ivahuma
03.11.09,22:18
Zdravim poradakov,

ktori byvaju v montovanom dome uz nejaky ten cas. Chceli by sme si dat jeden postavit, ale nevieme si predstavit, aky je dopad na prakticky zivot v takom dome z hladiska hluku, buchotu a ozvien.

Byvame v jednom takom "papundeklovom" dome v Irsku, spociatku sme si nevedeli zvyknut na to, ze vsetko tu je pocut z izby do izby, v spalni sa ozyva televizor z obyvacky, steny su dute a naraz alebo aj mensie zaklopanie na ne velmi rusi.
Je to to iste v montovanom dome? Pripadne vase dalsie postrehy...

Zastancovia murovanych domov nech sa zdrzia komentarov, vsetci dobre vieme, ze murovany je murovany...
Ale radsej v montovanom dome ako v panelakovom byte so 40imi susedmi a ziadnou zahradou
chandler
04.11.09,06:50
co sa tyka toho hluku tak je to tym ze iri tam ziadnu akusticku izolaciu nedavaju. takze ak das nebude to take strasne. samozrejme murovane to nie je.

ak ides stavat ten montovany dom v irsku - bude tam pocut vsetko.
ak ho postavis tu tak sice nebudes pocut ale bude ta stat tolko isto ako murovany.
radkoslavko
04.11.09,09:15
moj znamy sa rozhodoval z coho postavi a ako, a rozhodol sa pre montovany dom. Byva tam vyse roka a nevie si vynachvalit, ze ako dobre urobil. vraj na kureni strasne vela usetri a z hlukom to je podobne ako v dome z Ytongu 300. Takze je to OK. Bol som tam osobne a skusali sme to tak, ze pri okne vonku som mal nastartovane moje auto (Passat 1,9 TDI 95kW PD) - a ten huci aj na volnobehu dost a vo vnutri nebolo pocut takmer nic.
Ja idem tiez stavat, ale uz som sa rozhodol, vzhladom na cenu, ze to postavim bud z tehly Heluz alebo Ytongu 375 lamda
AndrejG
04.11.09,12:47
ze pri okne vonku som mal nastartovane moje auto (Passat 1,9 TDI 95kW PD) - a ten huci aj na volnobehu dost a vo vnutri nebolo pocut takmer nic.

Fuha? Takmer nic pri stojacom aute? Mne ked prejde pred domom smetiarske auto a este k tomu sa trieska s kontajnermi dost divoko, tak nepocujem nic.
AndrejG
04.11.09,12:49
Ale radsej v montovanom dome ako v panelakovom byte so 40imi susedmi a ziadnou zahradou

Preco je to jedina alternativa, montovany alebo byt? A niesom zastanca murovanych, fandim aj montovanym, len ma to zaujima.
ivahuma
05.11.09,21:50
moj znamy sa rozhodoval z coho postavi a ako, a rozhodol sa pre montovany dom. Byva tam vyse roka a nevie si vynachvalit, ze ako dobre urobil. vraj na kureni strasne vela usetri a z hlukom to je podobne ako v dome z Ytongu 300. Takze je to OK. Bol som tam osobne a skusali sme to tak, ze pri okne vonku som mal nastartovane moje auto (Passat 1,9 TDI 95kW PD) - a ten huci aj na volnobehu dost a vo vnutri nebolo pocut takmer nic.
Ja idem tiez stavat, ale uz som sa rozhodol, vzhladom na cenu, ze to postavim bud z tehly Heluz alebo Ytongu 375 lamda
a aky system montovaneho domu pouzil ten tvoj znamy? drevene panely alebo mu to konstrukcne robili priamo na stavenisku? a ked fuka vietor abo je nahlas telka, tak to tiez neposut do ostatnych izieb?
dalsi poradak mi tu spomenul, ze preco montovany dom, ked to stoji tolko isto ako murovany... mas pocit aj ty, ze to vyjde narovnako? nam robili rozpocet na murovany dom ( prerabka starsieho domu a pristavba ) a sokla nas suma 4,5 miliona, navyse sme v zahranici, si to nemozeme odsledovat, a urcite by sa to navysilo... kamarat staval dom na Liptove, rozpocet mu spravili na 2,5 mil., a ostal po dokonceni stavby sedivy, bo konecna suma sa vytiahla na 3,8mil.
no tak by ma zaujimalo, ci tomu tvojmu znamemu urobili rozpocet a aj ho dodrzali...
ivahuma
05.11.09,21:52
Fuha? Takmer nic pri stojacom aute? Mne ked prejde pred domom smetiarske auto a este k tomu sa trieska s kontajnermi dost divoko, tak nepocujem nic.
to ma byt ironicky alebo si mame mysliet, ze si mal najlepsiu dodavatelsku firmu na SK? :-)))
chandler
06.11.09,06:55
to ma byt ironicky alebo si mame mysliet, ze si mal najlepsiu dodavatelsku firmu na SK? :-)))

