janka a
03.11.09,10:19
Ahojte poraďáci,
keďže som úplný nováčik chcela by som si ujasniť veci týkajúce sa fakturovania a DPH. Mám založ. živnosť a potrebujem vedieť čo všetko potrebujem na to aby som mohla fakturovať s.r.o.-čke za sprostredkovateľskú službu. s.r.o.-čka je platcom DPH. Ja si robím JÚ a nie som platcom DPH. Musím sa zaregistrovať ako platca? a musím mať podnikateľský účet v banke?
Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď.
Kika69
03.11.09,09:28
V prvom rade sa treba registrovať za platiteľa DPH na DÚ. Oni ti pridelia IČ DPH a určia dátum registrácie a od toho dátumu môžeš fakturovať svoje služby s DPH a zároveň si uplatniť DPH zo svojich nákupov a došlých faktúr.
IvoM
03.11.09,09:31
Treba si pozrieť príspevky v porade a všetko nájdeš, len v krátkosti to najdôležitejšie.
1 - mať v ŽL sprostredkovateľskú činnosť
2 - zaregistrovať sa na DÚ ako plátca dane FO
3 - povinnosť registrácie za plátcu DPH pri obrate nad 49 790 EUR za posledných 12 mesiacov
4 - účet mať nesmusíš ale ak si ho zriadiš je to lepšie pri činnosti ktorú robíš, nezabudnúť nahlásiť BÚ na DÚ
andreaS
03.11.09,09:36
V prvom rade sa treba registrovať za platiteľa DPH na DÚ. Oni ti pridelia IČ DPH a určia dátum registrácie a od toho dátumu môžeš fakturovať svoje služby s DPH a zároveň si uplatniť DPH zo svojich nákupov a došlých faktúr.

ak nechce byt platcom dph, tak nemusi... kym neprekroci hranicu pre povinnost prihlasit sa za platcu dph...

mimotemy: ak si niekto napise do profilu uctovnik, tak toto by mal vediet... sorry, nedalo mi...
Kika69
03.11.09,09:46
ak nechce byt platcom dph, tak nemusi... kym neprekroci hranicu pre povinnost prihlasit sa za platcu dph...

mimotemy: ak si niekto napise do profilu uctovnik, tak toto by mal vediet... sorry, nedalo mi...


to je úplne jasné...lenže otázka znela, čo všetko potrebuje na to, aby mohla fakturovať s DPH, mne z toho vyznelo, že ona je už rozhodnutá (možno aj pod tlakom tej s.r.o. -čky, ktorej bude fakturovať a tá je platiteľom DPH) a sa chce dobrovoľne registrovať. ;)
andreaS
03.11.09,09:56
Ahojte poraďáci,
keďže som úplný nováčik chcela by som si ujasniť veci týkajúce sa fakturovania a DPH. Mám založ. živnosť a potrebujem vedieť čo všetko potrebujem na to aby som mohla fakturovať s.r.o.-čke za sprostredkovateľskú službu. s.r.o.-čka je platcom DPH. Ja si robím JÚ a nie som platcom DPH. Musím sa zaregistrovať ako platca? a musím mať podnikateľský účet v banke?
Vopred ďakujem za váš čas a odpoveď.

mne to nie je jasne, ze platcom chce byt... pyta sa, ci sa musi zaregistrovat...
janka a
03.11.09,10:04
Ospravedlnujem sa, asi som moju otazku zle sformulovala. Ude o to, ze DIC mam pridelene, ale platcom DPH nemusim byt?? pokial v predchadzajucich mesiacoch ani v nasledujucich po sebe 12 mesiacoch nemam v umysle /ani vo vyhlade/ prekrocit hranicu 35000 EUR. Neviem ci som to pochopila z niektorych prispevkov z porady, ktore som si teraz presla: platcom DPH nemusim byt, z dovodov horeuvedenych. Je to tak?
Kika69
03.11.09,10:11
Prepáč, fakt som prehliadla otázku, či sa musíš zaregistrovať.
Nie, ak si neprekročila obrat 49 790 EUR za posledných 12 mesiacov, tak v tom prípade sa registrovať nemusíš.
Kika69
03.11.09,10:15
ak nechce byt platcom dph, tak nemusi... kym neprekroci hranicu pre povinnost prihlasit sa za platcu dph...

mimotemy: ak si niekto napise do profilu uctovnik, tak toto by mal vediet... sorry, nedalo mi...

mimotemy Naozaj som to prehliadla, ešte raz sa ospravedlňujem, ale tá poznámka mi teda na dnes pokazila náladu. :mee:
Jana Acsová
03.11.09,10:17
Ospravedlnujem sa, asi som moju otazku zle sformulovala. Ude o to, ze DIC mam pridelene, ale platcom DPH nemusim byt?? pokial v predchadzajucich mesiacoch ani v nasledujucich po sebe 12 mesiacoch nemam v umysle /ani vo vyhlade/ prekrocit hranicu 35000 EUR. Neviem ci som to pochopila z niektorych prispevkov z porady, ktore som si teraz presla: platcom DPH nemusim byt, z dovodov horeuvedenych. Je to tak?Všetko máte pekne obsiahnuté v príspevku č. 3.
Jana Acsová
03.11.09,10:19
P.S.: ostatným diskutujúcim: Je to nevyhnutné? Je to odborná téma. Viem odpoviem. Na otázku ... Pomýlim sa? Stane sa. Inak chápem otázku? To je predsa normálne. Sme tu preto, že chceme poradiť, alebo aby nám bolo poradené.
janka a
03.11.09,10:30
Dakujem vsetkym za odpovede.Pomohli ste mi.
babi2
03.11.09,11:17
Dobrý deň, asi moja otázka nepatrí celkom sem, ale neviem kde by som ju zaradila. Chcem Vás poprosiť či sa už niekto stretol s týmto:

Odberateľ má na objednávka uvedené nasledovné: Dodávateľ je povinný uviesť vo faktúre nasledovný text: „Predmet faktúry predstavuje dodanie s označením Q - Nepodlieha zdaneniu u príjemcu, resp. nie je predmet dane“. Táto informácia sa uvádza pre našu internú potrebu
Vôbec netuším čo to vlastne chcú, dodávateľ aj odberateľ sú plátcami DPH, fakturácia bude s DPH. Nestretol sa s tým niekto? Vopred ďakujem, babi2
andreaS
03.11.09,11:37
mimotemy Naozaj som to prehliadla, ešte raz sa ospravedlňujem, ale tá poznámka mi teda na dnes pokazila náladu. :mee:

to nebolo myslene na teba ale na zadavatelku temy...