Katalin_18
04.11.09,08:39
Dobry deň!
Som absolventka vysokej skoly a som pred mesiacom nasupila do pracovneho pomeru. momentalne mam skusobnu dobu - 3 mesiace.
Chcem sa len informovat, ako to je s II pilierom? kedy sa mam prihlasit? alebo je to automaticke?
Dakujem!
ivka70
04.11.09,07:45
Dobry deň!
Som absolventka vysokej skoly a som pred mesiacom nasupila do pracovneho pomeru. momentalne mam skusobnu dobu - 3 mesiace.
Chcem sa len informovat, ako to je s II pilierom? kedy sa mam prihlasit? alebo je to automaticke?
Dakujem!

Ako by to mohlo byt automaticke, ked si musis vybrat spravcovsku spolocnost a uzavriet s nou zmluvu?

http://www.porada.sk/t80986-2-pilier.html
Chobot
04.11.09,08:28
Ako by to mohlo byt automaticke, ked si musis vybrat spravcovsku spolocnost a uzavriet s nou zmluvu?

http://www.porada.sk/t80986-2-pilier.html

Otázka zadávateľky nie je až tak od veci. Totiž legislatíva ohľadne SDS sa mení častejšie ako ročné obdobia. Napr. pri vzniku SDS platilo, že tí, čo prvýkrát vstupujú do PP sú majú automaticky povinnú účasť na SDS a sú prihlásení na starobné dôchodkové sporenie do poisťovne, ktorú im vyberie SP, ak si nijakú poisťovňu nevyberú.

Teraz platí, že tí, čo nastupujú prvý krát do prac. pomeru sa môžu slobodne rozhodnúť pre účasť na SDS.

Napr. tu je pôvodné znenie § 15 a súčasné, vidno, ako sa zmenili pravidlá:
Normal 0 21 false false false SK X-NONE X-NONE MicrosoftInternetExplorer4 [I]pôvodný § 15
Vznik a zánik povinnej účasti na starobnom dôchodkovom sporení zamestnanca
[I]
Povinná účasť na starobnom dôchodkovom sporení zamestnanca vzniká odo dňa vzniku povinného dôchodkového poistenia zamestnanca podľa osobitného predpisu15) a zaniká dňom zániku povinného dôchodkového poistenia zamestnanca podľa osobitného predpisu, 15) ak tento zákon neustanovuje inak.

súčasný § 15
Vznik a zánik prvej účasti na starobnom dôchodkovom sporení

Fyzickej osobe uvedenej v § 14 ods. 1 a 3 vzniká prvá účasť na starobnom dôchodkovom sporení od prvého dňa kalendárneho mesiaca, ktorý nasleduje po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola zmluva o starobnom dôchodkovom sporení zapísaná do registra zmlúv, a zaniká dňom zániku dôchodkového poistenia podľa osobitného predpisu.3)

Takže Katalin, ak máš záujem o SDS, vyber si spoločnosť, v ktorej si chceš sporiť II. pilier a uzavri s ňou zmluvu. Túto spoločnosť v prípade potreby môžeš po nejakom čase aj zmeniť.
invest
10.12.09,08:15
Prosím poraďte. Syn je od 1.11.2009 prvý krát zamestnaný. Zamestnanie ukončí 31.12.2009 a od. 1.1.2010 bude SZČO. Prvý rok nemusí byť dôchodkovo poistený a preto mám dilemu. Ak sa nestihne zaregistrovať v DSS do konca roka, už v roku 2010 to nebude možné, pretože uplynie počas 1 roka SZČO tá lehota 6 mesiacov?? Alebo sa môže potom zaregistrovať, až keď mu vznikne povinné dôchodkové poistenie??

Ďakujem
Chobot
10.12.09,08:34
Prosím poraďte. Syn je od 1.11.2009 prvý krát zamestnaný. Zamestnanie ukončí 31.12.2009 a od. 1.1.2010 bude SZČO. Prvý rok nemusí byť dôchodkovo poistený a preto mám dilemu. Ak sa nestihne zaregistrovať v DSS do konca roka, už v roku 2010 to nebude možné, pretože uplynie počas 1 roka SZČO tá lehota 6 mesiacov?? Alebo sa môže potom zaregistrovať, až keď mu vznikne povinné dôchodkové poistenie??

Ďakujem

Jemu už vzniklo povinné dôchodkové poistenie ako zamestnancovi. Teraz to len preruší.

Ak má záujem o II pilier, nech si ho založí čo najskôr, nevadí, že budúci rok si nebude platiť dôch. poistenie, zmluva mu môže bežať aj počas tejto doby.