťovne neprihlasuje..
A kde zmizla otázka, na ktorú som odpovedala???
Betina2
12.10.10,05:58
POZOR!!! Na úrad práce to treba nahlásiť, a to do 8 dní.. tam dáš aj čestné prehlásenie, že sa o dieťa bude počas tvojej neprítomnosti starať otec dieťaťa..
A ešte: zamestnávateľ zamestnanca na dohodu do zdr. poisťovne neprihlasuje..
A kde zmizla otázka, na ktorú som odpovedala???

No neviem s tým úradom práce....tam máš povinnosť nahlasovať akékolvek zmeny, ktoré by mali vplyv na vyplácanie dávok, ale podla mňa, ak splním v danom mesiaci podmienky a teda nedôjde k prerušeniu nároku na dávku, tak potom by som to nenahlasovala. Otec predsa nebude v mojej neprítomnosti poberateľom RP. Tým aj nadalej zostane matka, ktorá spĺňa v danom mesiaci ustanovené podmienky pre vznik nároku na RP. Fakt neviem, úradník samozrejme povie, že to máš nahlasovať, lebo oni chcú vedieť všetko, aj to čo netreba :(. Ozvite sa k tomu ešte niekto, prosím, tiež by som v tom rada mala jasno. Ak je to nikede v zákone jasne definované, priložte aj paragraf resp. link na paragraf.
A áno, zamestnávateľ neprihlasuje na ZP dohodára. Uznávam preklep. ;)
ewita888
12.10.10,06:39
Jednou z podmienok na priznanie dávky je nevykonávanie zárobkovej činnosti.. keďže ju vykonáva, dáva sa na UPSVAR táto dohoda na posúdenie vyplatenia rod. príspevku..
nikka_
13.10.10,10:20
Dobrý deň potrebujem poradiť. Som na MD, malý bude mať 1.11 dva roky, poberám zvýšený RP 256,- Eur, od novembra by sa mi to malo ponížiť. Je možné zamestnať sa popri rodičovskej na dohodu 4 h, tak aby som poberala aj RP aj nejakú tu mzdu?
Ja už som to písala aj do inej témy, ale potrebujem rýchlo poradiť, lebo na tú dohodu by som mohla nastúpiť už od novembra a neviem ako mám postupovať. Zatiaľ čo ja by som bola v práci s malým by bol partner - otec dieťaťa.
Betina2
15.10.10,10:17
Dobrý deň potrebujem poradiť. Som na MD, malý bude mať 1.11 dva roky, poberám zvýšený RP 256,- Eur, od novembra by sa mi to malo ponížiť. Je možné zamestnať sa popri rodičovskej na dohodu 4 h, tak aby som poberala aj RP aj nejakú tu mzdu?
Ja už som to písala aj do inej témy, ale potrebujem rýchlo poradiť, lebo na tú dohodu by som mohla nastúpiť už od novembra a neviem ako mám postupovať. Zatiaľ čo ja by som bola v práci s malým by bol partner - otec dieťaťa.

Podla mňa pre účely poberania RP nie je smerodajné, či budeš zamestnaná na Dohodu na 4 hodiny denne alebo na celý deň. Alebo si to myslela na 4 hodiny v jeden deň v mesiaci? Skús podrobnejšie popísať podmienky. Už to tu bolo písané, že ak aspoň jeden deň v mesiaci splníš podmienky pre nárok na výplatu RP, tak potom oň neprídeš, otázne je aj to, ako sa budeš posudzovať vo vzťahu k zákonu, lebo závisí aj od toho, kedy si začala poberať RP.
nikka_
16.10.10,15:47
Najskôr ďakujem za odozvu. Takže RP poberám od mája 2009. Pracovať by som mohla 4 hodiny denne niekedy celý týždeň, niekedy pár dní v týždni podľa potreby zamestnávateľa.
greguska
16.10.10,21:19
moja skúsenosť s ÚP:
rodičovský som začala poberať v r. 2008, takže som bola posudzovaná podľa "najstaršieho" zákona - mohla som aj pracovať aj poberať rodičovský príspevok (samozrejme kópiu dohody som musela doniesť).
od r. 2010 som požiadala o zvýšený rodičovský, takže som už nemohla vôbec pracovať. syn mal 2 roky v júni, keď som chcela potom pracovať na dohodu, bolo mi povedané, že to nie možné, nakoľko som bola prehodnotená podľa zákona platného pre r.2010.
na otázku, keď budem pracovať len 5 dní do mesiaca s tým, že zamestnávať urobí všetky papierovačky (prihlášky, odhlášky do SP) ma pani z ÚP upozornila, že majú interný pokyn z ministerstva, že takéto prípady budú považované za špekuláciu a môže byť postihnutý aj zamestnanec aj zamestnávateľ (a samozrejme kópiu prípadnej dohody posielať na ÚP) - toto som zisťovala v lete tohto roku.

