truch
04.11.09,12:19
Naša spoločnosť ide stavať výrobnú halu. Pozemok sme získali darovaním.
Môžeme dať do nákladov poplatky spojené s vyňatím pozemku /podľa bonity pôdy/ z pôdneho fondu na stavebný pozemok?
Vie mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať náklady spojené s výstavbou haly: územné rozhodnutie, projekt haly, správne poplatky a pod. Zatiaľ mám len analytiku na 042, kde budem dávať všetko čo sa výstavby týka. Po skolaudovaní sčítam všetky náklady a urobím odpisy. Privítam všetky vaše skúsenosti a rady:)
IvoM
05.11.09,08:55
Naša spoločnosť ide stavať výrobnú halu. Pozemok sme získali darovaním.
Môžeme dať do nákladov poplatky spojené s vyňatím pozemku /podľa bonity pôdy/ z pôdneho fondu na stavebný pozemok?
Vie mi niekto poradiť ako správne zaúčtovať náklady spojené s výstavbou haly: územné rozhodnutie, projekt haly, správne poplatky a pod. Zatiaľ mám len analytiku na 042, kde budem dávať všetko čo sa výstavby týka. Po skolaudovaní sčítam všetky náklady a urobím odpisy. Privítam všetky vaše skúsenosti a rady:)

Pozri §25.1 zákona o DP a §25.5 zákona o účtovníctve. Podľa mňa poplatky spojené s vyňatím pozemku sú súčasťou obstarávacej ceny pozemku, a ten sa podľa §23.1 ZoDP neodpisuje. Áno, všetky výdavky súvisiace s výstavbou nehnuteľnosti sa účtujú na 042AE a po zaradení sa preúčtujú z 042AE na 021AE
truch
05.11.09,11:40
Ďakujem za odpoveď, snáď to všetko urobím dobre. Akurát mi nie sú jasné tie poplatky spojené s vyňatím pôdy. Pozemok prešiel na firmu darovacou zmluvou, čiže zadarmo. Mala by som ho zrejme oceniť podľa súdnoznalec.posudku a potom k tomu prirátať poplatky za vyňatie a poplatky za ocenenie a tie sa nebudú odpisovať. Je to takto v poriadku?
IvoM
05.11.09,12:01
Ďakujem za odpoveď, snáď to všetko urobím dobre. Akurát mi nie sú jasné tie poplatky spojené s vyňatím pôdy. Pozemok prešiel na firmu darovacou zmluvou, čiže zadarmo. Mala by som ho zrejme oceniť podľa súdnoznalec.posudku a potom k tomu prirátať poplatky za vyňatie a poplatky za ocenenie a tie sa nebudú odpisovať. Je to takto v poriadku?

Áno
JarkaL
05.11.09,14:14
Poplatky za ocenenie pozemku znalcom na účely zaúčtovania jeho ceny do účtovníctva podľa mňa nevstupujú do ceny pozemku, jeho hodnota sa tým, že ho niekto ocenil, nezvýši. Ja by som to dala do nákladov 518AE.
betka
05.11.09,14:24
§ 35
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku

(1) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním, najmä na
a) prípravu a zabezpečenie výstavby dlhodobého hmotného majetku, napríklad odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, náklady na poskytnutie záruky v súvislosti s obstaraním, a to do času uvedenia dlhodobého majetku do užívania,
b) prieskumné, geologické, geodetické a projektové práce, a to vrátane variantných riešení, umelecké diela tvoriace súčasť stavebných objektov, náhrady na odstránenie ekonomickej ujmy poľnohospodárskych organizácií, odvody za trvalé odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu, odvody za dočasné odňatie poľnohospodárskej pôdy z poľnohospodárskeho pôdneho fondu pre zariadenie staveniska, otvárky nových lomov, pieskovní a hlinísk, technickú rekultiváciu, technické zhodnotenie 11), dopravné, montážne práce a clo,
c) zabezpečovacie a konzervačné práce, alebo udržovacie a dekonzervačné práce, ak sa zastavia práce na obstarávaní dlhodobého hmotného majetku,
d) náhrady za nútené obmedzenie užívania nehnuteľností a náhrady majetkovej ujmy poskytované vlastníkovi nehnuteľností podľa osobitných predpisov24) a platby za ekologickú ujmu25) v súvislosti s výstavbou,
e) úhradu nákladov účelne vynaložených na pripojenie a zabezpečenie požadovaného príkonu alebo požadovanej dodávky plynu, tepla a vody, ako i úhrada vlastníkovi rozvodného zariadenia za preložku rozvodného zariadenia26),
f) skúšky, ktorými zhotoviteľ preukazuje riadne vykonanie diela; ak pri skúškach vzniknú použiteľné výrobky alebo výkony, ktoré podľa zmluvy patria objednávateľovi, znížia sa o výnosy z týchto výrobkov alebo výkonov náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku,
g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku.

