mambi
03.11.09,08:32
Dobrý deň,

chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti so stierkovaním exteriéru v takomto počasí, - myslím tým november. Môžme to ešte natiahnuť, alebo sa oplatí radšej počkať do jari...Aké sú vaše názory.
Podotýkam, že novostavba je v lokalite stredného Slovenska.

Vďaka.
vratnik
03.11.09,08:27
Vela zavisi aka bude teplota, ale je uz november takze vela casu nemate. Od polovice novembra su cez noc bezne mrazy a zaciatok novebra je pomerne chladny. Ja osobne by som uz netahal stierku. V zime je slnko pomerne slabe, takze polystyren vplyvom ultrafial. ziarenia velmi malo zdegraduje. V sobotu som pouzil cement co mi zvysil do betonu, este v nedelu vecer bol beton makky.
220870
03.11.09,09:45
Stierka je len sádrová omietka.Ale asi máte na mysli akrylové omietky alebo štukové.Dá sa to ešte stále robiť.Dokedy nemrzne.Dokonca teploty kúsok nad nulou od5-10°C sú na takéto práce ideálne.Najlepšie keď je hmla.Ale NESMIE MRZNÚŤ ,ANI V NOCI.A teplota pri spracovaní( nanášaní) by nemala klesnúť pod 5°C.
chandler
03.11.09,14:53
len zhrniem co napisal 220870 : kasli uz tento rok na to :)
mvlko
04.11.09,11:28
A co hruba omietka? (kozovanie). Moze sa to robit aj ked uz su taketo teploty?
KEJKA
04.11.09,15:13
názov témy sa k mojej podstatne širšej otázke nehodí, ale nechcem zakladať novú tému.
Posunula sa nám dodávka a osadenie okien, kvôli ktorým sa neurobili omietky. Natiahla sa sieťka a lepidlo, pokračovanie prác zajtra (okná máme).
Dokončia omietky a na pondelok je objednaný betón na vnútorné potery. Vzhľadom na nízke teploty v nom bude nemrznúca zmes -alebo by vraj mala byť. Je to na zodpovednosti dodávateľa betonu, inak riskuje, že ten beton nedostane z miešačky.........?
Mám niečo riešiť?
Moja otázka - čo robiť potom. Sú rôzne alternatívy.

Dom bude dole uzavretý. Povala je otvorená, takže prirodzené vetranie pojde aj tadiaľ,
budem vetrať, ale kúriť sa nedá.
SDK sa nebude zatiaľ dávať, vlhkosť by mu mohla uškodiť.
Strop je trámový, hore su nabité dosky. mala tam byť 40cm izolácia. Na povale je technologia, kopec rur, ta je to nezmysel tam klásť. Hľadám alternatívne riešenie.
1. Zatepliť strop zospodu - teda pomedzi trámy upevniť polystyrén 10-15 cm, a druha vrstva by bol nobasil alebo niečo také, vraj sa to upevnuje šnúrami. Izolácia by teda bola medzi podbitím a SDK - inak nevyužitý priestor.

2. zatepliť strechu - tiež dať medzi krokvy izoláciu a foliu, prípadne by sa tam dalo niečo nabiť.
3. Na povale je technologická miestnosť, zatiaľ len vymedzený priestor s technologiou, ten sa musí kvôli bojleru zatepliť. Zateplenie celej strechy by tento problém riešilo.

