Mickya
22.07.04,10:42
Je pravda, že občanovi sa nemusí vystavovať faktúra? Stačí len príjmový?
Je nejaké obmedzenie (myslím vek), ak chcem vystaviť faktúru?:rolleyes:
Ďakujem
Aňa
22.07.04,08:59
Neviem či je to pravda, ale keď živnostník dodá napr. službu aj občanovi, mal by vystaviť faktúru. Že to nerobí (robí to na čierno) je jeho problém a berie na seba riziko, že ho môže niekto prevaliť a problém je na svete. Ja manželovi vystavujem faktúry, aj keď prerába občanovi bytové jadro, alebo opravuje vodu.
janaGT
22.07.04,09:23
My staviame domy - a to na 90% len pre FO, a faktúry vystavujem obvyklým spôsobom ako pre PO.
Mickya
22.07.04,09:26
Nejde vôbec o prácu na čierno, len mám skôr problém v tom, či môžem vystaviť faktúru aj občanovi, kt. má napr. 15 rokov.
Luckasari
22.07.04,09:31
z noveho zakona o DPH nevyplyva povinnost vystavit fakturu pre obcana (sukromnu osobu) - nepodnikatela
ja ju vystavujem vzdy, lebo je to jednoduchsie co sa tyka uctovania a evidencie a zdokladovania, ale NIE JE TO POVINNOST, v tomto jednom pripade nie sme povinni vystavovat fakturu, na vsetky ostatne pripady tuto povinnost mame
ANNA
22.07.04,09:35
Súhlasím s Luckou. Ako doklad o tom, že to nie je práca na čierno je príjmový doklad o zaplatení
Aňa
22.07.04,09:43
Lenže si myslím, že keď aj vystaví príjmový doklad ako zdôvodní pri daňovej kontrole za akú´prácu? Hovorím to preto, lebo sa do toho určite zavŕtajú.
Mickya
22.07.04,09:45
Luckasari, prosím, v ktorom je to § ?
Ohľadom veku mi nevieš odpovedať?
ďakujem
Luckasari
22.07.04,09:59
§71 ods. 1 - Pri kazdom dodani tovaru a dodani sluzby v tuzemsku pre zdanitelnu osobu a pre pravnicku osobu, ktora nie je zdanitelnou osobou, je platitel povinny vyhotovit fakturu.
Obcan - sukromna osoba do tejto podmienky nespada.

Ana - co tyka zdokladovania, ak robi nejaku pracu, musi byt objednavka, zmluva, ... ak mu nieco predavam, vystavujem kupno-predajnu zmluvu, atd., vzdy by som takymito dokladmi podlozila ten prijmovy doklad, a myslim, ze takto by to malo byt uplne v poriadku, co sa tyka DU

ale podotykam, ja fakturu vystavujem vzdy, lebo je to jednoduchsie, ALE NIE JE TO POVINNOST VOCI OBCANOVI - SUKROMNEJ OSOBE
Luckasari
22.07.04,10:07
co sa tyka veku, to naozaj neviem, ci su nejake obmedzenia v tomto smere, mozno nasi pravnici budu vediet lepsie poradit
Aňa
22.07.04,10:10
Takto je to ok, pretože aj ja to manželovi takto vystavujem. Lenže aj keď v zákone nie je nikde napísané, že občanovi to nie je povinnosť vystaviť, tak podnikateľ by mal stále priznať všetky príjmy,že?! (ha-ha-ha)
Luckasari
22.07.04,10:26
Ana - ved prijem sa nevykazuje len fakturou, ale kedze dostanes peniaze, tak mas prijmovy doklad, alebo vklad na ucet - a fakturu, alebo iny doklad, zmluva, atd.
Aňa
22.07.04,10:28
Súhlasím, ale hovorím o tom, lebo mám takú skúsenosť, že pri kontrole daňovák nemusí súhlasiť len s príjmovým dokladom a bude sa dožadovať aj iných dokladov.
betty
22.07.04,10:34
Myslím, že by tam nemalo byť žiadne vekové obmedzenie. Veď keď si zoberieme, že pri nákupe napr. v Carefoure dostávajú všetci kupujúci "faktúru".
vladan
22.07.04,10:50
mám taký pocit, že by to mala byť hranica 15 rokov, lebo vtedy občan dostane občiansky preukaz, podľa ktorého zistíš adresu, teda bydlisko toho komu chceš fakturovať... možno sa mýlim, ale pre mňa je dôležitý doklad - Občiansky preukaz, tzn. vek 15 rokov a viac. Pekný deň