Lilly34
03.11.09,12:56
Došiel mi platobný kalendár - Dohoda o platbách na elektrinu. Mám ho dať do knihy došlých faktúr, alebo kde ho zapísať a ako ho účtovať? 5xx/321, 321/222 a výnosy alebo nie cez 321? Ďakujem
eva7
03.11.09,12:44
Ja splátkový kalendár účtujem priamo 502/222 RK + zúčtovanie so zriaď. Robím v programe WinIBEU, a tam to mám cez A-konto a vytlačím len platobný poukaz. Pre seba zapíšem len ručne do knihy faktúr, pod číslovaním pre A-konto.
Lilly34
03.11.09,12:50
Ahoj Evka čo je to A- konto. Tiež pracujem v programe Win IBEU a knihu došlých faktúr vediem ručne. Máš to niekde v smernici, že plat.kalendár účtuješ tak ako účtuješ?
eva7
04.11.09,12:49
Ahoj Lilly, ano, mám to v smernici, aj tam mám uvedené číselné rady, ako evidujem faktúry hospodárske, potravinové, splátkové kalendáre... Knihu píšem ručne a v programe v module dodávatelia - doklady - faktúry vediem prišlé fa hosp., potravinové aj vnútropodnikové (napr. prevody HN za stravu, platby za stravu od zamestnávateľa na potravinový účet). Potom v tomto module Dodávatelia - Saldokonto v dolnej časti Akontá dám vytvoriť - Akonto - debet a tu vpisujem tieto splát. kalendáre, školenia a všetko, čo nejde cez 5xx/321 (vytvorím platobný poukaz 5xx/222). Samozrejme musíš mať aj vyplnený číselník pre úhrady a platobné poukazy pre tento doklad. Ja som si vytvorila číselné rady tak, aby som mala rovnaké číslovanie faktúr aj krycie listy, plat. poukazy aj úhrady.
Sojka 007
05.11.09,05:31
Ahoj Lilly, ano, mám to v smernici, aj tam mám uvedené číselné rady, ako evidujem faktúry hospodárske, potravinové, splátkové kalendáre... Knihu píšem ručne a v programe v module dodávatelia - doklady - faktúry vediem prišlé fa hosp., potravinové aj vnútropodnikové (napr. prevody HN za stravu, platby za stravu od zamestnávateľa na potravinový účet). Potom v tomto module Dodávatelia - Saldokonto v dolnej časti Akontá dám vytvoriť - Akonto - debet a tu vpisujem tieto splát. kalendáre, školenia a všetko, čo nejde cez 5xx/321 (vytvorím platobný poukaz 5xx/222). Samozrejme musíš mať aj vyplnený číselník pre úhrady a platobné poukazy pre tento doklad. Ja som si vytvorila číselné rady tak, aby som mala rovnaké číslovanie faktúr aj krycie listy, plat. poukazy aj úhrady.
Eva 7 ak používaš modul dodávatelia, potom nemusíš písať knihu faktúr ručne. Cez tlačové zostavy sa dá vytlačiť čo len chceš.Vytlačenú knihu dodávateľov si zakladám potom k faktúram.Okrem toho prípadná kontrola viac kontroluje ručné knihy, pretože sa v nich skôr pomýliš. Stojí to zato písať to ručne?
eva7
05.11.09,06:47
Ja viem, aj si to tlačím na konci roka, ale som akosi zaťažená napísať to aj ručne, viem sa v tom orientovať, keď napr. nemám zapnutý počítač. Ručne písaná kniha faktúr je vlastne len pre moju kontrolu a poznámky. Keď príde kontrola, vytlačím jej to z PC. Znie to divne, ale mne to celkom vyhovuje.;)
Lilly34
05.11.09,12:10
Evka 7 v akej smernici to máš. Je ich toľko, že neviem do ktorej to dať. Kolobeh účt. dokladov, alebo Smernica pre vedenie účtovníctva? Prosím ťa nevieš mi ešte poradiť. Kúpili sme SWitch neviem kde to zaevidovať. Stál 250 eur?
eva7
06.11.09,09:27
Mám to v smernici o Obehu účt. dokladov.Ten switch by som dala len na podsúvahový účet 771/799, tiež na základe smernice, kde máš dané od akej hodnoty dávaš do majetku. Ja mám evidované v OTE a na podsúvah. účtoch od 34 do 1700 € a neodpisujem. Od 1700 dávam na účet 022.