takže bod 1 určite a k tomu bud 2 alebo 3 - čo je lepšie?
kombinácie 1+3 ? alebo 1+2 ?
Kludne pripúšťam urobiť 1, 2 aj 3, ide mi však o postup, ktorý by bol najúčelnejší aj vzhľadoím na ďalší postup prác.
Ak nezateplím strechu alebo aspon ten technologický priestor, nemôžem spustiť kúrenie
a pomerne čerstvý beton ponechať len na prírodzené schnutie s hrozbou nočých mrazov - nie je to chyba?
==============
Čo poviete na tento postup?
hned, ako sa bude dať chodiť po poteri, tak zateplovať strechu - poukladať tam izoláciu a natiahnut foliu nemôže byť časovo náročné. Tým by bol dom uzavretý, vetrala by som oknami a dverami. To by mohlo byť hotové v priebehu buduceho týždňa, teda do 12.11. a už máme polovicu novembra.
Prišli by dokončiť kurenie, ešte chýbajú nejaké rury, výfuky, a mohlo by sa spustiť temperovanie, len čo vyriešim elektrinu. To by už mohli robiť v "závetrí", v zateplenom dome.
V druhej polovici novembra by sa čo teda dalo robiť? Zvonka je polystyrén, musia urobiť ešte špalety, viem že je to babračka, ale moja otázka - môžem počítať, že na ten SDK ešte natiahnu fasádu? V tomto čase, ked už je asi roboty pomenej, majstri by robiť asi aj chceli, ale mám to dovoliť?
Budem sledovať počasie-predpovede a teploty denné aj nočné,
Čo poviete - pokiaľ hlásia nočné teploty nad nulou, tak nehrozí nič?
220870
04.11.09,16:36
A co hruba omietka? (kozovanie). Moze sa to robit aj ked uz su taketo teploty?
Môže ale nesmie mrznúť alebo treba do malty pridať nemrznúcu prísadu.
220870
04.11.09,16:45
názov témy sa k mojej podstatne širšej otázke nehodí, ale nechcem zakladať novú tému.
Posunula sa nám dodávka a osadenie okien, kvôli ktorým sa neurobili omietky. Natiahla sa sieťka a lepidlo, pokračovanie prác zajtra (okná máme).
Dokončia omietky a na pondelok je objednaný betón na vnútorné potery. Vzhľadom na nízke teploty v nom bude nemrznúca zmes -alebo by vraj mala byť. Je to na zodpovednosti dodávateľa betonu, inak riskuje, že ten beton nedostane z miešačky.........?
Mám niečo riešiť?
Moja otázka - čo robiť potom. Sú rôzne alternatívy.

Dom bude dole uzavretý. Povala je otvorená, takže prirodzené vetranie pojde aj tadiaľ,
budem vetrať, ale kúriť sa nedá.
SDK sa nebude zatiaľ dávať, vlhkosť by mu mohla uškodiť.
Strop je trámový, hore su nabité dosky. mala tam byť 40cm izolácia. Na povale je technologia, kopec rur, ta je to nezmysel tam klásť. Hľadám alternatívne riešenie.
1. Zatepliť strop zospodu - teda pomedzi trámy upevniť polystyrén 10-15 cm, a druha vrstva by bol nobasil alebo niečo také, vraj sa to upevnuje šnúrami. Izolácia by teda bola medzi podbitím a SDK - inak nevyužitý priestor.

2. zatepliť strechu - tiež dať medzi krokvy izoláciu a foliu, prípadne by sa tam dalo niečo nabiť.
3. Na povale je technologická miestnosť, zatiaľ len vymedzený priestor s technologiou, ten sa musí kvôli bojleru zatepliť. Zateplenie celej strechy by tento problém riešilo.

