danka63
03.11.09,16:34
Prosim vie mi niekto poradit ohladne dovozu auta kategorie M1 z CR? Sme s.r.o. , ktora sa zaobera nakupom a predajom novych aj ojazdenych vozidiel. Doviezli sme ojazdene auto kategorie M1 z CR. Na fakture od ceskeho dodavatela bola uvedena suma bez DPH a veta oslobodene od DPH. Odvolavka na akykolvek paragraf tam nebola. Toto auto sme prihlasili na DI a boli sme ako firma zapisany ako majitel tohto motoroveho vozidla. Toto auto pouzivame na podnikanie, mame ho olepene reklamou a snazime sa auto predat, co je aj predmetom nasho podnikania. Toto auto sme nadobudli bez DPH, moja otazka znie mali sme z tohto auta odviest DPH na vystupe? Alebo je mozne, ze ak toto auto predame tak ho zase predame bez DPH, kedze sme ho nadobudli bez dane. Podotykam, ze sa jedna o ojazdene auto.
Jana Acsová
04.11.09,05:45
Doviezli sme ojazdene auto kategorie M1 z CR. Na fakture od ceskeho dodavatela bola uvedena suma bez DPH a veta oslobodene od DPH. Odvolavka na akykolvek paragraf tam nebola. Toto auto sme prihlasili na DI a boli sme ako firma zapisany ako majitel tohto motoroveho vozidla. Toto auto pouzivame na podnikanie, mame ho olepene reklamou a snazime sa auto predat, co je aj predmetom nasho podnikania.A čo ste s automobilom urobili v tejto fáze? Ako ste sa postavili k jeho nadobudnutiu? Odviedli ste daň? Zistili ste si bližšie podmienky? Len ak si odpoviete na tieto otázky možno zodpovedať čo ďalej. Nemôžeme sa domnievať. Ak uviedli oslobodenie bolo najlepšie dozistiť si, či sa pre nich jednalo o intrakomunitárnu dodávku. Či ju uviedli do súhrnného výkazu. Mohlo sa jednať aj napriek tomu, že sa jedná o ojazdené auto M1.

A čo Vy pri nadobudnutí? Píšete, že sa zaoberáte kúpou a predajom automobilov. Vzhľadom k tomu, že ste auto prihlásili na DI a používate ho na podnikanie (neuvádzate, že na prenájom), nemožno to považovať za kúpu za účelom ďalšieho predaja a mali ste sa k nadobudnutiu postaviť vzhľadom na:
- spôsob nadobudnutia (ktorého režim je po Vami zadaných informáciách neistý a bez možnosti posúdiť správnosť zdanenia),
- kategóriu vozidla M1.
Jana Acsová
04.11.09,05:51
Toto auto sme nadobudli bez DPH, moja otazka znie mali sme z tohto auta odviest DPH na vystupe?Veľmi nejasná formulácia. Nadobudnutie bez DPH ako uvádzate a uplatnenie oslobodenia ako bolo uvedené vyššie vnáša do problému nejasnosti, ktoré sa nedajú bez doplnenia vyriešiť. Ak by sa jednalo o oslobodenú dodávku (ako náš § 43) tak ste mali povinnosti pri nadobudnutí. Ak sa jednalo o iný prípad (ako náš § 42, 66), tak sa situácia mení.


Alebo je mozne, ze ak toto auto predame tak ho zase predame bez DPH, kedze sme ho nadobudli bez dane. Je to možné. Ak to Vaše "keďže sme ho nadobudli bez dane" bude preto, že sa nejednalo o intrakomunitárnu dodávku.


