coolerka
04.11.09,10:16
Zdravím Vás,

môj manžel ide robiť od 5.11. kuriéra na živnosť a chcela by som sa opýtať na niekoľko nejasností. Nebude totiž robiť priamo pre spoločnosť, ale pre ďalšieho živnostníka, ktorý je priamo pod spoločnosťou. Nebude mať ani vlastné auto, nebude nakupovať PHM za vlastné a bude mať aj firemný telefón.
Takže všetky jeho náklady - položky vo faktúre budú len počet "stopov", doručení, vyzdvihnutí zásielok a najazdené kilometre. Nebude platiteľom DPH.
Takže otázky č. 1: Vo faktúre nemusí fakturovať aj DPH, pravda?
Povedzme, že bude mať min. mzdu, t.j. 295,50 EUR.
Otázka č. 2: Ako je to s platením preddavkov na verejné zdravotné poistenie? A ako je to s platením odvodov do sociálnej poisťovne? Viem, že je tam tá "výhoda" neplatenia odvodov do podania najbližšieho daňového priznania. Čo je "vhodné" platiť pri tej minimálnej mzde a čo nemusíme platiť (že by sme z tej minimálnej mzdy aj čosi mali:rolleyes:)?
Otázka č. 3: Ako je to s daňou z príjmov? Mesačne odvádzať DÚ 19% z min. mzdy? A následne robiť štvrťročné hlásenia o dani z príjmov?
Otázka č. 4: Čo ďalšie treba robiť voči DÚ (hlásenia, prehľady, priznania)?


Sme v tom trošku stratení, takže ďakujeme za každú (po)radu :).
Lianka
04.11.09,14:27
... kuriéra na živnosť a chcela by som sa opýtať na niekoľko nejasností. Nebude totiž robiť priamo pre spoločnosť, ale pre ďalšieho živnostníka, ktorý je priamo pod spoločnosťou. Nebude mať ani vlastné auto, nebude nakupovať PHM za vlastné a bude mať aj firemný telefón.
Takže ....

... takato spolupraca zahrna vsetky znaky zavislej prace a ma byt vykonavana v pracovnom pomere, vid. Zakonnik prace.
Lianka
04.11.09,14:31
Citala som dalej... uff. Prepac, ale chybaju ti aspon zakladne vedomosti ohladom legislativy v suvislosti s podnikanim.

Skor, ako sa do niecoho pustite, odporucam precitat minimalne:

Zákon o dani z príjmov od 01.03.2009
Zákon o zdravotnom poistení od 01.01.2009
Zákon o sociálnom poistení od 01.01.2009
Zákonník práce od 1.1.2009

Zakony najdes na uvodnej strane Porady. Ak ani potom nebudes niecomu rozumiet, skus si problematiku tu na Porade vyhladat, ak nenajdes, zadaj otazku.