Dandy 2
03.11.09,07:44
Zostavujem mimoriadnu účtovnú závierku ku dňu 5.10.2009. Vie mi niekto poradiť, ako mám úvádzať údaje v poznámkach v tis.EUR alebo celých EUR
Eulalia
03.11.09,06:48
Všetky oficiálne výkazy sú zatiaľ v celých EUR. Ja by som preto do poznámok dávala tiež celé Eurá.
Dandy 2
03.11.09,13:10
Ešte údaje z tohto roku, áno, ale prepočet porovnateľných údajov z roku 2008, ktoré sa uvádzali v tis. Sk, zober si taký prehľad o pohybe dlhodobého majetku,aby som sa dostala na konečný stav v celých EUR k 5.10.2009, som znechutená nielen situáciou vo firme,ale aj týmto.
Môže mi niekto dodať trocha pozitívnej energie a myslenia
Eulalia
03.11.09,14:12
Ešte údaje z tohto roku, áno, ale prepočet porovnateľných údajov z roku 2008, ktoré sa uvádzali v tis. Sk, zober si taký prehľad o pohybe dlhodobého majetku,aby som sa dostala na konečný stav v celých EUR k 5.10.2009, som znechutená nielen situáciou vo firme,ale aj týmto.
Môže mi niekto dodať trocha pozitívnej energie a myslenia
Neviem, či Ti to dodá pozitívnu energiu, ale ja som robila riadnu závierku k 30.6. a prepočet minulého účtovného obdobia sme robili tak, že údaj v tisícoch Sk sa prepočítal kurzom 30,126. Jasné, že sa tým zaokrúhľovaním trochu skreslia údaje, ale je to zanedbateľné. Keď som porovnala presné čísla z predvahy prepočítané konv.kurzom a celé tisícky takto prepočítané, mala som rozdiely od 1 do 18 Eur. A to nie je tragédia. Ale tie rozdiely sa dali do účt. pohybov v rámci roku.
Jana Acsová
03.11.09,15:04
Mali by sedieť minimálne:
- aktíva a pasíva v celých eurách
- zisk po zdanení v celých eurách

Všeobecné odporúčanie nezaokrúhľovať v položkách, kde je to nežiadúce, napr. základné imanie, zisk k rozdeleniu (nárok na dividendy). Všeobecne to neodporúčam napríklad na vlastnom imaní.

A pre pozitívne myslenie: čaká to všetky firmy, ktoré pokračujú v činnosti po zavedení eura bez rozdielu. Niektoré (s hospodárskym rokom, mimoriadnymi závierkami, priebežnými závierkami) to už majú za sebou, iné to čaká. Ale prepočítavame všetci. Ale ak máte naplnenú databázu, mohol by to prepočítať sofvér.
Eulalia
03.11.09,15:12
Mali by sedieť minimálne:
- aktíva a pasíva v celých eurách
- zisk po zdanení v celých eurách

Všeobecné odporúčanie nezaokrúhľovať v položkách, kde je to nežiadúce, napr. základné imanie, zisk k rozdeleniu (nárok na dividendy). Všeobecne to neodporúčam napríklad na vlastnom imaní.

A pre pozitívne myslenie: čaká to všetky firmy, ktoré pokračujú v činnosti po zavedení eura bez rozdielu. Niektoré (s hospodárskym rokom, mimoriadnymi závierkami, priebežnými závierkami) to už majú za sebou, iné to čaká. Ale prepočítavame všetci. Ale ak máte naplnenú databázu, mohol by to prepočítať sofvér.

Mala som šťastie, softvér mi to neprepočítal, ale auditorka to stihla skôr ako ja:) Skákala som od radosti, že moje čísla neboli až tak rozdielne, ako vyšli jej.
Jana Acsová
03.11.09,15:15
Skúsme k téme:
Mala som opačný prípad. Softvér prepočítal a dosť sa odchyľoval od prepočítania "toho, kto to potreboval". Ale to bolo v začiatkoch. Predpokladám, že upgrade to riešili v nasledujúcom období. Preto uvádzam odporúčania. Zo skúsenosti, kde boli chyby a z aplikácie opatrenia týkajúceho sa zostavenia výkazov po 1.1.2009.
Eulalia
03.11.09,15:20
Janka, ale my máme vo firme účtovný rok. Takže závierku k 30.6.2008 som musela prepočítať ručne, inak sa nedalo. K 31.12.2008 mi to softvér samozrejme prepočítal.

Tie firmy, čo majú účtovný rok zhodný s kalendárnym, majú v tomto zrejme výhodu. Aj tak mi k 31.12. (robili sme priebežnú závierku) vyšli drobné rozdiely zo zaokrúhľovania, ktoré som účtovala na extra analytiku kurzových rozdielov.
Jana Acsová
03.11.09,15:37
Čo firma, to skúsenosť, čo softvér, to riešenie. Preto sa vyskytujú a zrejme ešte len bude vyskytovať otázky k téme prepočítania. Ak si vieme zodpovedať niektoré otázky je to v prospech veci.

Chce to pevné nervy pri zostavení ÚZ k 31.12.2009 ... keď budeme robiť výkazy, dosť znechutí práca navyše s prepočítaním porovnateľného obdobia. Zrejme by som preto odporučila venovať sa tejto problematike skôr. S uzávierkou a závierkou je dosť práce aj bez zmeny meny.
Dandy 2
04.11.09,09:05
Ďakujem všetkým za názory, už sa budem musieť s tým do 30.11.2009 nejako zhostiť, ale veď mi účtovníci sme na časté zmeny vycvičení. Včera som mala asi horší deň, ale večer som bola na predstavení novej hry Radošincov a hneď je to úsmevnejšie.
Pekný deň
Eulalia
04.11.09,13:24
Ďakujem všetkým za názory, už sa budem musieť s tým do 30.11.2009 nejako zhostiť, ale veď mi účtovníci sme na časté zmeny vycvičení. Včera som mala asi horší deň, ale večer som bola na predstavení novej hry Radošincov a hneď je to úsmevnejšie.
Pekný deň

mimotemyHej, sme dobre vycvičení:D Aj na to, že len čo zaúčtujem daň a vydýchnem si, hurá, som za vodou, dostanem dvojstranový mail od materskej firmy, čo všetko treba ešte preúčtovať:eek: A začínam od začiatku:mad: