Mia3683
04.11.09,08:53
Ahoj poraďáci,

prosím, ako mám uznať predvolanie na políciu, keď je zamestnanec predvolaný v meste pracoviska na 10.00 hod. Má právo na náhradu za celý deň?
Ďakujem
Tweety
04.11.09,08:07
Ahoj poraďáci,

prosím, ako mám uznať predvolanie na políciu, keď je zamestnanec predvolaný v meste pracoviska na 10.00 hod. Má právo na náhradu za celý deň?
Ďakujem
Svedectvo, nepíšeš síce, že je predvolaný ako svedok) je občianska povinnosť
§138ZP
1) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pracovné voľno na nevyhnutne potrebný čas na výkon verejných funkcií, občianskych povinností a iných úkonov vo všeobecnom záujme, ak túto činnosť nemožno vykonať mimo pracovného času. Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy, ak tento zákon, osobitný predpis alebo kolektívna zmluva neustanovuje inak alebo ak sa zamestnávateľ so zamestnancom nedohodne inak.
Mia3683
04.11.09,08:15
Ďakujem. Je predvolaný ako podozrivý. Výraz "nevyhnutne potrebný čas" - to je to, čo ma na tom trápi. Aký čas sa považuje za nevyhnutne potrebný čas? Pracovná doba od 7 - 15.30. Predvolanie na 10.00 hod. Tak mi príde, že max. 4 hod.. A ešte, "Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy?" ved § 138 ZP "náhrada mzdy pri občianskej povinnosti". Ale ako podozrivý, je to občianska povinnosť?
Tweety
04.11.09,08:17
Ďakujem. Je predvolaný ako podozrivý. Výraz "nevyhnutne potrebný čas" - to je to, čo ma na tom trápi. Aký čas sa považuje za nevyhnutne potrebný čas? Pracovná doba od 7 - 15.30. Predvolanie na 10.00 hod. Tak mi príde, že max. 4 hod.. A ešte, "Pracovné voľno poskytne zamestnávateľ bez náhrady mzdy?" ved § 138 ZP "náhrada mzdy pri občianskej povinnosti". Ale ako podozrivý, je to občianska povinnosť?
Do príspevku som napísala, že ak je svedok, a on nie je., takže obč. povinnosť to nie je.
Mia3683
04.11.09,08:20
Aha, takze volno mu poskytnem, nahradu nie. Dobre tomu teraz rozumiem? Kedze nie je svedok, ale podozrivy. Doteraz som taketo nic nemala, iba raz, ked som mala zamestnanca predvolaneho ako svedka, ale to mi zo sudu prislo, ze mu nemam davat nahradu mzdy, ze mu nahradu mzdy vyplati sud. Tak to mi bolo jasne, ale teraz mam len predvolanie a nikdy neviem, na aky zakon v ZP sa mam obratit. Takze sa omluvam za moju nevedomost a dakujem za radu. Len prosim este info, ci tomu teraz dobre rozumiem. Volno ano, nahrada nie.
Tweety
04.11.09,08:23
Aha, takze volno mu poskytnem, nahradu nie. Dobre tomu teraz rozumiem? Kedze nie je svedok, ale podozrivy. Doteraz som taketo nic nemala, iba raz, ked som mala zamestnanca predvolaneho ako svedka, ale to mi zo sudu prislo, ze mu nemam davat nahradu mzdy, ze mu nahradu mzdy vyplati sud. Tak to mi bolo jasne, ale teraz mam len predvolanie a nikdy neviem, na aky zakon v ZP sa mam obratit. Takze sa omluvam za moju nevedomost a dakujem za radu. Len prosim este info, ci tomu teraz dobre rozumiem. Volno ano, nahrada nie.
Kedže to nie je občianska povinnosť, nech si to zamestnanec nadrobí, poprípade, nech zoberie dovolenku. Nárok na náhradu určite nemá.
monikago
27.04.11,05:13
chcem sa spýtať, máme momentálne tento istý prípad, že je zamestnanec predvolaný na PZ ako svedok, ale v ZP § 138 - ak je to občianska povinnosť, tak má nárok na paragraf, tak by ma zaujímalo, či sa to zrušilo a zamestnanec si má napísať normálne dovolenku
ďakujem
monikago
27.04.11,06:24
viete mi ešte poradiť- ak zamestnanec žiada na 1 deň o neplatené voľno resp. ospravedlnený deň bez nároku na mzdu, v takomto prípada, treba na ten 1 deň zamestnancovi prerušiť poistenie v SP?

ďakujem za radu