radkoslavko
03.11.09,09:04
Ideme stavať RD v Považskej Bystrici a zakúpili sme ČOV Aquatec AT6. Pri vybavovaní povolení ma napadla jedna myšlienka.
Čo by sa mohlo stať, keby sme si našu kúpenú ČOV "papierovo" prihlásili ako žumpu ?
Momentálne to máme v štádiu, keď nám ČOVku schvaľujú SSE, T-COM, Vodári a SPP. Hydrogeologický prieskum máme spravený s pozitívnym výsledkom pre nás. Môžeme vsakovať do zeme, pretože pri našom pozemku nie je žiadna tečúca voda, nie je tam ani kanalizácia a asi ani nebude a nemáme tam ani podzemnú vodu, teda nie na vybudovanie studne.

Hore tú otázku som zadal zámerne, nechce sa mi bojovať s tou birokraciou, keď mi dokonca na životnom prostredí navrhli, aby som si radšej zriadil žumpu, tak to ma už dopálilo.

Prosím o rady, čo by sa mohlo stať, keby som tú ČOVku papierovo vybavil ako žumpu. Nemusel by som dokladovať vývoz, keď mám hydrogeologický posudok s možnosťou vypúšťania do zeme ???

ďakujem.
milko78
03.11.09,12:37
žumpa a cov-ka su dva rozdielne pojmy, ak to teraz nevybavis tak to bude postavene ako cierna stavba a neskor budes mat stym len problemy. Ak mas kladny hydrogeologicky posudok nie je coho sa bat, zo zivotneho suhlas a ten ti daju pokial mas vsetko, t.j.projekt covky( ten ti poskytne vyrobca), situacia osadenia( tu ti urobi projektant, mozes sa obratit aj na mna), potom uz len zajst na stavebny urad.
Miloš Mičega - CIMOM TN
03.11.09,13:06
žumpa a cov-ka su dva rozdielne pojmy, ak to teraz nevybavis tak to bude postavene ako cierna stavba a neskor budes mat stym len problemy. Ak mas kladny hydrogeologicky posudok nie je coho sa bat, zo zivotneho suhlas a ten ti daju pokial mas vsetko, t.j.projekt covky( ten ti poskytne vyrobca), situacia osadenia( tu ti urobi projektant, mozes sa obratit aj na mna), potom uz len zajst na stavebny urad.



Výňatok zo zákona č. 364/2004 Z.z.
o vodách a o zmene zákona Slovenskej národnej rady č. 372/1990 Zb.
o priestupkoch v znení neskorších predpisov (vodný zákon)


§ 2
Vymedzenie základných pojmov

čistiarňou odpadových vôd je súbor objektov a zariadení na čistenie odpadových vôd a osobitných vôd pred ich vypúšťaním do povrchových vôd alebo do podzemných vôd alebo pred ich iným použitím,


§ 26
Povolenie na vodné stavby

(1) Povolenie orgánu štátnej vodnej správy sa vyžaduje na uskutočnenie, zmenu alebo na odstránenie vodnej stavby. Stavebné úpravy na vodnej stavbe možno uskutočňovať na základe povolenia alebo ohlásenia orgánu štátnej vodnej správy. Na uskutočnenie jednoduchého vodného zariadenia sa nevyžaduje povolenie ani ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy.


§ 52
Vodné stavby

e) stavby stôk, stokové siete vrátane objektov na nich, čistiarne odpadových vôd a iné stavby určené na zneškodňovanie odpadových vôd a osobitných vôd a na ich vypúšťanie do povrchových vôd, podzemných vôd alebo do banských vôd a stavby určené na predchádzajúce čistenie odpadových vôd pred ich vypúšťaním do verejnej kanalizácie,


POZNÁMKA :
Stavebné povolenie vydáva ObÚ ŽP.
Priestupky za "čierne" stavby sa riadia podľa § 105 stavebného zákona.
Priestupky za poškodzovanie vôd sa riadia podľa § 77 vodného zákona.