tak podla mna je snad logicke ze cez stenu nepocut smetiarske auto.... ale vidim ze zivot v irsku ta zocelil ked ta to prekvapuje :)


debaty o montovanych a murovanych je tu plno. cenu mas taku ako si dohodnes, ale nikto neargumentuje tym ze montovany je lacnejsi. pravda je ze sa da postavit o par mesiacov rychlejsie.
AndrejG
06.11.09,19:36
to ma byt ironicky alebo si mame mysliet, ze si mal najlepsiu dodavatelsku firmu na SK? :-)))

Jasne, ze nemal, vsetky stavebne firmy na celom svete su nanic, lebo maju zamestancov robotnikov, ktori vo vacsine pripadov nemaju ani zakladu dokoncenu. Od tych ludi necakaj nielen ze nich navyse, ale ani to co maju spravit. Ja to mam dobre spravene len preto, ze som nad tymi ludmi stal denno-denne a neurobili nic bez mojho vedomia. Ked chcete stavat ale byvat mimo, bez stavebneho dozoru nad tym ani neuvazujte. A to musi byt naozajstny dozor, ktory bude robotnikov buzerovat, nie chodit s nimi na pivo.


p.s. Co sa tyka vasho rozpoctu, ked ste to dali nacenit jednej firme, to je nic. Treba dat nacenit aspon 10 firmam, az potom budete mat prehlad, niektore firmy si ceny materialov aj prace urcuju nie podla trhu, ale podla ich zboznych zelani.
ivahuma
08.11.09,07:49
diky za rady

uvedomujeme si, ze najlepsie by bolo postavit dom za nasej pritomnosti, ale my sa tomu tiez nerozumieme, stavebny dozor je samozrejmy, ale to mas to iste ako s firmou... kde najst takeho, co si svoju pracu spravi na 100%?
rozpocet nam robilo viacero firiem, spomenula som jednu len preto, ze sme mali na nu najlepsie referencie a pre nu by sme sa v podstate aj rozhodli, keby sme to zacali prestavovat ...
Okrem toho sme mali vyhotoveny nielen projekt na stavebne povolenie, ale aj realizacny projekt a ten hovoril o tej istej sume ako firmy, kde sme si to dali nacenit podla Vykaz - Vymer.
Kedze suma je na 3i dom pre nas trochu vela, navyse nemozeme byt pri stavbe a na vsetko dozerat, zacali sme rozmyslat o montovanom dome, lebo by sme chceli byvat vo svojom po navrate na SK co najskor, nie sa znova motat po prenajmoch a sediviet z navysovania rozpoctu pri stavbe murovaneho domu dalsie dva roky.
Takze montovany dom je u nas hlavne alternativou pre rychle byvanie. A na webovych strankach su pri niektorych monovanych projektoch uvedene aj orientacne ceny, do 3 milionov by sme to zvladli. To bola aj nasa povodna predstava pri murovanom dome...Len sa trochu obavame, vzhladom na nase skusenosti z irskych domov...ci ten montovany dom u nas nie je takou istou papierovou budou vo vnutri ako tento nas irsky.
Preto aj ta tema - zivot v montovanom dome. V tomto irskom pocut absolutne vsetko. A poriadne nahlas :-)
220870
08.11.09,08:37
diky za rady

