marians
03.11.09,22:32
Ak v roku 2009 dostanem faktúru (náklad roku 2008) ... opravujem nevýznamnú chybu roku 2008 (ide o nezaúčtované náklady roku 2008, účtovníctvo 2008 mám uzatvorené).... stačí ak ich zaúčtujem do roku 2009 z pohľadu účtovníctva je všetko jasné.
Môžem dať tento náklad na základe § 17 ods 31 ZDP do daň. nákladov roku 2009?
Môže niekto podať vysvetlenie k tomuto odseku ZDP? prípadne ďalšie súvislosti....

Citujem: ZDP §17 ods31
Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Stefan2005
03.11.09,21:43
...Môže niekto podať vysvetlenie k tomuto odseku ZDP? prípadne ďalšie súvislosti...

... stačí sledovať Poradu.sk.
Tu je aj vysvetlenie: http://www.porada.sk/t122506-casove-rozlisenie.html
babi2
03.11.09,21:48
Ak v roku 2009 dostanem faktúru (náklad roku 2008) ... opravujem nevýznamnú chybu roku 2008 (ide o nezaúčtované náklady roku 2008, účtovníctvo 2008 mám uzatvorené).... stačí ak ich zaúčtujem do roku 2009 z pohľadu účtovníctva je všetko jasné.
Môžem dať tento náklad na základe § 17 ods 31 ZDP do daň. nákladov roku 2009?
Môže niekto podať vysvetlenie k tomuto odseku ZDP? prípadne ďalšie súvislosti....

Citujem: ZDP §17 ods31
Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia vyššie výnosy (príjmy), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) alebo v príslušnom zdaňovacom období zahrnul do výsledku hospodárenia nižšie náklady (výdavky), ako mu vyplýva z osobitného predpisu1) a z tohto dôvodu vykázal vyšší základ dane a odviedol vyššiu daň, úprava výsledku hospodárenia alebo nerozdeleného zisku minulých rokov alebo neuhradenej straty minulých rokov v nasledujúcich účtovných obdobiach už nebude mať vplyv na výšku základu dane a daňovej povinnosti; ak sa daňovník rozhodne pre takýto postup v príslušnom zdaňovacom období, neuplatní sa úprava základu dane podľa odseku 15.
Tento problém sa preberal aj v téme "časové rozlíšenie", ale názory sú rôzne, ja som našla výklad k tomuto v DÚPP 8/2009 bolo to k Zákonu o dani z príjmov od 1.marca 2009, a ja si myslím, že už z názvu by to mohlo byť jasné:

Osobitné ustanovenie zamedzujúce sankcionovaniu pri vykázaní vyššieho základu dane a jeho následné zníženie (§17 ods. 31 zákona o dani z príjmov)

Na základe doplnenia znenia §17 odsekom 31 do zákona o dani z príjmov, ak daňovník v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach nesprávne vykázal vyšší výnos (príjem), vykázal tým vyšší základ dane a odviedol aj vyššiu daň (napr. z dôvodu nesprávne zaúčtovaného výnosu, ktorý mal byť časovo rozlíšený), nebude následná úprava výsledku hospodárenia (zníženie) ovplyvňovať výšku základu dane a daňovej povinnosti. Takýto postup bude považovaný za postup v súlade s týmto ustanovením, t.j. zákonom o dani z príjmov a nepoužije sa úprava podaním dodatočného daňového priznania, tak ako to vyplýva z § 17 ods. 15 zákona o dani z príjmov. Vzhľadom na to, že takýto postup je v súlade so zákonom o dani z príjmov, predchádza sa tak možnému sankcionovaniu zo strany správcu dane, pretože daňovník odviedol už skôr vyššiu daňovú povinnosť.