Bartošová Milada
04.11.09,11:25
Pekný deň prajem, prosím veľmi súrne o radu. Mám takýto problém: mám v ŽL sprostredkovateľskú činnosť mimo iného. FO - nepodnikateľ potreboval šikovného murára na práce ako obklady, položenie podláh,.. ja som mu na tieto práce "dohodila" svojho manžela tiež FO - nepodnikateľa ale teraz neviem ako mám vystaviť Fa za vykonané práce aby som neporušila zákon.
Fa sa vystaviť na práce musí, lebo ju potrebujú kôli stavebnému sporeniu.
Teraz neviem, mám s manželom uzavreť napr. Príkaznú zmluvu a celú sumu za prácu + nejaká provízia vyfakturovať dotyčnému alebo uzatvoriť zmluvu o sprostredkovaní? Mám v tom chaos... Prosím o radu a vopred ďakujem
Bartošová Milada
04.11.09,15:41
Poraďáci zlatí, naozaj mi nevie nik pomôcť? Strašne ma to tlačí. Ďakujem
lu_lu
04.11.09,23:11
nuž, tak z pohľadu zákazníka, ktorý potrebuje faktúru pre účely stavebného sporenia, by mala faktúra podľa mňa obsahovať fakturované len murárske a iné stavebné práce (predpokladám, že stavebnú inštitúciu nezaujíma, koľko niekto zaplatil za "dohodenie". ale samozrejme to treba pozrieť v samotných zmluvných podmienkach, čo majú uznané). Riešila by som to buď tým spôsobom, že by som si za poplatok 3eur vybavila hneď od zajtra ďalší predmet podnikania (prípravné a pomocné stavebné práce - tak nejak, netreba na to preukázať kvalifikovanosť či prax) alebo by som vyslala manžela na Daňový úrad, aby požiadal o vydanie DIČ (bez živnostenského oprávnenia, nakolko nejde o pravidelnú činnosť). Pre neho by potom vyplynula povinnosť podať daňové priznanie za rok 2009 (teda nie zamestnávateľ zaňho).
lu_lu
04.11.09,23:16
na to, aby si fakturovala stavebné práce, musíš mať aj príslušné živnostenské oprávnenie. V opačnom prípade by šlo o neoprávnené podnikanie. Ak by si mala takéto oprávnenie, môžeš si zahrnúť do nákladov aj napr. potrebné náradie.
Bartošová Milada
05.11.09,09:58
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď, myslela som si to tiež, že budem musieť pravdepodobne rozšíriť živnosť a bude to asi aj jednoduchšie riešenie. Pekný deň prajem.