mmia
30.08.05,06:57
Dobre ranko,

chcela by som sa opytat ci sa zamestnanec na polovicny uväzok, prihlasuje do zdravotnej poistovne??
a ci by ste mi vedali poradit ake zakladne zmeny vyplivaju zo zakona o zdravotnom poisteni k 1.9.2005
dakujem
Maňaska
30.08.05,05:07
Aj polovičný úväzok je dôvodom prihlásiť zamestnanca do ZP /ide o zamestnanca s uzavretou pracovnou zmluvou/.

Od 1.9.2005 je nutné, aby zamestnanca prihlásil zamestnávateľ.

Ohľadne ostatných zmien v zdravotnom poistení od 1.9.2005 pozri iné témy. Je toho veľa.
nikulik
12.10.05,04:21
Pozrela som si vsetky prispevky ohladom polovicneho úväzku ale stale mi nieco nie je jasne: chcem zamestnat pracovnicku, pracovala by pondelok,stredu a piatok po 3 hodiny, ako to napisat do PZ?

Cize ked jej nebude vychadzat tych 3 450,-Sk cize polovica min.mzdy tak jej musim dopocitat rozdiel do min.mzdy?
elenka
12.10.05,04:28
Pozrela som si vsetky prispevky ohladom polovicneho úväzku ale stale mi nieco nie je jasne: chcem zamestnat pracovnicku, pracovala by pondelok,stredu a piatok po 3 hodiny, ako to napisat do PZ?

Cize ked jej nebude vychadzat tych 3 450,-Sk cize polovica min.mzdy tak jej musim dopocitat rozdiel do min.mzdy?
Do pracovnej zmluvy jej napišeš presne to čo si napísala teraz - môže to byť napísané v ďalších dohodnutých podmienkach.
Plat sa kráti podľa úväzku dohodnutého v pracovnej zmluve - ten jej do výšky minimálnej nebudeš dopočítavať.
Pekný deň.
Maňaska
12.10.05,04:29
Pozrela som si vsetky prispevky ohladom polovicneho úväzku ale stale mi nieco nie je jasne: chcem zamestnat pracovnicku, pracovala by pondelok,stredu a piatok po 3 hodiny, ako to napisat do PZ?

Cize ked jej nebude vychadzat tych 3 450,-Sk cize polovica min.mzdy tak jej musim dopocitat rozdiel do min.mzdy?
1 - Ak hovoríme o zdravotnom poistení, tak minimálny vymeriavací základ pre rok 2005 /celý/ je 6500 Sk , pri polovičnom úväzku by to bolo teda 3250 Sk

2 - podľa popisu prijímaná zamestnankyňa nie je na polovičný uväzok /20 hodín týždenne/, ale na menší /9 hodín týždenne/.

3 - ak jej hodinová mzda je rovná, alebo vyššia ako minimálny mzdový nárok /§ 120 ZP/, potom vymeriavací základ bude jej dosiahnutá hrubá mzda. Pri kratších úväzkoch sa totiž nimimálny vymeriavací základ do ZP kráti úmerne k odpracovanému času.
nikulik
12.10.05,04:43
Takze to vsetko zalezi od toho kolko jej to bude vychadzat v Sk, no sadzbu mi este sef nepovedal, uvidime...
A este jednu otazocku mam, niekde som sa tu docitala, ze zamestnanec moze podpisat vyhlasenie len u jedneho zamestnavatela, to znamena, ze u toho druheho si nemoze uplatnit odpocitatelnu polozku?
Maňaska
12.10.05,04:44
Samozrejme, odpočítateľnú položku môže uplatniť iba u jedného zamestnávateľa
nikulik
12.10.05,04:55
A taktiez aj danovy bonus len u jedneho zamestnavatela, vsak? No a ma vobec narok zamestnanec na polovicny uväzok na DB?
STRELEC
12.10.05,04:57
A taktiez aj danovy bonus len u jedneho zamestnavatela, vsak? No a ma vobec narok zamestnanec na polovicny uväzok na DB?V tomto konkrétnom prípade nemá nárok na DB (príjem nižší ako 1/2 min. mzdy - o.i.).
Maňaska
12.10.05,05:14
A taktiez aj danovy bonus len u jedneho zamestnavatela, vsak? No a ma vobec narok zamestnanec na polovicny uväzok na DB?
nárok na daňový bonus nezávisí od pracovného úväzku, ale od výšky mzdy /pozri § 33 odst. 1 zákona o dani z príjmov/
nikulik
12.10.05,05:21
ok, takze uvidime co z toho vznikne, este ze je tu porada a vsetci jej clenovia...
Jana Motyčková
12.10.05,05:31
Pozrela som si vsetky prispevky ohladom polovicneho úväzku ale stale mi nieco nie je jasne: chcem zamestnat pracovnicku, pracovala by pondelok,stredu a piatok po 3 hodiny, ako to napisat do PZ?

