esite
02.11.09,15:04
Dobry den,

So svojim spolocnikom zakladame s.r.o. spolocnost zaoberajucu sa nakupom a predajom.
Obaja sme zamestnany a poberame prijem, zamestnavatel za nas plati vsetky odvody ako do socialnej aj do zdravotnej poistovne.

Kedze som bol cely zivot zamestnany neviem ako to funguje.

1.Budem konatelom spolocnosti no nebudem v nej zmaestnany cize nebudem poberat ziaden plat.K peniazom sa planujem dostat tak ze si zalozim zivnost a budem s.r.o cke uctovat faktury za poradensku cinnost. Som povinny ako konatel s.r.o. nieco niekam odvadzat kedze som aj zmaestnany a odvody za mna plati zamestnavatel ?

2.Ako je to s danovym priznanim ? Nebudeme platcami dane takze myslim ze na konci roka budeme musiet odviest 19% so vsetkych nasich zarobkov je to tak ? A myslkim ze si mozme odpocitat nejakych 40% s tych 19% odvedenych na dph ? Mam pravdu ?

ZA VSETKY ODPOVEDE VELMY PEKNE DAKUJEM ! :)
Zoltán Kovács
02.11.09,14:13
Dobry den,

So svojim spolocnikom zakladame s.r.o. spolocnost zaoberajucu sa nakupom a predajom.
Obaja sme zamestnany a poberame prijem, zamestnavatel za nas plati vsetky odvody ako do socialnej aj do zdravotnej poistovne.

Kedze som bol cely zivot zamestnany neviem ako to funguje.

1.Budem konatelom spolocnosti no nebudem v nej zmaestnany cize nebudem poberat ziaden plat.K peniazom sa planujem dostat tak ze si zalozim zivnost a budem s.r.o cke uctovat faktury za poradensku cinnost. Som povinny ako konatel s.r.o. nieco niekam odvadzat kedze som aj zmaestnany a odvody za mna plati zamestnavatel ? Konateľ bez odmeny nikam neplatí. Ale ak založíš živnosť, a budeš fakturovať vlastnej sro, potom sa môže stať, že ako živnostník ti vznikne povinnosť platiť odvody do ZP a SP. Jednoduchší spôsob je vyplatenie podielu na zisku spoločnosti po podaní DP. Nepodlieha dani ani odvodovej povinnosti.

2.Ako je to s danovym priznanim ? Nebudeme platcami dane takze myslim ze na konci roka budeme musiet odviest 19% so vsetkych nasich zarobkov je to tak ? Daňové priznanie sa bude podávať jedeno, za spoločnosť. Spoločnosť zrejme bude mať aj náklady na nákup tovaru. Potom zdaňuje sa len zisk (rozdiel medzi nákupom a predajom) A myslkim ze si mozme odpocitat nejakych 40% s tych 19% odvedenych na dph ? Toto máš popletené, paušálne uplatnenie výdavkov sa týka živnostníkov a nie s.r.o. (právnických osôb) Mam pravdu ?

ZA VSETKY ODPOVEDE VELMY PEKNE DAKUJEM ! :)

v citáte....
esite
02.11.09,14:26
Dakujem velmy pekne za odpoved.

Mam nejake podotazky k tejto teme :

1. To vyplatenie podielu zo zisku mozem urobit iba raz rocne nie ? Po podani danoveho priznania sro ?

2. Ako zivnostnikovy kedy mi vznika povinnost platit si odvody ? Ked zarobok presiahne urcitu sumu ? Alebo ked moj prijem so zivnosti presiahne moj plat ?

------------------

3. Dobre takze platim len dan s toho kolko sme zarobili ak to dobre chapem.
Mozem si nieco uplatnit na znizenie dane ? Nakup novych zariadeni, zalozenie internetovej stranky atd atd ?
Zoltán Kovács
02.11.09,14:28
Dakujem velmy pekne za odpoved.

Mam nejake podotazky k tejto teme :

1. To vyplatenie podielu zo zisku mozem urobit iba raz rocne nie ? Po podani danoveho priznania sro ? Áno

2. Ako zivnostnikovy kedy mi vznika povinnost platit si odvody ? Ked zarobok presiahne urcitu sumu ? Alebo ked moj prijem so zivnosti presiahne moj plat ? Vtedy keď hrubý príjem zo živnosti presiahne sumu 12x minimálnej mzdy.

