erika.ep
04.11.09,08:34
Poprosila by som o názory na nasledovný prípad. Mám pracovné miesto X, z ktorého mi odišla zamestnakyňa X na materskú dovolenku ( už je na rodičovskej). Na dobu určitú ( pokiaľ je na materskej) som zobrala zamestnakyňu Y( ktorá je už dôchodkyňa)do PP. Teraz toto miesto potrebujem zrušiť k 31.12.2009. So zamestnakyňou Y by som chcela rozviazať PP dohodou k 31.12.2009, s tým že nárok na odchodné už nemá, lebo dostala z predchádzajúceho zamestnania a odstupné podľa môjho názoru by mala dostať zamestnakyňa X, po uplynutí rod. dovolenky. Je to takto správne? Ako postupovoť a aké dátumy použiť vo výpovediach.Organizačné zmeny nastanú k 01.01.2009 a ona by nastúpila možno až v roku 2011.
Vopred dakujem za názory.
ivka70
04.11.09,07:49
Aj zamestnankyna Y ma narok na riadnu vypoved s odstupnym pre rusenie pracovneho miesta.
A zamestnankyna X po navrate z rodicovskej dovolenky tiez.

Ak uzavriete dohodu, nie je problem, ale s dohodou musia obe suhlasit.
erika.ep
04.11.09,08:23
a zamestnakyňa X môže dostať výpoveď teraz alebo až po skončení rodičovskej dovolenky. myslím konkrétne dátumy na výpovediach prípadne dohodách.
Tweety
04.11.09,08:35
a zamestnakyňa X môže dostať výpoveď teraz alebo až po skončení rodičovskej dovolenky. myslím konkrétne dátumy na výpovediach prípadne dohodách.
Počas čerpania RD je v tzv. ochrannej dobe, nemôže dostať výpoveď, platí zákaz výpovede od zamestnáv.,výpoveď môže dostať až keď sa vráti z RD.
erika.ep
05.11.09,05:52
Dohodu o ukončení PP z dôvodu org. zmien môžem uzatvoriť k 31.12.2009 aj s tou zamestnakyňou ktorá je na rodičovskej dovolenke, a tým končí aj dôvod zastupovania teda zamestnakyni Y nemusím dať odstupné. Je to správna úvaha?
Chobot
05.11.09,09:36
Dohodu o ukončení PP z dôvodu org. zmien môžem uzatvoriť k 31.12.2009 aj s tou zamestnakyňou ktorá je na rodičovskej dovolenke, a tým končí aj dôvod zastupovania teda zamestnakyni Y nemusím dať odstupné. Je to správna úvaha?

Zhruba tak nejako.

Presný postup by mal byť nasledovný. So zamestnankyňou X sa dohodneš, že nastúpi dňa 31.12.2009 do práce a ukončí RD. Na základe tejto skutočnosti môžeš skončiť PP so zamestnankyňou Y bez toho, aby mala nárok na odstupné. Zároveň v rovnaký deň, 31.12.2009 dohodneš so zamestnankyňou X ukončenie PP dohodou z dôvodu organizačných zmien. Bude mať nárok na 2 mesačné odstupné, ale PP skonči 31.12.2009.
erika.ep
05.11.09,10:58
musí nastúpiť? zdá sa mi to komplikované - potom za ten jeden deň, jej chodí plat, nie? Neviem ako naúrade, či nemusí vybavovať ukončenie a znovu prihlásenie. nechcem jej robiť problémy a behačky po úradoch, veď pre mna robí láskavosť ak podpíše dohodu. Ale ked mi nepristúpi na dohodu, viem jej dať len výpoveď, t.z. vo výpovednej lehote na akej pozícii bude pracovať, ak to miesto už bude napr. rok zrušené??????????
Chobot
05.11.09,11:06
musí nastúpiť? zdá sa mi to komplikované - potom za ten jeden deň, jej chodí plat, nie? Neviem ako naúrade, či nemusí vybavovať ukončenie a znovu prihlásenie. nechcem jej robiť problémy a behačky po úradoch, veď pre mna robí láskavosť ak podpíše dohodu. Ale ked mi nepristúpi na dohodu, viem jej dať len výpoveď, t.z. vo výpovednej lehote na akej pozícii bude pracovať, ak to miesto už bude napr. rok zrušené??????????

Ide o to, že keď nenastúpi, tak zamestnankyni Y po právnej stránke nemôžeš ukončiť PP, lebo trvanie jej PP je ohraničené tým, že zastupuje tú X. Ak X nenastúpi, ale s ňou ukončíš PP, tak Y ti zostane ako zastupujúca, kým by sa X nevrátila. Keďže X sa nevráti, tak ona ju bude zastupovať donekonečna.

TO, že s X ukončíš PP neznamená, že si zrušila miesto, lebo Y nie je viazaná na pracovnú pozíciu, ale na okamih návratu zamestnankyne X.