Lilly34
06.11.09,10:00
Ďakujema na akú položku by si tod ala, výpočtová technika ? Stroje prístroje zariadenia?
eva7
06.11.09,12:05
Buď výpočtovú techniku 633002, alebo ešte je 633019 komunikačná infraštruktúra - materiál na zabezpečenie komunikačných (spojovacích) sietí, počítačových sietí, elektronického prenosu dát, prístupu k internetu.
Lilly34
07.11.09,07:33
Ďakujem. Prosím ťa objasníš mi, ako sa teraz správne volá bývalá DKP1 a DKP 2? Ja to stále takto volám . Aj to takto evidujem.
eva7
07.11.09,11:32
Ja nerobím účto dlho - 3 roky, a keď sme sa stali právnym subjektom a preberali majetok od zriaďovateľa, vytvorili sme si smernicu o vedení a odpisovaní majetku. Tu máme stanovené, že majetok do 34 € evidujeme ručne v zošitoch, účtujeme do spotreby. Majetok od 34 do 1700 mám v operatívnej evidencii, účtujem do spotreby a evidujem na podsúvahových účtoch. Majetok od 1700 mám v inventári, budovy a stavby ... (podľa programu) a účtujem na 022, 021 a odpisujem. Môžeš ešte účtovať na 028 (to bol tuším DKP 2- myslím, že je to ostatný dlhodobý hmotný majetok), ale to sa musí tiež odpisovať. Pozri si možnosti v module majetok a vytvor si smernicu, aká vyhovuje vašim potrebám. Záleží na účtovnej jednotke, ako si to stanoví a podľa toho musí postupovať.
Lilly34
08.11.09,09:39
Ahoj Evka 7. Ty účtuješ DKP II na 028? Ja nie. Pracuješ v škole? Ak áno nemohla by si mi prosím ťa poslať tú smernicu o vedení a odpisovaní majetku?
Nejakú mám, chcela by som si porovnať a prípadne doplniť. Ak nie nič sa nedeje.
eva7
08.11.09,11:30
Ahoj Lilly, pracujem v materskej škole. Účet 028 nepoužívam, ale niekto možno áno. Kedysi tuším bol DKP1 od 101 do 500, a DKP2 od 501-10000, potom už ZP nad 10000 (v SK)- neviem to určite. Ja mám už len operatívnu evidenciu teraz do 1700, a potom dlhodobý majetok nad 1700 (v €) na účtoch 021 a 022. Smernicu ti pošlem, napíš mi svoj mail.
Lilly34
08.11.09,11:43
Ďakujem. l.poncakova@centrum.sk
Lilly34
25.11.09,16:02
Evka 7. Prosím ťa ak vytvoríš krycí list a platobný poukaz ku faktúre, napíšeš tam aj účtovanie prenáša sa ti to do účtovníctva, alebo musíš ešte raz naúčtovať. Chcem od nového roku prejsť na evidenciu faktúr ako máš ty v počítači v knihe došlých faktúr. Teraz to robím ručne. Neviem ako sa vytvára krycí list? Môžem sa potom prípadne na teba ešte obrátiť?
eva7
26.11.09,07:10
Krycí list aj platobný poukaz sa na faktúre robí cez záložku interné doklady. Tu si vpíšeš účty cez položky, vyplníš úhradu, potvrdíš v bankových výpisoch, potom dáš zaúčtovať modul DOD a všetko sa prenesie do účtovníctva. Ak budeš potrebovať, môžeš ma potom kontaktovať aj cez mail.
Lilly34
28.11.09,16:38
Dobre ďakujem. Potom , až to bude aktuálne poprosím ťa o mail. :) Ešte sa chcem evka opýtať, či je to jednoduchšie to robiť takto ako ty, alebo písať knihu došlých faktúr, platobné poukazy, kr. listy - ručne.?
Rubrika
30.11.09,11:41
Podľa mňa je určite jednoduchšie si zadať v programe faktúry a k nim krycie listy a platobné poukazy ako ich robiť ručne. Dá sa vytlačiť celá kniha došlých/vyšlých faktúr za hocaké obdobie.