Podotykam, ze sa jedna o ojazdene auto.Nezáleží na tom, či sa jednalo o ojazdené auto. Ak ho subjekt v ČR nadobudol a používal tak, že pri ďalšej dodávke plní podmienky intrakomunitárnej dodávky, môže sa jednať aj o ojazdené auto. To z Vášho zadania nie je zrejmé. A my to ani nemôžeme skúmať. Dôležité je vedieť režim v akom došlo k dodávke. A ten z Vášho zadania nie je možné jednoznačne posúdiť.
IvoM
04.11.09,07:25
Ak nakupujete ojazdené vozidlá v autobazároch v niektorých členských krajinách EU /Rakúsko, Nemecko, ČR/, a ste plátca DPH v SR, tak Vám predajú aj vozidlo, ktoré nespĺňa náležetosti podľa §11 odst.3 bez DPH. Podľa mňa ale treba potom postupovať podľa §69 a odviesť z neho DPH, na vstupe si DPH z neho môžem ale uplatniť len vtedy ak ho použijem ako tovar a predám ho niekomu, kto si môže z OA uplatniť DPH /autoškola, požičovňa vozidiel a pod./.
Ak ho používate na svoju potrebu tak ako píšete, tak na vstupe si DPH uplatniť nemôžete, tak isto ak by ste ho predali osobe ktorá si DPH z neho uplatniť nemôže, čo je 99,9% potencionálnych zákazníkov. Pri tomto predaji podľa mňa treba potom postupovať podľa §66.
Jana Acsová
04.11.09,08:34
Ak ho používate na svoju potrebu tak ako píšete, tak na vstupe si DPH uplatniť nemôžete, tak isto ak by ste ho predali osobe ktorá si DPH z neho uplatniť nemôže, čo je 99,9% potencionálnych zákazníkov. Pri tomto predaji podľa mňa treba potom postupovať podľa §66.Ak hovoríme o tom, že auto bolo zaeviedované na dopravnom inšpektoráte, tak aplikáciu § 66 pri predaji automobilu vylučujem. Viď napríklad aj:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html
danka63
04.11.09,08:58
Dakujem velmi pekne za odpoved, ale velmi tazko sa mi tento problem formuloval. Pri kupe tohto auta ojazdeneho kategorie M1 sme neurobili ani samozdanenie ako by to bolo pri klasickom nadobudnuti tovaru z EU ani sme DPH na vystupe neodviedli. ODd firmy , ktora nam vystavila fakturu som dostala informaciu, ze nam auto bolo predane bez DPH. Nic viacej aky rezim mi nebol vysvetleny.
IvoM
04.11.09,09:02
Ak hovoríme o tom, že auto bolo zaeviedované na dopravnom inšpektoráte, tak aplikáciu § 66 pri predaji automobilu vylučujem. Viď napríklad aj:
http://www.porada.sk/t32004-osobitna-uprava-uplatnovania-dane-pri-pouzitom-tovare.html

Samozrejme, že v prípade že ho zaevidujú na DI a použivajú ako služobné že si na vstupe DPH nemôžu uplatniť, ani som to v príspevku nenapísal,
kedže sa jedná o firmu ktorá obchoduje s vozidlami /aj ojazdenými/ tak som len napísal aké sú varianty ak nakúpia auto v zahraničí, nie to jedno konkrétne, ktoré už zaradili do evidencie.
Jana Acsová
04.11.09,09:30
Toto auto sme prihlasili na DI a boli sme ako firma zapisany ako majitel tohto motoroveho vozidla.
Uviedol to zadávateľ.
danka63
05.11.09,09:05
Ahojte, prosim Vas stale v tom nemam jasno. Co som mala urobit , aby to bolo spravne? Mala som auto samozdanit a ked ho budem predavat tak odvediem DPH na vystupe? Alebo mam pri nadobudnuti odviest iba DPH na vystupe a potom , ked budem auto predavat, predam ho ako s DPH alebo bez DPH, kedze sa jedna o ojazdene auto. Som zaciatocnik, co sa tyka ojazdenych aut, nechcem mat neskor neprijemnosti s danovym uradom, ale bohuzial neviem si poradit. Dakujem
Kirk
05.11.09,13:29
Ahojte, prosim Vas stale v tom nemam jasno. Co som mala urobit , aby to bolo spravne? Mala som auto samozdanit a ked ho budem predavat tak odvediem DPH na vystupe? Alebo mam pri nadobudnuti odviest iba DPH na vystupe a potom , ked budem auto predavat, predam ho ako s DPH alebo bez DPH, kedze sa jedna o ojazdene auto. Som zaciatocnik, co sa tyka ojazdenych aut, nechcem mat neskor neprijemnosti s danovym uradom, ale bohuzial neviem si poradit. Dakujem

