palus
03.11.09,09:30
Dobry den,potreboval by som radu ohladne,,krstnych rodicov,,.Momentalne sme v zahranici (USA),kde nasi znamy si mna aj s mojou priatelkou pozvali (poziadali) za krstnych avsak ma to hacik ..nemame tuna krstne listy takze chceju to spravit tak ze dieta pokrstia dalsi znamy(poliaci) ktory tu maju krstne listy a my budeme krstny akosi na papieri....,ale mne osobne sa to prieci pretoze ten je krstny kto krsti v kostole nie?
Ma s tym niekto skusenost? Vdaka.
chruno
03.11.09,09:51
Daj si krsne listy poslat postou a zatial ak ich potrebujes rýchlo nech ti ich z domu naskenuju a poslu cez Skype.
Chobot
03.11.09,10:25
Dobry den,potreboval by som radu ohladne,,krstnych rodicov,,.Momentalne sme v zahranici (USA),kde nasi znamy si mna aj s mojou priatelkou pozvali (poziadali) za krstnych avsak ma to hacik ..nemame tuna krstne listy takze chceju to spravit tak ze dieta pokrstia dalsi znamy(poliaci) ktory tu maju krstne listy a my budeme krstny akosi na papieri....,ale mne osobne sa to prieci pretoze ten je krstny kto krsti v kostole nie?
Ma s tym niekto skusenost? Vdaka.

A pýtajú od vás krstné listy? Ja keď som bol ako krstný, tak nikto nič odo mňa nepýtal, zapísali ma do krstného listu krstnej dcéry.
palus
03.11.09,13:47
...no je to uz tento vikend a neni mozne zo slovenska dostat tie krstne listy je to dost komplikovane.. ( neni tam ziadna rodina)...krstne listy musia byt ! je natrafene na takeho knaza co to vyzaduje ( aj ked mame )....ale zaujima ma jedna vec ze ci mozeme byt krstny ked v kostole krstil niekto iny? moj nazor je ze nie ale ty co nas pozyvaju tvdia ze na papieri budeme my ale pre nas je hlavne to v kostole pretoze nemali by sme dobry pocit dalej.....
Chobot
03.11.09,14:08
...no je to uz tento vikend a neni mozne zo slovenska dostat tie krstne listy je to dost komplikovane.. ( neni tam ziadna rodina)...krstne listy musia byt ! je natrafene na takeho knaza co to vyzaduje ( aj ked mame )....ale zaujima ma jedna vec ze ci mozeme byt krstny ked v kostole krstil niekto iny? moj nazor je ze nie ale ty co nas pozyvaju tvdia ze na papieri budeme my ale pre nas je hlavne to v kostole pretoze nemali by sme dobry pocit dalej.....

Ja neviem, ako to majú tam v USA, ale tu, ak si raz v kostole ako krstný pri krste, tak aj v papieroch si uvedený ako krstný. Neviem ako to chceš urobiť, aby si v papieroch bol ty a pri obrade bude niekto iný.

Tak nechajte obrad spraviť niekomu inému (formálny krstný) a skutočným krstným buď ty. Ja som si jednu krstnú dcéru vyženil (nebol som pri jej krste, bola tam vtedy ešte moja frajerka, súčasná manželka). Druhej som už pri krste bol a nerobím rozdiel, že tej som bol pri krste a tej nie. Pre mňa sú to krstniatka obe rovnako. Prečo by ste memohli byť krstnými rodičmi aj keď to nebude na papieri?
viktorviktor
03.11.09,16:02
dôležité je to hlavne v kostole, nejde predsa o formalitu, situácia je nepríjemná hlavne s náboženského pohľadu, ten kto nemá s cirkvou nič spoločné rozdiel nepochopí

Podľa informácií od katechétky, je prípustné a bežné zastupovanie pri krste, s tým že musí byť doložené, že tí čo sú zastupovaní majú skutočne krstné listy. Napr tu, boli krstní rodičia v Anglicku a boli zastupvaní inou osobou, v skutočnosti sa ale stali krstnými manželia v Angllicku

Bolo by dobré zistiť či bude postačujúce v USA predložiť krstné listy oneskorene
kero64
04.11.09,10:34
Nemyslím si, že krstným rodičom sa staneš iba pri krste. Tam sa to iba začína. A ak chcete byť dobrými krstnými rodičmi, aj keď s ľútosťou, ten jeden deň prežijete. Veď pri krste budete, len o pár krokov ďalej. A naozaj si skúste zistiť, či nemôžete doložiť krstné listy dodatočne. Možno by sa to tým vyriešilo.