Čiže keby si zrušila pracovné miesto, tak najprv by si musela dať výpoveď zamestnankyni Y, lebo tá je skutočne na tej pracovnej pozícii a potom následne by si musela poriešiť X, lebo to, že si zrušila miesto, neznamená, že sa ona nemôže vrátiť na iné miesto, ktoré si povinná jej ponúknuť (ak také miesto vo firme máš).

Je to na zamyslenie sa, možno ti podpíšu obe dohodu, ale môže sa stať, že si Y uvedomí svoju pozíciu a potom môžeš mať problém s ukončením jej PP.

Tá X nemusí vôbec nastúpiť do práce, všetko sa urobí papierovo. Do práce príde len podpísať dohodu a prinesie list, že nastupuje do práce po ukončení RD dňa 31.12.2009. Ten jej list (oznámenie) bude pre teba ako podklad na ukončenie PP tej Y. Na sociálke urobíš ukončenie RD a odhlásenie zamestnanca súčasne. Ak tej X ešte bude trvať nárok na RP, môže ho potom naďalej poberať, lebo bude nezamestnaná.
ivka70
06.11.09,07:27
Ide o to, že keď nenastúpi, tak zamestnankyni Y po právnej stránke nemôžeš ukončiť PP, lebo trvanie jej PP je ohraničené tým, že zastupuje tú X. Ak X nenastúpi, ale s ňou ukončíš PP, tak Y ti zostane ako zastupujúca, kým by sa X nevrátila. Keďže X sa nevráti, tak ona ju bude zastupovať donekonečna.

TO, že s X ukončíš PP neznamená, že si zrušila miesto, lebo Y nie je viazaná na pracovnú pozíciu, ale na okamih návratu zamestnankyne X.

Čiže keby si zrušila pracovné miesto, tak najprv by si musela dať výpoveď zamestnankyni Y, lebo tá je skutočne na tej pracovnej pozícii a potom následne by si musela poriešiť X, lebo to, že si zrušila miesto, neznamená, že sa ona nemôže vrátiť na iné miesto, ktoré si povinná jej ponúknuť (ak také miesto vo firme máš).

Je to na zamyslenie sa, možno ti podpíšu obe dohodu, ale môže sa stať, že si Y uvedomí svoju pozíciu a potom môžeš mať problém s ukončením jej PP.

Tá X nemusí vôbec nastúpiť do práce, všetko sa urobí papierovo. Do práce príde len podpísať dohodu a prinesie list, že nastupuje do práce po ukončení RD dňa 31.12.2009. Ten jej list (oznámenie) bude pre teba ako podklad na ukončenie PP tej Y. Na sociálke urobíš ukončenie RD a odhlásenie zamestnanca súčasne. Ak tej X ešte bude trvať nárok na RP, môže ho potom naďalej poberať, lebo bude nezamestnaná.

Nerozumiem jednej veci:
preco by to X urobila, ked by automaticky prestala byt chranena pred vypovedou. Pokial je na MD a RD, tak jej vypoved pre zrusenie miesta predsa dat nemozu /len zrusenie prevadzky, co sa ale nekona, ak spravne rozumiem/ ?
terezamaria
06.11.09,07:56
Poprosila by som o názory na nasledovný prípad. Mám pracovné miesto X, z ktorého mi odišla zamestnakyňa X na materskú dovolenku ( už je na rodičovskej). Na dobu určitú ( pokiaľ je na materskej) som zobrala zamestnakyňu Y( ktorá je už dôchodkyňa)do PP. Teraz toto miesto potrebujem zrušiť k 31.12.2009. So zamestnakyňou Y by som chcela rozviazať PP dohodou k 31.12.2009, s tým že nárok na odchodné už nemá, lebo dostala z predchádzajúceho zamestnania a odstupné podľa môjho názoru by mala dostať zamestnakyňa X, po uplynutí rod. dovolenky. Je to takto správne? Ako postupovoť a aké dátumy použiť vo výpovediach.Organizačné zmeny nastanú k 01.01.2009 a ona by nastúpila možno až v roku 2011.
Vopred dakujem za názory.

V príspevku je písané, že organizačné zmeny nastanú 1.1.2009, ale príspevok je zadávaný 4.11.2009. Niekde bude nechtiac omyl.

Pokiaľ toto obsadené miesto chceš zrušiť a pracovníčka Y má pracovnú zmluvu na dobu určitú - zastupovanie materskej a rodičovskej dovolenky, musíš dať aj tejto pracovníčke Y výpoveď so všetkými náležitosťami.

Keď príde do pracovného pomeru pracovníčka po RD, teda X, taktiež jej budeš musieť dať výpoveď pre nadbytočnosť, resp. organizačné zmeny § 63, ods.1, písm.b/ ZP.

