tereza5
03.11.09,06:01
Prajem pekný den.
Moja známa mala danovú kontrolu, kde jej bolo vytknuté, že účtuje platby zo súkromného účtu cez interné doklady.Vraj DÚ nezaujíma, či to je súkromný, alebo podnikatelský účet, to je vraj výmysel banky.Kedže to tiež takto účtujem, zaujíma ma, čo je správne.
Ak sa to má účtovat cez účet, kde sa má zohladnit počiatočný a konečný stav, čo potom bankovými poplatkami a úrokmi-je to zdanitelný, alebo nezdanitelný výdaj,príjem?
Ďakujem za odpoved.
ego.mc
03.11.09,06:31
Je jedno, či účet je vedený na "súkromnú" osobu alebo SZČO.
Ak ho používate v súvislosti s podnikaním, treba o ňom účtovať ako o bežnom účte (a samozrejme ho nahlásiť na DÚ).
veronikasad
03.11.09,07:29
Prajem pekný den.
Moja známa mala danovú kontrolu, kde jej bolo vytknuté, že účtuje platby zo súkromného účtu cez interné doklady.Vraj DÚ nezaujíma, či to je súkromný, alebo podnikatelský účet, to je vraj výmysel banky.Kedže to tiež takto účtujem, zaujíma ma, čo je správne.
Ak sa to má účtovat cez účet, kde sa má zohladnit počiatočný a konečný stav, čo potom bankovými poplatkami a úrokmi-je to zdanitelný, alebo nezdanitelný výdaj,príjem?
Ďakujem za odpoved.
boli tak účtované všetky platby a účet nebol nahlásený na DU alebo išlo len o nejakú "zatúlanú" platbu z podnikatelského účtu na súkromný ?
DanielaSL
03.11.09,07:37
Ja mám nového klienta, ktorý takto používa účet celý rok. Aj súkromné aj podnikateľské platby sa navzájom miešajú. Tiež neviem aký zvoliť postup.A tiež ho nemá nahlásený na DÚ. Chcela som teda aspoň zachrániť posledné mesiace roka a kázala som mu, že nech vyberie všetko z účtu a následne v novom mesiaci celý obnos vloží. Aby sme sa aspoň nejako odpichli od nuly.A myslíte , že to urobil? Ďalej mieša platby..... a účet prihlásený nemá.
veronikasad
03.11.09,07:43
Ja mám nového klienta, ktorý takto používa účet celý rok. Aj súkromné aj podnikateľské platby sa navzájom miešajú. Tiež neviem aký zvoliť postup.A tiež ho nemá nahlásený na DÚ. Chcela som teda aspoň zachrániť posledné mesiace roka a kázala som mu, že nech vyberie všetko z účtu a následne v novom mesiaci celý obnos vloží. Aby sme sa aspoň nejako odpichli od nuly.A myslíte , že to urobil? Ďalej mieša platby..... a účet prihlásený nemá.
Danielka, to nie je dobrý postup. Ak iný účet nemá, treba ho nahlásiť na DU a súkromné platby účtovať ako osobnú potrebu.
Spätne s tým nič nenarobíš - dostane pokutu za nenahlásenie účtu.
V účtovníctve si daj počiatočný stav súkromného účtu ku dňu začiatku podnikania
andreaS
03.11.09,07:49
platby, kt. idu z takehoto uctu uctujem ako osobnu spotrebu podnikatela...

takze sa tvarim, ze je to podnikatelsky ucet a uctujem kazdu jednu polozku rozdiel je akurat v tom, ze co sa netyka podnikania ide na vydavok/prijem neovplyvnujuci danovy zaklad... rozmyslam, ze prijmy ani nemam, ide skor o platby za sukromne veci...
DanielaSL
03.11.09,09:24
Danielka, to nie je dobrý postup. Ak iný účet nemá, treba ho nahlásiť na DU a súkromné platby účtovať ako osobnú potrebu.
Spätne s tým nič nenarobíš - dostane pokutu za nenahlásenie účtu.
V účtovníctve si daj počiatočný stav súkromného účtu ku dňu začiatku podnikania

