nicebosorka
04.11.09,08:53
Dobrý deň poraďáci.

Potrebujem radu. Začínam podnikať a neviem akým spôsobom vložiť peniaze na podnikateľský účet. Či je možné previesť peniaze na môj PÚ zo súkromného účtu (manželovho, s ktorým môžem aj ja disponovať) cez IB, alebo musím peniaze vložiť v hotovosti na účet. Cez IB sa dajú peniaze previesť na 3x. Alebo musím peniaze vložiť jednorázovo priamym vkladom? Aby tam nefigurovalo manželove meno?

Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
hanelie
04.11.09,07:58
keď by išla platba z manželovho účtu môže byť identifikovaná ako pôžička,
ak napriamo, tak ako vklad podnikateľa / v každom prípade príjem bude neovplyvňujúci ZD
nicebosorka
04.11.09,08:23
Ďakujem za odpoveď.

tie peniaze vlastne zobral manžel ako pôžičku pre mňa a ja to budem splácať. Pretože mne, ako začínajúcej podnikateľke nikde nedali pôžičku.

Mám ešte otázku.
Ak to bude ako pôžička, bude to pre mňa jednoduchšie to splácať ak si dám trvalý príkaz ? Dá sa to vôbec splácať na súkromný účet manželovi? Bude to identifikovateľné ako splátka pôžičky? Ako to potom mám zaúčtovať v účtovníctve?

Ďakujem
hanelie
04.11.09,09:59
áno, môže sa zadať trvalý príkaz,
splácanie pôžičky je VNZD / príjem pôžičky bol PNZD /
pôžička môže byť od kohokoľvek / v tomto prípade zmluvu o pôžičke nemusíte vypisovať, lebo v podstate sa jedná o peniaze, ktoré spadajú v konečnom dôsledku pod BSM - / iba ak by to bol výlučný majetok manžela nadobudnutý dedením alebo darovaním /
nicebosorka
04.11.09,10:24
Veľmi pekne ďakujem