(2) Na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku
a) penále, pokuty, poplatky, úroky z omeškania alebo iné sankcie zo zmluvných vzťahov a peňažné náhrady škôd súvisiace s obstaraním dlhodobého hmotného majetku,
b) náklady na prípravu pracovníkov pre budované prevádzky a zariadenia,
c) náklady na vybavenie obstarávaného dlhodobého majetku zásobami,
d) náklady na biologickú rekultiváciu,
e) náklady súvisiace s prípravou a zabezpečením výstavby, ktoré vznikli po uvedení obstaraného hmotného majetku do užívania,
f) náklady na opravy a udržiavanie dlhodobého hmotného majetku, pričom opravami sa odstraňuje čiastočné fyzické opotrebovanie alebo poškodenie za účelom uvedenia do predchádzajúceho alebo prevádzkyschopného stavu a uvedením do prevádzky - schopného stavu sa rozumie vykonanie opravy aj s použitím iných než pôvodných materiálov, náhradných dielcov, súčastí alebo technológii, ak nedôjde k zmene technických parametrov alebo zvýšeniu výkonnosti majetku a ani k zmene účelu použitia; udržiavaním sa spomaľuje fyzické opotrebovanie, predchádza jeho následkom a odstraňujú sa drobnejšie závady,
g) kurzové rozdiely,
h) úroky z úverov, ak sa do času uvedenia tohto majetku do používania nerozhodne, že budú tvoriť súčasť obstarávacej ceny.

Čierne nabielom:
137Cs
05.11.09,15:09
Poplatky za ocenenie pozemku znalcom na účely zaúčtovania jeho ceny do účtovníctva podľa mňa nevstupujú do ceny pozemku, jeho hodnota sa tým, že ho niekto ocenil, nezvýši. Ja by som to dala do nákladov 518AE.



g) vyvolanú investíciu, ktorou sa rozumie obstaranie majetku alebo služby, ktoré nebude účtovná jednotka používať, ale ktoré jej vznikli podľa osobitného predpisu alebo zo zmluvy v súvislosti s obstaraním dlhodobého majetku

Ak ide o náklady na znalecký posudok za zistenie reprodukčnej obstarávacej ceny pozemku pre potreby zaradenia do účtovníctva, § 35/1/g sa na túto službu nevzťahuje. Znalecký posudok nebol vypracovaný za účelom obstarania majetku (podklad pre kúpno-predajnú resp. darovaciu zmluvu).

http://www.porada.sk/466219-post9.html

V súvislosti s ocenením darovanej nehnuteľnosti a s potrebou určenia ROC na základe znaleckého posudku môže dochádzať k pza znalecký pochybnostiam, či cena za znalecký posudok nie je súčasťou ocenenia pozemku. Znalecký posudok nie je v tomto prípade nákladom súvisiacim s obstaraním, ale s určením ROC.
truch
10.11.09,07:32
Ďakujem Vám všetkým za rady, veľmi mi pomohli zorientovať sa v danej problematike.
Teraz sa všetko len pripravuje, začne sa stavať až na jar, momentálne vybavujeme papiere, územné rozhodnutia a pod, takže keď to prepukne a budú problémy obrátim sa na Vás:):)
truch
10.11.09,07:34
Betka ďakujem ti pekne, vidieť že sa vyznáš
truch
31.05.11,08:17
Stavba sa začala v marci, časť haly už stojí:) Riadila som sa podľa Betkinho príspevku, ale teraz si opäť neviem rady.
Na stavbe sme mali krádež a boli sme nútení objednať strážnu službu. Čo s faktúrou za stráženie objektu? Môžem ju dať do nákladov, alebo ju musím dať do obstarania?
truch
01.06.11,05:08
posúvam si:) nevie niekto?
KEJKA
01.06.11,06:41
do obstarania
truch
01.06.11,07:33
Kejka, ďakujem:) V tom príspevku od Betky som to nenašla, nebola som si istá kam účtovať.
sybila3
01.06.11,10:31
my sme tiež začali výstavbu haly, všetko čo sa týkalo stavby či projekt, vykopanie studne a pod. som dávala na 042, ale teraz neviem či tam mám dávať aj beton a štrk+dovoz asi áno, treba to nejako aj analyticky rozlišovať?
truch
01.06.11,11:00
Dávaš tam všetko , čo súvisí s výstavbou haly. Ja mám analytiku na 042 02- výstavba haly a všetky doklady si prefocujem do jedného zakladača a na konci roku si robím sumár, aby som pri odovzdaní stavby do užívania mohla začať odpisovať. Dávaš tam aj betón aj dovoz:)
sybila3
01.06.11,18:52
ďakujem, len si to overujem, patrí tam aj napríklad štrk, ktorý sa použil zatiaľ na vysypanie cesty a plot okolo pozemku? dík
truch
01.06.11,19:12
áno, aj štrk aj plot
sybila3
01.06.11,19:45
teraz mám akurát výkopové práce, takže všetko čo sa týka výstavby haly a okolia. dík
truch
02.06.11,09:34
Pamiatkári u vás neboli? U nás preryli celý pozemok, aj faktúra za ich prieskum tiež tvorí súčasť obstarania:( My sme od včera už pod strechou, výkopové práce začali v apríli a už je aj hala zakrytá:) Do konca roku sa máme sťahovať:)
truch
09.06.11,05:19
Dnes mi prišla odpoveď z DRSR, potvrdila odpoveď od Kejky:)

