chandler
29.08.05,12:43
skusal som to vyhladat ale nebol som z toho moc mudry a este k tomu sa to asi meni stale, tak mi dufam poradite trocha.

obcas pre mna pracuju studenti (kreslia projekty) ako im mam dat peniaze? zda sa mi byt zbytocne ich platit cash ked to musim zdanit 19%. Ved maju narok na 80tis nezdanitelny prijem. Takze by som chcel nejaky papier co by som si mohol dat do nakladov ale oni aby neplatili dan z toho a ani ziadne odvody zdravotne a pod.

mozem s nimi podpisat nejaku zmluvu o dielo a potom v decembri im vyplatit vsetko naraz (aspon teda papierovo, peniaze im uz postupne davam). alebo si budu musiet zalozit zivnost a daju mi fakturu? chcel by som to co najjednoduchsie spravit. rocne im urcite nedam viac ako tych 80 tis ( nie ze by som bol skrob ale nemam tolko roboty :)
astensova
29.08.05,16:15
Ak zamestnávaš študentov tak musíš odvádzať 19% preddavky ne daň. Na konci roka nech požiadaju o vyučtovanie preddavkov na daň. Takže túto zaplatenú daň im vrátia. Ak sú teda brigádnici. Ak prejdu na živnosť bolo by dobré s nimi spísať zmluvu o dielo a na základe faktúr čo ti budú predkladať si budú odvádzať daň sami a tak isto aj odvody. Ja si myslím, že jednoduchšie by v tvojom prípade bola prvá možnosť čiže spísať s nimi dohodu o brigádnickej činnosti a mesačne odvádzať preddavky. Veď sa im to vráti. ahoj.
babenko1
29.08.05,16:20
Treba s nimi uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov, ktorá musí byť potvrdená školou. Musí tu byť uvedná odmena. Ak by robili iba pre teba, dala by som im podpísať prehlásenie k dani zo závislej činnosti, aby si im odpočítal z odmeny odpočítateľnú položku a tým pádom im asi nebudeš mať čo zdaňovať 19%. Jedina vec, čo budeš musieť odvádzať, je tuším 0,8% sociálnej poisťovni
Prue
29.08.05,19:11
pre doplnenie - odvádza sa úrazové poistenie vo výške 0,8% z vymeriavacieho základu.
chandler
29.08.05,21:26
dakujem za rady... zda sa mi to troska komplikovane ... najprv zmluva potrvdena skolou, potom platit preddavky a este aj do socialnej poistovne .... ved kym to vsetko vybeham tak ma to bude stat viac ako usetrim na daniach. .. tak musim porozmyslat ci to ma vobec zmysel :(


ale aj tak dakujem lebo viem ze vy ste to tak komplikovane nevymysleli :)
liba2
30.08.05,08:03
dakujem za rady... zda sa mi to troska komplikovane ... najprv zmluva potrvdena skolou, potom platit preddavky a este aj do socialnej poistovne .... ved kym to vsetko vybeham tak ma to bude stat viac ako usetrim na daniach. .. tak musim porozmyslat ci to ma vobec zmysel :(
ale aj tak dakujem lebo viem ze vy ste to tak komplikovane nevymysleli :)Ak študent v tom konkrétnom mesiaci nemá inde pracovný pomer, teda neuplatňuje si nezdaniteľnú čiastku u iného zamestnávateľa, dáš mu podpísať Vyhlásenie k dani zo závislej činnosti (tlačivo si stiahni na Porade), teda nezdaniteľnú čiastku 7328 Sk si uplatní u teba. Podľa toho čo píšeš, jeho brutto príjem v mesiaci bude zrejme nižší a teda preddavok na daň pravdepodobne platiť nebude. Do Soc. poisťovne ho musíš prihlásiť pri akejkoľvek forme pracovného vzťahu - inak by išlo o čiernu prácu. Za tým účelom vyplníš Registračný list, hore napíšeš rukou "dohoda". Ale ak je to tvoj prvý zamestnanec, musíš sa v Soc. poisťovni prihlásiť ako zamestnávateľ. Aj na DÚ sa treba registrovať ako platiteľ dane zo závislej činnosti.
Denda
30.08.05,08:10
Treba s nimi uzavrieť zmluvu o brigádnickej práci študentov, ktorá musí byť potvrdená školou.

Na doplnenie: dohoda o brigádnickej práci študenta nemusí byť potvrdená školou. Postačuje potvrdenie o návšteve školy - prinesené (vybavené) študentom.
Germany
30.08.05,10:08
Vôbec nebude chyba, ak s nimi uzavrieš len dohodu o vykonaní práce (pozor, bolo by dobré na každý projekt, resp. objednávku urobiť osobitnú dohodu), potom nepotrebuješ potvrdenie o návšteve školy. Uzavrieš s nimi Dohodu o vykonaní práce, (môže byť aj dlhšie ako na mesiac, ak aj objednávka sa bude robiť dlhšie), podpíšu ti Vyhlásenie k nezdanit.čiastke (ak nikde inde nepracujú ), budeš za nich odvádzať 0,8% na úrazové poistenie, daň tým pádom nebudeš za nich odvádzať (ak ich príjem bude do 7328 Sk), ale pozor, aby za rok nemali vyšší príjem ako úhrn minimálnych miezd, lebo potom by si museli STUDENTI platiť zdravotné poistenie (ty za nich zdravotné poistenie neplatíš).