tento rok si už teda asi nezarobím niečo navyše, hádam prejde ten návrh a od januára 2011 pôjdem na dohodu...
Betina2
17.10.10,13:09
moja skúsenosť s ÚP:
rodičovský som začala poberať v r. 2008, takže som bola posudzovaná podľa "najstaršieho" zákona - mohla som aj pracovať aj poberať rodičovský príspevok (samozrejme kópiu dohody som musela doniesť).
od r. 2010 som požiadala o zvýšený rodičovský, takže som už nemohla vôbec pracovať. Toto mi nejako nesedí, ako toto súvisí s tým, že si začala poberať v roku 2008 - to by si podla mňa aj tak mala byť posudzovaná podla zákona platného v roku 2008 - pozri si prechodné ustanovenia poslednej novely. Tam sa spomínalo predsa to, že smerodajný je rok, kedy si začala poberať RP a nie to, kedy Ti priznali zvýšený - alebo sa mýlim? syn mal 2 roky v júni, keď som chcela potom pracovať na dohodu, bolo mi povedané, že to nie možné, nakoľko som bola prehodnotená podľa zákona platného pre r.2010.
na otázku, keď budem pracovať len 5 dní do mesiaca s tým, že zamestnávať urobí všetky papierovačky (prihlášky, odhlášky do SP) ma pani z ÚP upozornila, že majú interný pokyn z ministerstva, že takéto prípady budú považované za špekuláciu a môže byť postihnutý aj zamestnanec aj zamestnávateľ (a samozrejme kópiu prípadnej dohody posielať na ÚP) - toto som zisťovala v lete tohto roku.

tento rok si už teda asi nezarobím niečo navyše, hádam prejde ten návrh a od januára 2011 pôjdem na dohodu...

Tak teda toto je des! Oni si proste nadraďujú interný pokyn nad zákon !!!
Myslím, že Teba nemusí zaujímať ich interný postup, ktorý pre Teba ako poberateľa vôbec nie je záväzný a pokial viem na rozdiel od zákonov ich nemusia zverejňovať, takže to podruhé vylučuje pre Teba záväznosť. Nie je mysliteľné, aby postupovali podla niečoho, čo nemá legislatívnu oporu v zákone. A môžu si uvažovať nad špekuláciami koľko len chcú, ak to neodporuje zákonu, tak je to v poriadku. ;) Mám dojem, že stále ešte pretrvávajú praktiky z čias pani ministerky T. - človek, čo robil v tom čase na ministerstve, mi raz porozprával. že ako ich školili a čo im nariaďovali, ako majú s klientmi komunikovať........len aby sa ludia nestarali a verili tomu, čo im povedia pracovníci úradu - normálna škola psychologickej komunikácie...:confused:

K tým dohodám, čo sme riešili vyššie - či preukazovať alebo nie - no nedostala som jednoznačnú odpoveď, ale ak to vyžadujú a nie je čo skrývať, tak aj každý miesiac predkladať, nech obe strany môžu kľudne spávať :)

Žial momentálne je situácia v danej problematike taká zmätočná a komplikovaná, že sa ani nedivím, že je toľko názorov. Dúfam, že sa to od nového roka podstatne zjednoduší.