Najpr musis zistit podla akeho rezimu to bolo oslobodene. Je potrebne, aby Vam prerobili fakturu a dopisali tam §.
1.Ak je to obdobny nasmu §43. Auto ste mali samozdanit. V pripade, ze sa pouziva vylucne na prenajom alebo predaj mali ste zaroven aj narok na odpocet DPH (§49 ods. 8) (efekt by bol nulovy). Pri predaji by ste vystavili fa s DPH.
Ak by nebol narok na odpocet (§49 ods. 7) - pri predaji by ste oslobodili podľa §42.
2.Ak je to režim obdobny nasmu §42 alebo 66 - nepodlieha samozdaneniu. Ak ste auto nemali v majetku ale v tovare - pri predaji by ste uplatnili osobitny režim §66 - neuviedli by ste DPH na fa ale odviedli DPH iba z rozdielu. Ak bolo auto vyuzivane a zaradene v majetku - pri predaji zdanit (nazor niektorych odbornikov, ale s tym si nie som isty lebo je to proti logike).
danka63
06.11.09,04:44
Dakujem Kirk velmi pekne, uz tomu zacinat viacej rozumiet. Fakturu mi prerobit nechcu, to znamena v mojom konkretnom pripade, ze je potrebne odviest pri nadobudnuti DPH na vystupe, ktora by vstupila do bostaravacej ceny vozidla a odpisovala by sa aj z tejto zysenej obstaravacej ceny. Len my nie je jasne, ze ked budem auto predavat, preco musim znovu odvadzat DPH na vystupe, ked som auto uz raz zdanila.
jajko50
06.11.09,06:13
No tak ako Ti písal Kirk v prípade 1. Zdanila si a zároveň si daň uplatnila.
Pri predaji zdaníš ako každé iné zdaniteľné plnenie
Kirk
06.11.09,08:28
Dakujem Kirk velmi pekne, uz tomu zacinat viacej rozumiet. Fakturu mi prerobit nechcu, to znamena v mojom konkretnom pripade, ze je potrebne odviest pri nadobudnuti DPH na vystupe, ktora by vstupila do bostaravacej ceny vozidla a odpisovala by sa aj z tejto zysenej obstaravacej ceny. Len my nie je jasne, ze ked budem auto predavat, preco musim znovu odvadzat DPH na vystupe, ked som auto uz raz zdanila.

Prerobiť faktúru len v tom, aby Ti tam dopísali oslobodené podľa akého §. Ak to tam nebudeš mať môžeš mať problemy pri kontrole a vlastne stale nevieš podľa akého režimu to bolo oslobodené v ČR. Ak je to bod 1. ako som písal a pri nadobudnutí samozdaníš a zároveň nemáš nárok na odpočet ako píšeš vyššie (cena by vstupila do obstaravacej ceny vozidla a odpisovala by sa aj z tejto zvysenej obstaravacej ceny)- potom pri predaji oslobodíš podľa §42 - to som napísal v bode 1. Ak by si pri nadobudnutí aj zdanila aj odpočítala (teda + -), vtedy pri predaji odvedieš DPH.
Ale najprv zisti podľa akého režimu to bolo v ČR oslobodené, možno je to bod 2.
danka63
16.11.09,12:34
Ahojte, takze konecne sa mi podarilo ziskat od dodavatela prerobenu fakturu za dovoz ojazdeneho automobilu kategorie M1 z CR, na fakture pouzili osloboddenie od DPH podla §63 zak. 235/2004 Sb. o DPH. Teda co to pre mna znamena? Vie mi niekto poradit? Velmi pekne dakujem.
hari
18.11.09,11:57
235/2004 Sb. o dani z přidané hodnoty
§ 63
Plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně
(1) Od daně s nárokem na odpočet daně jsou osvobozena dále uvedená osvobozená plnění za podmínek stanovených v § 64 až 71f:
a) dodání zboží do jiného členského státu (§ 64),
b) pořízení zboží z jiného členského státu (§ 65),
c) vývoz zboží (§ 66),
d) poskytnutí služby do třetí země (§ 67),
e) osvobození ve zvláštních případech (§ 68),
f) přeprava a služby přímo vázané na dovoz a vývoz zboží (§ 69),
g) přeprava osob (§ 70),
h) dovoz zboží (§ 71),
i) dovoz zboží v osobních zavazadlech cestujícího nebo člena posádky letadla a dovoz pohonných hmot cestujícím (§ 71a až 71f).
- dúfam, že ti ti pomôže v niečom