Pôvodne som to chcela takto robiť..ale problém je v tom jednak, že začal podnikať už vlani a jednak v tom, že na tento jeho účet chodili aj platby z podnikania jeho brata. Pričom účet má plno súkromných pohybov a málo takých, čo sa týkajú podnikania. :confused:
veronikasad
03.11.09,09:27
Pôvodne som to chcela takto robiť..ale problém je v tom jednak, že začal podnikať už vlani a jednak v tom, že na tento jeho účet chodili aj platby z podnikania jeho brata. Pričom účet má plno súkromných pohybov a málo takých, čo sa týkajú podnikania. :confused:
Vlaňajší rok - pokial si nerobila účto ty - nechaj tak. Stav účtu k 1.1.09 si nahoď ako poč. stav. Bratove príjmy daj ako PNZD - pri kontrole si to p. podnikatel musí zdôvodniť sám.
DanielaSL
16.11.09,14:57
Tak pri účtovaní podľa toho ako ste mi poradili som natrafila aj na takú vec, kedy z účtu platil aj za spracovanie účtovníctva..vidím to z textu pri debete , ale nemá k tomu žiadnu faktúru a evidentne pani, ktorá mu to robila to robila načierno...čo s tým? Dať aj toto ako platbu NZD?
Tweety
16.11.09,15:53
Tak pri účtovaní podľa toho ako ste mi poradili som natrafila aj na takú vec, kedy z účtu platil aj za spracovanie účtovníctva..vidím to z textu pri debete , ale nemá k tomu žiadnu faktúru a evidentne pani, ktorá mu to robila to robila načierno...čo s tým? Dať aj toto ako platbu NZD?
Áno, je to síce úhrada záväzku, ale kedže ten v účtovníctve prakticky nie je, platba neovplyvní základ dane.
Lianka
16.11.09,16:04
Tak pri účtovaní podľa toho ako ste mi poradili som natrafila aj na takú vec, kedy z účtu platil aj za spracovanie účtovníctva..vidím to z textu pri debete , ale nemá k tomu žiadnu faktúru a evidentne pani, ktorá mu to robila to robila načierno...čo s tým? Dať aj toto ako platbu NZD?

Co tak vypytat od pani uctovnicky fakturu? ;) Ze evidujete platbu, ale chyba Vam ta faktura.
luciana1
24.01.10,08:35
Dobrý deň,
dostala som dotáciu z ÚP na súkromný účet. Mám podnikateľský účet, z ktorého všetko platím. Dotácia mi prišla v júni a v priebehu júla som ju vybrala zo súkromného účtu do pokladne. Výbery dotácie dám ako príjem do pokladne, ale ako zaúčtujem príjem tej dotácie, keďže je na súkromnom účte?
luciana1
24.01.10,09:03
Prosím, poradíte mi? Už som z toho teľa. Všetko tu čítam dookola, ale mám už z toho chaos. Vopred ďakujem.
mysimis
24.01.10,09:12
S dátumom prijatia na súkromný účet si vypíš PPD a prijmi peniaze do pokladne a ako doklad o tejto transakcii si prilož výpis zo svojho súkromného účtu.
luciana1
24.01.10,09:51
Ale ja som tu dotáciu nevybrala naraz celú, ale postupne - 3 výbery v hotovosti. Takže dám trikrát príjem do pokladne + výpisy zo súkromného účtu?
pulko
24.01.10,09:51
Aka je pokuta za to ze učet nie je nahlaseny na DU ?
luciana1
24.01.10,09:55
Minimálne 66,40.
luciana1
24.01.10,10:01
Ale ja som tu dotáciu nevybrala naraz celú, ale postupne - 3 výbery v hotovosti. Takže dám trikrát príjem do pokladne + výpisy zo súkromného účtu?
Lianka
24.01.10,13:02
Ale ja som tu dotáciu nevybrala naraz celú, ale postupne - 3 výbery v hotovosti. Takže dám trikrát príjem do pokladne + výpisy zo súkromného účtu?