takže bod 1 určite a k tomu bud 2 alebo 3 - čo je lepšie?
kombinácie 1+3 ? alebo 1+2 ?
Kludne pripúšťam urobiť 1, 2 aj 3, ide mi však o postup, ktorý by bol najúčelnejší aj vzhľadoím na ďalší postup prác.
Ak nezateplím strechu alebo aspon ten technologický priestor, nemôžem spustiť kúrenie
a pomerne čerstvý beton ponechať len na prírodzené schnutie s hrozbou nočých mrazov - nie je to chyba?
==============
Čo poviete na tento postup?
hned, ako sa bude dať chodiť po poteri, tak zateplovať strechu - poukladať tam izoláciu a natiahnut foliu nemôže byť časovo náročné. Tým by bol dom uzavretý, vetrala by som oknami a dverami. To by mohlo byť hotové v priebehu buduceho týždňa, teda do 12.11. a už máme polovicu novembra.
Prišli by dokončiť kurenie, ešte chýbajú nejaké rury, výfuky, a mohlo by sa spustiť temperovanie, len čo vyriešim elektrinu. To by už mohli robiť v "závetrí", v zateplenom dome.
V druhej polovici novembra by sa čo teda dalo robiť? Zvonka je polystyrén, musia urobiť ešte špalety, viem že je to babračka, ale moja otázka - môžem počítať, že na ten SDK ešte natiahnu fasádu? V tomto čase, ked už je asi roboty pomenej, majstri by robiť asi aj chceli, ale mám to dovoliť?
Budem sledovať počasie-predpovede a teploty denné aj nočné,
Čo poviete - pokiaľ hlásia nočné teploty nad nulou, tak nehrozí nič?
Betón vám určite vo vnútri nezamrzne.To je pri takýchto teplotách absolútne vylúčené.Čo sa týka toho podkrovia asi by bolo najlepšie zatepliť len technologickú miestnosť a samostatne zatepliť kompletne celý strop ,min skladba 50 cm sklennej vaty ,najlepšie čadičovej.Ale je možné to robiť aj inak.
KEJKA
04.11.09,17:14
takže zateplit strechu považujete za zlý nápad? Resp. za zbytočnosť? Lebo to sa mi celkom páčilo - najnovší nápad-podnet od kamaráta. Získala by som síce len odkladací, ale v podstate temperovaný zateplený priestor celej povaly.
=========================================
ten strop sa na 50cm zatepliť nepodarí, max. 45 - to je priestor medzi podbitím a stropným SDK (zatiaľ tam SDK nie je, len konštrukcia. Ešte to premeriam.
Verzia 15 cm polystyren medzi hranoly a cca 25 cm nobasilu nie je dobre?
Buduci rok - alebo cez zimu ešte planujem na povale poukladať polystyren pomedzi trubky a fankoily, bude to teda min. dalsich 5 cm naviac. To už je mimo rozpočtu, ale ma to už nezruinuje.
================================
upravené 9.11.2009
zvonka je dom omietnutý od 7-8.11. Hrubá omietka na sieťku a lepidlo. Urobili sa špalety okolo okien.
Potom už nasleduje fasada....... takže ide o to, či s fasadou počkať do jari, alebo sa to dá pri nízkych teplotách robiť aj teraz? Dodávateľ chce, ale jediný argument je, že je tam lešenie. Pokiaľ bude takto pršať poriadne neuschne kožovka, nedovolím fasadu. Konieckoncov, ešte nie je dokončenie zateplenie až dohora, niektoré odkvapy treba opraviť - netesnia, včera ešte dokladali škridli, lebo chýbalo pár kusov a ešte chýba, takže zatekalo......
220870
06.11.09,17:11
Zateplenie len strechy pri skladbe stropu ktorú ste opísali sa mi zdá neekonomické.Spotrebujete raz toľko vaty pri nižšej úspore palív.
Na tú fasádu.Včera sme v Trenčíne jednu dokonali .Dá sa to ešte robiť.Ale je nutné dobre sledovať počasie.
KEJKA
06.11.09,17:21
strop sa zatepliť musí určite, síce už tam natahali konštrukciu na SDK, lebo sa malo zateplovať zhora.
Zhora sa už teraz nedá, takže jedine zospodu medzi tu konštrukciu na SDK pomedzi trámy. Nadšený z toho majster nie je, ale iné riešenie nevidím.
Zateplenie strechy mala byť iba alternatíva k zatepleniu hornej technologickej miestnosti. To je zatial iba kocka z hranolov, ktore asi zo všetkých strán obložia polystyrénom a nejako povrchovo upravia. Priestor cca 3,5x4m.
Kebyže zateplili strechu - pomedzi tie krokvy(?) to by iba využili priestor medzi hranolmim ale už by tam nemalo mrznúť a celý povalový priestor by bol k dispozícii, síce len na odkladanie vecí, ..... neviem.

Určite nemám na mysli nezateplovať strop.
KEJKA
08.11.09,17:47
strop sa zatepliť musí určite, síce už tam natahali konštrukciu na SDK, lebo sa malo zateplovať zhora.
Zhora sa už teraz nedá, takže jedine zospodu medzi tu konštrukciu na SDK pomedzi trámy. Nadšený z toho majster nie je, ale iné riešenie nevidím.
Zateplenie strechy mala byť iba alternatíva k zatepleniu hornej technologickej miestnosti. To je zatial iba kocka z hranolov, ktore asi zo všetkých strán obložia polystyrénom a nejako povrchovo upravia. Priestor cca 3,5x4m.
Kebyže zateplili strechu - pomedzi tie krokvy(?) to by iba využili priestor medzi hranolmim ale už by tam nemalo mrznúť a celý povalový priestor by bol k dispozícii, síce len na odkladanie vecí, ..... neviem.

