synthimode
03.11.09,18:51
Zdravím všetkých - mám konkrétne na mysli že občas pošlem napríklad nejaký tovar zákazníkovi aj poštou, musím teda v každom prípade poštové výdavky zahrnúť do účtovníctva vo výdavkoch ? Alebo ..? Ďakujem..
Zita5
03.11.09,17:54
Máte na to dôvod dané poštovné neuplatniť vo výdavkoch ?
marjankaj
03.11.09,17:59
Nemusíš. Žiadny zákon to neprikazuje.
synthimode
03.11.09,18:05
Máte na to dôvod dané poštovné neuplatniť vo výdavkoch ?
... menej práce s evidenciou a účtovníctvom ... okrem toho aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch
danushka
03.11.09,18:06
Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.
synthimode
03.11.09,18:06
Nemusíš. Žiadny zákon to neprikazuje.
Ďakujem
Rozalka
03.11.09,18:12
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?
danushka
03.11.09,18:15
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?
Presne tak Rozalka, súhlasím. Totiž ten verný a pravdivý obraz firmy dosiahneme len tak, že naše výdavky budú porovnateľné aj v budúcich obdobiach.
Takto sa mi to akosi nezdá, jeden rok dám do výdavkov čosi, potom nedám a zas dám...
marjankaj
03.11.09,18:16
Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.

To je síce pravda, ale do účtovníctva to dávať nemusí. Najmä ak uplatňuje paušálne výdavky (napr. 40% zpríjmov)
synthimode
03.11.09,18:19
Nuž, keby som daný tovar napríklad posielala poštou do zahraničia, a ten istý tovar by bol pre platcu DPH, ktorý by v tomto prípade bol oslobodený od dane .... veru by som neváhala na sekundu doklad z pošty použiť ako dôkaz v prípade daňovej kontroly.
A ďalšia vec. Ak dobre chápem, tovar sa zasiela poštou, nie vždy ho dávam zaplatiť zákazníkovi pri odbere na pošte a nie vždy mi musí pošta zaslať doručenku o prevzatí zásielky.
Čiže jediným dôkazom, že niečo odo mňa skutočne odišlo je práve doklad z pošty, či kuriéra.
V mojom prípade sú to len zásieky v rámci SR a príjemcom je "obyčajný zákazník" teda nepodnikateľ /asi som to mohol uviesť v úvode/
synthimode
03.11.09,18:25
Ďakujem všetkým za odpovede, pomohli ste mi. Prajem pekný večer
Rozalka
03.11.09,18:26
To je síce pravda, ale do účtovníctva to dávať nemusí. Najmä ak uplatňuje paušálne výdavky (napr. 40% zpríjmov)
Ak uplatňuje 40%, potom nevedie účtovníctvo ... dotazovateľ pravdepodobne účtovníctvo vedie, načo by sa to inak pýtal.;)
Zita5
03.11.09,18:31
V mojom prípade sú to len zásieky v rámci SR a príjemcom je "obyčajný zákazník" teda nepodnikateľ /asi som to mohol uviesť v úvode/

Však , ale ten obyčajný zákazník ak Vám uhradí tovar prostredníctvom faktúry ,a táto platba Vám vstúpi do príjmu , tak je dobré mať na druhej strane aj patričné výdavky, nie ? Samozrejme pokiaľ sa jedná o vedenie účtovníctva , nie v prípade paušálnych výdavkov .

Ja som toho názoru , že to poštovné patrí do výdavkov , nakoľko je to výdavok spojený so zasielaním tovaru . Bez rozdielu na to , či budete mať zisk , alebo budete vykazovať stratu .To i napriek tomu , že si vlastne daňový subjekt rozhodne o tom či uplatniť alebo nie , ale neuplatniť výdavok by som spravila napríklad pri kúpe pera - ako kanc.potreby a nie na poštovné , ktorým niečo deklarujem .
marjankaj
03.11.09,18:32
... menej práce s evidenciou a účtovníctvom ... okrem toho aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch


Ak uplatňuje 40%, potom nevedie účtovníctvo ... dotazovateľ pravdepodobne účtovníctvo vedie, načo by sa to inak pýtal.;)

Z tohto nie je isté ani to, či bude musieť podávať daňové priznanie.
marjankaj
03.11.09,18:39
... a čo takto správne zaúčtovať všetky výdavky pre verný a pravdivý obraz firmy?