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Podľa § 35 ods. 1 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva v znení neskorších predpisov (postupy účtovania), na účte 042 - Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje dlhodobý hmotný majetok do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním. V citovanom ustanovení sú uvedené náklady príkladmo, t.j. nie sú vymenované vyčerpávajúcim spôsobom. Účtovná jednotka nesmie do obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku zaúčtovať náklady, ktoré sú vymenované v § 35 ods. 2 písm. a) až písm. h) postupov účtovania.
Z uvedeného vyplýva, že ak účtovná jednotka vynaloží náklady na obstaranie dlhodobého hmotného majetku do času jeho uvedenia do užívania, ktoré súvisia s jeho obstaraním, účtujú sa na účte 042, ak sa nejedná o náklady, ktoré nie sú súčasťou obstarávacej ceny podľa ustanovenia § 35 ods. 2 postupov účtovania.
Zabezpečenie staveniska strážnou službou, ktorá je vykonávaná počas výstavby, t.j. počas obstarávania dlhodobého hmotného majetku, je do času uvedenia majetku do užívania nákladom, ktorý súvisí s obstarávaním majetku a patrí na účet 042.


Ing. Alžbeta Kucková
OdPSPD

Váš dopyt:

Naša spoločnosť stavia výrobnú halu. Nakoľko na stavbe došlo ku krádeži stavebného materiálu, boli sme nútení zabezpečiť stavenisko strážnou službou.
Patrí uvedená služba do obstarania dlhodobého hmotného majetku, alebo môže ísť priamo do nákladov?
Ďakujem
Lenka1979
09.06.11,05:38
my sme tiež začali výstavbu haly, všetko čo sa týkalo stavby či projekt, vykopanie studne a pod. som dávala na 042, ale teraz neviem či tam mám dávať aj beton a štrk+dovoz asi áno, treba to nejako aj analyticky rozlišovať?

Studňu som počas výstavby výr.haly účtovala tiež spolu s nákladmi na účet obstarania, po uvedení stavby do užívania, som však z účtu 042 vyňala náklady,ktoré sa týkali studne a studňu odpisujem samostatne ako vodnú stavbu.
truch
09.06.11,07:37
Studňu som počas výstavby výr.haly účtovala tiež spolu s nákladmi na účet obstarania, po uvedení stavby do užívania, som však z účtu 042 vyňala náklady,ktoré sa týkali studne a studňu odpisujem samostatne ako vodnú stavbu.