Cize ked jej nebude vychadzat tych 3 450,-Sk cize polovica min.mzdy tak jej musim dopocitat rozdiel do min.mzdy?Pracovníčka, ktorá bude zamestnaná na 9 hodín týždenne, nemá polovičný úväzok ale pracovný pomer na kratśi pracovný čas podľa §49. T.j. jej minimálna mzda (ak je odmeňovaná mesačne) nebude 3450 ale 6900/40x9 = 1553 Sk, ak je vo firme stanovený úväzok 37,5 hod, tak jej minimálna mzda bude 6900/37,5x9 = 1656 Sk.
nikulik
12.10.05,05:41
Takze jej mam dat pracovnu zmluvu na kratsí pracovný čas? No a v PZ mam napisat kolko ma na hodinu, alebo kolko ma na mesiac?
Maňaska
12.10.05,06:03
Pracovný pomer na kratší pracovný čas - podľa § 49 ZP.
Závisí od Vás, či určíte mesačnú alebo hodinovú mzdu /podľa charakteru práce/.
Minimálne mzdové nároky v zmysle § 120 ZP musia ostať zachované.
nikulik
12.10.05,06:27
Prave som si otvorila PZ jednej zamestnankyne, namiesto uzatvara tuto pracovnu zmluvu som dala uzatvara tuto pracovnu zmluvu na kratší pracovný čas (§49). A co tie ostatne udaje: skusobna doba, PP uzatvoreny na dobu...
Ide mi o to, ze ci sa takyto PZ berie ako normalny, cize vsetky § zostavaju, lebo mi mame v PZ taketo body, tak chcem vediet, ci ich tam mozem nechat, alebo pri takomto prac.pomere su odvolavky na ine §.

6. Rozvrhnutie pracovného času a*prestávky v*práci sú stanovené v*súlade
s*ustanoveniami § 86 až 99 Zákonníka práce. Zamestnancovi patrí
dovolenka vo výmere v*súlade s*ustanoveniami § 103 Zákonníka práce.
Dĺžka výpovednej doby je vymedzená v*ustanovení § 62 Zákonníka práce.

7. Podľa § 45 Zákonníka práce sa zamestnávateľ a*zamestnanec dohodli na
skúšobnej dobe v*trvaní do (max. do 3 mesiacov): 2 mesiacov.
Skúšobná lehota sa predlžuje o*čas prekážok v*práci na strane
zamestnanca.

8. Zamestnanec prehlasuje, že pred uzavretím pracovnej zmluvy bol
oboznámený s*právami a*povinnosťami, ktoré pre neho budú vyplývať
z*pracovnej zmluvy a*s*pracovnými a*mzdovými podmienkami, za akých bude
prácu vykonávať.

9. Zamestnanec potvrdzuje, že bol riadne oboznámený s*predpismi
o*bezpečnosti a*ochrane zdravia pri práci protipožiarnymi predpismi
a*s*predpismi o*práci na pracovisku, ktoré musí pri svojej práci
dodržiavať.

10. Obsah tejto zmluvy môže byť zmenený len vtedy, ak sa na jeho zmene
dohodnú obaja účastníci písomne, formou dohody o*zmene obsahu
pracovných podmienok.

11. Ostatné práva a*povinnosti zmluvných strán vyplývajúce z*tejto
pracovnej zmluvy sa riadia ustanoveniami Zákonníka práce a*ostatnými
súvisiacimi predpismi, ktoré upravujú pracovnoprávne vzťahy.

12.Zamestnanec súhlasí so spracovaním osobných údajov (zákon č. 428/2002 Z.z.
o ochrane osobných údajov) na účely personálnej agendy, a to po dobu nevyhnutnú
k ich spracúvaniu. Súhlas možno kedykoľvek odvolať a to písomne, listom
doručeným do sídla spoločnosti.

13.Zamestnávateľ prehlasuje, že osobné údaje dotknutej osoby použije len k vyššie
uvedenému účelu.

14. Ostatné dohodnuté podmienky:

Miesto, datum, podpisy
Maňaska
12.10.05,06:40
Obsah pracovnej zmluvy musí byť v súlade so zákonníkom práce - § 42 -44. čo je navyše nevadí. Nezáleží na tom, či ide o plný pracovný úväzok, aleob kratší - pracovná zmluva musí obsahovať to čo má.
nikulik
12.10.05,06:57
§49, ods.7, ktore ustanovenia sa nevzťahuju na PP na kratší pracovny čas, takze tam budu zmeny
andy22
01.11.05,12:39
Môžem sa k danej téme pripojiť otázkou ohľadne ukončenia prac.pomeru na polovičný úväzok? Vystavuje sa okrem bežných potvrdení takýmto zamestnancom aj zápočtový list a evidenčný list dôch.zabezpečenia, ak pracuje ešte v hlavnom pr.pomere u iného zamestnávateľa?
durisovad
01.11.05,14:10
Myslim si, ze ak ste zamestnancom odvadzali dochodkove poistenie, treba vystavit (a do soc.poistovne odoslat) aj evidencny list dochodkoveho zabezpecenia. Nezalezi na tom, ze mali aj iny - hlavny pracovny pomer u ineho zamestnavatela.
lenkak
01.11.05,15:34
Aj keď je to zamestnanec na kratší prac. úväzok, ja robím pre tohto všetky potvrdenia tak ako keby to bol klasický zamestnanec. Potvrdenie koľko zarobil, aj zápočtový list, aj evidenčný list. Všetko takisto aj on potrebuje, ako iný zamestnanec.