Ano, ak to bolo tri rozne dni.
luciana1
24.01.10,13:49
Vedela som, že to bude také ľahké, ale mozog mi akosi odmieta pracovať. Ďakujem
tuta
24.01.10,16:16
Ano, ak to bolo tri rozne dni.

Ale dotácia došla na účet celá v jeden deň. Tak ja by som v tento deň urobila príjem do pokladne a následne k príjmovému dokladu priložila výpis z BÚ.
Llívia
24.01.10,16:49
Aka je pokuta za to ze učet nie je nahlaseny na DU ?

Minimálne 66,40.

Robila som vo firme, ktorá nemala nahlásené asi 4 účty. Keď sa na to prišlo, tak správca dane firmu vyzval, aby tie ostatné účty doplnila - nahlásila (posielala som to vo forme listu) a pokuta za to žiadna nebola. Takže je tam skutočne tá pokuta a len DÚ si dáva s ňou na čas?
V ktorom zákone je povinnosť mať nahlásené účty na DÚ?
tuta
24.01.10,16:58
Robila som vo firme, ktorá nemala nahlásené asi 4 účty. Keď sa na to prišlo, tak správca dane firmu vyzval, aby tie ostatné účty doplnila - nahlásila (posielala som to vo forme listu) a pokuta za to žiadna nebola. Takže je tam skutočne tá pokuta a len DÚ si dáva s ňou na čas?
V ktorom zákone je povinnosť mať nahlásené účty na DÚ?

§ 31 Zákona o správe daní a poplatkov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,
luciana1
24.01.10,17:26
Ale dotácia došla na účet celá v jeden deň. Tak ja by som v tento deň urobila príjem do pokladne a následne k príjmovému dokladu priložila výpis z BÚ.

A nevadí, keď tam nie je výber tej dotácie? Preukážem použitie tými výpismi zo súkromného účtu, kde boli výbery.
mysimis
24.01.10,17:45
A nevadí, keď tam nie je výber tej dotácie? Preukážem použitie tými výpismi zo súkromného účtu, kde boli výbery.

Ty potrebuješ zdokladovať príjem dotácie do podnikania a nie výber zo súkromného účtu.
luciana1
24.01.10,17:48
Viem, len ma metie to, že je tá dotácia na súkromnom účte.
Už druhý deň tu študujem všetko okolo dotácie a akosi mi už nemyslí. Ostala som visieť na takej banálnej veci.
tuta
24.01.10,19:07
Tak si to zober tak, že si dotáciu dostala do pokladne.
Urobíš príjmový doklad a ako dôkaz, že si dostala peniaze akože do pokladne, priložíš výpis BÚ.
Llívia
24.01.10,20:35
[/B]

§ 31 Zákona o správe daní a poplatkov

(5) Pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti je daňový subjekt, ktorým je

a) fyzická osoba, povinný oznámiť meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, miesto podnikania, rodné číslo, identifikačné číslo organizácie, ak mu bolo pridelené, údaje osvedčujúce skutočnosti podľa odseku 1, čísla účtov vedených v bankách, na ktorých sú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti, údaje potrebné na určenie miestnej príslušnosti správcu dane, druhy daní, ktoré u neho prichádzajú do úvahy, ako aj svoje organizačné jednotky a predmet podnikateľskej činnosti, ktorý bude v prevažnej miere vykonávať; ak uvedie okrem miesta podnikania aj miesto, kde vykonáva podnikateľskú činnosť, vyznačí, kam sa majú doručovať písomnosti, ak sa miesto vykonávania podnikateľskej činnosti líši od miesta podnikania,

Haha, hľadala som narýchlo v zákone o správe daní a poplatkov, lenže som hľadala slová "účet" a "bankový" a nič k veci mi nenašlo. To, že by to mohli byť "účty" mi veru nenapadlo. Ďakujem za info.
Llívia
25.01.10,20:25
Robila som vo firme, ktorá nemala nahlásené asi 4 účty. Keď sa na to prišlo, tak správca dane firmu vyzval, aby tie ostatné účty doplnila - nahlásila (posielala som to vo forme listu) a pokuta za to žiadna nebola. Takže je tam skutočne tá pokuta a len DÚ si dáva s ňou na čas?