Lenka, myslíš, že keď koncom roku uvedieme stavbu do užívania mám vyňať náklady na strážnu službu z celkových nákladov obstarania?
Ako si mám vysvetliť túto časť odpovede? " Zabezpečenie staveniska strážnou službou, ktorá je vykonávaná počas výstavby, t.j. počas obstarávania dlhodobého hmotného majetku, je do času uvedenia majetku do užívania nákladom, ktorý súvisí s obstarávaním majetku a patrí na účet 042."
Po uvedení majetku do užívania to mám vyňať a dať samostatne do nákladov, alebo náklady na strážnu službu sa do nákladov dostanú prostredníctvom odpisov budovy? Akosi ma to doplietlo:( Myslela som , že celá 042 bude obstarávacou cenou stavby a začnem ju po zaradení do užívania odpisovať /20 rokov/.
Lenka1979
09.06.11,12:40
Lenka, myslíš, že keď koncom roku uvedieme stavbu do užívania mám vyňať náklady na strážnu službu z celkových nákladov obstarania?
Ako si mám vysvetliť túto časť odpovede? " Zabezpečenie staveniska strážnou službou, ktorá je vykonávaná počas výstavby, t.j. počas obstarávania dlhodobého hmotného majetku, je do času uvedenia majetku do užívania nákladom, ktorý súvisí s obstarávaním majetku a patrí na účet 042."
Po uvedení majetku do užívania to mám vyňať a dať samostatne do nákladov, alebo náklady na strážnu službu sa do nákladov dostanú prostredníctvom odpisov budovy? Akosi ma to doplietlo:( Myslela som , že celá 042 bude obstarávacou cenou stavby a začnem ju po zaradení do užívania odpisovať /20 rokov/.

Podľa vyjadrenia DRSR to vyzerá tak, že strážna služba počas výstavby haly patrí na účet 042. Ja by som to nechala tam-na tom účte 042. Vždy je menšie zlo odpisovať spolu so stavbou 20 rokov ako šupnúť jednorázovo do nákladov a počúvať pripomienky daň.kontroly - prípadné dodanenie.:rolleyes:;)
truch
14.07.11,07:39
Prišla mi faktúra za elektriku zo staveniska. Dám to na 042 , ale je to celé také čudné:( Až po kolaudácii mi elektrika pôjde priamo do nákladov?
truch
17.07.11,13:09
posúvam:)
Katarina
18.07.11,09:17
Ano až do kolaudácie sa účtuje elektrina na 042. Po kolaudácii už fa. za elektrinu priamo do nákladov.
truch
30.09.11,10:43
Konečne bude za týždeň kolaudácia výrobnej haly. Všetky fa aj pokladničné doklady som si prefotila a dala do jedného šanónu. Po kolaudácii budovu zaradím do majetku a urobím si všetky potrebné papiere.
Minulý týždeň sme kupovali trávu na výsev a ešte ideme kúpiť nejaké stromčeky . Mám to zatiaľ na obstaraní, ale teraz neviem, či to nemám dať priamo do nákladov, pretože tieto náklady sa netýkajú výrobnej haly , ale pozemku. Nechať to na obstaraní, či dať priamo do nákladov? Sú to oproti celkovým nákladom ozaj drobné, stane sa niečo keď ich nechám na obstaraní?
truch
01.10.11,17:17
posúvamsi:D
truch
17.10.11,05:26
dávam odpoveď DRSR aj sem:)
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Účtovanie obstarávania dlhodobého hmotného majetku (DHM) na účte 042 upravuje § 35 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92 v zn.n.p. (postupy účtovania). Náklady súvisiace s obstaraním vynaložené do času uvedenia majetku do užívania zahrnuté v ods. 1 citovaného ustanovenia nie sú vyčerpávajúce, ich rozsah môže byť širší, pričom musí byť dodržaná podmienka súvislosti s konkrétnym majetkom. Na účte 042 sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny DHM náklady vymenované v § 35 ods. 2 písm. a) až písm. h).
Ak účtovná jednotka nakúpila hasiace prístroje do výrobnej haly a náklady boli vynaložené do času uvedenia haly do používania patria tieto náklady do obstarávania majetku so zaúčtovaním na ťarchu účtu 042. Účtovná jednotka je povinná splniť všetky povinnosti podľa osobitných predpisov potrebných pre užívanie majetku, v tomto prípade ochranu pred požiarmi v zmysle platného právneho predpisu.
Výdavky vynaložené na úpravu okolia nehnuteľnosti, ktorá je zaradená v majetku spoločnosti - výsadba kvetín, kríkov, okrasných stromov, nákup zeminy a pod., predstavujú náklady vynaložené na biologickú rekultiváciu a sú nákladom na hospodársku činnosť toho účtovného obdobia, v ktorom boli vynaložené. Podľa § 35 ods. 2 písm. d) postupov účtovania, náklady na biologickú rekultiváciu sa neúčtujú a nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku (bez ohľadu na to, či boli tieto práce vykonané pred uvedením, alebo po uvedení investície do užívania).
Náklady na obstaranie kuchyne môžu byť účtované na účte 042, ak sa jedná o súčasť projektu (rozpočtovania) výrobnej haly, t.j. sa jedná o majetok ako celok. Ak sa obstaráva kuchyňa samostatne účtovná jednotka bude postupovať podľa zásad pre členenie dlhodobého majetku a jeho účtovanie v súlade s § 13 ods. 4 písm. b) postupov účtovania, resp. § 13 ods. 6 a § 13 ods. 7.