Určite nemám na mysli nezateplovať strop.
po porade so stavbyvedúcim rekapitulujem - práce budú pokračovať kým nebude mrznúť (vraj do -5 st.) nasledovne:

dokončiť špalety na oknách
dokončiť omietky vnútorné - dne s sú hotové, chýba kupeľňa, kde nebol z mojej strany jednoznačne daný údaj o výške obkladu

položiť polystyrén a jednu vrstvu poteru
zatepliť-izolovať chýbajúce časti - až po povalu
izolovať strop
izolovať technologickú miestnosť na povale - v tej miestnosti sa ešte urobí gulička napojená na odpad pre prípad havárie, vytečenia vody z expanznej nádoby apod.
strecha sa teraz zateplovať nebude, nechá sa to na prípadne neskoršie vylepšenie.
dokončiť podhľady zvonka
obložiť stlpy styrodurom a omietnuť
plocha terasy bude o schodík nižšie v porovnaní s vnútornou podlahou (hm?, videla so zarovno - teda bezbariérové riešenie).

naťahané káble naviac budu slúžiť na vonkaJšIE OSVETELNIE, tak sa prevrta múr a vytiahnu sa káble von, aspoň nevyjdú nazmar / dôvody sú uvedené v BLOGu - vid časť OKNA/

niekedy po poteroch príde druhá partia dokončiť kurenie, vetranie.
chcem to zapojiť, ale nemám hodiny, elektrina sa dokončí a hodiny dostanem až po revíznej správe a tá bude až budú aj vypínače.
Hodiny mi dajú nejako v súvislosti s kolaudáciou /teda definitívne, nie stavebné/ a ta môže byť až bude dom dokončený. Medzi tým však chcem spustiť kúrenie, jednak odskúšať, jednak temperovať po zateplení............... zatiaľ nedoriešeé kolečko problémov. Potrebujem niekde nejaký kábel vytiahnuť tak, aby som mohla zapojiť 380ku z druhého domu, kedže túto novú zapojiť nemôžem.
220870
08.11.09,18:07
plocha terasy bude o schodík nižšie v porovnaní s vnútornou podlahou.Pokiaľ nemáte zastrešenú terasu tak je to dobré riešenie.
Medzi tým však chcem spustiť kúrenie, jednak odskúšať, jednak temperovať po zateplení,.Treba to konzultovať s kurenármi.Nábeh kúrenia musí byť pomalý cca 1°C/ 1 deň.Poter suchý vyzretý min 4 týždne.
pivko
08.11.09,18:37
po porade so stavbyvedúcim rekapitulujem - práce budú pokračovať kým nebude mrznúť (vraj do -5 st.) nasledovne:

dokončiť špalety na oknách
dokončiť omietky vnútorné - dne s sú hotové, chýba kupeľňa, kde nebol z mojej strany jednoznačne daný údaj o výške obkladu

položiť polystyrén a jednu vrstvu poteru
zatepliť-izolovať chýbajúce časti - až po povalu
izolovať strop
izolovať technologickú miestnosť na povale - v tej miestnosti sa ešte urobí gulička napojená na odpad pre prípad havárie, vytečenia vody z expanznej nádoby apod.
strecha sa teraz zateplovať nebude, nechá sa to na prípadne neskoršie vylepšenie.
dokončiť podhľady zvonka
obložiť stlpy styrodurom a omietnuť
plocha terasy bude o schodík nižšie v porovnaní s vnútornou podlahou (hm?, videla so zarovno - teda bezbariérové riešenie).