1. Toto je zo zákona o správe daní a poplatkov § 31: "(9) Registrácia alebo oznámenie podľa tohto zákona alebo osobitného zákona6eb) sa predkladá správcovi dane na tlačive, ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo alebo colné riaditeľstvo po dohode s ministerstvom, alebo sa môže podať aj elektronickými prostriedkami podpísané elektronickým podpisom6aa) alebo urobené v súlade s dohodou podľa § 20 ods. 8. Právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, ktorá podniká v zahraničí a ktorá sa registruje podľa osobitného zákona, 10b) pri plnení svojej registračnej alebo oznamovacej povinnosti uvádza údaje požadované pri registrácii na registračnom tlačive, ktorého vzor určí daňové riaditeľstvo po dohode s ministerstvom."
V tej firme - PO, čo som pracovala, sa účty dodatočne nahlasovali obyčajným listom tak, ako mi to povedala pracovníčka daňového úradu. Takže je na nahlásenie účtov špeciálne tlačivo a ak áno, kde a čo mám vlastne hľadať?

2. spoločenstvo vlastníkov bytov musí nahlásiť aj účet stavebného sporenia - medziúver?
Llívia
26.01.10,18:02
Tak ako je to s tým tlačivom, existuje, neexistuje?
tuta
26.01.10,19:19
Existuje a je súčasťou prihlášky PO
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskapo.pdf

resp. prihlášky FO
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/prihlaskafo.pdf

V prípade, že hlásiš účty na DÚ až po registrácií stačí oznámenie doporučeným listom.
Llívia
27.01.10,19:08
Ďakujem. Mám do toho listu uviesť aj nejaký dátum, od ktorého akože začal používať účet v súvislosti s podnikaním? A medziúver u spoločenstva vlastníkov bytov - aj ten treba nahlásiť?
Ericsoft
09.11.12,10:41
Takže na podnikanie stačí bohate aj bežný súkromný účet? Poskytujú ho banky firmám na ičo?
Tzv. biznis účet je len produkt banky ktorý by mal akože zvýhodniť klientov vzhľadom k množstvu operácií..

Lebo ja práve riešim otázku účtu k novej sro, a neviem sa rozhodnúť.
Zita5
09.11.12,11:22
Takže na podnikanie stačí bohate aj bežný súkromný účet? Poskytujú ho banky firmám na ičo?
Tzv. biznis účet je len produkt banky ktorý by mal akože zvýhodniť klientov vzhľadom k množstvu operácií..

Lebo ja práve riešim otázku účtu k novej sro, a neviem sa rozhodnúť.

Nová s.r.o. musí mať riadny podnikateľský účet .
Ericsoft
09.11.12,11:42
Nová s.r.o. musí mať riadny podnikateľský účet .

V poriadku, tak asi ostanem verný svojej banke :)

Ďakujem
Melnick
12.11.12,10:26
A ešte 100x súhlasím. :)
majuska111
21.02.13,16:25
Zdravim, prosim vas o radu...uctujem v JU zivnostnikovi, ktory nakupuje material aj zo zahranicia (ebay a pod.) platby uhradza cez paypal, ktory stahuje peniaze zo sukromneho uctu, nie z firemneho..(vlastni aj firemny ucet). Mam asi 30 takych uctovnych pripadov a zivnostnik chce, aby som ich zauctovala. Neviem ci postupujem spravne,ak to uctujem cez ID, a to napr. ID prijem z prieb. polozky, ID vydavok na material, a potom VPD do pokladnice cez vydaj na prieb. polozku?ako doklad mam vypis zo sukroneho uctu, paypal a fakturu. Uctujem to spravne?
zuzana cinova
29.03.13,20:26
Stretli ste sa s prípadom,kedy daňovník používa na dosiahnutie príjmu úplne cudzí účet? napr.kôli exekúciám?? ako to robiť v takomto prípade ak chcem robiť len paušál,alebo daňovú evidenciu? je možné príjem priznať ako príjem v hotovosti?