uvedomujeme si, ze najlepsie by bolo postavit dom za nasej pritomnosti, ale my sa tomu tiez nerozumieme, stavebny dozor je samozrejmy, ale to mas to iste ako s firmou... kde najst takeho, co si svoju pracu spravi na 100%?
rozpocet nam robilo viacero firiem, spomenula som jednu len preto, ze sme mali na nu najlepsie referencie a pre nu by sme sa v podstate aj rozhodli, keby sme to zacali prestavovat ...
Okrem toho sme mali vyhotoveny nielen projekt na stavebne povolenie, ale aj realizacny projekt a ten hovoril o tej istej sume ako firmy, kde sme si to dali nacenit podla Vykaz - Vymer.
Kedze suma je na 3i dom pre nas trochu vela, navyse nemozeme byt pri stavbe a na vsetko dozerat, zacali sme rozmyslat o montovanom dome, lebo by sme chceli byvat vo svojom po navrate na SK co najskor, nie sa znova motat po prenajmoch a sediviet z navysovania rozpoctu pri stavbe murovaneho domu dalsie dva roky.
Takze montovany dom je u nas hlavne alternativou pre rychle byvanie. A na webovych strankach su pri niektorych monovanych projektoch uvedene aj orientacne ceny, do 3 milionov by sme to zvladli. To bola aj nasa povodna predstava pri murovanom dome...Len sa trochu obavame, vzhladom na nase skusenosti z irskych domov...ci ten montovany dom u nas nie je takou istou papierovou budou vo vnutri ako tento nas irsky.
Preto aj ta tema - zivot v montovanom dome. V tomto irskom pocut absolutne vsetko. A poriadne nahlas :-)
Ak vám vadí hluk.Tak by som sa na vašom mieste rozhodol ,až po osobnej návšteve a prehliadke týchto domov postavených na Slovensku..Nie refernčných!!!Dobre si to rozmyslite je to vec v ,ktorej budete žiť zbytok života tak radšej trikrát merajte ....Nevýhoda drevodomu je v tom že ak to postavíte a nebude sa vám to páčiť tak to s najväčšou pravdepodobnosťou budete ťažko predávať za obstaravaciu cenu.Na rozdiel od murovaného domu.Drevodomy svojim vekom pomerne prudko strácajú na cene.Si myslím ,že taký 30 ročný bude ťažko predajný. Na Slovensku nie sme zvyknutý žiť v drevenných búdkach tak ako niekde v Anglicku ,Irsku .Iné je tam vyrastať odmalička ..........Čo sa týka tých nepresných cien za murované , skúste si uvedomiť že na nete vrátane PORADY nájdete len informácie o predražených domoch, zlých firmách .Tí ktorým dodržali rozpočet sa sem nechodia chváliť....A len zriedka kedy na tomto fóre nájdem info o pochvale firmy a ak aj tak to rýchlo zapadne ,,prachom".
AndrejG
08.11.09,10:27
220870 ma pravdu, chodte pozriet do Viedne, Shopping City Sud, je tam pri obchodnom centre cela zastavba drevo-domov, ale tam ide uz kvalitne domy, tak ked tie sa vam nebudu pacit, ine budu uz len horsie. Samozrejme tie ktore tam su nebudu lacnejsie ako murovane.

p.s. Ja som tam bol minule leto, vonku bolo okolo 30st. a vnutri tusim presne to iste, nedalo sa tam vydrzat!
chandler
09.11.09,07:14
Blaue Lagune a to tam vola
ombucman
04.10.10,16:49
montované domy sú rovnako dobré ako aj murované a to vo všetkých ohľadoch. Moja prax potvrdzuje že montovaný dom má viac výhod ale to sa dá dozvedieť na viacerých web-stránkach. V Irsku som mal možnosť bývať v takom dome a ten nebol hlučný. Je to tým koľko izolácie dajú medzi opláštenie stien.
marleau
04.10.10,17:22
Žasnem,čo všetko sa dá povedať proti drevodomu,ale ja už nebudem nikoho presviedčať.Vyjadrím to obrazne:ak si niekto vyleje vodu na stoličku,nech sa nečuduje,že ma mokrý zadok.
S pozdravom ....
TomasHC
05.10.10,06:07
Blaue Lagune a to tam vola

mimotemy Modra Laguna? A potom ze je tam teplo :D