naťahané káble naviac budu slúžiť na vonkaJšIE OSVETELNIE, tak sa prevrta múr a vytiahnu sa káble von, aspoň nevyjdú nazmar / dôvody sú uvedené v BLOGu - vid časť OKNA/

niekedy po poteroch príde druhá partia dokončiť kurenie, vetranie.
chcem to zapojiť, ale nemám hodiny, elektrina sa dokončí a hodiny dostanem až po revíznej správe a tá bude až budú aj vypínače.
Hodiny mi dajú nejako v súvislosti s kolaudáciou /teda definitívne, nie stavebné/ a ta môže byť až bude dom dokončený. Medzi tým však chcem spustiť kúrenie, jednak odskúšať, jednak temperovať po zateplení............... zatiaľ nedoriešeé kolečko problémov. Potrebujem niekde nejaký kábel vytiahnuť tak, aby som mohla zapojiť 380ku z druhého domu, kedže túto novú zapojiť nemôžem.
Kejka ,kde sa tak ponahľaš?:confused: každy majster ,stavbyvedúci ti bude tvrdiť že sa može robiť do -5c:mad: a vieš prečo? aby mali robotu , lebo keď začne zima tak možu stavbári robiť akurát tak vo vnútri a aj to v stavbe ktorá je temperovaná.Ja som odložil betonáž DT z 2.11. na zajtra nakoľko hlásili mraz -3/bolo aj -5/ ,ale tento tyždeň je na betonovanie ideálny. Do platne sa radšej ani nepustím, porozhŕňam zeminu nech sa cez zimu uľahne / bude sa ľahšie hutniť na jar/ maximálne prikryjem základy geotextíliou čo mám od kamaráta a zabudnem na stavbu do 31.3.2010;);)
KEJKA
09.11.09,21:00
hej, ale ja som v pokročilejľom štádiu. A tieto kroky v tomto týždni zvládajú, už sú aj špalety aj omietky hotové, bolo 13 st. takže fajn, ani v noci nemrzne.
Akurat aby bol ten poter...... ak to nebude v stredu - 2.posunutý termin, tak to asi tiež odložím, aaj ked nerada,
Kebyže to uzavreli, tak presne ako píšeš, v zime pomaličky sa bude dať robiť. A to budu radi, že maju robotu.....
KEJKA
10.11.09,05:50
plocha terasy bude o schodík nižšie v porovnaní s vnútornou podlahou.Pokiaľ nemáte zastrešenú terasu tak je to dobré riešenie.
Medzi tým však chcem spustiť kúrenie, jednak odskúšať, jednak temperovať po zateplení,.Treba to konzultovať s kurenármi.Nábeh kúrenia musí byť pomalý cca 1°C/ 1 deň.Poter suchý vyzretý min 4 týždne.
aha, vdaka. Neviem, či som pochopila - najskor musí byť poter vyzretý 4 týždne a potom pomaly spúšťať kúrenie?
Alebo pomaly nábeh kúrenia práve kvoli vyzrievaniu poteru?
A to vyzretie sa myslí ako podmienka pre dalsie práce?
Zrejme kúriť tak skoro nebudem, lebo teraz aj tak urobia len prvú 5cm vrstvu, naraz sa 10cm nerobí, to mi už vysvetlili.
a terasa je zastrešená, takže to dobré riešenie asi nie je. Lenže stlpy su na kotvách-šrouboch, kde je možnosť dať beton len po spodnú hranu stlpu, drevo musí byť vonku. TAkže mi to teraz výškovo nevychádza., naozaj nevioem čo s tým.
220870
10.11.09,15:38
Poter musí najskôr vyzrieť.Až potom sa môže pomaly nabiehť s kúrením.Prečo robíte 10cm poter ?Čo s tým?Odpíliť a posunúť vyššie.
KEJKA
10.11.09,17:54
dakujem. Budeme teda vetrať a necháme prirodzene schnúť a vyzrievať. Takže majstri len chcu urýchliť sušenie, ked mi hovorili, že by bolo dobré kúriť....... dobre, že viem.
Uvidím, čo s tou terasou. Neriešila som, lebo som si myslela, že ten styrodur a prípadná izolácia alebo náter dreva problém vyrieši.
Podľa napísaného zrejme nerieši. Úplne v rovine by som terasu, aj ked krytú, nechcela mať. Veľká búrka a vietor robia zle a vvoda to je to najhoršie čo môže byt.
