adidka
04.11.09,10:13
Chcela by som Vás poprosiť o radu. kam zaradiť učiteľku 1.stupňa,ktorá je nekvalifikovaná.(zamestnaná je u nás od 1.9.2009), Predtým bola zamestnaná ako vychovávateľka v Ded (na čo má kvalifikáciu)a momentálne končí posledný rok Mgr.štúdia na UMB v BB V odbore učiteľstvo pre 1.stupeň? Mám dojem ako keby sa zabudlo na takéto prípady.veľká vdaka za rady:-))))
Sabadka
04.11.09,11:10
Chcela by som Vás poprosiť o radu. kam zaradiť učiteľku 1.stupňa,ktorá je nekvalifikovaná.(zamestnaná je u nás od 1.9.2009), Predtým bola zamestnaná ako vychovávateľka v Ded (na čo má kvalifikáciu)a momentálne končí posledný rok Mgr.štúdia na UMB v BB V odbore učiteľstvo pre 1.stupeň? Mám dojem ako keby sa zabudlo na takéto prípady.veľká vdaka za rady:-))))

Nie nezabudlo, pozri si starú vyhlášku 41/1996 alebo aj novú 437/2009, alebo aj 317/2009 § 7 ods. 2 Požadovaným stupňom vzdelania pre učiteľa podľa § 13 písm. b)c)d)f) a g) je najmenejvysokolskolské vzdelanie II. stupňa..Za nekvalifikovaného učiteľa sa nepovažuje ten kto nemá VŠ vzdelanie II. stupňa, ale ten, kto toto vzdelanie má ale nemá učiteľský smer. Chybu si spravila tam, že si ju vôbec zamestnala bez vysokej školy, ešte to vieš urovnať tým, že ak má skúšobnú dobu 3 mesiace, tak ju prepustíš v skúšobnej dobe.:o
adidka
04.11.09,13:04
Díky. To je problém, robíme v malej dedinke (málo detí a z toho veľa romov) a sme radi že sme sem niekoho zohnali- kto tu ostane aj po ukončení školy- perspektívny, lebo každý kto tu doteraz robil a spravil si školu hned odtiaľto utiekol:-((((( a P.S. Ja som nová len od septembra, takže všetky prijatia riešil predošlý p.riaditeľ.
Sabadka
04.11.09,16:37
Díky. To je problém, robíme v malej dedinke (málo detí a z toho veľa romov) a sme radi že sme sem niekoho zohnali- kto tu ostane aj po ukončení školy- perspektívny, lebo každý kto tu doteraz robil a spravil si školu hned odtiaľto utiekol:-((((( a P.S. Ja som nová len od septembra, takže všetky prijatia riešil predošlý p.riaditeľ.

Takže to poriešil dosť nešťastne. Tu je ťažko radiť, ak ju aj zaradíš do 9PL ako nekvalifikovanú, aj tak porušíš zákon lebo nemá VŠ. Ale inú možnosť nemáš, len zohnať niekoho z vysokou školou a ju prepustiť, alebo ju nechať a zaradiť ju do 9 Pl.tr., s tým že porušíš zákon. Rozhodnúť sa musíš sama. Asi som ti nepomohla.:mee:
ninla
04.11.09,18:26
Neviem či ju musíš prepustiť, viacerí hovoria, že zákon sa dá obísť. Aj mne jedna kamarátka vravila, že ju nich v jednej dedine prijal riaditeľ učiteľku, ktorá nemá vysokú školu - po známosti sa dá všetko, nikto nikomu nevyčíta porušenie zákona. :-) to sú tie naše zákony. Ak chce robiť niekto učiteľku bez vysokej školy a má známosť tak môže, niekto iný nemôže.
Sabadka
05.11.09,06:32
Neviem či ju musíš prepustiť, viacerí hovoria, že zákon sa dá obísť. Aj mne jedna kamarátka vravila, že ju nich v jednej dedine prijal riaditeľ učiteľku, ktorá nemá vysokú školu - po známosti sa dá všetko, nikto nikomu nevyčíta porušenie zákona. :-) to sú tie naše zákony. Ak chce robiť niekto učiteľku bez vysokej školy a má známosť tak môže, niekto iný nemôže.

Ináč plne s tebou súhasím, pretože na malých dedinách zákony tvoria starostovia a platí to čo povedia oni a nie nejaký zákon alebo vyhláška:D:D:D:D
adidka
10.11.09,09:21
To máš úplnú pravdu, plne s tebou súhlasím:-))krásny deň
tricka
11.11.09,18:50
To máš úplnú pravdu, plne s tebou súhlasím:-))krásny deň
Viem o tom, ze nekvalifikovane ucitelky pracuju napr. na dohodu...je to pre skolu asi vyhodnejsie, pravdepodobne na tom setria.....vdaka takemuto postupu som prisla o slubovane miesto...
Alex18
12.11.09,07:22
Neviem či ju musíš prepustiť, viacerí hovoria, že zákon sa dá obísť. Aj mne jedna kamarátka vravila, že ju nich v jednej dedine prijal riaditeľ učiteľku, ktorá nemá vysokú školu - po známosti sa dá všetko, nikto nikomu nevyčíta porušenie zákona. :-) to sú tie naše zákony. Ak chce robiť niekto učiteľku bez vysokej školy a má známosť tak môže, niekto iný nemôže.