Ing. Alžbeta Kucková
OdPSPD

Váš dopyt:

Dobrý deň,
Pri zaradzovaní jednotlivých položiek na účet 042 sa riadime podľa § 35 ods. 1 Opatrenia MF SR č. 23054/2002-92, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania a rámcovej účtovej osnove pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, v znení neskorších predpisov .
Prosím Vás o Vaše stanovisko k zaradeniu jednotlivých položiek na účet 042 .
1/ nákup hasiacich prístrojov
- nakúpili sme hasiace prístroje, ktoré budú v súčasnosti uskladnené a využívané v objekte, v ktorom sídli naša spoločnosť. Po skolaudovaní výrobnej haly budú tieto hasiace prístroje presťahované. Patria náklady spojené s kúpou hasiacich prístrojov na účet 042?
2/ nákup trávnej zmesy, okrasných kríkov a kvetov
- semená trávy už máme zakúpené, jej výsev sa bude robiť až na jar 2012, vonkajšia úprava priestorov v okolí výrobnej haly prebehne až po kolaudácii objektu. Patria tieto náklady do obstarania?
3/ nákup dielcov a dosiek na zariadenie kuchyne
- naša spoločnosť zamestnala na dohodu pracovníka, ktorý vo svojej dielni zhotovuje nábytok na mieru , na zariadenie priestorov kuchyne, priebežne nosí bloky z nákupu jednotlivých komponentov, za prácu dostane zaplatené po zhotovení a namontovaní kuchynskej linky, stola a stoličiek.
Patria aj tieto náklady na účet 042?.
Výrobná hala by mala byť skolaudovaná a odovzdaná do používania dňa 6.10.2011.
sybila3
29.04.12,10:16
dávam na účet 042 aj také maličkosti ako štetec pri maľovaní haly a podobné drobnosti alebo môžem účtovať 501? dík
truch
30.04.12,10:32
dávam na účet 042 aj také maličkosti ako štetec pri maľovaní haly a podobné drobnosti alebo môžem účtovať 501? dík
Také drobné položky , ako je napr. štetec,čistiace prostriedky a pod. som dala priamo do nákladov. Je na mne, aby som si náklady obhájila, predsa štetec aj čistiace som "použila" na starom pracovisku:)
Všetky doklady súvisiace s obstaraním som si prefotila a založila do šanonu /aj tak je riadne hrubý:)/
yvica
08.06.12,07:50
prišla mi faktúra -- vystavenie protokolu o kontrole hasiaceho prístroja , neviem či dať na 518 alebo 042, hala ešte nie je skolaudovaná?
yvica
26.07.12,11:52
vie mi niekto odpovedať na predchadzajúci príspevok, dala som zatiaľ na 042 a zároveň by som chcela vedieť, či nábytok do kancelárie vo výrobnej hale tiež dávam na 042 a čo s pozemkom, ktorý bol kúpený kvôli výstavbe, ale pozemky sa neodpisujú, nemám ho preúčtovať na 042? dík
yvica
30.07.12,12:26
poradí niekto, tiež by malo ísť na 042 sprevádzkovanie brány na hale? dík
Ester plus
31.07.12,05:53
vie mi niekto odpovedať na predchadzajúci príspevok, dala som zatiaľ na 042 a zároveň by som chcela vedieť, či nábytok do kancelárie vo výrobnej hale tiež dávam na 042 a čo s pozemkom, ktorý bol kúpený kvôli výstavbe, ale pozemky sa neodpisujú, nemám ho preúčtovať na 042? dík
Nábytok - ak jeho obstarávacia cena je vyššia ako 1700 Eur tak to daj na 042 a po zaradení do účtovania samostatne odpisuj. Ak je cena nižšia tak je to náklad. Nábytok na vybavenie haly nie je súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého majetku. Pozemok - kúpený na výstavbu haly sa eviduje na samostatnom účte 031 - Pozemky.
yvica
08.04.13,11:43
pozemok mám evidovaný na 031, len som nevedela, či ho netreba preúčtovať nejako k tej hale. Ešte dotaz ak ten nábytok je kupovaný do kancelárie-v hale je súčasťou budovy, dala som ho na 042 ako súčasť obstarania haly. môžem ho tam nechať alebo musím preúčtovať na 501?