Prichádza ešte do úvahy Dohoda s výpovedným dôvodom nadbytočnosti. Nijako ináč postupovať nemôžeš.
Chobot
06.11.09,08:47
Nerozumiem jednej veci:
preco by to X urobila, ked by automaticky prestala byt chranena pred vypovedou. Pokial je na MD a RD, tak jej vypoved pre zrusenie miesta predsa dat nemozu /len zrusenie prevadzky, co sa ale nekona, ak spravne rozumiem/ ?

Predpokladal som, že X súhlasí s takýmto postupom. Ak X nesúhlasí so skončením PP, tak nemusí ukončovať RD a platí to, čo napísala terezamaria.
erika.ep
09.11.09,19:45
dakujem za odpovede. My sme rozpočtovka prišlo usmernenie o znížení limitu stavu zamestnacov k 1.1.2010. Preto som písala , že org. zmeny nastanú od 1.1.2010. Takže ak dobre rozumiem všetci máte názor, že odstupné chodí obom, lebo ja tu mám názory medzi kolegami, že 2x vyplatené odstupné za zrušenie jedného prac. miesta je protilogike . Mne sa výplata odstupného podla zákona viaže na dôvod - org. zmeny a to platí v oboch prípadoch, preto by som aj ja dala odstupné aj X aj Y. Chcela by som to vyriešiť dohodou o skončení PP, s oboma zamestnancami aj ked viem že ich ukrátim o platy vo výpovedných lehotách - riešila by som to neakou prémiou do plusu. Nechcela by som to ťahať do r. 2011 kým sa mi X vráti z materskej. Aký máte názor?
erika.ep
09.11.09,19:45
myslela som konkrétne dohodu k o ukončení PP k 31.12.2009
erika.ep
09.11.09,19:59
No teraz rozmýšlam, že ak so zam. X dohodnem k 31.12.2009 ukončenie PP, naplní sa mi tým dôvod určitej doby trvania PP zamestnakyni Y? a tým pádom jej nedám odstupné????? Musí zamestnakyňa X k tomu aby uzavrela dohodu o ukončení PP prerušiť aspoň na jeden deň RD a nastúpiť!?Čo mám robiť - už som z tohto jeleň:-) už toľko nad tým rozmýšlam , že aj základné veci mi vypadnú niekedy!!!!!!!!!!!!!
Chobot
10.11.09,08:36
No teraz rozmýšlam, že ak so zam. X dohodnem k 31.12.2009 ukončenie PP, naplní sa mi tým dôvod určitej doby trvania PP zamestnakyni Y? a tým pádom jej nedám odstupné?????

Už som ti písal, že sa nenaplní. Na to, aby skončil PP tej Y, musí X nastúpiť do zamestnania, lebo Y ju zastupuje. Ak nenastúpi, alebo skončí PP, tak tú Y potrebuješ naďalej, kým jej nezrušíš miesto. A to je zase výpoveď s odstupným.


Musí zamestnakyňa X k tomu aby uzavrela dohodu o ukončení PP prerušiť aspoň na jeden deň RD a nastúpiť!?Čo mám robiť - už som z tohto jeleň:-) už toľko nad tým rozmýšlam , že aj základné veci mi vypadnú niekedy!!!!!!!!!!!!!

Aj to som ti písal, že áno. A je ochotná tá X ukončiť PP dohodou, aj keď jej ešte neskončila RD?
erika.ep
10.11.09,12:11
so zam. X som ešte nevedela hovoriť, lebo je odcestovaná a vie prísť až o dva týždne.
pre mna niejedosť jednoznačné, že keď skončím s x dohodou k 31.12.2009 a zároveň zruším miesto k 31.12.2009 - tak tým pádom sa mi nenaplní dôvod trvania doby určitej u zam. Y.
Gabi03
10.11.09,12:24
so zam. X som ešte nevedela hovoriť, lebo je odcestovaná a vie prísť až o dva týždne.
pre mna niejedosť jednoznačné, že keď skončím s x dohodou k 31.12.2009 a zároveň zruším miesto k 31.12.2009 - tak tým pádom sa mi nenaplní dôvod trvania doby určitej u zam. Y.

Ale ak najprv zrušíš PP s X, tá s Y ešte stále pracuje. Až následne zrušíš prac. miesto, t.z. že pre Y patrí odstupné.

Ak najprv zrušíš prac. miesto, odstupné patrí obom.

Ak najprv zrušíš PP s Y (patrí odstupné), nemáš dôvod (môžeš/nemusíš) zrušiť PP aj s X.

