Ivana P.
03.11.09,13:53
Dobrý deň,
na začiatku sa ospravedlňujem za tému, ktorá tu už niekoľkokrát je spomenutá...

Vôbec nerozumiem zaradeniu a ani odpisom... chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie:

Môj priateľ si otvoril živnosť. Pred živnosťou, pred dvoma mesiacmi si kúpil auto, r.v. 1994 v hodnote 4 000 eur.
1. toto auto by som chcela previesť do podnikania, môžem si toto auto odpisovať? (myslím, kvôli tomu, že auto nie je nové a má 15 rokov).
2. je výhodnejšie zaradiť ho do podnikania, alebo užívať ako súkromné auto a uplatňovať si paušál?

Možno blbá otázka, ale z tejto problematiky som úplne mimo. Ďakujem :)
Zoltán Kovács
03.11.09,13:10
Dobrý deň,
na začiatku sa ospravedlňujem za tému, ktorá tu už niekoľkokrát je spomenutá...

Vôbec nerozumiem zaradeniu a ani odpisom... chcela by som Vás poprosiť o vysvetlenie:

Môj priateľ si otvoril živnosť. Pred živnosťou, pred dvoma mesiacmi si kúpil auto, r.v. 1994 v hodnote 4 000 eur.
1. toto auto by som chcela previesť do podnikania, môžem si toto auto odpisovať? (myslím, kvôli tomu, že auto nie je nové a má 15 rokov). Na veku auta nezáleží. Podstatný je dátum kúpy. Ak auto kupoval v r. 2009, tak je možné zaradiť v plnej kúpnej cene, a riadne odpisovať daňovo 4 roky.
2. je výhodnejšie zaradiť ho do podnikania, alebo užívať ako súkromné auto a uplatňovať si paušál? Treba si to prepočítať podľa predpokladaného množstva najazdených kilometrov.

Možno blbá otázka, ale z tejto problematiky som úplne mimo. Ďakujem :)


v citáte...

Každopádne na DÚ oznámiť používanie auta na podnikateľské účely.
betka
03.11.09,19:47
Fuha, Zoli, si ma normálne splietol.
Pre používanie MV nezahrnutého do OM mi nevzniká oznamovacia povinnosť v zmysle zákona o miestnych daniach a miestnom poplatku. PAr. 90.
Rozalka
03.11.09,20:02
Janka, si si istá?

§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
Ivana P.
17.11.09,19:11
Ďakujem za odpovede. Chcela by som uviesť konkrétny príklad, prosím za pomoc, ďakujem.

Kamarát si kúpil auto 25.8.2009. Od 1.9.2009 si založil živnosť.
1. Toto auto zaradím do podnikania v OC s akým dátum??? Napríklad môžem dať dnešný a potom podať na daňovom úrade informáciu o tom, že mám daňovú povinnosť?
2. Zmluva a výdavkový pokladničný doklad od kúpy tohto auta neúčtujem do peňažného denník v JU nakoľko bolo toto auto kúpené pred živnosťou??? A ak to dávam do peňažného denníku, prosím ako... Ďakujem moc za pomoc!
Ivana P.
30.11.09,07:26
Prosím o odpoveď na jeden problém:
Živnostník si kúpil auto napr. 25.08.2009 v hotovosti.. A od 01.09.. si založil živnosť. Chcem sa opýtať, keby som toto auto chcela zaradiť do podnikania napr. 01.11.2009, môžem si do účtovníctva zaúčtovať aj ako výdavok v hotovosti s dátumom 25.08.2009 a zaradiť ho 01.11.2009? alebo ten dátum obstarania=dátum zaradenia?
Alebo to len vložiť do majetku bez zaúčtovania výdavku hotovosti a len vložiť do majetku (akokeby prevedenie z osobného užívania do majetku?)

Ďakujem