S týmto máš tiež pravdu. Lenže ked príde kontrola ohľadom pracovných zmlúv a všetkého okolo toho, tak oni by z toho mohli robiť problém. Ja mám presne ten istý problém. Máme vychovávateľku v družine. Kedže nemá kto kvalifikovaný odučiť jednu hodinu týždenne nejakú výchovu, tak to dali jej. Tým má 1 hodinu nadčasu. Už uvažujem nad tým, že či neukecám riaditeľa, že november necháme tak a ona nech si tie hodiny zbiera a minie ich cez prázdniny ako náhradné voľno. Tiež ju idem zaradiť do 9ky ako nekvalifikovanú učiteľku.
Sabadka
12.11.09,11:46
S týmto máš tiež pravdu. Lenže ked príde kontrola ohľadom pracovných zmlúv a všetkého okolo toho, tak oni by z toho mohli robiť problém. Ja mám presne ten istý problém. Máme vychovávateľku v družine. Kedže nemá kto kvalifikovaný odučiť jednu hodinu týždenne nejakú výchovu, tak to dali jej. Tým má 1 hodinu nadčasu. Už uvažujem nad tým, že či neukecám riaditeľa, že november necháme tak a ona nech si tie hodiny zbiera a minie ich cez prázdniny ako náhradné voľno. Tiež ju idem zaradiť do 9ky ako nekvalifikovanú učiteľku.

... ale s podmienkou, že do 31.12. 2013 si bude musieť doplniť kvalifikáciu ak chce naďalej učiť, a to to asi sotva stihne, pretože učiť môže len vtedy ak má VŠ II. stupňa, Teda ak nemá VŠ II. stupna a vy ste ju napriek tomu zamestnali ako učiteľku porušili ste vyhllášku 41/1966 a teraz budete porušovať 437/2009 a zákon 317/2009 tiež. Pretože v 9 platovej triede je síce nekvalifikovaný učiteľ ale s VŠ vzdelaním II. stupňa a nie so strednou školou.
Alex18
12.11.09,12:42
To je pravda. Preto chcem ísť za riaditeľom a dohodnúť sa s ním, aby sme to ukončili 30.11.2009. A aby tie jej nadčasové hodiny v škole riešil náhradným voľnom. Tým by som to mala mať vyriešené.
babkamaja
12.11.09,16:11
Treba s ním ukončiť pracovný pomer, a to okamžite v skúšobnej dobe. Tak ako sa mi nepáči, že polovica učiteľov je bez vzdelania, čo je iné ako nekvalifikovaný pedagóg, nepáčilo by sa mi, aby ma operovala sestrička, ktorá začala študovať medicínu, aj keby to bola suseda. Denne riešim desiatky takýchto zaradení a každý sa vyhovára na nový zákon. Nový zákon nevytvoril vyššie nároky na vzdelanie, iba nás núti zasa hľadať výhovorky, prečo sme prijali niekoho bez vzdelania a ak bude chcieť, tak si ho doplní. Kto zaplatí preplatky na jeho mzde ? So strednou školou nemôže byť v 9 platovej triede ani v pracovnom pomere !!!
Alex18
16.11.09,05:08
Treba s ním ukončiť pracovný pomer, a to okamžite v skúšobnej dobe. Tak ako sa mi nepáči, že polovica učiteľov je bez vzdelania, čo je iné ako nekvalifikovaný pedagóg, nepáčilo by sa mi, aby ma operovala sestrička, ktorá začala študovať medicínu, aj keby to bola suseda. Denne riešim desiatky takýchto zaradení a každý sa vyhovára na nový zákon. Nový zákon nevytvoril vyššie nároky na vzdelanie, iba nás núti zasa hľadať výhovorky, prečo sme prijali niekoho bez vzdelania a ak bude chcieť, tak si ho doplní. Kto zaplatí preplatky na jeho mzde ? So strednou školou nemôže byť v 9 platovej triede ani v pracovnom pomere !!!

Ani mne sa to to nepáči. Lenže u nás sa jedná o jednu hodinu týždenne, ak sa nemýlim tak je to telesná u tretiakov.
adidka
18.11.09,09:24
Tak čo teraz, kde ju zaradiť? Známa ktorá končí Mgr 1.stupeň ZS bude zaradená do 9-tky s odpočtom 5 rokov a od 1.1.2010 bude v 8-čke.neviem ....
Sabadka
18.11.09,10:33
Tak čo teraz, kde ju zaradiť? Známa ktorá končí Mgr 1.stupeň ZS bude zaradená do 9-tky s odpočtom 5 rokov a od 1.1.2010 bude v 8-čke.neviem ....

Ak je učiteľ a je nekvalifikovaný najnizšia platová trieda 9.
8 platová trieda v katekórii učiteľ už neexistuje.
V téme Platová trieda príspevok 61 je priložená tabuľka na zaraďovanie ped. zam. do platových tried v závislosti od získaného vzdelania a zaradenia do kariérovej pozície. Tvoja známa neviem aké má pracovné zaradenie ale ak je učiteľka nemôžu ju zaradiť do 8.

Ak máš nekvalifikovanú učiteľku zaradíš ju do 9 PT a musí si doplniť kvalifikáciu do 31.12.2013. Zákon nepustí.
babkamaja
22.11.09,16:16
Ano, je vela riaditelov a starostov, ktori prijimaju ucitelov bez vzdelania a potom to musia ekonomky riesit a hladat neexistujuce vynimky
babkamaja
22.11.09,16:18
Roky sa uz neodpocitavaju !!!! Je potrebne prijimat ucitelov s VS vzdelanim
babkamaja
22.11.09,16:20
Ak ide o 1 hodinu, tak to ries radsej nadcasom alebo doplnenim uvazku vychovavatela, ak ho mate v SKD
Alex18
23.11.09,09:08
Ak ide o 1 hodinu, tak to ries radsej nadcasom alebo doplnenim uvazku vychovavatela, ak ho mate v SKD

Už sa stalo. Bola som za riaditeľom a vyriešili sme to nadčasom.