Alebo sa mýlim? :rolleyes::o
erika.ep
10.11.09,12:58
Priznám sa že ma zneistili niektorí právnici s tým odstupným pre 2 zamestnacov za 1 miesto a preto som myslela, že dohodnem v jeden deň ukončenie PP s X aj zruším miesto s tým istým dátumom a vyplatím len odstupné zam., X, nakoľko dôvod skončenia doby určitej sa tým, že ukončila X PP a zároveň v jeden a ten istý deň bolo aj miesto zrušené, naplnil a zamestnakyni Y nedám odstupné. Je toto podla Vás v rozpore so zákonom?
Gabi03
10.11.09,13:03
Priznám sa že ma zneistili niektorí právnici s tým odstupným pre 2 zamestnacov za 1 miesto a preto som myslela, že dohodnem v jeden deň ukončenie PP s X aj zruším miesto s tým istým dátumom a vyplatím len odstupné zam., X, nakoľko dôvod skončenia doby určitej sa tým, že ukončila X PP a zároveň v jeden a ten istý deň bolo aj miesto zrušené, naplnil a zamestnakyni Y nedám odstupné. Je toto podla Vás v rozpore so zákonom?

To je možné v tom prípade, ako povedal Chobot.
X nahlási nástup do zamestnania, tým pádom končí PP s Y (avšak myslím si, že tam záleží na formulovaní zmluvy) bez odstupného, zrušíš prac.miesto a násl. PP s X s odstupným.
erika.ep
10.11.09,13:25
ak nastúpi na 1 deň, napr. 31.12.2009 - za ten deň jej musím dať plat, však?
Chobot
10.11.09,14:17
Priznám sa že ma zneistili niektorí právnici s tým odstupným pre 2 zamestnacov za 1 miesto a preto som myslela, že dohodnem v jeden deň ukončenie PP s X aj zruším miesto s tým istým dátumom a vyplatím len odstupné zam., X, nakoľko dôvod skončenia doby určitej sa tým, že ukončila X PP a zároveň v jeden a ten istý deň bolo aj miesto zrušené, naplnil a zamestnakyni Y nedám odstupné. Je toto podla Vás v rozpore so zákonom?

To hrubo vyznačené je v rozpore so zákonom. V tebou opísanom postupe jej patrí odstupné.
Chobot
10.11.09,14:25
ak nastúpi na 1 deň, napr. 31.12.2009 - za ten deň jej musím dať plat, však?

Myslím, že sa to dá spraviť aj bez toho, aby si platila mzdu. Dohodnete nástup na 1.1.2010, 31.12. ukončí RD. Zároveň dohodnete ukončenie PP dohodou k 31.12.2009, takže 1.1.2010 nemusí pracovať.

Tým, že ona nahlási nástup k 1.1.2010 budeš môcť tej Y ukončiť PP dohodou k 31.12.2009 dôvodu návratu zastupovanej zamestnankyne k 1.1.2010.
erika.ep
10.11.09,18:58
veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúvce odpovede a ospravedlňujem sa ak som sa viackrát pýtala na to isté, ale radšej sa uistím dvakrát ako by som spravila niečo nesprávne. ešte raz vrelá vďaka:)
Chobot
11.11.09,08:19
veľmi pekne ďakujem za vyčerpávajúvce odpovede a ospravedlňujem sa ak som sa viackrát pýtala na to isté, ale radšej sa uistím dvakrát ako by som spravila niečo nesprávne. ešte raz vrelá vďaka:)

V pohode, lepšie je 2x sa spýtať, ako raz urobiť niečo zle a potom je z toho problém.
Megi3
12.05.10,07:59
Viete mi poradit, ze do akeho casu jej zamestnávatel povinny ponuknut zamestnankyni ktora sa vracia do prace po rodicovskej davke tu istu poziciu ? Dakujem za odpoved.
Tweety
12.05.10,08:00
Viete mi poradit, ze do akeho casu jej zamestnávatel povinny ponuknut zamestnankyni ktora sa vracia do prace po rodicovskej davke tu istu poziciu ? Dakujem za odpoved.
Po nástupe z RD nárok na pôv. pozíciu nemá ,nárok má len pri návrate z MD.
Megi3
12.05.10,12:08
Prosom Vas a kde to najdem v ZP ?
Tweety
12.05.10,12:10
Prosom Vas a kde to najdem v ZP ?
§ 157


Ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení výkonu verejnej funkcie alebo činnosti pre odborovú organizáciu, po školení alebo po skončení mimoriadnej služby alebo alternatívnej službyalebo zamestnankyňa (zamestnanec) po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 1) alebo ak sa zamestnanec vráti do práce po skončení dočasnej pracovnej neschopnosti alebo karantény (karanténneho opatrenia), je zamestnávateľ povinný zaradiť ich na ich pôvodnú prácu a pracovisko. Ak to nie je možné preto, že táto práca sa nevykonáva alebo pracovisko je zrušené, musí ich zamestnávateľ zaradiť na inú prácu zodpovedajúcu pracovnej zmluve.
Megi3
13.05.10,07:14
Dakujem za pomoc :)