CIMOM
radkoslavko
03.11.09,14:01
ja som myslel, ze fyzicky by som namiesto žumpy pripojil COVku a prihlasil ju ako zumpu, aby som nemusel vybavovat tie formality okolo COVky a mal by som kvalitnu zumpu a nemusel by som dokladovat vyvazanie, pretoze mam povoleny vsak do zeme.
Neviem, asi si to predstavujem jednoducho, ale preco robit jednoduche veci zlozito, ked sa to da urobit velmi jednoducho?
henry_sk
03.11.09,21:52
Ale veď k žumpe Ti nikto nevydá povolenie na vsakovanie do podložia.
To že tam budeš mať fyzicky ČOVku namiesto oficiálnej žumpy jednoducho znamená, že to povolenie pre vsakovanie z ČOV stratí na význame.
Pri kolaudácii budú pýtať cetifikát od žumpy, kvôli zaručeniu tesnosti. Dúfaj, že im postačí ten od ČOVky.
shrek69
04.11.09,22:31
Toto je jedno veľké dobrodružtvo. Dnes si nemôže dovoliť vypúšťať čo chce, kto chce, kde chce...teda môže, ale otázka je ako to dopadne... Na samostatnú čističku potrebujete samostatné stavebné povolenie,súhlas životného prostredia, vodohospodárov ale ešte ešte neviem akých frasov....
kveti
05.11.09,15:13
chalapi vy stými domovými cov fakt blbnete najprv kup blbost a potom pitaj radu to je sila zbav sa jej vrat ju predajcovi viem co su to za starosti plati nemas starosti -kup si cov a nielen zo stavbou ale hlavne s prevazdkou
co si nespravil klasicku zumpu 10m3 raz za pol roka das 10euro chlapci s fekalom a vybavene

mestsky technolog cov
japo79
01.07.10,20:08
no neviem v akej romantickej krajine zijes kde za fekal beru 10 eur
viki2
02.07.10,05:36
co si nespravil klasicku zumpu 10m3 raz za pol roka das 10euro chlapci s fekalom a vybavene :confused::confused::eek::eek:

po tejto vete si len poviem: dobrá rada nad zlato:confused:

mimotemymáš žumpu??? pretože takto to určite nefunguje. Máme 5 kubíkovú žumpu, sme 4-členná rodina. Ťaháme ju á 2 týždne a keďže to robí náš sused, máme to za 10 é, inak je to za 15,- Ako bonus máme smrad pri zmene tlaku:confused: a smrad, keď sa žumpa čistí:confused:Fakt úžasný vynález v dnešnej dobe rôznej vyspelej techniky:confused:

a teraz k veci
nám obec žumpu nepovolila, vraj sa ide robiť kanalizácia, len zabudli povedať kedy:confused:
Keďže máme už skolaudované a kanalizácia v nedohladne, rozhodli sme sa, že ešte dokúpime čističku. síce to nebude lacná investícia, ale odpadnú nám starosti s tým úžasným fekálom a keďže máme okolo domu dosť trávnika, nebudeme musieť polievať vodou z vodovodu, ale touto (studňa je nerentabilná, voda v hĺbke cca 20-25 m). A hlavne, nikomu sa nebudem musieť prosiť, aby mi schválil používanie čističky:confused:
viki2
02.07.10,05:40
Ešte k tomu príspevku..Čo by sa mohlo stať, keby sme si našu kúpenú ČOV "papierovo" prihlásili ako žumpu ?
tiež sme uvažovali, že to takto urobíme. Báli sme sa však kolaudácie. Dnes to už lutujeme, keďže pani zaujímali hlavne chlebíčky, káva, darčekový koš.... Potom dala dokopy revízne správy, podebatili sme o letných dovolenkách a odišla.

Ten človek, čo vám tú čističku vyrobí, by vám však musel vydať doklad, že je to žumpa,........