------------------

3. Dobre takze platim len dan s toho kolko sme zarobili ak to dobre chapem.
Mozem si nieco uplatnit na znizenie dane ? Nakup novych zariadeni, zalozenie internetovej stranky atd atd ? Áno


v citáte
esite
02.11.09,14:34
Zase dakujem za rychlu odpoved:)

1. Ked moj prijem zo zivnosti presiahne 12x minimalnu mzdu sa mysli rocne ci staci ze v niektory mesiac ? Kebyze to bolo rocne tak ked si spocitam vsetky zarobky nesmu presiahnut 12x minimalnej mzdy ?

2. Akym sposobom si mozem uplatnit znizenie dano o spominane naklady ?
Aljok
02.11.09,15:23
Zoli, bola zmena v zákone.
Limit na povinné poistenie do SP sa už neodvodzuje z minimálnej mzdy, ale z priemernej....

SZČO, ktorá dosiahne príjem za r. 2009 vyšší ako 3 834,96 EUR a podala DP do 31/03/2010 bude od 01/07/2010 povinne poistená.

Pozri: http://www.porada.sk/1154082-post4.html
Zoltán Kovács
02.11.09,15:26
Zoli, bola zmena v zákone.
Limit na povinné poistenie do SP sa už neodvodzuje z minimálnej mzdy, ale z priemernej....

SZČO, ktorá dosiahne príjem za r. 2009 vyšší ako 3 834,96 EUR bude od 01/07/2010 povinne poistená.

Pozri: http://www.porada.sk/1154082-post4.html

Aljok máš pravdu..... Postrehol som, len pozabudol. Takže revidujem moju radu podľa Aljok. Ďakujem za opravu.
esite
03.11.09,08:29
Dobre :)

Mam dalsiu otazku.. zalozim si s.r.o. zaplatim na sude poplatok do obchodneho registra donesiem vsetky dokumenty. Do kedy mam povinnost vlozit na firemny ucet zakladne imanie ? Mozem do tohto imania zahrnut napriklad osobny automobil ?
grammatika
03.11.09,09:58
Dobre :)

Mam dalsiu otazku.. zalozim si s.r.o. zaplatim na sude poplatok do obchodneho registra donesiem vsetky dokumenty. Do kedy mam povinnost vlozit na firemny ucet zakladne imanie ? Mozem do tohto imania zahrnut napriklad osobny automobil ?

ZI nemusíš vkladať do banky, ak to nemáš určené v spoločenskej (resp.zakladateľskej) zmluve.
Väčšinou si hneď v SZ stanovuje :" Správou vkladov je poverený: XY bytom ........., ktorý sa zaväzuje, že zložené vklady tvoriace základné imanie spoločnosti prevedie do pokladne spoločnosti a to bezodkladne ihneď po jej vzniku."

Riadiš sa podľa spoločenskej zmluvy
esite
03.11.09,10:51
A spravcom vkladu moze byt aj jeden s konatelov?
Zoltán Kovács
03.11.09,10:52
A spravcom vkladu moze byt aj jeden s konatelov?

A kto iný by mohol byť?
esite
03.11.09,10:59
Skvele :) takze fyzicky tie peniaze mozem posielat postupne nie je statom urcena lehota do kedy ma byt na firemnom ucte prevedene zakladne imanie? A dalsia vec mozem do toho zakladneho imania zaclenit aj povedzme automobil?
Zoltán Kovács
03.11.09,11:00
Skvele :) takze fyzicky tie peniaze mozem posielat postupne nie je statom urcena lehota do kedy ma byt na firemnom ucte prevedene zakladne imanie? A dalsia vec mozem do toho zakladneho imania zaclenit aj povedzme automobil?

Tie peniaze nemusiš vôbec dávať na účet.
Nato aby si mohol vkladať auto do základného imania, musíš mať určenú hodnotu auta znalcom (ak sa nemýlim).
esite
03.11.09,11:02
Staci ze si poviem ze tie peniaze mam a vlozil som ich do firmy ? Musim to nejako zauctovat ? A ako je to na danovom priznani ?
Zoltán Kovács
03.11.09,11:05
Staci ze si poviem ze tie peniaze mam a vlozil som ich do firmy ? Musim to nejako zauctovat ? A ako je to na danovom priznani ?

Budeš ich evidovať v pokladni. Zatiaľ s DP to nemá nič spoločné. Ale na DP a vedenie účtovníctva by som skôr odporúčil vyhladať odborníka.
esite
03.11.09,11:15
Urcite ano potrebujeme si zohnat nejaku sikovnu uctovnicku