To je pravda. Ale záleží od účtovnej jednotky, či dané doklady zaradí do účtovníctva. Okrem iného môže ich aj stratiť.
Rozalka
03.11.09,18:44
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu.
Zita5
03.11.09,18:46
To je pravda. Ale záleží od účtovnej jednotky, či dané doklady zaradí do účtovníctva. Okrem iného môže ich aj stratiť.

No ešte to aby ich stratil;) .......ale nie , ja si myslím , že netreba to brať na ľahkú váhu ....jedná sa o tovar ...treba myslieť zo širšieho uhla pohľadu na vec .....predsa sa jedná len o zákazníka , ktorému predáva tovar .Takže s tým dokladom by som narábala opatrne .
Stefan2005
03.11.09,18:49
... aj tak nedosiahnem tento rok taký zisk aby som si mohol čokoľvek uplatniť vo výdavkoch

ale v ďalších rokoch môžeš dosiahnuť taký zisk, aby si mohol uplatniť daňovú stratu...
Manual
03.11.09,18:49
Však , ale ten obyčajný zákazník ak Vám uhradí tovar prostredníctvom faktúry ,a táto platba Vám vstúpi do príjmu , tak je dobré mať na druhej strane aj patričné výdavky, nie ? Samozrejme pokiaľ sa jedná o vedenie účtovníctva , nie v prípade paušálnych výdavkov .

Ja som toho názoru , že to poštovné patrí do výdavkov , nakoľko je to výdavok spojený so zasielaním tovaru . Bez rozdielu na to , či budete mať zisk , alebo budete vykazovať stratu .To i napriek tomu , že si vlastne daňový subjekt rozhodne o tom či uplatniť alebo nie , ale neuplatniť výdavok by som spravila napríklad pri kúpe pera - ako kanc.potreby a nie na poštovné , ktorým niečo deklarujem .
Súhlasím a vypichnem len taký podací lístok o zaslaní výkazov do ZP a SP tie sú veeeľmi dôležité. Už som neraz na SP preukazoval zaslanie výkazov.
marjankaj
03.11.09,19:00
§ 35
Uchovávanie a ochrana účtovnej dokumentácie


(1) Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, odcudzeniu, zničeniu alebo poškodeniu.

Jednej našej klientke ukradli doklady keď ich niesla na zaúčtovanie. Čo by mala robiť? Príjmy vydokladuje, ale s výdavkami bude problém.
A aj keď si zabezpečím dokumnentáciu, nie vždy to musí vyjsť, požiar, povodeň, teroristický útok. Každá ochrana sa dá prekonať.
ondrejvla
03.11.09,20:34
Len taká malá pripomienka, to sa potom neeviduje ani kniha pokladnice? Keď niečo posielam, platím a výdavok by mal prejsť pokladnicou, no a taktiež, ak bude reklamácia tovaru, myslím si, že trošku tu bude problém, nebude žiaden doklad o zaslaní zásielky a tým ani o príjme...
kukučka
03.11.09,20:59
Zdravím všetkých - mám konkrétne na mysli že občas pošlem napríklad nejaký tovar zákazníkovi aj poštou, musím teda v každom prípade poštové výdavky zahrnúť do účtovníctva vo výdavkoch ? Alebo ..? Ďakujem..

A čo tým získaš, ak to neurobíš? Okrem toho, že ušetríš pár výdavkových pokl. dokladov?
marjankaj
04.11.09,20:12
Zdravím všetkých - mám konkrétne na mysli že občas pošlem napríklad nejaký tovar zákazníkovi aj poštou, musím teda v každom prípade poštové výdavky zahrnúť do účtovníctva vo výdavkoch ? Alebo ..? Ďakujem..


A čo tým získaš, ak to neurobíš? Okrem toho, že ušetríš pár výdavkových pokl. dokladov?

V každom prípade nemusí. Dokonca ak nie je platca DPH nemusí ani viesť účtovníctvo. Bude si uplatňovať iba paušálne výdavky a odvody.
Čo tým získa?

Nemusí si viesť účtovníctvo(ušetrí na softvéri), alebo nemusí za účtovníctvo platiť.
Nemusí sa báť, že mu daňová kontrola vyhodí niektoré výdavky.
Nemusí vypĺňať prílohy(výkazy) k daňovému priznaniu.