kathy007
03.11.09,19:10
Dobrý deň, chcela by som sa s Vami poradiť o riešení môjho problému. Do marca 2009 som bola zamestnaná v jednej s.r.o. ako zamestnanec a súčastne ako prokurista. Spolu s mojou výpoveďou som podala žiadosť o ukončenie mojej funkcie prokuristu, ktorú prevzal a podpísal konateľ spoločnosti. Dnes som ale zistila, že v obchodnom registri stále ako prokurista figurujem! Dočítala som sa, že táto funkcia je dobrovoľná a mala by stačiť žiadosť o odvolanie-zrušenie a firma je povinná túto zmenu realizovať do 90 dní v OR. Môžem sa spľahnúť na to, že s touto firmou nie som viac spájaná ako štatutárny orgán na základe mojej žiadosti, ktorú potvrdil konateľ? Alebo mám podniknúť ďalšie kroky? Nemôže táto firma zneužiť to, že v OR stále ako prokurista figurujem?
Vopred ďakujem za radu!
kathy007
03.11.09,19:00
prosím, poradí mi niekto?
Danila
03.11.09,19:21
prosím, poradí mi niekto?V zmysle § 125 OZ ak stanovy alebo spoločenská zmluva neurčia inak, odvolať z funkcie prokuristu Ťa môže len valné zhromaždenie. Spoločnosť prostredníctvom konateľa zabezpečí následne výmaz z OR.
kathy007
03.11.09,19:30
Ďakujem, ale ako sa môžem spoľahnúť na to, že bude zasadať valné zhromaždenie a zrušia moju funkciu??? Dokonca už v tej firme nepôsobí konateľ, ktorý tam bol pri podaní mojej výpovede....
Danila
03.11.09,20:41
Ďakujem, ale ako sa môžem spoľahnúť na to, že bude zasadať valné zhromaždenie a zrušia moju funkciu??? Dokonca už v tej firme nepôsobí konateľ, ktorý tam bol pri podaní mojej výpovede....No ale prokurista nemá len takú nejakú funkciu v spoločnosti. Aj keď jeho pôsobenie s konateľom nie je v zmysle zákona kumulatívne,/konateľ v mene spoločnosti, prokurista za spoločnosť/ je pre mňa nepochopiteľné nepoznať základný spôsob menovania a odvolania.
Navštív konateľa spoločnosti a on v rámci svojej kompetencie predloží Tvoje odvolanie VZ dodatočne. A postará sa o výmaz z OR. Ty sa inak nemôžeš spoľahnúť na nič, lebo okamih pre výmaz z OR doteraz nenastal.
jimmyn
11.11.09,10:48
prokurista = zástupca spoločnosti, splnomocnenec,
zánik plnomocenstva resp. funkcie prokuristu - aj § 33b Obč. zákonník (napr. vypovedanie splnomocnencom, t.j. mozes to nazyvat aj vzdanie sa funkcie prokuristu)