==================================
220870
10.11.09,17:57
Prvé dva tri dni po zhotovení poterov vetrať len nárazovo na pár minút pár krát za deň.po troch dňoch aj nonstop čím viac tým lepšie.
KEJKA
11.11.09,05:06
Prvé dva tri dni po zhotovení poterov vetrať len nárazovo na pár minút pár krát za deň.po troch dňoch aj nonstop čím viac tým lepšie.
ďakujem, zatiaľ stále čakám, že už-už prídu.
10cm je v projekte.
Dáva mi to logiku - ten popísaný postup, ved v lete sa taká betonová plocha polieva (platňa i deka).
V tomto počasí schne pomalšie, takže zreje prirodzene......
o polhodiny neskor.............. tak som sa práve dozvedela, že polystyren síce je, aj za pár hodín bude rozložený, ivšem praskla jedna trubka, tak musí prísť vodár vymeniť. A poter zasa nebude, možno až v pondelokl, zbytočne som sa tešila, že počasie vydržalo. Ktovie dokedy?
KEJKA
11.11.09,12:58
jj, tak doviezli polystyrén, ale poterárov nieto. Takže až v pondelok, to už aby som zasa sledovala počasie.
Okrem polystyrénu nedoviezli nič, mám na mysli hlavne železo. Do každého poteru musí ísť kari rohož, či nie?
na podlahe bude 20cm polystyrén, folia a ten beton=poter.
Nie 10cm, ale 8cm. Ešte musí byť rezerva na podlahy-dlažby, parkety.
220870
11.11.09,15:40
Do každého nie.Ale ak je pod poterom podlahový polystyrén tak určite tam musí ísť karisieť.Do niektorých superšpeciálnych poterov vraj nemusí.Záleží od druhu betónovej zmesi.
KEJKA
12.11.09,06:44
Do každého nie.Ale ak je pod poterom podlahový polystyrén tak určite tam musí ísť karisieť.Do niektorých superšpeciálnych poterov vraj nemusí.Záleží od druhu betónovej zmesi.
hlásia zlepšenie počasia, tak som sa ukludnila. Je tu kari rohož, je tu polystyren aj folia. Dilatacie robia poterári - posledná informácia.
Termín - pondelok.
Náhradné riešenie v nedeľu za 1,8 násobok povodne dohodnutej ceny som odmietla.
alltracboy
12.11.09,07:13
hod potom foto do blogu.. inak som ti tam nieco pripisal k tym stlpikom co ma napadlo
KEJKA
12.11.09,07:39
hod potom foto do blogu.. inak som ti tam nieco pripisal k tym stlpikom co ma napadlo
foto poteru? alebo priebeh prác? Určite hodím.
Tie stlpiky riešime v blogu o oknách, trochu mimo. Dakujem za napady, Utvrdzuje ma to v názore, že tie stlpy riešiť bude treba, dopísala som tam toto (komplet kvoli súvislostiam tu
http://www.porada.sk/blog.php?b=410

moja reakcia
Stlpy na terase vlastne musia prerobiť-skrátiť.
1. Ak aj zima cez vonkajší beton bude prechádzať dovnútra tak sa "zastaví" na podlahovom polystyrene 20cm, ktorý je v miestnostiach.
2. napadá ma, či predsa len nemá pokračovať zateplenie aj ked asi nezmyselné von na terasu a až na to beton na terase. V tom prípade by však stlpy bolo treba prerobiť teraz.
3. Perforované plechy su asi zbytočné, kedže tie stlpy budu vlastne obmurované. V tej súvislosti som zadávala otázku, že ak sa celý stlp aj tak obloží styrodurom a pojde nan fasada ako na dom, len v inej farbe, tak či je nutné riešiť to drevo v betone. Ved aj drevo sa dá zaizolovať - penetrákom, foliou, ešte ten styrodur okolo, tak voda/vlhkosť sa tam nemá ako dostať, či nie?
220870
12.11.09,16:10
2.zateplenie by asi malo pokračovať cca 50mm von od vonkajšej strany okna väčšia vzdialenosť by asi bola zbytočná
3. takéto drevo je nutné napusťiť vhodným vode odolným prípravkom.